2022 Engelli Kimlik Kartı Nasıl, Nereden Alınır ?

Engelli kimlik kartı nasıl ve nereden alınır konusunda tüm detaylara bu yazımızda yer verilecektir. Kanunen belirlenen oranın üzerinde engelli olan kişiler engelli sayılmakta ve bu kişilere engelli kartı düzenlenmektedir. Vergi indirim, sosyal yardımlar ve diğer tüm imkanlardan yararlanabilmek için engellilerden engelli kartı istenir. Bu yazımızda engelli kimlik kartı nasıl alınır,  engelli kimlik kartı için gerekli belgeler istenen belgeler ve konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Engelli kartı nedir ?

Engelli kartı engel oranı en az %40 ve ya üzerinde olan kişilere verilen ve yeni kimlik boyutunda olan, resimli ve kişinin engel bilgilerinin de yer aldığı karttır.

Engelli kartı nasıl alınır ?

Engelli kimlik kartı alabilmek için;

 • En az %40 ve ya üzerinde zihinsel ya da bedensel engelinizin olduğunu gösterir sağlık kurulu raporunuzun olması gerekmekte. Eğer sağlık kurulu raporu diğer adıyla özürlü raporunuz yoksa öncelikle bu raporu çıkartmalısınız.
 • Sağlık kurulu özürlü raporu tam teşekküllü devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinden alınabilmekte. Raporda engel oranının en az %40 ve ya üzerinde olması gerekmekte.
 • %40 altında rapor alan kişiler engelli sayılmazlar ve dolayısıyla bu kişilere engelli kartı verilmez.
 • Özürlü raporu başvurusu nereye ve nasıl yapılacak, başvuruda istenen evraklar neler ve izlemeniz gereken yol konusunda tüm detaylar için hemen heyet raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık Kurulu raporunuz varsa bu rapor ve aşağıda sayılan diğer engelli kartı için gerekli belgelerle Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.

Özürlü kimlik kartı için gerekli evraklar 2022

Özürlü diğer adıyla engelli kartı için gerekli evraklar şunlardır;

 • Engelli kişiye ait kimlik fotokopisi,
 • Başvuru Kanuni vasi tarafından yapılıyorsa kanuni vasiye ait kimlik fotokopisi ve vasi olduğuna dair belge,
 • İki tane yeni tarihli vesikalık fotoğraf,
 • En az %40 ve ya üzeri engelli olduğunu gösterir engel raporunun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,

Engelli kimlik kartı başvuru nereye, nasıl yapılır ?

Engelli kartı başvurusu bizzat engellinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi yukarıda gerekli belgeler ile Kanuni vasi tarafından da yapılabilir. Engelli kimlik kartı başvurusundan sonra evraklar incelenir. Engelli park kartı başvuru evraklarında bir eksik yoksa ortalama 1 hafta içerisinde kimlik hazırlanır. Elden alabileceğiniz gibi posta ile adresinize gönderilmesini de talep edebilirsiniz.

Engelli kimlik kartı e-devlet ön başvurusu nasıl yapılır ?

Dilerseniz engelli kimlik kartı için ön başvuruyu e-devletten de yapabilirsiniz. E-devlet sisteminde engelli kimlik kartı ön başvuru sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli kartı nereden alınır 2022?

Peki engelli kimlik kartı nereden alınır ? Engelli araç park kartı için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta ve gerekli incelemeler sonucunda evraklarda bir eksik yoksa kimlik yine buralardan alınmakta. Ağır engelli kişilerde kimlik engelli kişi tarafından alınamıyorsa gerekli belgeler kanuni vasisi tarafından düzenlenerek başvuru da yine vasi tarafından yapılabilir.

Engelli kimlik kartı kaç günde çıkar 2022

Başvurunun ardından rapor ve sunmuş olduğunuz diğer evraklar incelenir. Eğer belgelerde bir eksiklik yoksa başvurudan sonra ortalama 15 gün içerisinde kimliğiniz hazırlanır. Kimlikler posta yolu ile gönderilmektedir.

Engelli kimlik kartı nerelerde kullanılır ?

