Engelli Araç Alımı 2020

2

Engelli araç alımı konusunda tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı okuyarak engelli araç indirimi nasıl alınır, raporla ÖTV indirimli araç nasıl alınır konularında tüm detayları bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de araçlardan Özel Tüketim Vergisi ve KDV alınmaktadır. Engel oranı belli bir derecenin üzerinde olanlardan ÖTV alınmadığından sıfır araç alımında baya avantaj sağlamaktadır.

Bu yazımızda engelli raporu ile ÖTV indirimli araç nasıl alınır konusunda tüm detayları bulabilirsiniz. Ayrıca sizden konu hakkında gelen tüm soruların cevapları da yazımızda verilecektir.

Hangi hastalar ötv indiriminden yararlanır ?

Hangi hastalar yararlanırdan ziyade hastalığın yarattığı engel derecesi önemlidir. Engel derecesi en az %90 ve ya üzerinde ise hastalığın ne olduğunun bir önemi kalmamakta.

Engelli ötv indirimi hangi araçlar için geçerli

Sıfır araç alımında ÖTV muafiyeti 1.6 motora kadar yani 1600 CC’ye kadar olan tüm sıfır araçlarda geçerli.

Engelli araç indirimi 2020

Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV ödemeden sıfır araç almak için engel oranından başka bir şart aranmamaktadır. Engel oranı %90 ve ya üzerinde olanlar sıfır araçlarını ÖTV ödemeden almakta ve bu da sıfır aracın çok uygun fiyatlara alınmasını sağlamaktadır.

Engelli araç indiriminden yararlanabilmek için tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış ve engel oranının en az %90 ya da üzerinde olduğunu gösterir engel raporu gerekmektedir. Ayrıca daha önce bu kapsamda araç alındıysa araç alım tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra yeni araç alınabilmektedir. Yani engelli raporu ile 5 yılda bir ÖTV muafiyetli araç alınabilmektedir.

Engelli araç alımı

ÖTV indirimli engelli aracı almakla engelli arabası diğer adıyla engelli plakalı araç almak birbirinden farklı şeylerdir. Engelli aracı alabilmek için engel oranının en az %40 ve ya üzerinde olması gerekmektedir. Engel oranı en az %40 üzeri olan kişiler engelli aracı alabilir ve kullanabilir. Ayrıca parklarda park önceliğinin olabilmesi için engelli kimliği alınması gerekir.

Engel oranı en az %40 ve ya üzerinde olan kişiler yaş beklemeden erken emeklilik hakkına sahipler. Erken emeklilik şartlarını hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Araba almak için özürlü raporu kaç olmalı 2020 ?

Engelli vergi indiriminden yararlanarak ÖTV muafiyetli araba almak için rapor oranının en az %90 ve ya üzerinde olması gerekmektedir. Engel oranı %90’ın altında olması halinde kişi ağır engelli bile olsa sıfır araç alımında ÖTV indiriminden yararlanamayacaktır.

Engelli araç alımı için gerekli evraklar

ÖTV indirimli sıfır araç alımında aracı alacağınız yer sizden en az %90 ve ya üzerinde engeli olduğuna dair raporun aslını ya da aslı gibidir nüshasını isterler. Ayrıca engelli kişiye atanan kanuni vasi ya da vasiler varsa buna ilişkin belgeler de istenir. Diğer gerekli belgeler ise araç alımı esnasında size iletilecektir.

En az %40 üzeri engel raporu olanlardan ise engelli aracı için %40 üzerinde engeli olduğuna dair sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir nüshası istenmektedir.

Engelli araç satışı

ÖTV indirimi ile alınan sıfır araçlar alış tarihinden itibaren 5 yıllık süre dolmadan satılamaz, devri yapılamaz. 5 yıllık süre tamamlandıktan sonra kişi dilediği kişiye dilediği bedelde satabilir.

Yüzde 60 özürlü raporu ile araba almak

Engelli ÖTV vergi indirimi için yukarıda da belirttiğimiz gibi engel oranının en az %90 ve ya üzerinde olması gerekiyor. Yüzde 60 rapor ile vergi indirimli araç satın alamazsınız. Ancak engelli aracı alabilirsiniz ve otoparklarda öncelikli park ve diğer avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şeker hastaları engelli araç alabilir mi ?

