Engelli Araç Alımı 2024 & Şartları, Gerekli Evraklar

Engelli araç alımı konusunda tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı okuyarak engelli araç indirimi nasıl alınır, raporla ÖTV indirimli araç nasıl alınır konularında tüm detayları bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de araçlardan Özel Tüketim Vergisi ve KDV alınmaktadır. Engel oranı belli bir derecenin üzerinde olanlardan ÖTV alınmadığından sıfır araç alımında baya avantaj sağlamaktadır.

Bu yazımızda engelli raporu ile ÖTV indirimli araç nasıl alınır, kanser hastaları araba indiriminden yararlanır mı,  şeker hastaları ötv indiriminden yararlanabilir mi gibi konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Ayrıca sizden konu hakkında gelen tüm soruların cevapları da yazımızda verilecektir.

Engelli raporu ile araba almak için gerekli şartlar

Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV ödemeden sıfır araç almak için engel oranından başka bir şart aranmamaktadır.

 • Engel oranı %90 ve ya üzerinde olanlar sıfır araçlarını ÖTV ödemeden almakta ve bu da sıfır aracın çok uygun fiyatlara alınmasını sağlamaktadır.
 • Engelli araç indiriminden yararlanabilmek için tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış ve engel oranının en az %90 ya da üzerinde olduğunu gösterir engel raporu gerekmektedir. Heyet raporu nasıl alınır sayfamızdan ÖTV’den muaf araç almak için heyet raporunu nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Ayrıca daha önce bu kapsamda araç alındıysa araç alım tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra yeni araç alınabilmektedir. Yani engelli raporu ile 5 yılda bir ÖTV muafiyetli araç alınabilmektedir.

Araba almak için özürlü raporu kaç olmalı 2024?

Engelli vergi indiriminden yararlanarak ÖTV muafiyetli araba almak için rapor oranının en az %90 ve ya üzerinde olması gerekmektedir. Engel oranı %90’ın altında olması halinde kişi ağır engelli bile olsa sıfır araç alımında ÖTV indiriminden yararlanamayacaktır. Engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızdan engellilerin sahip olduğu tüm kanuni haklara ulaşabilirsiniz.

Hangi hastalar ötv indiriminden yararlanır ?

Hangi hastalar yararlanır sorusundan ziyade hastalığın yarattığı engel derecesi önemlidir. Engel derecesi en az %90 ve ya üzerinde ise hastalığın ne olduğunun bir önemi kalmamakta.

Engelli ötv indirimi hangi araçlar için geçerli

Sıfır araç alımında ÖTV muafiyeti 1.6 motora kadar yani 1600 CC’ye kadar olan tüm sıfır araçlarda geçerli. Ayrıca 1.6 motora kadar olup net fiyatı belli tutar üzerinde olan bazı araçlar için de muafiyet uygulanmayabilmekte.

Engelli araç alımı hesaplama

%90 ve üzeri engelli raporu olanlar ÖTV’den tamamen muaf olacak şekilde araç alırlar. Aracın sıfır bedeli üzerinden ÖTV ve KDV olmadan alabileceğiniz fiyatlar ile alakalı bayilerden bilgi alabilirsiniz.

Engelli araç alımı için gerekli evraklar 2024

90 engelli araç alımı için gerekli evraklar şunlardır;

 • ÖTV indirimli sıfır araç alımında aracı alacağınız yer sizden en az %90 ve ya üzerinde engeli olduğuna dair raporun aslını ya da aslı gibidir nüshasını isterler.
 • Ayrıca engelli kişiye atanan kanuni vasi ya da vasiler varsa buna ilişkin belgeler de istenir.
 • Diğer gerekli belgeler ise araç alımı esnasında size iletilecektir.
 • En az %40 üzeri engel raporu olanlardan ise engelli aracı için %40 üzerinde engeli olduğuna dair sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir nüshası istenmektedir.

