Emekliye 5000 TL İkramiye & Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Emekliye 5000 TL ikramiye ile ilgili müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası verdi. Yapılan açıklamaya göre emeklilere Kasım ayının başında 5000 TL ikramiye ödenecek. Emekli 5 bin tl ikramiye hakkından her emekli yararlanamayacak. Şartlar belli oldu. Bu haberimizde ikramiye hakkından kimlerin hangi oranda yararlanacağı, kimlerin yararlanamayacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Emekliye 5 bin tl ikramiyeden kimler yararlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile Kasım ayında emeklilere bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye ödemesi yapılacağını duyurdu. Yapılan açıklama göre emeklilere Kasım ayının başında bir seferlik 5 bin TL ikramiye ödemesi yapılacak. Emekli ikramiyesi hakkından;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş alan tüm emekliler ile dul ve yetim aylığı alanlar yararlanabilecek.
 • Ancak emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışan emekliler bu ödemeden yararlanamayacak.
 • Açıklama çalışan emekli olarak yapıldı. Net olmamakla birlikte kendi adına işyeri açan ya da şirket kuran emeklilerin de bu haktan yararlanamayacağını düşünüyoruz. Çünkü onlar da kendi adına çalışan emekli olarak kabul edilmekte.
 • Kaymakamlık dul, 2022 engelli aylığı ya da benzeri sosyal yardım ödemesi alanlar bu ikramiyeden yararlanamayacak.

Çalışan emekli ne demek?

Bildiğiniz gibi emekli olduktan sonra emeklilerin Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak emekli maaşlarını kestirmeden çalışma hakları bulunmakta. Çalışan emekli demek, emekli olduktan sonra SGDP kapsamında bir işyerinde ücret karşılığında çalışan emekli demek. Sosyal güvenlik destekleme primi nedir başlıklı içeriğimizde daha önce bu konu hakkında detayları vermiştim.

Yapılan açıklamadan emekli olduktan sonra bir işverene bağlı olarak ücret karşılığında ve Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışan emeklilerin ikramiye hakkından yararlanamayacağını net olarak anlıyoruz. Ancak kendi adına işyeri açan ya da şirket kuran emekliler için belirsizlik olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda net bir açıklama olmamakla birlikte benim düşünceme göre kendi adına işyeri açan ya da şirket kuran emekliler de bu ikramiye hakkından yararlanamayacaklar.

Emekli ikramiyesi dul ve yetimler ne kadar alacak?

Bildiğiniz gibi Kurban ve ramazan bayramı ikramiyeleri emeklilerin dul ve yetimlerine hisseleri oranında ödenmektedir. Henüz net değil ancak beklentim Kasım ayı içerisinde yapılacak olan 5 bin TL ikramiyenin de dul ve yetim maaşı alanlara hisseleri oranında ödenmesi. Beklentilerime göre ödeme tutarları dul ve yetim aylığı alanlar için aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır;

Hisse oranıÖdeme Tutarı
Tek başına dul aylığı alan eş %753.750,00 TL
Yetim aylığı alan çocuklar%251.250,00 TL
Tek başına yetim aylığı alan çocuklar%502.500,00 TL
Çocukları ile beraber dul maaşı alan eş%502.500,00 TL

Emekli 5 bin tl ödemeleri ne zaman yapılacak?

Yapılan açıklamaya göre emeklilere 5 bin liralık ikramiye ödemeleri en geç Kasım ayı başında yapılacak. Büyük ihtimalle 10 Kasım 2023 tarihine kadar tüm emeklilere ikramiye ödemeleri yapılmış olacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekliye 5000 TL İkramiye & Ödeme Tarihleri Belli Oldu” üzerine 3 yorum
 1. Merhaba tarım sigortadan emekliyim şu anda aktif olarak hâlâ tarımla uğraşıyorum 5000 bin TL ikramiyeden yararlanabilir miyim

  Yanıtla
 2. Taze genç mezun arkadaşıma ilk sorumu ben sorayım.
  Hayatında daha başarılı olursun inşallah
  5 bin tl emekli ikramiyesi tahsis noya göre nezaman yatacağı açıklandımı?

  Yanıtla
Yorum yapın