Emeklilerin Temmuz Zammı Ne Kadar 2019 ?

Emeklilerin 2019 Temmuz zammı oranı 03 Temmuz 2019 tarihi itibariyle netleşti. Tüm emeklilere her yılın Ocak ve Temmuz aylarından itibaren zam verilmekte. Aynı şekilde yetim maaşı ya da dul maaşı alan emekliler de maaşlarını Ocak ve temmuz aylarında zamlı olarak almakta.

Memur emeklilerinin maaş zammının hesaplanma şekli ssk  ve bağkura göre farklı olmakta. Dolayısıyla memur emeklisi ile ssk ve ya bağkur emeklisinin emekli maaş zamları hesaplaması aynı olmamakta.Emekliler 2019 temmuz ayından itibaren maaşlarını zamlı olarak alacaklar. Peki hangi emekli ne kadar zam alacak? İşte cevabı. Emekli zammına geçmeden önce güncel memur zammı oranlarını öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/memur-zammi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Temmuz 2019 emekli maaş zammı

Temmuz 2019 döneminden itibaren tüm emekliler maaşlarını zamlı olarak alacak. SSK ve Bağkur emeklisi yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi Oranı esas alınarak zam alacak. Memur emeklisi ise toplu sözleşme zammı ve bu zamma ilaveten çıkan 6 aylık enflasyon belirlenen zam oranının üzerinde olursa ayrıca enflasyon zammı alacaklar. Şimdi ayrı başlıklar halinde tüm emeklilerin zam oranları konusunda ayrı ayrı bilgi vermeye çalışalım.

Memur emekli maaş zammı Temmuz 2019

Devlet memurları ile memur emeklilerinin maaş zamları toplu sözleşme ile belirleniyor. 2017 yılında imzalanan 4. dönem toplu sözleşme ile memurlar ile memur emeklilerinin 2018 Ocak-Temmuz ve 2019-Ocak/Temmuz aylarında alabilecekleri zam oranı belirlenmişti.

4. dönem toplu sözleşmesi gereği devlet memurluğundan emekli olanlar ile 4c emekli sandığı kapsamında dul aylığı ya da yetim maaşı alanlar 2019 Temmuz ayından itibaren emekli maaşlarını en az yüzde 5 oranında zamlı alacaklar. Tabi bu alınacak en düşük zam oranı olacak.

2019 yılının ilk 6 aylık döneminde yani 2019 Ocak ve 2019 Haziran ayları arasındaki enflasyon %5 üzerinde gerçekleşince memur emeklisine enflasyon zammı da verilecek. Memur emeklisi enflasyon zammı ile beraber toplamda %6 zam alacak.

Memur emekli maaşı sorgulamasını e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4c Hizmetleri-4c Aylık bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz. Bu menüden yaptığınız sorgulama sonucunda güncel emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, maaşınızda kesinti olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca e devlet sisteminde emekli maaşını 3 aylıktan aylığa çevirme, emekli maaşını başka bankaya taşıma ve adres değişikliği gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.

SSK emekli maaş zammı Temmuz 2019

4a SSK emeklisi ile ssk kapsamında yetim maaşı ya da dul maaşı alanların maaş zammı enflasyona göre hesaplanıyor. 2019 Temmuz ayında alınacak emekli maaş zammı 2019 yılının ilk döneminde yani Ocak-Haziran ayları arasında gerçekleşen enflasyona göre belirleniyor SSK emeklisi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen TÜFE oranlarınaa göre 2019 Temmuz ayında maaşını zamlı alacak. Enflasyonu esas aldığımızda SSK emeklisinin Temmuz 2019 zammı yüzde 5 oranında olacak.

SSK emekli maaşı sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Sistemde Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4A Aylık bilgisi kısmından maaşınızın ne kadar olduğunu sorgulayabilir ayrıca varsa maaşınızdaki kesinti tutarlarını da öğrenebilirsiniz.

Bağkur emeklisi maaş zammı Temmuz 2019

4b eski ismi ile bağkur emeklisi her yıl ocak ve temmuz aylarında maaş zammı alırlar. 2019 Temmuz ayı maaş zammı 2019 Ocak ve 2019Haziran arasındaki enflasyona göre belirlenecek. Bağkur emeklisinin maaş zammının 2019 Temmuz ayında enflasyon verilerini esas alındığında %5 olacak.

Bağkur emekli maaşı sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmetleri-4b Aylık Bilgisi seçeneğinden bağkur emekli maaşınızın ne kadar olduğunu sorgulayabilir, aylığınızdaki kesintinin sebebini ve tutarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınızı başka bankaya taşımak istiyorsanız yine taşıma işlemini de bu sistemden kolayca tamamlayabilirsiniz.

Emekli banka promosyonunuzu aldınız mı ? Üstelik promosyona ilave olarak altın veren bankalar da var. Detayları öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/emekli-promosyonu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaş zamları, promosyon ödemeleri , sağlık hizmetleri ve daha fazlası konularında kafanıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle