Engelli Araç Alımı Şartları, Gerekli Evraklar 2022

23

Engelli araç alımı konusunda tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı okuyarak engelli araç indirimi nasıl alınır, raporla ÖTV indirimli araç nasıl alınır konularında tüm detayları bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de araçlardan Özel Tüketim Vergisi ve KDV alınmaktadır. Engel oranı belli bir derecenin üzerinde olanlardan ÖTV alınmadığından sıfır araç alımında baya avantaj sağlamaktadır.

Bu yazımızda engelli raporu ile ÖTV indirimli araç nasıl alınır, kanser hastaları araba indiriminden yararlanır mı,  şeker hastaları ötv indiriminden yararlanabilir mi gibi konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Ayrıca sizden konu hakkında gelen tüm soruların cevapları da yazımızda verilecektir.

Engelli raporu ile araba almak için gerekli şartlar

Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV ödemeden sıfır araç almak için engel oranından başka bir şart aranmamaktadır.

 • Engel oranı %90 ve ya üzerinde olanlar sıfır araçlarını ÖTV ödemeden almakta ve bu da sıfır aracın çok uygun fiyatlara alınmasını sağlamaktadır.
 • Engelli araç indiriminden yararlanabilmek için tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış ve engel oranının en az %90 ya da üzerinde olduğunu gösterir engel raporu gerekmektedir. Heyet raporu nasıl alınır sayfamızdan ÖTV’den muaf araç almak için heyet raporunu nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Ayrıca daha önce bu kapsamda araç alındıysa araç alım tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra yeni araç alınabilmektedir. Yani engelli raporu ile 5 yılda bir ÖTV muafiyetli araç alınabilmektedir.

Araba almak için özürlü raporu kaç olmalı 2022?

Engelli vergi indiriminden yararlanarak ÖTV muafiyetli araba almak için rapor oranının en az %90 ve ya üzerinde olması gerekmektedir. Engel oranı %90’ın altında olması halinde kişi ağır engelli bile olsa sıfır araç alımında ÖTV indiriminden yararlanamayacaktır. Engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızdan engellilerin sahip olduğu tüm kanuni haklara ulaşabilirsiniz.

Hangi hastalar ötv indiriminden yararlanır ?

Hangi hastalar yararlanır sorusundan ziyade hastalığın yarattığı engel derecesi önemlidir. Engel derecesi en az %90 ve ya üzerinde ise hastalığın ne olduğunun bir önemi kalmamakta.

Engelli ötv indirimi hangi araçlar için geçerli

Sıfır araç alımında ÖTV muafiyeti 1.6 motora kadar yani 1600 CC’ye kadar olan tüm sıfır araçlarda geçerli.Ayrıca 1.6 motora kadar olup net fiyatı belli tutar üzerinde olan bazı araçlar için de muafiyet uygulanmayabilmekte.

Engelli araç alımı için gerekli evraklar 2022

ÖTV indirimli sıfır araç alımında aracı alacağınız yer sizden en az %90 ve ya üzerinde engeli olduğuna dair raporun aslını ya da aslı gibidir nüshasını isterler. Ayrıca engelli kişiye atanan kanuni vasi ya da vasiler varsa buna ilişkin belgeler de istenir. Diğer gerekli belgeler ise araç alımı esnasında size iletilecektir.

En az %40 üzeri engel raporu olanlardan ise engelli aracı için %40 üzerinde engeli olduğuna dair sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir nüshası istenmektedir.

Kanser hastalarına 0 araba indirimi 2022

Kanser hastalarına ötv indiriminden yararlanabilir mi sorusu bu alanda en çok sorulan soruların başında gelmekte.  Hangi kanser hastalarına %90 üzeri engel raporu verilebileceği heyet kararına bağlıdır. Yani her hastaya rapor verilmez. Bunun için engelli raporuna başvuru yapılması ve heyete girilmesi gerekmektedir. Eğer heyet %90 üzeri ağır engelli raporu verirse kanser hastalarına araba indirimi sıfır araçlar için geçerli olacaktır.

Şeker hastaları engelli araç alabilir mi ?

Şeker hastalarına %90 ve ya üzerinde rapor verilemeyeceğinden şeker hastalarına araba indirimi yapılmaz. Sadece şeker hastası olanlara %40 ve ya üzeri de rapor verilemeyeceğinden bu kişiler engelli aracı da alamazlar. Ancak şeker hastalığı ile birlikte başka hastalıklar da varsa ve tüm bu hastalıkların toplam engel oranı %40 ve ya üzerinde olursa engelli plakalı araç alabilirler. Kısaca başka rahatsızlığı olmayan ve sadece şeker hastası olanlar şeker hastalarına ötv indiriminden yararlanamazlar.

