Emekli Günlük Ödeme Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Emekli günlük ödeme, EYT ya da normal emeklilik başvurusunda bulunan ve SGK tarafından başvurusu onaylananların son dönemlerde en çok sordukları soru olmuştur. Bu içerikte SGK günlük ödemenin ne olduğu, nasıl hesaplandığı, nasıl ve nereden çekilebileceği gibi konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları verilecektir.

SGK günlük ödeme nedir?

Günlük ödeme, emekli maaşının bağlandığı ay başından ilk ödeme tarihine kadar geçen süre için ödenen biriken tutardır. İlk ay tam maaşa ilave olarak ödenen tutar olarak da tanımlayabiliriz. SGK günlük ödeme ne olduğunu anlamak için emekli maaşı bağlanma süreci ve maaşların hangi tarihten itibaren bağlandığını anlamak gerekiyor. Zaten bunun mantığını anladığınızda günlük ödemenin de ne anlama geldiğini anlamış olacaksınız. Bir alt başlıkta SGK günlük ödeme ne kadar, nasıl hesaplanır kısmında ayrıntılı olarak örnekli olarak açıkladım.

4A emekli günlük ödeme nedir?

4A bildiğiniz üzere SSK kapsamında sigortalıların tabi olduğu sigorta koludur. 4a emekli günlük ödeme tutarı ise SSK kapsamında emekli olacaklara ilk aylık ödeme tarihinde bir tam maaşa ilave olarak aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için yapılan ek ödeme tutarıdır. Yukarıda nasıl hesaplandığını örnekle anlattım.

Emekli günlük ödeme nasıl hesaplanır?

 • Emekli maaşı eğer emeklilik için gereken tüm şartları sağlıyorsanız emeklilik dilekçenizi takip eden ay başından bağlanır.
 • Örneğin 03 Mart tarihinde emeklilik için gereken tüm şartları sağladınız ve emeklilik başvurunuzu verdiyseniz emekli maaşı 01 Nisan tarihi itibariyle bağlanır. 31 Martta da başvurmuş olsanız yine 01 Nisan itibariyle bağlanır.
 • Emekli maaşları emekli tahsis numarasının son rakamına göre ayın belirli günlerinde ödenir.
 • İlk emekli maaşı ödemesinde bir tam maaş bir de tahsis numarasının son rakamına göre aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için birikmiş aylık tutarı ödenir.
 • İşte bu tam maaşa ilave olarak ödenen biriken aylık tutarı SGK günlük ödeme olarak adlandırılır.
 • Siz diyelim ki 03 Mart tarihinde başvurdunuz ve emekli maaşınız da 7.500,00 TL olsun. Bu durumda Nisan ayı içinde emekli maaşınızı alırsanız 7500 TL tam maaş alacaksınız. Buna ilave olarak da emekli maaşı ödenme tarihine kadar geçen süre için de günlük ödeme yapılacak. Örneğin 25 Nisan tarihinde maaş alacaksanız bu durumda 7500/30*25= 6.250,00 TL de ek ödeme yani birikmiş aylık, diğer adı ile günlük ödeme almış olacaksınız.
 • İlk emekli maaşı ne zaman yatar başlıklı yazımızdan konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5510 ek 19 miktarı ne demek?

Bildiğiniz üzere en düşük emekli maaşı 7.500,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda yapılan düzenleme 5510 Sayılı Kanun’un Ek 19.maddesine eklenmektedir. Düzenleme ile kişinin kök maaşı değişmemekte, emekli kök maaşı 7.500,00 TL altında kalırsa aradaki fark Hazine tarafından karşılanmaktadır. Kök maaş nedir başlıklı içerikte daha önce bu konu hakkında ayrıntıları vermiştim. 5510 Sayılı Kanun’un Ek 19. madde hükmünü aşağıya bırakıyorum.

Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dâhil 5.500 Türk lirasından az olamaz. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.

Bu Kanun kapsamında hesaplanan aylıklar, bu madde ile belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilir. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu madde hükümleri uygulanmaz

Emekli günlük ödeme sorgulama nedir?

Emekli günlük ödeme sorgulamasını e-devlet sisteminde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden yapabilirsiniz. SSK için 4/A Aylık Bilgisi, Bağkur için ise 4/b Aylık bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Bu ekranlar emekli maaş tutarı ve ek ödemeler dahil tüm ödemeleri görüntüleyebileceğiniz ekrandır. Sadece günlük ödeme sorgulaması için Emekli Günlük Ödeme Sorgulama sayfasından T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli günlük ödeme nasıl çekilir?