Peki engelli kimlik kartı ne işe yarar ? Engelli kart sahipleri birçok imkandan, indirimden ve avantajdan yararlanma hakkına sahiptirler. Özürlü kartının sağladığı avantajlar ve kullanım yerlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Engelli kimlik kartı sahipleri devlet tiyatrolarından ücretsiz yararlanır ve sinemalarda engel kimliği için indirim imkanı sağlanır.
 • En büyük avantaj toplu taşımadadır. Belediye otobüsleri, metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarında ve tren ile hızlı tren biletlerinde indirim sağlanır. Bazı belediyeler engellilere bu hizmeti ücretsiz olarak da sunabilmekte.
 • TOKİ başvurularında engellilere ayrı bir kontenjan ayrılır. Dolayısıyla engelli olarak başvuru yapanların Kurada şansı daha fazla olur.
 • En az %40 üzeri engeli olan ve sigortalı çalışanlar ile devlet memurları vergi indiriminden yararlanarak maaşlarını daha fazla alabilirler. Detaylar için hemen engelli vergi indirimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • En az %40 ve ya üzerinde raporu olan çalışanlar yaş beklemeden prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağladıklarında erken emeklilik hakkından yararlanırlar.
 • En az yüzde 90 üzeri engelliler ÖTV ödemeden sıfır araç alabilmekte. Bu da sıfır araç alımında çok büyük bir avantaj sağlamakta. Engelli raporu ile araç alımı hakkındaki detayları engelli araç alımı sayfamızda bulabilirsiniz.
 • Engel raporu %40 ve üzerinde olanlar engelli maaşından yararlanabilir.
 • Alışveriş merkezlerinde ya da Kamu kurumlarında engelli kartı indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Engelli otobüs kartı nereden alınır ?

Tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden yukarıdaki şartlar ve hükümler doğrultusunda alınmış olan bir raporunuz varsa ya da hali hazırda engelli kimlik kartına sahipseniz Belediyelerin otobüs, tramvay ya da diğer toplu taşıma kartı başvurusu yapılan birimlerine başvurarak engelli otobüs kartını alabilir ve ücretsiz ulaşım hakkından yararlanabilirsiniz.

Engelli kimlik kartı değişimi nasıl, nereden yapılır ?

Engelli oranının değişmesi, kimliğin kaybedilmesi ya da başka bir sebeple kimliğin yenilenmesi gerekebilir. Bu durumda bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yaparak kimliğinizi değiştirebilir ya da yenileme başvurusu yapabilirsiniz.

Engelli kimlik kartı sorgulaması nasıl yapılır ?

Engelli kartı için ön başvurular yukarıda bağlantısını paylaştığımız e-devlet menüsünden yapılabilmektedir. Ancak e-devlet engelli kimlik kartı sorgulaması için açılmış bir uygulama/ekran bulunmamaktadır.

Engelli park yerine park etmenin cezası ne kadar ?

Engelliler için otoparklarda ayrılan yere engelli otopark kartı olmamasına rağmen araç park etmenin cezası vardır. 2022 yılı için uygulanan ceza tutarı 392 TL’dir. Bu cezayı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde %25 indirimli ödeyebilirsiniz.

Engelli park kartı almak için yüzde kaç rapor gerekli ?

Engelli araç kartı alabilmek için kişinin en az %40 ve üzerinde engel raporu olması gerekmektedir. Engellilerin otopark haklarından yararlanabilmeleri için en az %40 ve üzeri engel oranı şarttır. Engelli park kartı yönetmeliğine göre oranı bunun altında olanlara kart verilememektedir.

Engellilere otopark ücretsiz mi ?

Engelli araç otopark ücreti bazı otoparklarda alınırken bazılarında alınmamaktadır. Engellilere engelli araç park yeri ücretsiz sunulur diye bir zorunluluk yoktur. Genellikle Belediyelere ait otoparklarda belli bir süre ücretsiz olabilmektedir. Örneğin İBB engellilere İSPARK’larda 8 saat ücretsiz park hakkı vermiştir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“2022 Engelli Kimlik Kartı Nasıl, Nereden Alınır ?” üzerine 2 yorum
 1. İyi günler,
  Sizden bir konu hakkında bilgi almak isterim.
  %64 Engelli Oranında Verdiden muaf emekli oldum. Halen SGK li olarak calismaya devam etmekteyim.
  Maaşım 3800TL asgari ücrete gelen zam dışında bir zam 2 yildir almıyorum. Forumlarda vergi muafiyetin den dolayı maaşima ek almam gerektigi tarzı yazılar okuyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz. 2019Aralik ayında şu an çalıştığım yerden%63 raporla emekli oldum.

  Cevapla
Yorum yapın