Şeker hastalarına %90 ve ya üzerinde rapor verilemeyeceğinden ÖTV indirimli araç alamazlar. Sadece şeker hastası olanlara %40 ve ya üzeri de rapor verilemeyeceğinden bu kişiler engelli aracı da alamazlar. Ancak şeker hastalığı ile birlikte başka hastalıklar da varsa ve tüm bu hastalıkların toplam engel oranı %40 ve ya üzerinde olursa engelli plakalı araç alabilirler.

Vasi kararı ile araç alımı

ÖTV indirimi ile üzerine araç alınacak kişiye mahkemece atanan bir vasi varsa araç alımında mahkeme kararı istenir. Ayrıca anne ve baba birlikte yetkili kılındıysa hem anne hem de babaya verilen vasi kararına ilişkin evraklar istenebilir.

Bakıma muhtaç raporu yüzde kaç olmalı ?

Özellikle evde bakım maaşı için kişinin bakıma muhtaç derecede ağır engelli olması ve bunun raporda yer alması gerekiyor. Burada rapor oranından ziyade kişinin bakıma muhtaç olup olmadığı ve ağır engelli olup olmadığı önem arz etmekte. Eğer kişi en az %50 ve ya üzeri raporu varsa ve raporda ağır engelli ibaresi varsa bakım maaşı alınabilmekte.

ÖTV muafiyetli araba alımında ise ağır engelli ibaresi aranmaz. %90 üzeri rapor olması yeterli görülmekte.

Engelli aracı kaç yıl sonra satılabilir ?

En az %90 ve ya üzeri raporla alınan engelli aracı alım tarihinden itibaren 5 yıllık süre dolmadan satılamaz ve devri yapılamaz.

Engelli aracı 5 yıl sonra satmak

5 yıllık süre tamamlandıktan sonra araç istenilen kişiye satılabilir. Aracı herhangi birisi alabilir. Yani alacak kişide engellilik şartı aranmaz. Ancak aracı alacak kişiye MTV tahakkuk edeceğini belirtmek isteriz.

Kanser hastalarına ötv indirimi

Hangi kanser hastalarına %90 üzeri engel raporu verilebileceği heyet kararına bağlıdır. Yani her hastaya rapor verilmez. Bunun için engelli raporuna başvuru yapılması ve heyete girilmesi gerekmektedir.

Yüzde 80 özürlü raporu ile araba almak

ÖTV destekli araç alabilmek için engel oranının en az %90 ve ya üzerinde olması gerekiyor. %80 rapor ile ÖTV indiriminden yararlanarak araç alamazsınız.

Görme engelliler ötv indirimli araç alabilir mi ?

Bu kapsamda araçlar zaten engellinin kendisinden ziyade engelli kişinin hayatını kolaylaştırmak adına Kanuni vasileri aracılığı ile kullanılmakta. Görme engelli kişilere %90 üzeri engel raporu verileceğinden zaten ÖTV indirimli sakat arabası alma hakları olacaktır. Bu kapsamda engelli araç alma işlemi Kanuni vasileri tarafından gerçekleştirilecek ve araç da onlar tarafınca kullanılabilecektir.

Engelli üzerine kaç araç alabilir ?

ÖTV’li özürlü araç alımı 5 yılda 1 tane alınabilir. Aynı şekilde %40 ve ya üzeri raporla özürlü araç alımı da 1 ile sınırlandırılmıştır.

Engelli raporu ile 2 el araç alımı

Engelli raporu ile ikinci el araç alımında herhangi bir vergi indirimi ya da başka bir indirim uygulanmaz.

Engelli araç alımı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. sabi

    Merhaba, %15 Raporu olan engellide ötv indirimli araç alabilir. siz alamaz demişsiniz. ÖTV indirimli araç alabilmek için Engellinin engelinden dolayı özel tertibatla araç kullanabilir raporu alırsa ÖTV indirimden yararlanabilir.

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. ÖTV’den tamamen muaf olacak şekilde en az %90 üzeri engel raporu gerekmekte. Bunun haricinde yüzde kaça kadar olanlarda indirim yapılıyor o konu hakkında net bilgi sahibi değilim açıkçası. Yazıda gerekli düzeltme yapılacaktır. Teşekkürler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.