Emekliye Ara Zam Var mı? & Resmi Açıklama

Emekliye ara zam var mı sorusu okurlarımın bana son günlerde en sık ilettiği soruların başında geliyor. Bildiğiniz üzere tüm emeklilere her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılmakta. SSK ve Bağ-Kur emeklileri TÜFE oranında zam alırken emekli sandığı emeklilerine ise toplu sözleşme ile belirlenen zam ve buna ilave olarak enflasyon zammı verilmektedir.

Özellikle Temmuz ayından itibaren enflasyonun yüksek seyretmesi, daha önce en düşük maaşın yükseltilmesi ile 7500 TL aylık alanların Temmuz’da zam almaması birçok emeklinin mağdur olmasına neden olmuştu. Kiraların bile 15.000 TL’yi bulduğu büyükşehirlerde 7500 TL ya da 10.000 TL gibi emekli aylıkları ile geçinebilmek imkansız bir hal almaya başladı. Bu durum da ara zam beklentisini arttırdı. Emekliler haklı olarak Ekim ayında bir ara zam beklentisi içerisine girdi.

Emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilmesi de gündemde. 29 Ekim 2023 tarihinde hem bir ara zam hem de ikramiye ödeneceği söylentisi iyiden iyiye arttı. Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi başlıklı bir önceki içeriğimde bu konuya ayrıca değinmiştim. Peki emeklilere yılbaşından önce ara zam yapılacak mı? İşte konuşulanlar ve beklentiler.

Emekliye ek zam müjdesi

Henüz bu konuda resmi bir açıklama gelmedi. Ancak kulislerden alınan bilgilere göre bu konuda bir çalışma yapılıyor. Muhtemelen Ekim ayında hem ikramiye ödenmesi hem de en düşük emekli maaşının yükseltilmesi gündeme gelecek. 2023 Ekim ayında SGK Bilgisi olarak beklentilerimiz şunlar;

  • En düşük emekli maaşı yükseltilecek: En düşük emekli maaşı şu an 7.500,00 TL olarak ödenmekte. SSK ve bağkurlular için yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşının en az 10.000 TL civarında olmasını bekliyoruz. 15.000 TL gibi rakamlar da dile getiriliyor fakat ben o tutarı zor görüyorum.
  • Emekli sandığı emeklilerine seyyanen zam: Emekli sandığı memur emeklilerinin maaşı asgari ücretin bile altında kaldı. Bu durum hiç de iç açıcı bir durum değil. Bu nedenle memur emeklileri için de bir ara zam ve seyyanen zam gündeme gelebilir. Tutarını tahmin etmek zor ancak biz memur emeklisine de ara seyyanen zam bekliyoruz.
  • 29 Ekim’de 5 bin TL ikramiye ödenebilir: Kurban ve Ramazan bayramı ikramiyelerine ilave olarak emeklilere 3. ikramiye düzenlemesi de gelebilir. Bu kapsamda Cumhuriyetin 100. yılında emeklilere ilave ikramiye ödenmesi beklenmekte.

Hükümetten emekliye zam müjdesi beklentisi her geçen gün artıyor. Bu nedenle bir düzenleme artık zaruri bir hale geldi. Umarız ki emeklilere Ekim ayında bir ara zam yapılır. Emekliye ek zam son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Emekliye seyyanen zam var mı?

Bildiğiniz gibi memurlara 8.077,00 TL seyyanen zam verilirken memur emeklisine verilmemişti. Beklentiler Ekim ayında ya da en geç Ocak ayında memur emeklisine de seyyanen zam verilmesi. Emekliye seyyanen zam 2023 son dakika haberlerine baktığımızda seyyanen zam düzenlemesi de gelecek gibi görünmekte.

Emekliye ek zam ne kadar olacak?

Henüz tutar net değil ancak en düşük emekli maaşının 10.000 TL olmasını bekliyoruz.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın