Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber 2019

Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT’ler hükümetten düzenleme bekliyor. Normalde emekli olabilmeniz için kanunen sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında işe giriş tarihinize göre gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Emeklilik için gerekli olan bu üç şarttan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartını sağlayıp yaş şartını sağlayamadığınızdan dolayı emekli olamıyorsanız emeklilikte yaşa takılan kısa ismi ile EYT olarak adlandırılırsınız. İşte emeklilikte yaşa takılanlar kimler sorusunun cevabı özetle bu.

Emeklilikte yaşa takılanlardan iseniz bu haber sizi yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 13 .09.2019 tarihinde EYT ile ilgili çalışma yapılması konusunda talimat verildi. Talimat EYT yasasını bekleyenleri heyecanlandırdı. Peki Sayın Erdoğan’ın vermiş olduğu talimata göre yeni EYT yasası nasıl olacak, ne zaman çıkacak ve kimler yararlanacak ? Tüm detaylar yazımızda.

Emeklilikte yaşa takılanlar kimler ?

Emeklilik için gerekli olan sigorta prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayan ancak yaş şartını sağlayamadığı için emeklilik hakkı elde edemeyen kişiler emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılır. 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için yasa geriye dönük işletildiğinden bir düzenleme olması halinde büyük bir ihtimalle bu tarih öncesinde sigortalı olanları kapsayacak.

Emeklilik şartlarınıza göz atmak, emeklilik tarihinizi hesaplamak ve yaşa takılıp takılmadığınız öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 EYT yasasından kimler yararlanacak ? 

Malumunuz 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar eskiden prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağladıklarında emekli olabilmekteydiler. Ancak 1999 yılında çıkartılan yasa ile 1999/09 döneminden önce sigorta başlangıcı olanlar için de yaş şartı getirildi.

Böylece 08.09.1999 tarihinden önce girişi olup hizmet süresini tamamlayan ancak yaş şartını sağlamadığı için emekli olamayanlar EYT olarak adlandırıldı. Cumhurbaşkanı tarafından talimat verildi. Yasa tam olarak nasıl olacak, kimleri kapsayacak gerekli araştırmadan sonra belli olacak. Ancak aldığımız duyumlara göre yasadan 08.09.1999 tarihinden önce girişi olup emekli olmak için prim gün sayısı şartını sağlamış olanlar yararlanabilecek. Normal emeklilik süresine göre daha düşük maaş bağlanarak kişilerin emekli edilmesi de alınan duyumlar arasında.

EYT’den yararlanarak emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacaksınız ? Emekli olduğunuzda alabileceğiniz maaşı öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer 3600 günle emekli olacaksanız https://sgkbilgisi.com/3600-gunden-emeklilik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret ederek maaşları öğrenebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar sağlıktan yararlanacak mı ?

Mevcut uygulamada eğer çalışmayı bırakıp emekliliği bekliyorsanız ve aktif bir sosyal güvenceniz yoksa sağlıktan yararlanabilmeniz için genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor. Eğer gelir durumunuz net asgari ücretin 1/3’ünden az ise prim ödemeden yeşil kartlı olarak sağlıktan yararlanırsınız. Ancak net hane halkı gelir ortalamanız net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde ise GSS kapsamında aylık prim ödeyerek emekli olacağınız yaşa kadar sağlıktan yararlanırsınız.

2019 yılı için güncel GSS prim tutarları ve genel sağlık sigortalısı olmak için yapılması gerekenler hakkında tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber son dakika

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere yeni emeklilik yasası hakkında çalışma yürütülmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül 2019’da Prof. Dr. Vedat BİLGİN’e talimat verildi. Talimat ile birlikte EYT için en uygun düzenlemenin ne olacağı, kaç kişinin yararlanabileceği, kimlerin bu kapsamda sayılacağı ve en önemlisi de Hükümet’e ne kadarlık bir maliyeti olacağı konusunda araştırma sağlanacak.

Tüm bu araştırlamarın ardından bir rapor düzenlenecek ve Hükümete sunulacak. Eğer rapor uygun olursa Hükümet de yasal düzenleme için Meclise kanun teklifi verecek. Konu hakkında güncel gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar aihm son durum 2019

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kanuni düzenleme için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvuru olmuştu. Ancak şu an için EYT’ler konusunda AİHM tarafından verilmiş bir karar bulunmuyor.Emeklilikte yaşa takılanlar avrupa insan hakları mahkemesi son durum gelişmelerini ve emeklilikte yaşa takılanlar aihm davası düzenlemesi konusundaki anlık bilgileri de bu yazımızda bulabilirsiniz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber 2020

Yazımızda da belirtildiği üzere EYT ile ilgili çalışma yapılması yönünde Cumhurbaşkanı tarafından talimat verildi. Olası bir düzenleme olursa 2020 içerisinde meclise gelmesi beklenmekte. Tüm güncellemeleri yazımızdan takip edebilirsiniz.

Hemen ilk işe giriş tarihinizi, doğum tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi bize  yorum bölümünden yazın. Yeni yasadan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenin. 

3.1
10
Yorumlar (83)
Yorum Ekle
 • Abdulkerim Aktürk

  Merhaba daha önce yazmıştım babam 03-05-2018 tarihinde emeklilik dilekçesini vermişti 20-06-2018 tarihinde ilk aylığıni alabilirsin bilgisi geldi. Bayram ikramiyesi alabilecek mi birde maaş ne zamandan başlamıştır . O tarihte 1 maaş mi alacak teşekkür ederim

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın maaşı 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle bağlanmıştır o zaman. Bu durumda ikramiyeden yararlanması gerekir diye düşünüyorum. Ha yüzde yüz emin misiniz derseniz değilim. Sgk ya da bir sorabilirsiniz.

  • Yusuf Kenan Kaya

   Ben 29.11.1993 SSK girişliyim, 5300 primim var 1975 doğumluyum ne zaman emekli olurum

   • Ömer Meriç

    Merhaba. 54 yaş ve 5675 günü tamamladığınızda emekli olursunuz. Erken emeklilik yasası çıkarsa daha erken emekli olabilirsiniz.

 • Abdulkerim Aktürk

  Tekrar merhaba evvela cok erken cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ikincisi şuan SGK dan gelen dilekçede şu yazıyor birikmiş tutar 795 ve aylık tutarı 917 bu durumda maaş 917 mi oluyor birikmiş Mayıs ayını mi kast ediyor teşekkür ederim

  • Ömer Meriç

   Evet aylık tutarı 917 TL olur. Ek ödeme ile beraber 950 TL civarı olur. İlk alacağınız maaş 50 günlük falan olur. Yani siz haziranda 917+795 TL alırsınız.

 • Turgay TETİK

  Ömer Bey merhaba. Eşim ve ben inşallah SGK ‘dan emekli olacağız. Geleceğe dönük bazı sorularım olacak. Bu durumda eşlerden biri vefat ( Allah ; herkese sağlıklı, mutlu ömürler ihsan etsin.) ettiğinde, hayatta kalan, vefat eden eşinin maaşını alabilme hakkı var mıdır ?

  İyi çalışmalar…

  Saygılarımla,

  Turgay TETİK

  • Ömer Meriç

   Tabi ki alabilirsiniz. Ölüm Allah’ın emri kaçış yok. Örnek veriyorum eşiniz vefat ettiğinde eşinizin maaşının %50’si bağlanır size.

 • mehmet ali

  ömer bey erken emeklilikde bir gelişme varmı acaba secim öncesi bir düzenleme olabilirmi

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu konuda bir düzenleme beklenmiyor.

 • çiğdem

  Merhaba devlet hastanesinde hemşire olarak görev yapmaktayım.15 haziran 2018 de 20 yılım doluyor yaşıma 13 sene var.göreve başlama tarihim 1996 yani eyt’yim. Yaşım gelene kadar maaş alamayacağımı biliyorum ancak küçük çocuğum var emekli olmak istiyorum.Herhangi bir engelle karşılaşma olasılığım var mı ve şimdi ayrılırsam daha sonrasında EYTlere tanınan haklardan mahrum kalır mıyım?Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Saygılar…

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bir düzenleme çıkarsa yararlanırsınız. Engel olmaz size.

 • yusuf gözüküçük

  Kolay gelsin ömer bey benim 8000 gün sayım 25 yılı geçen sene 9 ncu ayada tamamladım yaşı bekliyorum çalışıyorum şimdi yatan sigorta kazanacı 2400 tl görünüyor ben 8 sene yaş bekliyeceğim emeklilikte alacağım aylık çalıştıkca azalırmı pirim yükseldikce ne kadar olur . Teşekkür ederim

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Primi tamamladıysanız sonrasında ödeme yapmanızı tavsiye etmem. 2008 sonrası hizmet arttıkça alacağınız emekli maaşı kademeli olarak düşecektir.

 • Yakup mirza

  Hocam iyi bayramlar ben 1975 doğumluyum 4 A kapsaminda 1993
  1 agustos baslagiç ile calismaktayim yaklaşık 45 gün sonra 25 yılımı dolduruyorum şuan itibari ile 7000 gün üzerinde pirimim var askerden 1997 yılında geldim onuda 18 ay karşılığı 1997 yılında ödedim dekontu saklıyorum hocam sistemlerde emekli yaşım 54 gözüküyor bu doğrumu yani bana 12 yıl yaş mi vuruyor ya da askerli borçlanmanmin faydasını görecekmiyim iyi bayramlar iyi çalışmalar diliyorum hocan

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 54 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Askerlik borçlanmanızın emeklilik yaşı üzerinde etkisi yok. En erken 2029 doğum tarihinizde emekli olursunuz.

 • Neslihan Yıldırım

  Bu haber keşke biran önce gerçekleşse, böyle bir gelişme olur mu acaba

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Zor gibi Neslihan HANIM.

 • Aydın

  1973 doğomlu 92 sgk girişim ve 4000 günüm var

 • hacı yusuf demir

  bu yasa nezaman çıkaçak

  Bu yasa nezaman çıkaçak.görünüş oki bu yasa sadaca lafda kalacak gibi .bir an önce çıksada ,yada yasa hakkında bir açıklama olsada beklentimiz olmasa .cocuga sütlü meme vermek gibi bir şey oldu.

 • İsmail Temel

  Merhaba.08/07/1968 doğumluyum.SSK giiş tarihim 01/08/1987..Toplam yatan prim günüm 6112.Özel sektörde tüm hizmet sürem.Çalışırken günün şartlarında tüm hizmet sürem boyunca primlerim üst tavandan yatmıştır.En son ayrıldığımda 08/08/2014 tarihinde Brüt bordrom yine üst tavan olan 4338 tl üzerindendi ki Ozaman üst tavandı.Bugüne kadarda prim ödemedim artık.İki sorum olacak.Ne zaman emekli olurum ve emekli maaşım ne kadar olacak.Saygılarımla.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için yaş şartını sağlamışsınız. Dilekçenizi verin. 01 Ağustos 2018 tarihi itibariyle aylık bağlanır. Alabileceğiniz emekli maaşı konusunda maalesef bir hesap yapamam.

 • can

  arkadaşlar yeni bakan ada yazalım hep berabar başka yapacak bir şey yok her gün internete bakıyorum

 • hayrettin akcı

  mrb ömer bey kolaygelsin ben 13/11/1971 doğumluyum 10/04/1988 sigorta başlangıcım 5992 pirim günüm var ve çalışıyorum 1990-1994 arasında kıbrısta 1450 gün pirimim çalışmamvar bu pirim günlerini getirmemde bana faydası olurmu bu pirimleri getirmek için 21.000tl para ödemem gerekiyor bide tr de emekli olunca kıbrıstaki çalışmam la ilgili ne yapmam gerekir ordanki pirimleri tazminat olarak alabilirmiyiz teşekkürler kolaygelsin

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmete ihtiyacınız olmadığından borçlanmanızı önermem. Kıbrıstaki hizmetler için bir hakkınız var mı o konuda bilgim yok maalesef.

 • Seda KILINÇ

  Merhaba yaşata takılanlar için bir gelişme var mı Ömer bey teşekkür ler şimdiden

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Seda hanım şu an için bir gelişme yok.

 • ferdi

  merhaba ömer bey benim ssk girişim 01/02/1993 senesi 25 yılımı doldurdum 7564 ssk prim iş günüm var şuan yasa çıkarsa ben emekli olabilirmiyim 06/09/1978 doğumluyum

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağlamışsınız. Yasa çıkması halinde erken emekli olursunuz.

 • önder

  Merhaba EYT Yasası çıktığında sadece yaşşartını doldurana kadar mı maaştan kesinti yapılacak yoksa sürekli mi kesinti olacak teşekkür ederim

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Şu an için en ufak bir çalışma yok bu konuda. Dolayısıyla şöyle olur böyle olur demek yanlış.

 • yusuf BİNBUĞA

  sayın meriç bu emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili değişik siyasi partilerin hazırladığı kanun tekliflerinde bu durum memurlarıda kapsıyor mu yoksa sadece işçiler için mi düşünülüyor bunu çok merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim memurları kapsamasa dava açsak kazanır mıyız kolay gelsin

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer bir yasa çıkarsa tüm çalışanları kapsar diye düşünüyorum. Ancak ben çıkmasının zor olduğunu düşünüyorum.

 • Murat

  Hocam merhaba ben 1994 altıncı ayın birinde işe giriş yaptım sigorta pirimim 8600 bana erken emeklilik vururmu askerliği sigortadan önce yaptım yatırmam gerekirmi cevaplarsanız sevinirim tşk

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Toplamda 25 yıllık sigortalılık süresi şartını da sağlamanız gerekiyor. Bunu askerlik ile yapabilirsiniz. Bunu yapmanız takdirde erken emeklilik yasası çıkarsa yararlanırsınız.

 • murat

  merhaba hocam. 25.03.1971 doğumluyum işe başlamam 18,06,1987 -31,08,1987 73 gün ssk 19,10,1991-18,10,1998 arası bağkur 19,10,1998 bu yana ise emekli sandığı hizmetim var birleştirme yaptım ne zaman emekli olurum cevaplarsanız sevinirim bir de sgk kurum birleştiğine göre bu hizmetlerin hepsinin birleştirilme durumu nasıl oluyor acaba şimdiden teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 53 yaşı tamamladığınızda yani 25.03.2024 tarihinde emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Emekli sandığı sigorta ve bağkur hizmetlerinin giriş tarihini direk olarak kabul etmez. Emekli sandığı giriş tarihinden önceki toplam çalışma kadar emekli sandığı hizmetiniz geri çekilir ve hesaplama buna göre yapılır. Sizin emekli sandığından önceki toplam hizmet süreniz 07 yıl 73 gün oluyor. Bu durumda giriş tarihi 06.08.1991 alınarak yaş hesabı yapılıyor sizin için.

 • yeliz

  Merhaba, ben prim ve yılımı doldurdum 14 yıl yaş bekliyorum eyt’ liyim. Son beş yıl primim ödemem asgari ücret üzerinden yapıldı. emekli aylığı bağlandığında ki görebilirsek, sgk prim ortalamasındanmı yoksa son beş yatan prim üzerindenmi emekli aylığı bağlanıcak. Bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. İlk başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasındaki tüm hizmetler esas alınarak emekli maaşı hesaplanır. Sadece son 5 yıl değil.

 • BASRİ

  neden kesinti yapılarak emekli yapılıyor ki kesinti yapılmasın

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu kesin değil. Yasal düzenleme henüz netleşmiş değil.

 • mete

  ıyı gunler 04/05/1997 iş baslangıcım 6000 gun odenmiş pirimim var buna gore EYT magduru oluyormuyum ?yasa kabul gorurse ne zaman emeklı olurum?tesekkurler iyi calişmalar

  • Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. 25 yıllık sigortalılık süresi şartını 04.05.2022 tarihinde dolduruyorsunuz. Dolayısıyla yasal düzenleme çıksa bile yararlanamayacağınızı düşünüyorum ama yasal düzenlemeyi beklemek gerekir.

 • murat

  sevgılı hocam merhaba benım sorum su ben 1972 ocak dogumluyum staj olarak ılk ıse baslama tarıhım 1 10 1987 ılk ıse gırıs tarıhım prım odene tarıh 10 3 1990 suan askerlık dahıl odedım 4800 gunum var eger kanun teklıfı gecerse suan gunum dolmuyor gunumun doldugu tarıhte emeklı olabılırım kanundan yararlanırmıyım yoksa 52 yasınımı beklıyecem bılgılendırırsenız sevınırım tsk

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Staj girişi emeklilikte sayılmıyor maalesef. 10.03.1990 giriş tarihine göre yaş olarak 52 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Şu anda yasanın tam olarak nasıl çıkacağı net değil. Ama şu var ki siz EYT sayılmıyorsunuz. Yasanın çıktığı tarih itibariyle EYT olanlar yararlanır kanaatimce.

 • tuncer

  Merhaba, 25 yıllık sigortalılık sürem mayıs 2019 da doluyor, yasa çıkarsa 8 ay emekliliğime engel olurmu acaba?

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Siz henüz emeklilikte yaşa takılan sayılmıyorsunuz. Şu an yasa çıkarsa yararlanamazsınız.

   • H. İBRAHİM

    merhaba öncelikle sizi kınıyorum.1999 ÖNCESİ YASA ÇIKMADAN ÖNCE SİGORTALI OLANLARIN HEPSİ EYT MAĞDURUDUR!!!SİZE GÖRE 93 DEN GERİYE Mİ MAĞDUR OLUNABİLİYOR?VE VERİLEN YASA TEKLİFLERİNDE SADECE ŞU AN EMEKLİ OLMASI GEREKENLER Mİ YARARLANDIRILACAK?BU DURUM YENİ MAĞDURİYETLER ORTAYA ÇIKARMAYACAK MI?BENCE KANUN TEKLİFLERİNİ İYİCE ARAŞTIRIP CEVAPLAR VERSENİZ DAHA İYİ OLACAK… TEŞEKKÜRLER

    • Ömer Meriç

     Merhaba hocam. Haklısınız ancak şu var. EYT sayılmak için emeklilik için gerekli olan sigorta prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının sağlanmış olması gerekir. Ha sizin dediğiniz gibi şayet yasa 09.09.1999 tarihinden önce başlayanların tamamı şeklinde çıkarsa o zaman durum ayrı. Biz kanunları araştırmadan ya da birşeye dayandırmadan yalan haber yapmıyoruz. Bu haberdeki sadece varsayım. İlla öyle çıkacak diye bir ibare var mı yazımızda?
     Saygılarımızla..

 • E.Mine Bilen

  Ekim 1998 ayı işe girişim var aktif çalışıyorum emeklilik hakkım olabilir mi? olursa neye göre maaş bağlanır.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Toplam gün sayınız ne kadar acaba ? Bir de işe giriş tarihiniz ay, gün ve yıl olarak nedir ?

 • bülent

  esnaf bakuruna 9125 gün pirim ödedim girişim 1988 2 ci ay yasa çıkarsa emekli olabilirmiyim ayrıca esnaflığım devam ettiği için aylık pirimleri ödemiyorum oluşan üç yıllık borcu silerlermi

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun silineceğini düşünmüyorum. Ama yasa çıkarsa yararlanabilirsiniz.

 • Savaş arıkum

  Ömer bey ben 01.08.1992 SSK girişliyim prim 7400 gün var yasa cıkarsa ben emekli olabiliyormuyum saygılar diliyorum

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Siz de Emeklilikte yaşa takılanlardansınız. Yasa çıkarsa yararlanırsınız.

 • Adem

  Hocam ben 2000 sigorta girişi m var askerlik borçlanması beni 1999 götürür yasa çıksa benimde kapsarmi

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta ilk giriş tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi bir de kaç ay askerlik yaptığınızı yazarsanız yasadan yararlanıp yararlanamayacağınızı hesaplayabiliriz.

 • Ercan yaşaroğlu

  Merhaba benim sorum sorunum biraz karışık 10/01/1987 tarihinde SSK lı oldum23/07/1987 tarihi de yaş düzeltmesi yaptım önceki yaşım25/02 1971 şimdiki yaşım.14/09/1968 50 yaşındayım pirim günsayım 5767 emekli başvurdum ret edildi yerleşim mahkemenin ve doktor heyetinin verdiği raporla yapımı buyultum neyapmalıyım tçk.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Düzeltme yapmadan önceki yaş esas alınır. Yani doğum tarihiniz 1971 olarak esas alınır. Bu kanunen böyledir.

 • seray

  merhaba ömer bey
  17.11.1997 sigorta girişliyim 5054 günü var eğer olurda yeni yasa çıkar ise yararlanabilecek miyim.
  şu anda bir kızım var. rahmetli babam memur emeklisi olduğundan 1.020 tl yetim aylığı alıyorum. yasadan yararlanabilir isem yetim aylığı kesilir mi. sizden rica etsem beni aydınlatabilir misiniz teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Yasa çıkarsa yararlanırsınız. Emekli sandığı kapsamında babanızdan aldığınız aylık da aynen devam eder.

 • Yavuz

  Merhaba, Ben 1975 ‘ doğumluyum 03,95 sigorta girişliyim şuan 6744 prim günüm var ben EYT den yararlanma şansım varmı.Teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Yasa çıkarsa yararlanma şansınız olacaktır.

 • muharrem

  merhaba hocam ben 01/10/1987 yılnda sigorta başlangıcım var. 10/03/1970 doğumluyum. şuan 9600 prim günüm var.askerlğimi 1990-1992 arasında 18 ay yaptım. emekliliğime normal şartlarda 18 ay var. benim sorum askerlik borçlanması yapsam emekli maaşıma bir katkısı olurmu.iyi çalışmalar.

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok bence. Priminiz fazlasıyla var zaten. Boşuna para ödemiş olursunuz.

 • Abdurrahman

  Omer Bey iyi aksamlar, 1968 dogumluyum 5400 gunluk prim odenmis olup, 50 yasini doldurdugum temmuz ayinda emeklilik dilekcesini vererek tahsis talep numarasi aldim. Internetten de takip ediyorum, islemlerim halen tamamlanmadi yaziyor. 170 hattan 4 kez ariyorum islemleriniz devam ediyor denir. Son EYT magdurlarin icindemiyim yoksa, bu yuzden mi gecikme … Ilginiz icin simdiden tesekkur ederim, Saygilarimla

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Siz hangi kapsamda emeklilik talebinde bulundunuz? Sigorta giriş tarihinizi ve hizmet bilgilerinizi ayrıntılı yazar mısınız!

   • Abdurrahman

    Omer Bey gunaydin, 1 temmuz 1968 dogumluyum, 1 Haziran 1987 sigorta ilk giris, prim gun toplami 5457 ve …. SGK ya emeklilik basvurusunu 50 yas tamamlaninca basvurdum, tahsis no aldim. (Temmuz ayi basinda)…Halen haber yok…. SGK 170 hatti halen islemde deyip oyalaniyormuyum yoksa EYT magduru mu oldum. Saygilar

    • Ömer Meriç

     Günaydın hocam. Yok emeklilik için yaş ve prim gün şartını sağlıyorsunuz. Neden Eyt ye takılasınız. Başka bir sorun yoksa yoğunluktan bağlanmaz maaş. Biraz daha beklemeniz gerekir.

