Engelli İşçi Çalıştırma Yönetmeliği 2020

0

Engelli işçi çalıştırma yönetmeliğine göre işverenlerin özelde ve kamuda engelli çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Özel sektör engelli çalıştırma zorunluluğu ile ilgili eski yönetmelik bulunmakta ancak burada esas almamız gereken kanun 4857 Sayılı Kanunun 30. maddesi. Engelli personel çalıştırma zorunluluğu ilgili yönetmeliğe göre hem özel sektör hem de Kamu işyerleri için uygulanmaktadır.

Bu yazımızda engelli istihdam etme zorunluluğunun doğması için işyerinde en az kaç işçinin çalışması gerekmektedir sorusunun cevabı ile özel ve kamu işyerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu oranı konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Özel Sektörde engelli çalıştırma zorunluluğu 2020

Özel sektör işyerleri için engelli çalıştırma oranı 4857 Sayılı Kanun ile belirlenmektedir. İlgili Kanun gereği engelli işçi çalıştırma oranı özel sektör işverenleri için şu şekildedir;

 • Toplam çalışan sayısı 50 ya da üzerinde ise engelli çalıştırma sayısı toplam çalışan sayısının en az %3’ü olmalıdır.
 • Özel sektör işverenleri için engelli çalıştırma oranları hesaplanırken işverenin aynı il/ilçe sınırları içerisindeki tüm işyerlerinde çalışanlar hesaba dahil edilmektedir.
 • Parttime çalışanlar özürlü çalıştırma oranı hesaplamasında dikkate alınır.
 • Ayrıca özürlü işçi çalıştırma oranı hesaplamasında iş sözleşmesi belirli ya da belirsiz olan tüm çalışanlar hesaba dahil edilir.

Kamu işyerleri için engelli işçi istihdam oranı nedir ?

Kamuda engelli çalıştırma oranı özel sektöre göre farklılık gösterir. Yukarıda da belirtildiği gibi özel sektörde engelli çalıştırma oranı işçi sayısı 50’den fazla ise en az %3 iken kamu işyerlerinde engelli çalıştırma oranı hesaplamasında bir limit belirlenmemiştir. Devlette engelli çalıştırma yüzdesi toplam çalışan sayısının %4’üdür.

Engelli çalışma saatleri 2020

Kamu ve özel sektör engelli çalıştırma oranına ayrıntılı olarak değindikten sonra gelelim engellilerin çalıştırılabilecekleri saatler ile mesai saatlerine. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre engelliler hiç bir şekilde gece vardiyasında çalıştırılamaz. İş Kanunu’na göre gece vardiyası ise akşam 20.00 ile sabah 08.00 saatleri arasını kapsar. Bu durumda engelli işçi çalışma saatleri 08.00-20.00 saatleri arasında olacaktır. 4857 sayılı iş kanunu engelli çalışma saatleri dışında çalıştırılma olması durumunda işyerine cezai yaptırım uygulanır.

Engelli çalıştırma zorunluluğu 2020 cezası ne kadar ?

Engelli çalıştırma yükümlülüğü kapsamında Kamu ve özel sektörde özürlü işçi çalıştırma oranı şartını sağlamayan işyerlerine tespiti durumunda idari para cezası uygulanır. 2020 yılı için uygulanacak ceza tutarı iş yerinde engelli çalıştırma oranına göre çalıştırılmayan her bir işçi için 3985 TL ‘dir.

Engelli çalıştırma şartı 2020

Özürlü çalıştırma zorunluluğu kapsamında toplam çalışan sayısı yukarıda belirtilen sayının üzerinde olan işverenler zaten çalıştırmak zorundadır. Bunun dışında da işverenler sayı şartı aranmadan engelli işçi istihdamı sağlayabilir ve özürlü işçi çalıştırma zorunluluğu haricinde işe aldığı ilave çalışanlar için ilave sigorta prim teşvikinden yararlanabilir. Bunun için işverenin İşkur kaydı açtırması ve engelli işçiyi İşkur kanalı ile istihdam etmesi gerekmektedir.

Engelli işçi çalıştırma zorunluluğu hakkında önemli bilgiler

Engelli istihdam zorunluluğu kapsamında işyerinde engelli çalıştırma oranı şartının sağlanabilmesi için engelli alımının İşkur kanalı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Eğer işçi İşkur kanalı ile işe alınmadıysa ve doğrudan alındıysa işe alım tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde kimlik bilgilerinin İşkur’a bildirilmesi gerekmektedir.
 • İşkur onayı alınmayan ve ya İşkur’a bildirilmeyen engelliler engelli personel çalıştırma oranı hesaplamasında dikkate alınmaz.
 • Aktif çalışırken sonradan engelli durumuna düşen ve en az %40 ya da üzeri engelli raporu alan kişilerin de İşkur’a başvuru yapılmak sureti ile engelli işçi oranı hesaplamasında dikkate alınması sağlanır.
 • Çalışan sayısının artması ya da engelli işçinin çeşitli nedenlerle işten ayrılması durumunda çalıştırılan engellilerin engelli işçi çalıştırma sayısı altında kalması halinde bu durumun en geç 5 iş günü içerisinde İşkur’a bildirilmesi gerekmektedir.

Engelli sigorta prim teşviki 2020

Engelli çalışma oranı üzerinde istihdam edilen her bir işçi için asgari ücret esas alınarak aylık sigorta priminin tamamı Hazine tarafından karşılanır. Engelli çalışan sayısı üzerinde istihdam edilen çalışan için bu sigorta prim teşvikinden yararlanabilmek için;

 • İşçinin İşkur’da kayıtlı engelliler arasından işe alınması,
 • İşverenin ödeme vadesi geçmiş prim borcu olmaması gerekmektedir.
 • Bu kapsamda İşkur’dan teşvik onayı alındıktan sonra 14857 sayılı Kanun numarası ile bildirge gönderilmek sureti ile teşvikten yararlanılır.

İşveren olarak yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşvikleri ve güncel şartlarına SGK teşvikleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli işçi çalıştırma hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.