Emekli günlük ödeme tutarı aylık ödenme tarihinden önce alınabilir. Sistemde gördüğünüz anda kimliğiniz ile paranın gönderildiği bankaya giderek ödemenizi alabilirsiniz.

Emekli günlük ödeme nereden alınır?

Günlük ödeme tutarı, SGK emeklilik dilekçesi verirken banka belirttiyseniz ilgili bankaya gelir. Eğer banka belirtmediyseniz hem günlük ödeme tutarı hem de emekli maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir.

4.7/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Günlük Ödeme Nedir, Nasıl Hesaplanır?” üzerine 32 yorum
 1. Merhabalar, babam emekli devlet memuruydu ve geçen ayın başında vefat etti. Anneme dul aylığı bağlanması için gerekli müracaatları geçen ay içerisinde yaptık. Annemin e- devleti üzerinde 4 adet ayrı ayrı günlük ödeme bilgileri çıkıyor ve hepsinin karşısında bankadan çekilebilir yazıyor. Benim esas sorum bunların neden 4 tane olduğu ve hepsinin ödenip ödenmeyeceği.
  bir de babam 2 ağustos tarihinde vefat etti. annemim maaşı sonraki ay başı olan 1 eylül itibariylr mi başlıyor yoksa babamın öldüğü gün itibariyle mi hesaplanmaya başlıyor? günlük ödemede birden fazla ödeme bilgisi görünmesi bununla alakalı olabilir mi?
  Teşekürler, saygılarımla.

  Yanıtla
  • Merhaba. Neden birden fazla görünüyor onu bilemiyorum. Ama SGK ödeme yaptıysa alabilirsiniz o sorun olmaz. Maaş ölüm tarihini takip eden ay başından bağlanır. Ölüm tarihinden itibaren değil.

   Yanıtla
 2. Ömer Bey merhaba

  1995 Ağustos girişli olarak 4 ay babamın işyerinde sigortam uzun süreli çalışan olarak başladı. ardından 2003 yılında bir fabrikada başlamıştır. EYT için ilk girişin bir engeli var mıdır? 8 Haziranda başvurumu yaptım bekliyorum. Bir haberde babasının yanında ödendiği için reddedildi diye bir haber çıktı. Sizden bilgi alabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Sorun olacağını sanmam onla alakalı. 8 haziran dediğiniz 20 gün öncesi. 3 aydır aylık bağlanmasını bekleyenler var. 1,5-2 ay sürer en az sonuçlanması.

   Yanıtla
 3. Merhaba Eytliyim 03.05.2023 tarihinde başvuru yaptım. 01.06.2023 tarihi itibari ile emekli oldum. 20.06.2023 tarihinde günlük ödeme olarak bana 7598 tl para yattı. Normalde maaş yatma günüm 26 sı, Bu yatan para 01.06 ve 20.06 tarihleri arası için günlük ödemesimi yoksa 01.06 – 26.06 tarihleri arası içinmi günlük ödemesi oluyor.

  Yanıtla
 4. Merhaba,
  6 Mart tarihinde eyt’den emeklilik dilekçesi verdim. Günlük ödemeyi kontrol ettiğimde 19 haziran ödeme başlangıcı gözüküyor. Ödenecek tutar olarak 20bin civarı bir rakam gözüküyor. Şimdi bu rakamın içinde Mart ve Nisan maaşı mı var? Yoksa Mayıs maaşı da dahil mi? Yardımcı olabilir misiniz

  Yanıtla
 5. Merhaba
  13.03.2023 tarihinde eyt dilek eşi verdim. 01.04.2023 de aylık bağlanmış. E-devlet üzerinde emekli günlük ödeme altında 22.594 TL görünüyor . Ancak maaş kısmı boş . Çekilecek tarih ise 19.06.2023. Bu durumda bu ücretin iç açılımı nedir ? Emekli maaşım ne kadar ?

  Yanıtla
 6. Üstat selamlar,
  Benim bi türlü kafam basmadı bu işe.
  Benim emeklilik başlangıç 1 Nisan, 15 Mayıs’ta 19.700 TL günlük ödeme aldım.
  Maaşım halen belirsiz gözüküyor e-devlette.
  Günlük ödeme neye göre hesaplanıyor?
  Benim maaşım belli olmadan neye göre yatıyor bu miktar?
  Çok teşekkürler…

  Yanıtla
 7. Merhaba,4A SGK kapsamında 17 Nisanda EYT başvurusu yaptım.Emeklilik başlangıcım 01.05.2023.İlk karar belgemde maaş başlangıcı 25.06.2023 olarak görünüyor.Hesabıma 15.05.2023 tarihinde günlük ödeme yattı.Ayrıca 29.05.2023 (bugün) emekli maaş tutarında para yattı.Bu da günlük ödeme midir yoksa benim daha önce çalıştığım işyerinden çıkarken alamadığım SGK ikramiyesi midir?
  Benim bu SGK ikramiyesini almam mümkün müdür?

