7326 Emeklilik Borç Yapılandırma Kredisi Nasıl Alınır ?

7326 Emeklilik Borç Yapılandırma Kredisi başvuruları başladı. 31.08.2021 tarihine kadar 7326 Sayılı yasa kapsamında bağkur ve diğer SGK prim borçları için yeniden yapılandırma başvuruları devam edecek. Henüz yapılandırma başvurusu yapmadıysanız başvuru yapmak ve detaylı bilgi edinmek için SGK yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7326 Emeklilik Borç Yapılandırma Kredisi başvuruları başladı. 31.08.2021 tarihine kadar 7326 Sayılı yasa kapsamında bağkur ve diğer SGK prim borçları için yeniden yapılandırma başvuruları devam edecek. Henüz yapılandırma başvurusu yapmadıysanız başvuru yapmak ve detaylı bilgi edinmek için SGK yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapılandırma kapsamındaki prim borçlarını ödemesi halinde emekli olabilecek kişilere kredi verilmesi yönündeki protokol imzalandı. Buna göre prim borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek olanlara Ziraat Bankası, Halk Bankası ve ya Vakıf Bank tarafından emeklilik kredisi verilebilecek. Kredi hakkındaki detaylar ve izlenmesi gereken yol yazımızın devamında.

7326 emeklilik yapılandırma kredisinden kimler yararlanabilir ?

Krediden;

  • 4b yani bağkur kapsamında tescilli olan, prim borçlarını ödemesi halinde yine bağkurdan emeklilik hakkı elde edebilecek olanlar,
  • Zorunlu ya da isteğe bağlı bağkur kapsamındaki prim borçlarını ödemesi durumunda 4a yani ssk kapsamında emeklilik hakkı elde edebilecek olanlar,
  • SSK ve ya bağkur kapsamında hizmeti olan ve askerlik, doğum ya da yurtdışı borçlanması gibi hizmet borçlanması yapması halinde emeklilik hakkı elde edebilecek olanlar,
  • Ek- 5 tarım sigortası ya da Ek-6 sigortası kapsamında prim borcu olup bu borçlarını ödemeleri halinde SSK ya da Bağkur kapsamında emekli olabilecekler yararlanabilecekler.
  • Önemli: Borcu ödemesi durumunda ölüm aylığı bağlanabilecek olanlara, malulen emekli olacaklara ya da yurtdışı borçlanması yapacaklara kredi verilmeyecek.

7326 SGK yapılandırma kredisi için son başvuru tarihi ne zaman ?

Prim borçlarını yapılandırmak için son başvuru tarihi 31.08.2021. Bu tarihe kadar yapılandırma başvurunuzu yapmış olmanız kaydı ile kredi başvurunuzu yapılandırma peşin ya da ilk taksit son ödeme tarihi olan 01.11.2021 tarihine kadar yapabilirsiniz.

7326 Emeklilik için borç yapılandırma kredisi başvurusu nasıl yapılır ?

Krediden yararlanabilmek için;

  • Öncelikle yapılandırma başvurusunu yapmanız gerekiyor. Bağkur ihya yapılandırması yapacaksanız e-devlet ya da formla başvuru için silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Yapılandırma yapıldıktan sonra Ek-1 formu ile krediden yararlanmak için ilk başvuruyu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. SGK yapılandırma kredisi için Ek-1 başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK emeklilik kredisi Ek-1 başvuru formu indir.
  • Başvuru üzerine SGK gerekli incelemeyi yapar. Yapılandırılan borcun ödenmesi halinde aylık bağlanabilecekse Ek-2 belgesi düzenler ve sizi arar. Bu belgede toplam borç tutarı, ödenmesi halinde bağlanabilecek yaklaşık emekli maaşı tutarı yer alır.
  • Ek-2 belgesini elden alarak Ziraat, Vakıf ya da Halk Bankası şubelerinden birisine başvurmanız gerekiyor. Bankada kredi işlemleri tamamlandıktan sonra size Ek-3 belgesi verir. Bu belgede kredinin kullandırıldığı, tutarı ve hesaba bloke konulduğu belirtilir.
  • Sonra SGK emekli maaşını bağlayarak bankaya Ek-4 belgesi gönderir ve süreç tamamlanır.

7326 SGK yapılandırma kredisi faiz oranı ne kadar, kaç taksitle ödenecek ?

Kredi faiz oranı %1,55 olacak ve 36 aya kadar taksit yapılabilecek. Bu kapsamda alınacak emekli maaşına göre kredi tutarı belirlenecek. Yani 100 bin TL borcunuz varsa banka bunun tamamı için kredi veremeyecek. 2021 yılı için tarım bağkurlulara verilecek ortalama kredi tutarı maksimum 30.000 TL, esnaf bağkurlular için ise maksimum 35000 TL civarında olacak. Üste kalan kısmı ise kendi imkanlarınız ile ödemeniz gerekecek.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın