Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma 2022

10

Emekli olduktan sonra tekrar sigortalı çalışma hakkı emeklilerimize Kanunen tanınmış olan bir haktır. Güncel Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre kişilerin emekli olduktan sonra çalışmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak özellikle hem emeklilerin hem de emekli çalıştıracak işverenlerin çalışan emeklilerden kesinti yapılır mı, emekli olup aynı işyerinde çalışmaya devam etmek mümkün mü gibi emekli olup çalışanlar konusunda bize ilettikleri birçok soru bulunmakta.

Bu yazımızda emekli olduktan sonra işçi olarak çalışanların durumu, emekli kişi sigortalı çalışırsa maaşı kesilir mi,  emekli kişi işyeri açarsa bağkur öder mi gibi emekli olduktan sonra çalışma hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emekli çalışırsa maaşı kesilir mi ?

Emekli çalışanların en çok sordukları soru emekli sigortalı çalışırsa maaşı kesilir mi olmaktadır. Çalışan emekli maaşından kesinti uygulaması 2016 yılından itibaren kaldırılmış ve yeniden yapılandırma düzenlemesi ile emeklilerin geçmiş emekli çalışan kesinti borçları yani Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları silinmiştir. Son güncel mevzuatta emeklilerin emeklilik sonrası sigortalı çalışma durumunda buna bağlı olarak emekli maaşlarından herhangi bir çalışan emekli maaş kesintisi yapılmamaktadır.

Emekli işyeri açarsa maaşında kesinti olur mu ?

Nasıl ki çalışan emeklilerin maaş kesintisi olmuyorsa aynı durumda kendi adına işyeri açan emeklilerin emekli maaşlarından da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan emekli kesintisi yapılmamaktadır. Emekli olduktan sonra bağkurlu çalışan emekliden kesinti uygulaması da 2016 yılında kaldırılmıştır. Son düzenlemede emeklinin işyeri açması ya da emeklinin çalışması durumunda hiç bir durumda kesinti yapılmamaktadır.

Emeklilikten sonra tekrar çalışma durumunda yapılacak işlemler 2022

Burada tüm işlemlerin çalıştıracak işveren tarafından ve doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Emeklinin yanlış kodla işe girişinin yapılması ve prim beyannamesinin verilmesi emekli maaşının kesilmesine neden olur. İşe başlayan emekli bir çalışan için;

 • Öncelikle “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” SGK belge kodu ile işe giriş bildirgesi verilir. Burada en çok yapılan hata emekli çalışan girişinin bu belge kodu yerine “01-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” belge kodu ile verilmesi. Emekli çalışan bu kodla SGK’ya bildirilemez eğer bildirilirse bildirim anından itibaren emekli maaşı kesilir. Bu yüzden maaş kesilirse yapılması gerekenler hakkında yazımızın devamında bilgi verilmiştir.
 • İşe girişi yapılan emeklinin sonraki aşamada aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi yine belge türü “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak verilir.
 • İşe girişi yapılan emekli birisinin kendisi ya da işvereni tarafından ayrıca dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmez.

Emekli çalışan sigorta primi sorgulaması nasıl yapılır ?

SGDP’ye tabi olarak sigorta bildirimleri yapılan emeklilerin uzun vade sigorta primleri, hastalık primleri ve işsizlik sigortası primleri ödenmez. İşverenler SGDP’ye tabi çalışanlar için brüt maaşları üzerinden toplamda %32 oranında SGK’ya prim ödemesi yapar. Hem ödenecek güncel prim tutarları hem de brütten nete güncel emekli asgari ücret hesaplaması için Emekli Çalışan Asgari Ücret sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekliler bu kapsamda yatan sigorta primlerini e-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde görüntüleyebilirler. Burada brüt maaşlarını, işveren tarafından ödenen prim gün sayısı ve diğer bilgiler görüntülenebilir. Emekli ssk prim sorgulaması yapmak için;

 • Öncelikle buradan T.C ve e-devlet ile SGK Tescil ve Hizmet dökümüne giriş yapın ⇒ emekli sigorta prim sorgulama.
 • Giriş yaptıktan sonra sayfanın altında Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Dökümü seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Böylece SGDP kapsamında işveren tarafından bildirilen SGK prim günü ve kazanç bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Eğer SGK Uzun Vade Hizmet dökümü seçili kalırsa burada emekli olarak bildirilen hizmetler görünmez. Nedeni ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzun vade primlerin yatmaması.

Emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışma

Emekli maaşı bağlandıktan ya da emeklilik başvurusu yaparken aynı işyerinde devam etmede Kanuni bir engel yoktur. Eğer çalışırken emeklilik başvurusu yapacaksanız başvuru yapmadan önce işveren tarafından çıkış bildirgesinin verilmesi ve ““02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” belge türü ile yeniden giriş yapılması gerekmektedir. SGDP olarak giriş yapılan tarihten itibaren emeklilik talebi verilebilir.  Bu durumda kişi işten ayrılmak zorunda olmadan emeklilik başvurusunu yapabilecektir. 

Emekli maaşım kesildi ne yapmalıyım ?

Emekli maaşım durduruldu nedeni ne olabilir ?  Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak eğer emekli çalışan olarak işe başladıysanız %90 sebebi işe giriş bildirgesinin yanlış kodla verilmesi. Bu durumda işveren tarafından işe giriş kodu ile aylık prim ve hizmet belgesinde bildirilen kodlar düzeltildikten sonra emekli kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak maaşını yeniden kesildiği tarih itibariyle bağlatabilir.

Bunun haricinde başka sebepler de emekli maaşının kesilmesine neden olabilir. Kesilme sebebini e-devletten ya da internet üzerinden öğrenemezsiniz. Örneğin emekli şartlarının sağlanmamış olmasına rağmen aylık bağlanması, fiili olmayan bir sigortalı çalışmanın sonradan tespit edilerek iptal edilmesi, çalışılan işyerinin hayali işyeri olması gibi birçok durdurulma nedeni olabilir. Böyle bir durum varsa vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK emeklilik servisine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Emekli olduktan sonra ikinci emeklilik mümkün mü ?

Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam edenlere ikinci bir emeklilik bağlanmaz. Bu maalesef kanunen mümkün değil. Emekli iken kişi adına bildirilen sigortada emeklilik primleri yer almaz ve dolayısıyla bu primlerle kişi emekli olamaz ve ya mevcut emekli maaşı üzerinde bir etki yaratmaz.

Emekliyim ne iş yapabilirim ?

Emekli maaşlarının giderek düşmesi emekli olanları emeklilikten sonra da maalesef çalışmaya zorunlu kılmakta ve emekli ne iş yapar diye sorgulamaya başlamakta. Tabi emekli olunca yapılacak işleri önermek ya da şu işi yapabilirsiniz demek yanlış olacaktır. Ancak genelde emeklilere bekçilik, güvenlik gibi işler verilmekte. Ancak siz mesleğinizde iyi iseniz aynı mesleği devam ettirebilir, farklı alanlara yönelebilir ve ya mesleğiniz ile ilgili deneyimlerinizi eğitim olarak aktarabilirsiniz.

Vergi indiriminden emekli olan tekrar çalışabilir mi ?

Engelli emekli çalışabilir mi evet çalışabilir. Sigortalı çalışırken en az %40 ve ya üzeri raporla vergi indirimi diğer adı ile sakatlık indiriminden yararlanarak erken emekli olanlar ile yine aynı şekilde Bağkur kapsamında 5510 Sayılı Kanunun 28. maddesi kapsamında engelli emekli maaşı bağlananlar yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda sigortalı çalışmaya devam edebilir, ticari ve ya zirai faaliyette bulunabilir. Emekli maaşlarında kesinti olmaz ya da tamamen kesilmez.

Malulen emekli çalışabilir mi ?

Malulen emekli olanlar sigortalı çalışamaz ve ya zirai ile ticari herhangi bir faaliyette bulunamaz. Yani işyeri açamazlar. Bu olursa emekli maaşları kesilir.

Emekli sandığından emekli olan ssk’lı çalışabilir mi ?

Emekli sandığı emeklileri de emekli olduktan sonra çalışabilmekte. Memur emeklisinin sigortalı çalışması halinde emekli maaşından bir kesinti yapılmaz ve ayrıca maaşının tamamen kesilmesi ya da durdurulması söz konusu olmaz.

Çalışan bağkur emekli maaş kesintisi olur mu ?

Bağkur emeklisi sigorta kapsamında çalışabilir ve ya işyeri açabilir, şirket ortağı olabilir ve Zirai ve tarımsal faaliyetlerine devam debilir. Maaşında herhangi bir kesinti olmaz.

Emekli işyeri açarsa bağkur öder mi 2022 ?

Gelelim bir diğer önemli soruya. Emekliler geçim şartlarının zorlaşması ve maaşın yetmemesi nedeni ile kendi adlarına işyeri açacak ikinci bir gelir sağlamak için çabalamakta. Bu kapsamda emekli çalışanlardan bağkur primi alınmaz. Emekli oldukları için bağkur açılmaz. Ancak dul ya da yetim maaşı alanlar işyeri açarsa bağkur açılır. Ayrıca kişi malulen emekli ise bağkur açılır ve emekli maaşı da kesilir.

Emekli olanların tekrar çalışması halinde kıdem tazminatı ödenir mi ?

Emekli olup ssklı olarak iş hayatına devam eden çalışanların da diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı alma hakları bulunmaktadır. Tazminat için gerekli olan en az 1 yıl süre çalışmış olma ve kendi istediği dışında işten çıkmış olma şartı ile işveren tazminat ödemek zorundadır.

Emekli olduktan sonra sigortasız çalışma cezası ne kadar ?

Bazı işverenler emekliye sigorta yapılır mı diye bize sorular sormakta . Evet kesinlikle yapılması gerekli. İşverenler çalışan kişi emekli de olsa sigortasını kanunen yapmak zorundadır. Kayıt dışı emekli çalıştırmak işveren hem de çalışan için Kanunen yasaktır. Bu şekilde emekliyi kayıt dışı çalıştırdığı tespit eden işverenlere emekli iken çalışmanın cezası uygulanır.  Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmak ve işveren tarafından sigortanın yapılmaması halinde;

 • Verilmeyen işe giriş bildirgesi için emekli başına brüt asgari ücretin 2 katı,
 • Sigortasını bildirmediği her bir dönem için ise yine emekli başına brüt asgari ücretin 2 katı tutarında idari para cezası uygulanır.

Emekli çalışan SSK primi ne kadar ?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi 30 gün üzerinden tam sigortalı çalıştırılanlar için işverenler brüt ücretin %32’si oranında prim ödemesi yaparlar. 2022 yılı için asgari ücret üzerinden bu kapsamda aylık olarak ödenecek prim tutarı 1.601,28 TL olacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

10 Yorum
 1. Dilek

  Merhaba temmuz ayında emekli oldum tekrar aynı işyerinde çalışmaya başladım emekli olup çalışanın asgari ücreti ne kadardir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekliler için net asgari ücret 2022 yılında 4628 TL.

   1. Berkay makarnacı

    merhaba , vergi indiriminden 3 ü dereceden emekli asgari ücretli bir çalışanda 4628 tl mi alacak acaba bilgi verirseniz sevinirim.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet tüm emekli çalışanlar için net asgari ücret yazımızda belirtilen tutar kadar olacak.

 2. Bülent

  Esim tarım sigortalı emeklisi üzerine dükkânimı devrettim sorun olurmu maaşını keserlermi ben emei degilim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşı kesilmez ya da vergi kaydı var diye maaşından kesinti olmaz.

 3. Kadriye

  Merhaba,

  Babam 2005 Nisan ayında emekli oldu, ara ara işe giriyor ek maaş alıyordu son çalıştığı iş yeri sgk prim ödemesini emekliliğine göre değil, işçi primi ödeyerek yapmış orada 10 gün çalışmasına rağrem 86 gün prim ödemişler hal böyle olunca maaşı otamatik olarak kesildi ağustos ayından itibaren maaş alamıyor ben bu durumu yeni öğrendim işverenle iletişime geçtim ve geriye dönük sgk prim lerini iptal yaptırdım şuan ne yapmalıyım.
  Ayrıca emekli olduğu şehir ile son çalıştığı iş yerinin şehirleri farklı bu süreç nekadar sürer bir an evvel maaşını alabilmek adına.

  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildirge ve işe giriş bildirge iptali ve güncellemesi yapıldıysa dilekçe ile emekli maaşı olarak bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmalısınız. Talebiniz üzerine aylık kesilme tarihinden itibaren yeniden bağlanır.

 4. Hüsnü akkaya

  Merhabalar Sayın Yetkili.
  1975 yılı doğumluyum.ilk işe giriş tarihim 01.05.1996 yılı toplamda 4800 günüm var
  Diyabet ve bazı rahatsızlıklarımdan dolayı hastaneden %55 oranında raporu yeni aldım.Engelli emeklilik şartlarının tamamını sağladım.Emekliliğe başvurursam emekli maaşım 2.350 tl gibi olacak.
  Benim sormak istediğim ben gelir vergisi muafiyetinemi başvurmalıyım yoksa emekliğemi başvurmalıyım
  hangisi benim için avantajlı olur.
  engelli olarak emekli olduktan sonra çalışmaya devam edeceğim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an aktif olarak sigortalı çalışıyor musunuz ?