Emeklilik Dilekçesi Yılbaşından Önce mi Sonra mı Verilmeli ?

0

Emeklilik dilekçesi yılbaşından önce mi sonra mı verilmeli ? Emeklilik hayali ile yıllarca bekleyen ve az da olsa maaşlarında fark olsun isteyen çalışanların en çok takıldıkları konularında başında emeklilik dilekçesi için yılbaşından sonrayı mı beklemek yoksa yılbaşından önce dilekçeyi vermek.

Emekli maaş hesabında birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlar içinde en önemlilerden birisi de Aralıktan önce ya da sonra dilekçeyi vermek. Peki emeklilik dilekçesini yılbaşından önce mi sonra mı vermek avantajlı ? Gelin hep beraber bu konuyu inceleyelim.

Emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Malumunuz 2000 yılından önce aylık bağlama oranları bir hayli yüksekti. Tabi aylık bağlama oranı nedir dediğinizi duyuyor. Kısaca değinmek gerekirse aylık bağlama oranı tüm çalışma süreniz boyunca adınıza ödenen sigorta primlerinin güncelleme kat sayısı ile güncellendikten sonra bu ortalama kazancın yüzde kaçı oranında maaş bağlanacağı hesabında kullanılan orandır. Yani ortalama emekliliğe esas prime esas kazancınız 100 lira ise ve aylık bağlama oranı da örnek veriyorum %50 ise 50 lira maaş bağlanır gibi.

Aylık bağlama oranına değinmemin sebebi şu. 2000 yılından önce aylık bağlama oranları %80’e kadar çıkıyordu. Yapılan düzenlemelerle 2008 yılından sonra yani şu anda yürürlükte olan 5510 Sayılı SGK Kanunu ile bu oran %40’a düştü. Tabi bu da alacağınız emekli maaşı üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Dolayısıyla 2000 yılından önce hizmetiniz fazla ise yüksek emekli maaşı almanız mümkün ancak ağırlıklı çalışmalarınız ya da prim ödemeleriniz 2000 yılından sonra ise emekli maaşınız düşük olacaktır.

Maaşların yüksek olmasını sağlayan bir diğer etken de tabi ki primlerin asgari yerine yüksekten ödenmesi. Bu yüzden gerçek kazancınız üzerinden sigorta primlerinizin ödenmesini sağlayın. Kısa vadede kar sağlayacağım diye geleceğinizden yani emeklilikte alabileceğiniz yüksek emekli maaşından olmayın.

Yılbaşından sonra emekli olmanın avantajları

Yılbaşından önce ya da sonra ne zaman dilekçe vereceğinizin cevabı için yürürlükteki 5510 Sayılı SGK Kanunu’na bakmak gerekiyor. Yürürlükteki kanuna göre öncelikle adınıza ödenen tüm sigorta primleri güncelleme kat sayısı ile güncellenmekte. Güncelleme kat sayısı her yılın kazançları için enflasyona göre belirlenen ve o dönem kazançlarının emeklilik dilekçenizi verdiğiniz tarihteki kazançlara güncellenmesi şeklinde tanımlanabilir.

Her yılın güncelleme kat sayısı o yılki TÜFE’nin %100’ü ve gelişme hızının %30’unun toplamına (1) tam sayısının ilave edilmesi sonucu bulunmaktadır.

Eğer dilekçenizi Aralık ayında verirseniz emekli maaşınıza o yıl Ocak ve Temmuz aylarında verilen enflasyon farkları da yansıtılmakta. Ocak ayında dilekçe vermeniz halinde ise önceki yılın büyüme hızının %30’u ve Ocaktaki enflasyon farkı yansıtılmaktadır.

Özetlemek gerekirse büyüme hızının enflasyondan yüksek olduğu yıllarda Ocak ayında, enflasyondan düşük olduğu yıllarda ise Aralık ayında dilekçe vermek daha mantıklı olacaktır.

2020 yılbaşından sonra emekli olmanın avantajları

Malumunuz Türkiye 2018 yılının ikinci yarısından itibaren ekonomik açıdan zor bir dönem geçirdi ve bu da enflasyon oranlarının yükselmesine neden oldu. Doğal olarak enflasyon yani TÜFE Türkiye’nin büyüme hızının bir hayli üstünde. Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarsa bu durumda emeklilik dilekçesi için Ocak ayını beklemek mantıksız olacaktır.

Eğer emekli olacaksanız Ocak ayını beklemeden dilekçenizi vermenizi tavsiye ediyoruz. Tabi bizimkinin tavsiye olduğunu  ve yukarıda belirtilen veriler ışığında Ocak ayını beklemenin bir anlamının olmadığını unutmayın.

Ocak ayını beklemeden dilekçe vermeniz halinde 2019 Ocak ve Temmuz ayında maaşlara yansıtılan enflasyon zamları maaşınıza yansıtılacak, maaşınız kısmen daha yüksek olacak ve 2020 Ocak ayı emekli zammından da yararlanacaksınız.

Aralık ve ya ocak ayında dilekçe vermeniz durumunda alabileceğiniz emekli maaşı konusunda bilgiyi ve güncel emekli maaşı tutarlarını https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ yazımızda bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verecekseniz SGK Gelir, Aylık, TAlep belgesi nasıl doldurulur adım adım ve detaylı bilgi ve örnek doldurulmuş talep belgesine ulaşmak için https://sgkbilgisi.com/tahsis-talep-formu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesini ne zaman vermeliyim

Eğer emekli maaşınız yılbaşından önce bağlansın istiyorsanız en geç 30 Kasım 2019 tarihine kadar emeklilik dilekçesi vermeniz gerekiyor. Bu durumda emekli maaşınız 01 Aralık 2019 tarihinden itibaren bağlanacak ve 2020/Ocak ayı emekli maaş zamlarından da yararlanmış olacaksınız.

Dilekçenizi verdikten sonra emekli maaşınız ne zaman bağlanır öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkındaki yorularınızı YORUM bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.