Emekli Maaşı Refah Payı & Kimler Yararlanacak, Ne Kadar Zam Yapılacak?

Emekli maaşı refah payı geçtiğimiz günlerde hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanmıştı. Bildiğiniz gibi emekliye ek zam verilerek en düşük emekli maaşı 01 Nisan 2023 tarihi itibariyle 7.500,00 TL olmuştu. Emekli maaşı 7500,00 TL altında olan tüm emekliler bu artıştan olumlu olarak etkilenirken maaşı 7.500,00 TL üzerinde olanlar zam almamış ve maaşlarında bir artış gerçekleşmemişti. Hal böyle olunca hem bu durum adaletsiz olmuş hem de mağduriyet yaratmıştı.

Tepkiler üzerine Hükümet bu konuda adım atılacağını ve Temmuz’da emekli maaşı 7.500,00 TL üzerinde olanlara Temmuz zammına ilave olarak refah payı verileceğini açıklamıştı. Bu içerikte emekliye refah payının ne olduğu, kimlerin hangi oranda yararlanabileceği ve ne kadar zam geleceği hakkında bilgiler verilecektir.

Emekliye refah payı nedir?

Emekliye refah payı, enflasyon artışına ilave olarak Hükümet tarafından belirlenen ilave zam olarak tanımlanabilir. Bildiğiniz üzere tüm emekliler Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık TÜFE kadar zam almaktadır. Bu enflasyon oranında verilen ve Kanunen tanınan bir zam hakkıdır. TÜFE üzerinde verilecek zam ise refah payı zammı olarak tanımlanmaktadır. Örneğin bir önceki Ocak ayında TÜFE ile zam oranı yaklaşık %17 civarı iken Hükümet de %13 refah payı zammı vererek toplamda %30’a yakın zam yapmıştı.

Refah payı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşı refah payı için kanunen belirlenmiş bir oran ya da formül yoktur. Refah payı Hükümet tarafından günün şartları esas alınarak belirlenir ve uygulanır. Önceki 6 ayın enflasyon zammına ilave olarak uygulanır.

Refah payı kimleri kapsıyor 2023?

Emekli maaşı refah payı emekli maaşı 7500 TL üzerinde olanları kapsıyor. Daha önce kök maaş nedir başlıklı içeriğimde de anlattığım gibi maaşı 7.500,00 TL yapılanlar Temmuz ayında zam alamayacaklar. Refah payı düzenlemesi ise 7500,00 TL üzerinde emekli maaşı alan ya da kök maaşa gelecek enflasyon zammı ve refah payı zammı ile toplamda maaşı 7.500,00 TL’yi geçecek tüm emeklileri kapsayacak.

2023 Refah payı ne kadar?

2023 ilk 6 aylık enflasyon verileri esas alındığında emeklilere Temmuz ayında yaklaşık %20 civarında enflasyon zammı bekleniyor. Buna ilave olarak ne kadarlık bir refah payı zammı verileceği ise Hükümet tarafından belirlenmiş olacak. Bu durumda beklentimiz maaşı 7500 TL üzerinde olan emeklilerin 2023/Temmuz ayından itibaren enflasyon ve refah payı zammı ile birlikte alabileceği zam ilave olarak en düşük 1500-2000 TL aralığında olacaktır. Böylece 7500 TL üzerinde emekli aylığı alanlar 01 Temmuz 2023 tarihinden itibaren ortalama en düşük 9500-10000 TL arasında emekli maaşı alabileceklerdir.

Emeklilere refah payı var mı?

Evet, Hükümet önceki 6 aylık enflasyon zammına ilave olarak refah payı zammı da verebilir.

Temmuzda refah payı ne kadar?

İlk 6 aylık enflasyon zammına ilave olarak verilecek olan refah payı için oran Hükümet tarafından belirlenecek.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın