Emeklilere Faizsiz Banka Kredisi 2019

2

Ekonomik şartların bir hayli zorlaşması, 2019 emekli maaşlarının da enflasyon karşısında günden güne erimesi ve buna bağlı olarak emeklilerin geçim sıkıntısı içerisine düşmesi ile birlikte Hükümet de emeklileri rahatlatacak bazı düzenlemelerin üzerinde çalışmaya başladı. Emekliler için şu anda üzerinde çalışılan önemli düzenlemelerden bir tanesi de 2019 faizsiz banka kredisi. Diğer bir çalışma ise emeklilere talepte bulunmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından avans ödenmesi. Peki emeklilere hangi bankalar faizsiz kredi verecek ? 2019 Emekli faizsiz kredi şartları neler ? Emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ne kadar avans ödemesi alacak ? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevapları;

2019 Emeklilere faizsiz banka kredisi şartları !

Emekli banka kredisinden yararlanabilmeniz için bazı koşulları sağlamanız gerekiyor. Faizsiz emeklilik kredisi için gerekli şartlar o kadar da ağır değil. Şartları kısaca şu şekilde sırayabiliriz;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif olarak emekli aylığı alıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul ya da yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor.

Tabi aylık alıyor olmak temel şart. Diğer önemli koşul ise emekli maaşınızı kamu bankalarından alıyor olmanız gerekiyor. Özel sektör bankaları tarafından faizsiz emeklilik kredisi verilmiyor.

Yapılacak düzenleme ile emeklilere kredi faizsiz olarak verilecek. Verilecek kredi tutarı maaşın 10 katına kadar olacak. Üst tutarı ise 45 bin lira olacak. Eğer aşağıda belirtilen bankaların haricinde bir bankadan maaşınızı alıyorsanız faizsiz krediden yararlanabilmek için öncelikle emekli maaşınızı belirtilen kamu bankalarından birisine taşımanız gerekiyor. Emekli maaşı banka değişikliği başlıklı yazımızdan maaş değişikliğini nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi geri ödemesi de eşit taksitler halinde olacak ve emekli maaşından kesilecek.

Hangi bankalar emeklilere faizsiz kredi verecek ?

Emeklilere faizsiz kredi verecek bankalar şunlar;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank

Emeklilere Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan avans 2019

Üzerinde çalışılan bir diğer düzenleme ise emeklilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 3 maaşa kadar avans verilmesi. Düzenleme hayata geçerse emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak maaşının 3 katı kadar avans talebinde bulunabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu bu talep üzerine emeklinin maaş hesabına maaşın 3 katına kadar avans ödemesi yapacak. Daha sonra da 36 aylık eşit taksitlerle emekli maaşından kesecek.

Emekli faizsiz banka kredisi ve emekli avans verilmesi düzenlemesi ne zaman çıkacak ?

Henüz kesin bir tarih yok. Ancak kısa süre içerisinde düzenlemenin gelmesi bekleniyor.

Emekli maaşları konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
 1. NAZAN ÖZCAN

  emekliler fayiziz kıredı nasil alcayız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz uygulama başlamadı. Başladığında nasıl olacağı konusunda bilgi vereceğiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.