Emekli Çalışan İşveren 5 Puanlık Prim Desteği

Bir işyerinde çalışan ve EYT düzenlemesi kapsamında emekliliği hak ederek emekli olan ve aylık bağlanan, aynı işyerinde çalışmaya devam edecek olan sigortalılar için işverenlere sigorta prim desteği verilmesi düzenlemesi geliyor. Torba yasa kapsamında yapılacak düzenleme ile EYT yasası kapsamında emekli olan ve aynı işverene bağlı olarak SGDP kapsamında çalışmaya devam edenler için işverenler prim indirimi alacaklar.

Emekli çalışan 5 puanlık prim desteği şartları

Yeni düzenleme kapsamında işverenlerin 5 puanlık prim desteğinden yasal düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk defa emekli olacaklar için yararlanabilecekler. Emekli çalışan 5 puanlık prim desteği şartları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Emeklilik nedeni ile işten çıkış bildirgesinin verilmiş olması,
  • Aynı işyerinde işten çıkış bildirgesi verilme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yeniden Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak girişin yapılmış olması gerekmektedir.
  • Bu şartları sağlayan işverenler için işveren hissesinin 5 puanlık kısmı Hazinece karşılanacaktır.
  • İşverenin geçmiş döneme ait borçlarının olmaması, prim ödemelerini düzenli yapması ve kayıt dışı sigortalı çalıştırmaktan dolayı teşvik yasağının olmaması da aranan diğer şartlar arasındadır.

SGK teşvikleri içeriğimizden işveren olarak yararlanabileceğiniz diğer güncel teşviklere göz atabilirsiniz.

Emekli çalışan 5 puanlık prim desteği hesaplama

Normal şartlarda emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar için işverenler brüt ücretin %32’si oranında prim ödemekteler. Bu teşvik kapsamında ise prim ödeme oranı brüt üzerinden %27 olarak uygulanacak. Bu hesaplamaya göre ödenecek aylık prim tutarı teşvikli ve teşviksiz olarak 2023 için aşağıdaki gibi olacaktır;

Teşviksiz SGDP prim tutarı3.202,56 TL
5 Puanlık destek primli SGDP Primi2.702,16 TL
5 Puanlık indimle asgari ücret üzerinden
aylık toplam indirim tutarı
500 TL

Emekli çalışan asgari ücret sayfamızdan emekliye asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken minimum maaş tutarı ve konu hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Emeklilerde 5 puan indirim var mı?

Son düzenleme kapsamında emeklilik nedeni ile çıkış verilen ve 10 gün içinde aynı işyerinde tekrar başlayanlar için 5 puanlık prim desteği verilecek.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın