Emekli Maaşları Neden Eksik Yattı

2

Emekli maaşları neden eksik yattı. Bu soru Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alanlar tarafından zaman zaman sorulabilmekte. Emekli maaşından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeşitli kesintiler yapılabilmekte.

Okuyucularımızdan zaman zaman emekli maaşım neden eksik yattı, sebebi nedir gibi sorular gelmektedir. Emekli maaşından yapılan kesintilerin bir çok nedeni vardır. Bu yazımızda emekli maaşlarının eksik ödenme sebepleri ile emekli maaşı kesintisi sorgulamasının nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Emekli maaşı neden eksik yatar ?

Emekli maaşından yapılan kesintilerin başında ilaç ve muayene katılım bedelleri gelmektedir. Bildiğiniz üzere emekli olanların ilaç ve muayene katılım payları emekli maaşından kesilmektedir. Çalışanlar için ilaç ve muayene bedelleri eczaneler tarafından tahsil edilirken emeklilerde bu durum farklılık göstermekte ve eczane ile hastane tarafından herhangi bir ödeme alınmamaktadır. Güncel ilaç ve hastane muayene ücretleri için https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlaç katılım payı emeklilerde %10 iken muayene bedeli ise devlet hastanesi ya da özel hastane olmasına göre farklılık göstermektedir. İşte hastaneye gittiğinizde ya da ilaç aldığınızda ilaç ve muayene kesintileri bir kaç ay sonra emekli maaşınıza yansıyabilmektedir. Emekli maaşlarındaki birinci kesinti sebebi budur.

İlaç ve muayene bedelleri dışında da emekli maaşlarından bir çok kesinti yapılabilmektedir. Örneğin aynı zamanda bir işverenseniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemediğiniz işveren ssk geçmiş dönem borcunuz varsa bu borçların da emekli maaşınızdan kesilme ihtimali yüksek. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan ve vadesi geçmiş diğer borçlar, vergi dairesine olan ve vadesi geçmiş borçlarınız (örneğin ödenmemiş MTV, trafik cezası v.s.) emekli maaşınıza kesinti olarak yansıyabilir.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yersiz ya da fazla olarak ödenmiş olan aylıkların da sonradan maaşınıza kesinti olarak yansıması mümkün.

Emekli maaşı kesinti sorgulama

Emekli maaşınızdaki kesintisinin ne kadar olduğunu E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Kesinti sebebine ilişkin ayrıntılı bilgi bulma şansınız yok e devlet sisteminde. Genel hatlarıyla muayene payı, ilaç payı yazar ama diğer icra borcu v.s. borçların ne ile ilgili olduğunu ve detaylarını bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na sormanız gerekiyor.

Gelelim E devlet sisteminden emekli maaşı sorgulamasının nasıl yapıldığı hususuna.

4a SSK emekli maaşı kesintisi sorgulama

Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4A Emekli Aylığı Kesintileri menüsünden emekli maaşınızdaki kesintilerin tutarlarını ve sebebini sorgulayabilirsiniz.

4b Bağkur emekli maaşı kesintisi sorgulama

Bağkur emekli maaşınızdaki kesintilerin sebebini öğrenmek ve ne kadar olduğunu sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C kimlik no ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Hizmetleri-4b Emekli Aylığı Kesintileri menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

4 c emekli aylık ödeme ve kesinti bilgileri

Memur emeklisi iseniz emekli maaşınızdaki kesintinin ne kadar olduğunu ve kesinti nedenlerini e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-4C Hizmetleri-4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli ilaç kesintisi sorgulama

Maaşınızdan ilaç kesintisinin ne kadar olduğunu sorgulamak oldukça basit. Emekli maaşı aldığınız sigorta koluna göre yukarıda belirtilen menülerden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli maaşım eksik yatıyor ne yapmalıyım ?

E devlet üzerinden sorgulama yaptınız ancak kesintinin asıl sebebini tespit edemediniz mi ? Bu durumda yapmanız gereken emekli aylığınızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz gerekmekte.

Emekli maaş kesintisi sorgulama şifresiz

Şifresiz olarak sorgulama seçeneği maalesef yok. Online olarak sadece e devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilir.

Emekli maaşında icra kesintisi

Eğer icraya intikal etmiş Sosyal Güvenlik prim borcunuz, vergi borcunuz varsa ve nafaka ödemeniz gerekiyorsa genelde aksi bir durum yoksa maaşınızdan en fazla 1/4 oranında kesinti yapılmaktadır. Tabi bu durum mahkeme kararına ya da bazı durumlara göre farklılık gösterebilir.

Emekli maaşımın yattığını nasıl öğrenebilirim ?

E devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Yukarıda belirtilen menüler aracılığı ile hem güncel aylık tutarınıza bakabilir hem de kesintileri sorgulayabilirsiniz.

Emekli maaşınızı başka bankaya taşımak ister misiniz ? Hemen https://sgkbilgisi.com/emekli-maasi-banka-degisikligi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret ederek taşıma talebinde bulunabilirsiniz.

Emekli maaşları konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Mutlu

    İyi günler. Biz 4b emeklilik dilekçesini 19.06.2018 de verdik. Edevlette temmuz ayı maaşımız gözüküyor ama dilekçeyi verdiğimiz tarihten itibaren temmuz ayına kadar olan 10-11 günlük maaş çıkmıyor. Bu kısım bankada mı çıkacak yoksa maaş temmuzdan itibaren işleyip hiç alamıyor muyuz?

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Maaş 01 Temmuz 2018 tarihinden itibaren bağlanır. Size bu ay 2.5 aylık ödeme yapılır. Sizin toplu ödeme tutarını e devlet sisteminden görebilmeniz mümkün değil. Yazı gelir zaten size. Gelmese bile bankadan toplu alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.