Kanser hastalarına 0 araba indirimi 2024

Kanser hastalarına ötv indiriminden yararlanabilir mi sorusu bu alanda en çok sorulan soruların başında gelmekte.  Hangi kanser hastalarına %90 üzeri engel raporu verilebileceği heyet kararına bağlıdır. Yani her hastaya rapor verilmez. Bunun için engelli raporuna başvuru yapılması ve heyete girilmesi gerekmektedir. Eğer heyet %90 üzeri ağır engelli raporu verirse kanser hastalarına araba indirimi sıfır araçlar için geçerli olacaktır.

Şeker hastaları engelli araç alabilir mi ?

Şeker hastalarına %90 ve ya üzerinde rapor verilemeyeceğinden şeker hastalarına araba indirimi yapılmaz. Sadece şeker hastası olanlara %40 ve ya üzeri de rapor verilemeyeceğinden bu kişiler engelli aracı da alamazlar. Ancak şeker hastalığı ile birlikte başka hastalıklar da varsa ve tüm bu hastalıkların toplam engel oranı %40 ve ya üzerinde olursa engelli plakalı araç alabilirler. Kısaca başka rahatsızlığı olmayan ve sadece şeker hastası olanlar şeker hastalarına ötv indiriminden yararlanamazlar.

Yüzde 60 özürlü raporu ile araba almak mümkün mü ?

Engelli ÖTV vergi indirimi için yukarıda da belirttiğimiz gibi engel oranının en az %90 ve ya üzerinde olması gerekiyor. Yüzde 60 rapor ile vergi indirimli araç satın alamazsınız. Ancak engelli aracı alabilirsiniz ve otoparklarda öncelikli park ve diğer avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Vasi kararı ile araç alımı nasıl yapılır ?

ÖTV indirimi ile üzerine araç alınacak kişiye mahkemece atanan bir vasi varsa araç alımında mahkeme kararı istenir. Ayrıca anne ve baba birlikte yetkili kılındıysa hem anne hem de babaya verilen vasi kararına ilişkin evraklar istenebilir.

Bakıma muhtaç raporu yüzde kaç olmalı ?

Özellikle evde bakım maaşı için kişinin bakıma muhtaç derecede ağır engelli olması ve bunun raporda yer alması gerekiyor. Burada rapor oranından ziyade kişinin bakıma muhtaç olup olmadığı ve ağır engelli olup olmadığı önem arz etmekte. Eğer kişi en az %50 ve ya üzeri raporu varsa ve raporda ağır engelli ibaresi varsa bakım maaşı alınabilmekte.  ÖTV muafiyetli araba alımında ise ağır engelli ibaresi aranmaz. %90 üzeri rapor olması yeterli görülmekte.

Görme engelliler ötv indirimli araç alabilir mi ?

Bu kapsamda araçlar zaten engellinin kendisinden ziyade engelli kişinin hayatını kolaylaştırmak adına Kanuni vasileri aracılığı ile kullanılmakta. Görme engelli kişilere %90 üzeri engel raporu verileceğinden zaten ÖTV indirimli sakat arabası alma hakları olacaktır. Bu kapsamda engelli araç alma işlemi Kanuni vasileri tarafından gerçekleştirilecek ve araç da onlar tarafınca kullanılabilecektir.

Engelli üzerine kaç araç alabilir ?

Özel tüketim vergisinden muaf olarak özürlü araç alımı 5 yılda 1 tane alınabilir. Aynı şekilde %40 ve ya üzeri raporla özürlü araç alımı da 1 ile sınırlandırılmıştır.

Engelli raporu ile 2 el araç alımı yapılabilir mi ?

Engelli raporu ile ikinci el araç alımında herhangi bir vergi indirimi ya da başka bir indirim uygulanmaz.

Engelli araç satışı ne zaman yapılabilir ?

ÖTV indirimi ile alınan sıfır araçlar alış tarihinden itibaren 5 yıllık süre dolmadan satılamaz, devri yapılamaz. 5 yıllık süre tamamlandıktan sonra kişi dilediği kişiye dilediği bedelde satabilir.

En az %40 ya da üzeri engel raporu ile erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızdan engel oranı ve ilk defa prim ödeme tarihine göre emeklilik şartlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2024 engelli araç limiti

Engelli araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi muafiyet limiti 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle 1 milyon 637 bin 748 TL olarak belirlenmiştir.

Sıfır engelli araç fiyatları 2024

Engelli araç fiyatları kurların sürekli değişmesi, maliyetlerin artması ve enflasyon nedeni ile sürekli güncellenmekte ve değişmektedir. Engelli araç alma şartları sağlıyorsanız güncel fiyatlar için bayilerden teklif almanız gerekmektedir.

Yüzde 40 özürlü raporu olan araba alabilir mi?

En az yüzde 40 ve üzerinde engel raporu olanlar da KDV ve ÖTV’den belli oranda indirim alarak sıfır araç alabilirler.

%40 engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir?

%40 engelli raporu ile alınan aracı engellinin kendisi kullanabilir.

3.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Engelli Araç Alımı 2024 & Şartları, Gerekli Evraklar” üzerine 31 yorum
  • Bildiğim kadarıyla ağır engelliler için bu mümkün olabiliyor sadece. Siz kullanamazsınız alınacak aracı. Ama yine de vergi dairesine bir sorun. Tam olarak uzmanlık alanım değil.

   Yanıtla
 1. Merhaba. kardeşimin % 62 oranında raporu var. Mahkeme kararıyla vasisi benim. Benim kullanabileceğim bir araç alabilir miyiz acaba?

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer Bey…
  İsmim Yasemin;
  2022 kasım öncesi sol bacağında diz altından başlayan kılcal damar tıkanıklığı, kasım ayı itibari ile önce böbrekte taş, ardından mesanede görülen belirsiz kitle ile başlayan mesane kanseri teşhisi, mesane alınması ve ürostomi torbası ile hayatına devamın ardından bu tarihe kadar ve önümüzdeki süreçte de radyoterapi ve kemoterapi almaya devam edecek bir takvimi olan babam Erdoğan YILDIRIM için yazıyorum bu yazıyı.

  yukarda belirttiğim gibi;

  1. babamın bir mesanesi yok ve idrarı bağırsaktan direk vücut dışındaki torbaya boşalıyor. (organ kaybı)

  2. bacağındaki ciddi derecede raporlu olarak kan sulandırıcı kullanmak zorunda olduğu damar tıkanıklığı rahatsızlığı.

  3. ilaç kullanımlı tansiyon hastası.

  bu tip bir rahatsızlık tablosu olan bir hastanın ötv indirimli araç almak için %90 rapor alma ihtimali var mı?

  Hangi yolu izlemeliyiz?

  Yanıtla
  • Merhabalar. Hastalığa göre raporun oranını, ağır engelli olup olmadığını bu konuda uzman olan hekimler verebilir. Bizim sadece bu bilgilerle evet %90 üzeri alabilir dememiz yanlış olur. Heyete girsin babanız deneyin şansınızı. Kaybedecek bir şey yok.

   Yanıtla
 3. Ömer Hocam Merhaba,

  Tip 1 Şeker hastasıyım ve Polistemia vera diye bir hastalığım var bunlara bağlı olarakta; şeker %30, polistemia vera %30 totalde %51 engelli raporum var. Çok defa başkalarından %51 rapor ile araba alabileceğimi duydum ancak detaylı bir bilgiye sahip olmadığım için bu konu hakkında hiç bir yere başvurmadım. Bu konu hakkında tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Ben bu konu hakkında çok bilgi sahibi değilim açıkçası. Uzmanlık alanım değil. Vergi iletişim merkezini arayarak ya da size en yakın vergi dairesine giderek net bilgi almanızı tavsiye ederim.

   Yanıtla
   • Hayırlı geceler Ömer bey, ben DkÇ olan, sağ ayağında 3 cm kısalık olan biriyim, ayrıca sol kol bileğimdede çıkık var bunu değerlendirmediler tabi, diz kapağım da kötü , B sınıfı otomatik vites ehliyet aldım fakat özel tertibatlı araca gerek yoktur diye rapor verdiler, haksızlık olduğu nu düşünüyorum, ne dersiniz

    Yanıtla
 4. Merhaba; 2015 yılı over ca 3b evresi kanser hastasıydım kemoterapi aldım ve şuan da akciğer kemik metastaz 3. Evre kanser hastasıyım. Ayrıca tiroid 3. Evre kanseri var. Akciğer için hala kemoterapi tedavisi görmekteyim. Rapor oranım %90 olur mu? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Başak HANIM. Rapor oranını benim ya da bir başkasının bilebilmesi ya da tahmin etmesi ne yazık ki imkansız. Heyet hastalık derecenize ve yönetmeliğe göre oran belirler.

   Yanıtla
 5. Selamlar gözümde üveyit hastalıgı var tek gözümde cok fazla var ara ara ataklar geciriyorum 2 yıl önce iş yerime heyet raporlu %90 rapor cıkarttım maaşımı kesmesin diye şimdi gidip tekrar heyet raporu alsam bu raporu %yüzde olarakmı hesaplanır sonucta bu hastalıgın tedavisi dünya capında yok nasıl bir yol izlemeliyim iki gözümdede var ve ömür boyu bu hastalıkla yaşıycam sürekli kullandıgım imuran adındada bi rilac var bunuda sürekli ömürr boyu kullanmam gerekiyor

  Yanıtla
 6. Yukarıda yazılan bilgiye göre soruyorum %40 ve uzeri veriliyor yani tip1 diabet hastasıyım vergi indirimi maaş bordromda mevcut fakat sıfır araç konusunda tam olarak bilgi sahibi olmak istiyorum

  Yanıtla
  • konu hakkında bilgi sahibi oldunuz mu acaba onun için merak ediyorum bende aynı şekilde tip 1 diabet hastasıyım ve vergi indiriminden yararlanıyorum ama vergi dairene gidemedim siz bilgi sahibyseniz paylaşırsanız çok sevirim iyi günler

   Yanıtla
 7. Merhaba kizim şeker hastasi tip 1 ve çoylak rahatsizliği var şeker hastalarina %40 rapor veriyorlar çoylak için % kaç veriyorlar bilginiz varsa bilgilendirirseniz sevinirim ve % 42 ile araç alabiliyormuyum teşeürler…

  Yanıtla
 8. Merhabalar

  Babam Özafagus ve Mide Malign hastasıdır. Özafagus: Yemek borusunda kanser , Mide Malign: Mide Kanseri

  Ameliyat ve kemoterapi görmüştür. Ameliyat sonrası midesinin yarısı ve yemek borusundan 12cm alınmıştır. Tedavisi devam etmektedir.Ötv indirimi için tahmini % kaç rapor verilir?

  Yanıtla
 9. Merhaba, %15 Raporu olan engellide ötv indirimli araç alabilir. siz alamaz demişsiniz. ÖTV indirimli araç alabilmek için Engellinin engelinden dolayı özel tertibatla araç kullanabilir raporu alırsa ÖTV indirimden yararlanabilir.

  Yanıtla
  • Merhaba. ÖTV’den tamamen muaf olacak şekilde en az %90 üzeri engel raporu gerekmekte. Bunun haricinde yüzde kaça kadar olanlarda indirim yapılıyor o konu hakkında net bilgi sahibi değilim açıkçası. Yazıda gerekli düzeltme yapılacaktır. Teşekkürler.

   Yanıtla
Yorum yapın