Engelli Kimlik Kartı Nasıl, Nereden Alınır ?

0

Engelli kimlik kartı nasıl ve nereden alınır konusunda tüm detaylara bu yazımızda yer verilecektir. Kanunen belirlenen oranın üzerinde engelli olan kişiler engelli sayılmakta ve bu kişilere engelli kartı düzenlenmektedir. Vergi indirim, sosyal yardımlar ve diğer tüm imkanlardan yararlanabilmek için engellilerden engelli kartı istenir.

Bu yazımızda engelli kartına başvuruyu nasıl ve nereden yapabileceğiniz, başvuruda istenen belgeler ve konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Engelli kartı nedir ?

Engelli kartı engel oranı en az %40 ve ya üzerinde olan kişilere verilen ve yeni kimlik boyutunda olan, resimli ve kişinin engel bilgilerinin de yer aldığı karttır.

Engelli kartı nasıl alınır ?

Engelli kimlik kartı alabilmek için en az %40 ve ya üzerinde zihinsel ya da bedensel engelinizin olduğunu gösterir sağlık kurulu raporunuzun olması gerekmekte. Eğer sağlık kurulu raporu diğer adıyla özürlü raporunuz yoksa öncelikle bu raporu çıkartmalısınız.

Sağlık kurulu özürlü raporu tam teşekküllü devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinden alınabilmekte. Raporda engel oranının en az %40 ve ya üzerinde olması gerekmekte. %40 altında rapor alan kişiler engelli sayılmazlar ve dolayısıyla bu kişilere engelli kartı verilmez. Özürlü raporu başvurusu nereye ve nasıl yapılacak, başvuruda istenen evraklar neler ve izlemeniz gereken yol konusunda tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/heyet-raporu-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık Kurulu raporunuz varsa bu rapor ve aşağıda sayılan diğer belgelerle Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.

Özürlü kimlik kartı için gerekli evraklar

Özürlü diğer adıyla engelli kartı için istenen evraklar şunlardır;

 • Engelli kişiye ait kimlik fotokopisi,
 • Başvuru Kanuni vasi tarafından yapılıyorsa kanuni vasiye ait kimlik fotokopisi ve vasi olduğuna dair belge,
 • İki tane yeni tarihli vesikalık fotoğraf,
 • En az %40 ve ya üzeri engelli olduğunu gösterir engel raporunun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,

Engelli kimlik kartı başvuru

Başvuru bizzat engellinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi yukarıda gerekli belgeler ile Kanuni vasi tarafından da yapılabilir. Başvurudan sonra evraklar incelenir. Evraklarda bir eksik yoksa ortalama 1 hafta içerisinde kimlik hazırlanır. Elden alabileceğiniz gibi posta ile adresinize gönderilmesini de talep edebilirsiniz.

Engelli kartı nereden alınır ?

Engelli kartı için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta ve gerekli incelemeler sonucunda evraklarda bir eksik yoksa kimlik yine buralardan alınmakta. Ağır engelli kişilerde kimlik engelli kişi tarafından alınamıyorsa gerekli belgeler kanuni vasisi tarafından düzenlenerek başvuru da yine vasi tarafından yapılabilir.

Engelli kimlik kartı nerelerde kullanılır ?

Engelli kart sahipleri birçok imkandan, indirimden ve avantajdan yararlanma hakkına sahiptirler. Özürlü kartının sağladığı avantajlar ve kullanım yerlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Engelli kimlik kartı sahipleri devlet tiyatrolarından ücretsiz yararlanır ve sinemalarda engel kimliği için indirim imkanı sağlanır.
 • En büyük avantaj toplu taşımadadır. Belediye otobüsleri, metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarında ve tren ile hızlı tren biletlerinde indirim sağlanır. Bazı belediyeler engellilere bu hizmeti ücretsiz olarak da sunabilmekte.
 • TOKİ başvurularında engellilere ayrı bir kontenjan ayrılır. Dolayısıyla engelli olarak başvuru yapanların Kurada şansı daha fazla olur.
 • En az %40 üzeri engeli olan ve sigortalı çalışanlar ile devlet memurları vergi indiriminden yararlanarak maaşlarını daha fazla alabilirler. Detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-vergi-indirimi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • En az %40 ve ya üzerinde raporu olan çalışanlar yaş beklemeden prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağladıklarında erken emeklilik hakkından yararlanırlar. İlk sigorta giriş tarihiniz ve engel oranınıza göre erken emeklilik şartlarınızı öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • En az yüzde 90 üzeri engelliler ÖTV ödemeden sıfır araç alabilmekte. Bu da sıfır araç alımında çok büyük bir avantaj sağlamakta. Engelli raporu ile araç alımı hakkındaki detayları https://sgkbilgisi.com/engelli-arac-alimi/ sayfamızda bulabilirsiniz.
 • Engel raporu %40 ve üzerinde olanlar engelli maaşından yararlanabilir. 2022 maaşı olarak da adlandırılan bu maaştan yararlanma şartları, güncel tutarları ve başvuruda izlemeniz gereken yol için hemen https://sgkbilgisi.com/2022-engelli-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. ,

Engelli kimlik kartı hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.