Emzirme Yardımı Ne Kadar Oldu ?

0

Doğum yapan annelere ya da sigortalı babaya çeşitli Kurumlar tarafından doğum yardımı, emzirme yardımı ya da çocuk parası adı altında yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı anneye ya da anne sigortalı değilse babaya ödenen emzirme ödeneğidir.

Emzirme parası 2017 yılında doğan çocuklar için 133,00 TL, 2018 senesinde doğanlar için ise 149 lira olarak ödeniyordu. olarak ödenmekteydi. SSK ve bağkur emzirme parası 2019 yılında zamlı yeni tutar üzerinden ödenecek. Peki 2019 emzirme yardımı alma şartları neler, emzirme parası ne kadar oldu?

2019 Emzirme parası ne kadar oldu?

2018 yılında 149 TL olarak ödenen emzirme yardımı parası 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğan çocuklar için 180,00 TL olarak ödenecek.

Emzirme parası şartları nelerdir, nasıl alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından süt parası yani emzirme parası 4a SSK ve ya 4b bağkur kapsamında doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortası olanlara ödenir.Bağkurluya emzirme parası ödenebilmesi için 120 şartının yanında son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması gerekir. Ayrıca zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında da prim borcunun olmama şartı aranır.

Ayrıca işten ayrılmış olsanız ya da bağkuru terk etmiş olsanız bile işten ayrılış tarihinden sonraki 300 gün içerisinde çocuğunuzun doğması ayrıca doğum tarihinden önceki son 15 ay içerisinde de en az 120 gün sigorta ya da bağkur varsa ve bağkur kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa emzirme yardımından yararlanırsınız.

Eğer anne sigortalı ise ödeme anne adına, anne sigortalı değilse baba sigortalı ise emzirme parası baba adına ödenir.Yukarıdakilerin haricinde olmazsa olmaz en önemli şartlardan birisi de resmi nikah olmasıdır. Eğer çocuğun doğum tarihinde resmi nikahınız yoksa emzirme parası alamazsınız.

Devlet memurlarına emzirme yardımı ödenmez. Memurlar yalnızca Aile ve Sosyal Politikalar tarafından ödenen doğum yardımından yararlanabilir.

Emzirme ödeneğini alabilmek için doğumun gerçekleştiği hastane tarafından sisteme analık emzirme raporu kaydının girilmiş olması gerekiyor. Hastane tarafından emzirme raporu sisteme kaydedildiyse ikinci aşama çocuğun Nüfus Kaydının yapılmasıdır. Her iki işlemi yaptırdıysanız ve doğum emzirme raporunda sisteme doğum tarihi, anne ya da baba bilgileri de düzgün girildiyse Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli kontrolleri yaparak ödemenizi yapar. Genelde ortalama ödenme süresi 15-20 gündür.

Aslında emzirme parası alabilmek için başvuru şartı aranmıyor. Ancak siz yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra teyit amaçlı Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğrayın. Ödeme herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından yapılabilmekte. Ayrıntılı bilgi için sgk emzirme yardımı nasıl alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

SGK emzirme yardımı kaç ay alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından süt yardımı bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Eğer anne sigortalı ise ödeme anne adına, anne sigortalı değilse baba sigortalı ise emzirme parası baba adına ödenir.

SGK emzirme parası hangi bankadan alınır?

Eğer emzirme parası ödemesinin yapılacağı anne ya da babanın Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödeme sisteminde tanımlı banka hesabı varsa ödeme bu tanımlı banka hesabına gönderilir. Eğer tanımlı hesap yoksa bu durumda ödeme PTT’ye gönderilir. PTT’den ödemenizi kimliğiniz ile giderek alabilirsiniz. Onun haricinde bir belge ibrazı istenmez. PTT’ye gönderilen ödemeyi en geç gönderilme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde çekmeniz gerekiyor. Çekmediğiniz takdirde ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına iade edilir. Bu durumda e devlet sistemi sorgulamasında ödeme emanete alındı olarak görünür. Emanee alından SGK şahıs ödemelerini de ancak banka hesabı tanımlaması yaparak geri alabilirsiniz.

Eğer ben PTT ile uğraşamam arkadaş benim ödemem banka hesabıma gönderilsin diyorsanız bunu hesap tanımlamasını kolayca yaparak gerçekleştirebilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödeme Hizmetleri-Şahıs Ödemeleri için banka hesabı tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin sistemde kayıtlı banka hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Emzirme parası ödendi mi sorgulama nasıl yapılır?

Rapor parası sorgulama başlıklı yazımızda da değindiğimiz üzere SGK tarafından yapılan ödemeleri e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-4a/4b işgöremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Emzirme parası hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.