Yüzde 60 özürlü raporu ile araba almak mümkün mü ?

Engelli ÖTV vergi indirimi için yukarıda da belirttiğimiz gibi engel oranının en az %90 ve ya üzerinde olması gerekiyor. Yüzde 60 rapor ile vergi indirimli araç satın alamazsınız. Ancak engelli aracı alabilirsiniz ve otoparklarda öncelikli park ve diğer avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Vasi kararı ile araç alımı nasıl yapılır ?

ÖTV indirimi ile üzerine araç alınacak kişiye mahkemece atanan bir vasi varsa araç alımında mahkeme kararı istenir. Ayrıca anne ve baba birlikte yetkili kılındıysa hem anne hem de babaya verilen vasi kararına ilişkin evraklar istenebilir.

Bakıma muhtaç raporu yüzde kaç olmalı ?

Özellikle evde bakım maaşı için kişinin bakıma muhtaç derecede ağır engelli olması ve bunun raporda yer alması gerekiyor. Burada rapor oranından ziyade kişinin bakıma muhtaç olup olmadığı ve ağır engelli olup olmadığı önem arz etmekte. Eğer kişi en az %50 ve ya üzeri raporu varsa ve raporda ağır engelli ibaresi varsa bakım maaşı alınabilmekte.  ÖTV muafiyetli araba alımında ise ağır engelli ibaresi aranmaz. %90 üzeri rapor olması yeterli görülmekte.

Görme engelliler ötv indirimli araç alabilir mi ?

Bu kapsamda araçlar zaten engellinin kendisinden ziyade engelli kişinin hayatını kolaylaştırmak adına Kanuni vasileri aracılığı ile kullanılmakta. Görme engelli kişilere %90 üzeri engel raporu verileceğinden zaten ÖTV indirimli sakat arabası alma hakları olacaktır. Bu kapsamda engelli araç alma işlemi Kanuni vasileri tarafından gerçekleştirilecek ve araç da onlar tarafınca kullanılabilecektir.

Engelli üzerine kaç araç alabilir ?

Özel tüketim vergisinden muaf olarak özürlü araç alımı 5 yılda 1 tane alınabilir. Aynı şekilde %40 ve ya üzeri raporla özürlü araç alımı da 1 ile sınırlandırılmıştır.

Engelli raporu ile 2 el araç alımı yapılabilir mi ?

Engelli raporu ile ikinci el araç alımında herhangi bir vergi indirimi ya da başka bir indirim uygulanmaz.

Engelli araç satışı ne zaman yapılabilir ?

ÖTV indirimi ile alınan sıfır araçlar alış tarihinden itibaren 5 yıllık süre dolmadan satılamaz, devri yapılamaz. 5 yıllık süre tamamlandıktan sonra kişi dilediği kişiye dilediği bedelde satabilir.

En az %40 ya da üzeri engel raporu ile erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızdan engel oranı ve ilk defa prim ödeme tarihine göre emeklilik şartlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

23 Yorum
 1. Eren

  Ömer Hocam Merhaba,

  Tip 1 Şeker hastasıyım ve Polistemia vera diye bir hastalığım var bunlara bağlı olarakta; şeker %30, polistemia vera %30 totalde %51 engelli raporum var. Çok defa başkalarından %51 rapor ile araba alabileceğimi duydum ancak detaylı bir bilgiye sahip olmadığım için bu konu hakkında hiç bir yere başvurmadım. Bu konu hakkında tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben bu konu hakkında çok bilgi sahibi değilim açıkçası. Uzmanlık alanım değil. Vergi iletişim merkezini arayarak ya da size en yakın vergi dairesine giderek net bilgi almanızı tavsiye ederim.

   1. Aynur

    Hayırlı geceler Ömer bey, ben DkÇ olan, sağ ayağında 3 cm kısalık olan biriyim, ayrıca sol kol bileğimdede çıkık var bunu değerlendirmediler tabi, diz kapağım da kötü , B sınıfı otomatik vites ehliyet aldım fakat özel tertibatlı araca gerek yoktur diye rapor verdiler, haksızlık olduğu nu düşünüyorum, ne dersiniz

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bunun hakkında yorum yapacak kadar bu konunun uzmanı değilim :).

 2. Hüsamettin

  Böbrek, şeker, kalp hastasıyım, B ehliyetim var, indirimli araç almam için bir engel var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli raporu varsa alabilirsiniz.

 3. tezcan14

  AĞIR ŞEKER ASTIM KOAH VE PANİK ATAK OLAN ÖTV DEN YARARLANIR MI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hastalık oranlarına göre belirlenir. Önce rapor almanız gerekiyor.

  2. NEVİN YILDIRIM

   ONKOLOJİDE KEMOTERAPİ ALIYOTUM DİYABET HASTASIYIM VE KALP PİLİ KULLANIYORUM SOL MEME CERRAHİSİ AMELİYATIDA OLACAĞIM KANSERDEN DOLAYI ACABA ARAÇ ÖTV VE KDV İNDİRİMİ İÇİN RAPOR ALABİLİRMİYİM

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Buna sağlık kurulu karar verir. Alıp alamayacağınızı bilmem mümkün değil.

 4. Başak

  Merhaba; 2015 yılı over ca 3b evresi kanser hastasıydım kemoterapi aldım ve şuan da akciğer kemik metastaz 3. Evre kanser hastasıyım. Ayrıca tiroid 3. Evre kanseri var. Akciğer için hala kemoterapi tedavisi görmekteyim. Rapor oranım %90 olur mu? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Başak HANIM. Rapor oranını benim ya da bir başkasının bilebilmesi ya da tahmin etmesi ne yazık ki imkansız. Heyet hastalık derecenize ve yönetmeliğe göre oran belirler.

 5. Yasin

  Selamlar gözümde üveyit hastalıgı var tek gözümde cok fazla var ara ara ataklar geciriyorum 2 yıl önce iş yerime heyet raporlu %90 rapor cıkarttım maaşımı kesmesin diye şimdi gidip tekrar heyet raporu alsam bu raporu %yüzde olarakmı hesaplanır sonucta bu hastalıgın tedavisi dünya capında yok nasıl bir yol izlemeliyim iki gözümdede var ve ömür boyu bu hastalıkla yaşıycam sürekli kullandıgım imuran adındada bi rilac var bunuda sürekli ömürr boyu kullanmam gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nasıl hesaplanır konusunda bilgi sahibi değilim maalesef.

 6. Hayrettin

  Yukarıda yazılan bilgiye göre soruyorum %40 ve uzeri veriliyor yani tip1 diabet hastasıyım vergi indirimi maaş bordromda mevcut fakat sıfır araç konusunda tam olarak bilgi sahibi olmak istiyorum

  1. Ömer Meriç

   O konu hakkında net bilgi sahibi değilim ben de ne yazık ki. Raporunuzla bağlı olduğunuz vergi dairesine uğrayarak net bilgi alabilirsiniz.

 7. Certan

  Kanser hastasıyım %88 rapor verdiler araba alabilirmiyim? Veya hangi haklardan faydalana bilirim?

 8. cengiz

  Merhaba kizim şeker hastasi tip 1 ve çoylak rahatsizliği var şeker hastalarina %40 rapor veriyorlar çoylak için % kaç veriyorlar bilginiz varsa bilgilendirirseniz sevinirim ve % 42 ile araç alabiliyormuyum teşeürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde kaç verirler bilemiyorum. Yüzde 42 ile alamazsınız.

 9. Emre Kaya

  Merhabalar

  Babam Özafagus ve Mide Malign hastasıdır. Özafagus: Yemek borusunda kanser , Mide Malign: Mide Kanseri

  Ameliyat ve kemoterapi görmüştür. Ameliyat sonrası midesinin yarısı ve yemek borusundan 12cm alınmıştır. Tedavisi devam etmektedir.Ötv indirimi için tahmini % kaç rapor verilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim bunu bilmem imkansız ne yazıkki.

 10. sabi

  Merhaba, %15 Raporu olan engellide ötv indirimli araç alabilir. siz alamaz demişsiniz. ÖTV indirimli araç alabilmek için Engellinin engelinden dolayı özel tertibatla araç kullanabilir raporu alırsa ÖTV indirimden yararlanabilir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. ÖTV’den tamamen muaf olacak şekilde en az %90 üzeri engel raporu gerekmekte. Bunun haricinde yüzde kaça kadar olanlarda indirim yapılıyor o konu hakkında net bilgi sahibi değilim açıkçası. Yazıda gerekli düzeltme yapılacaktır. Teşekkürler.