  Yanıtla
  • Merhaba. SGK ikramiyesi diye bir şey yok SSK kapsamında çalışanlar için. Aldığınız tutar muhtemelen aylık ödeme tarihine kadar birikmiş tutar ve tam aylık tutarınızdır.

   Yanıtla
 8. Merhaba EYT 4/A Kapsamında 04.03.2023 de e-devlet üzerinden dilekçe verdim 12 Mayıs da günlük ödeme aldım 19.311,00 TL Maaş hesaplama 1 Nisan tahsis numaramın son rakamına göre her ayın 25 i ödeme bu aldığım ödeme 1-25 Nisan ve Mayıs tam maaş toplamı olarak aldım ? yoksa ön ödeme kapsamın da sadece 1-25 Nisan bir defaya mahsus günlük ödemem mi ? teşekkürler.

  Yanıtla
 9. Merhaba , 13 Mart da eyt den emeklilik başvurusu yaptım. 18 Mayıs dan bankadan 11656 TL olarak bankaya para yatırıldı.
  Bu 1 Nisan -18 Mayıs sürelelerini kapsayan bir ödeme mi ?
  E-devlet-170 ve banka da ödeme detayı görünmediği için anlayamadım. Yapılan bu ödemenin dışında Mayıs ayında emekli maaşı alacakmıyım
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Nisan ayı için tam ve bir de günlük ödemedir. Mayıs maaşınızı ayrıca ödeme tarihinde alırsınız 7.500,00 TL olarak. Bir de buna ilave bayram ikramiyesi alacaksınız.

   Yanıtla
 10. merhabalar
  emekli günlük ödeme ekranında net ödenen miktar kısmındaki rakam kısmi yatırılan mı yoksa maaş artı kısmi yatırılan para mıdır
  teşekkürler

  Yanıtla
 11. Merhaba 09.03.2023 te başvuru yaptım 28.04.2023 ödeme tarihi yazıyor edevlette aylık bağlama tarihi 01.04.2023 yazıyor yatan para 11890 bayram ikramiyesi olduğunuda düşünürsek yanlışlık olabilir mi teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Bayram ikramiyeniz henüz yatmamış olabilir. Maaş ve kısmi ödemedir o. Benim gördüğüm daha bayram ikramiyelerinin ödenmediği. O biraz geç yatabilir.

   Yanıtla
  • 2023 değilde 2024 olabilir mi? Tarihi bir kontrol edebilir misiniz? Bendede aynı durum oldu sonradan fark ettim

   Yanıtla
 12. eytliyim 3 Mart’ta basvuru yaptım 14nisanda 7500 TL yattı net maaş ise 10422 TL yazıyor bu benim alacağım emekli maaşı miktarımi oluyor

  Yanıtla
 13. selam e devlet üzerinden 10.04.23 tarihinde 9349 tl emekli parası yatırılmış.
  başvurum 25.02.23 eyt li değilim maaşım nasıl hesaplanmış anlamadım bu şekilde olursa nisan ayından eksik almış oluyorum.ya da nisan da tekrar eksiği yatacakmı
  tahsis numara sonu 8

  Yanıtla
  • Merhaba. 01 Mart itibariyle bağlandıysa Mart ve Nisan tam yatar. Bir de Nisan için günlük ödeme alırsınız. Sizin aldığınız büyük ihtimalle Nisan maaşı hariç ödeme. Nisanda ek bir maaş daha alırsınız.

   Yanıtla
 14. SGK günlük ödeme bilgisinde tarih 24.03.2024 olarak görünüyor.Ayrica ödeme bankadan çekildi diyor.Ben hiçbir şekilde çekmedim.Nedir bu?emekli aylık bilgisinde aylık miktar gözükmüyor.banka adı da yazilmamiş.henuz maaşim hazır değil mi demektir..Bana mesaj falan mı gelecek ki bankaya gideyim..yoksa bankaya gidip sorayım mi.. teşekkürler..

  Yanıtla
Yorum yapın