En Düşük Emekli Maaşı 1000 TL Olacak-Torba Yasa Maddeleri!

0

Malumunuz 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile emekli maaşı hesaplama sistemi değişmiş, aylık bağlama oranları düşürülmüştü. Hal böyle olunca emekli olanların aldıkları maaşlar, özellikle de malulen emekliler ile dul aylığı alanların maaşları 1000 TL altında bağlanmaya başlandı bu da tabi bu kişilerin ekonomik olarak zora düşmelerine neden oldu. Yeni torba kanun en düşük emekli maaşının en az 1000 TL olması, işsizlik maaşında son 4 aylık çalışma zorunluluğunun kaldırılması, 65 yaş maaşına zam, asker ailelerine sigorta v.s. gibi birçok önemli düzenlemeyi içeriyor. Yeni torba yasa maddelerine buradan göz atabilirsiniz. Torba yasanın önemli maddeleri konusunda yazımızın devamında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik maaşında son 120 gün kesintisiz çalışmış olma şartı kaldırılıyor!

Malumunuz işsizlik maaşı alabilmenin şartlarından birisi de işten ayrılış tarihinden önceki son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak. Torba kanun ile yapılacak düzenleme ile son 120 gün kesintisiz çalışma yerine hizmet akdine tabi olma düzenlemesi gelecek. Yani işten ayrıldığınız tarihten önceki son 120 gün sigorta priminiz eksik yatmış olsa bile işyerinde aktif çalışansanız ve çıkış yoksa maaş alabileceksiniz.

En düşük emekli maaşı 1000 TL olacak, kimler yararlanacak ?

Malulen emekli olan ya da yaşlılık aylığı bağlanan kişilerden maaşları 1000 TL altında olanların maaşları en az 1000 TL olacak şekilde düzenleme yapılacak. Malumunuz özellikle yaştan emekli olanların maaşları ile malulen emekli olanların maaşları 1000 TL altında olmakta. Düzenleme ile 2019 yılından itibaren emekli maaşları 1000 lira altında olanlar en az 1000 TL alacak. 2019 emekli olursam ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızdan 2019 yılında emekli olmanız halinde alabileceğiniz emekli maaşı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dul ve ya yetim aylığı diğer adı ile ölüm maaşı alanların ise toplam hisseleri 1000 TL altında olamayacak. Tek başına dul maaşı alan eşin maaşı en az 1000 TL olacak. Örneğin kızı ile birlikte dul maaşı alan bir eşin maaşı en az 1000 TL olmayacak. Ama toplamda ölüm maaşı alanların toplam maaşlarının 1000 TL altında olmaması şeklinde düzenleme yapılabilecek.

Konutta devlet yardımı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılıyor!

Ev alacaklara 2019 devlet yardımı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılıyor. Konut yardımından yararlanabilmeniz için anlaşmalı bankaların birisinde konut hesabı açtırarak en az 4 yıl boyunca katkı payı ödemeniz gerekiyor. 4 yılın sonunda hesapta biriken paranın %20’si kadar devlet katkısı ödenebilecek. Bu tutar hiç bir şekilde 25 bin lirayı geçemeyeyecek.

Asker aileleri sigortalı olacak !

Bildiğiniz gibi askere giden er, erbaşlar sigorta kapsamına alınırken geride kalan ve bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk, anne, baba ise sigorta kapsamına alınmıyordu. Torba yasa ile yapılacak düzenleme ile birlikte askere gidenlerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler genel sağlık sigortası kapsamına alınacak. Bu kişiler ayrıca GSS primi ödemeden sağlıktan yararlanabilecek.

Torba kanun ne zaman yürürlüğe girecek ?

Torba yasanın 01 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

Torba yasa konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.