 • yusuf gözüküçük

  İyi akaşamlar ömer bey eyt ye takılanlardanım 890 günden fazla günüm var 2400 kazanç gösteriıiyorum ben çok karmaşık olan bu çıkmış kanunu kınıyorum ben keyfi pirim yükseltiyormuşum gibi yükseldikce aylığım düşüyor bunu bizlerin adına bakanlığa yani kanunu devam ettiren bakanlara siz güzelce ilee bilirsiniz.BEN bimer e de yazmıştım ama yaşaı bekleyeceksin deniliyor tamam ben bekleyeyim amaaaa pirimim bu 2400 den yatsa bile pirim yükseldikce emeklilik aylığıda yükselsin sıkıntıya düştük. emekli olduğumda 950 tl alırım heralde çaresizim.Pişrimi keyfiyetten yükseltmiyorum çıkan kanun öümüzü kesti başka kesmesin bi söyleyin söylüyorsunuz ama bir daha bakanlara diretin öldüreceklermi mizii.53 yaşında emekli olacağım 8 yılım var.

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu konuda en az sizin kadar mücadele veriyoruz içiniz rahat olsun. Maalesef şu an uygulama bu şekilde. Yapılacak pek bir şey yok.

 • kemal

  yapılan haksızlığın kralı ne dinde nede insanlıkta var
  kanun cıktıysa çıktıgı tarihten itibaren geçerlidir anayasamızda dahi vardır yasalar geriye doğru işletilemez diye
  hakkımı helal etmiyorum yapanlara vesile olanalar çözüm bulmayanlara

 • Ahmet

  Merhaba,
  Eyt yeni yasa çıkarsa yararlanırmıyım. Hemen yaralanamasamda sigortalılık sürem dolduğundamı yararlanırım.
  Doğ.tarihim: 08.11.1978
  Sig.başlanç.tarihim: 05.08.1999
  Top.prim öd.gün sayın: 7250
  Sigortalılık sürem: 20 yıl,45 gün.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız. Yasa 3600 gün ve 15 yılı tamanlayanları da kapsar ise yararlanma hakkınız olacaktır.

   • Engin

    Merhaba ömer bey,
    Fakat sigortalılık sürem dolmadı,20 yıl oldu sürem.nasıl yararlanabilirim.

    • Ömer Meriç

     Yasa netleşsin Engin BEY. Ondan sonra yorum yapalım dilerseniz.

     • Engin

      Bir sorum daha olacak Ömer bey,
      Benim ilk işe giriş tarihim özel bir bankada,05.04.2000 dir. Askerliğimi sigortamdan önce yaptığımdan bir kısmını borçlanarak ilk işe giriş (sigortalılık başlangıç) tarihimi 05.08.1999’a çektim. Bu durumda ben EYT’li oluyormuyum.kanunen EYT beni kapsıyormu.

     • Ömer Meriç

      Hocam ortada Eyt yok ki. Hele bir çıksın o zaman konuşalım.

 • songül elelçi

  ilk işe başlangıç 01-06-1990 doğum tarihim 01-01-1966 pirim gün sayım 3629 tamamladığım yıl 05-08-2017 dir.bu pirim üzerinden 58 yaşı doldurduğum gün emekliyim EYT çıkarsa ne zaman emekli olurum ,teşekkürer.

  • Ömer Meriç

   Merhaba Songül Hanım. Normal şartlarda dediğiniz gibi 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli oluyorsunuz. Eyt çıkarsa 58 yaşı beklemeden emekli olursunuz.

 • KENAN

  Hocam merhaba en güzel emeklilik yaşı 50 olmalı ne devleti üzer nede vatandaşı kolay gelsin

 • KENAN

  Ömer hocam merhaba

  18-03-1979 dogum yılım
  12. ay 2001 sigorta başlangıç tarihim 6100 gün primim bu doğrultuda hangi kategorilerde emekli olabilirim.Bilgi verireniz sevinirim.

  İyi günler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 7000 günü ve 60 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.