Emekli Maaşı Zamlı Yatmadı Neden Olabilir?

Emekli maaşı zamlı yatmadı diye bana son birkaç gün yazan o kadar çok okurum oldu ki bu nedenle bu içeriği yazma gereği duydum. Malumunuz en düşük emekli maaşı 01 Nisan 2023 tarihinden itibaren 7500 TL olarak belirlendi. Bayram öncesi emekli maaşını almaya giden bağkur ve ssk emeklileri hesaplarda 7500 TL’yi göremeyince ve maaşlarının eksik olduğunu görünce maaşlarının neden eksik olduğu konusunda araştırma içine girdiler. Ben de bu içerikte bunun olası nedenlerinden ve yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

7500 TL emekli maaş zammı kimleri kapsıyor?

7500 TL emekli maaşının kimleri kapsadığını anlamak maaşınızın eksik mi ya da tam mı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. En düşük emekli maaşı düzenlemesi kişi kendisi emekli ise geçerlidir. Dul ve yetim aylığı alanların maaşları 7500 TL’ye göre değil hisse oranlarına göre hesaplanmaktadır.

Kişi kendisi SSK ya da bağkurdan emekli ise 01 Nisan 2023 tarihinden itibaren alması gereken en düşük emekli maaşı 7.500,00 TL olmalıdır. Ancak dul ya da yetim aylığı alanlar için bu durum geçerli değildir.

Dul ve yetim aylıkları neden zamlanmadı ?

Dul ve yetimlere aylıklar hissesi oranında ödenmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi en düşük emekli maaşı düzenlemesi kişinin kendisi emekli ise geçerli olmaktadır. Dul aylıklarında ve ya yetim maaşlarında hisse oranına göre hesaplanmaktadır. Örneğin tek başına aylık alan dul eşin 7500 TL üzerinden %75 hisse oranına göre en düşük maaşı 5.625,00 TL olacaktır, 7500,00 TL değil. Aynı şekilde %25 hisse ile yetim aylığı alanların ise 7500 TL değil, 7500 TL’nin %25’inden az olmayacaktır.

7500 TL’den fazla maaş alanların emekli maaşı zamlanmadı mı?

En düşük emekli maaşı düzenlemesi 7500 TL altında emekli maaşı alan ssk ve bağkur emeklilerini kapsamakta. 7500 TL’den fazla emekli maaşı alanlara Temmuz 2023’te enflasyon oranında zam yapılacaktır.

Emekli maaşı 7500 TL olanlar Temmuz’da ve Ocak’ta zam alacak mı?

En düşük emekli maaşı 7500 TL olanlara kök maaşa ilave olarak aradaki fark Hazine tarafından ödenmektedir. Daha önce kök maaş nedir başlıklı içeriğimizde maaşların asıl maaş üzerinden zamlandığını ve asıl maaş zamlanmadan 7500 TL maaş alanların zam almayacağını anlatmıştım. Yani aslında örnek veriyorum sizin maaş 4000 TL iken Hazine 3500 TL ödüyor ve siz 7500 TL alıyorsunuz. Bu durumda kök maaşa gelen zam 7500 TL’yi geçene kadar maalesef Temmuz ve ya Ocak aylarında zam alamayacaksınız.

Emekli maaşı eksik ödeme sorgulama

Emekli maaşınızdaki eksik ödeme nedenlerini, yasal kesintileri, net maaş ve kesinti tutarlarını e-devletten sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz ve yasal kesintiler ile nedenleri hakkında bilgi için emekli maaşım eksik yattı nedeni nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı yatmadı nereden öğrenebilirim?

Emekli maaşınız yatmadıysa;

 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ni telefonla arayarak,
 • Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da,
 • Alo 170 hattını telefonla arayarak öğrenebilirsiniz.

SSK emekli maaşı eksik alanlar

SSK emekli maaşınız eksik ödendi ise e-devletten eksik ödenme nedenine bakabilirsiniz. Eğer nedenini anlayamazsanız size en yakın SGK’ya giderek ya da Alo-170 hattını arayarak ssk emekli maaşınızın neden eksik ödendiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Maaşı Zamlı Yatmadı Neden Olabilir?” üzerine 4 yorum
 1. Merhaba.2 çocuğum var.Rahmetli eşimden hem ölüm aylığı hem de her ay ölüm geliri alıyoruz.Ölüm aylığına zam gelmemiş fakat ölüm gelirine %25 lik zam gelmiş.Aldığımız dul yetim aylığı toplamda 7500 TL yapmıyor,o yüzden %25 zamlı yatmadı onu anladım fakat ölüm gelirinden de toplamda 7500 TL maaş almıyoruz ki neden o zaman bu maaş %25 zamlı yattı anlayamadım.

  Yanıtla
  • Merhaba. Ölüm aylığı en düşük 7500’e tamamlanıyor hazine desteği ile. Ölüm gelirinde öyle bir durum yok. Ölüm aylığınıza zam gelmeyecek büyük ihtimalle.

   Yanıtla
 2. Merhaa, hocam simdi yuzde 75 dul ayligi veriliyor ya, bekar bir kiz kardesim var ayri yasayan, o babamdan maas istememisti. Simdi kiz kardrsim babamdan maas isterse, o yuzde 25 hakki, annemin aldigi yuzde 75ten bagimsiz mi olacak? Yani sgk da kalan o yuzde 25 mi kardesime yatirilacak? Simdiden tesekkurler efendim.

  Yanıtla
Yorum yapın