Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Erken emeklilik  şartları nelerdir ? sigortalı olarak çalışan ve çalışma hayatında olan herkesin hayali tabi ki erken emekliliktir.. Belli şartlar sağladığında sigortalılar erken emeklilik hakkından yararlanabilmekteler. Bu yazımızda tüm sigorta kolları esasında erken emekli olma tüyoları ve SGK erken emeklilik şartları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Genel olarak SGK emeklilik şartları nelerdir ?

Bildiğiniz gibi 01 Ekim 2008 tarihinden itibaren Ssk, Bağ-Kur ve emekli sandığı ile diğer tüm sigorta kolları birleştirilmiş ve 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu çıkartılmıştır. Bu Kanun yürürlüğe girene kadar her bir sigorta kolu için şartlar ayrı ayrı hesaplanmaktaydı. Kanunun yürürlük tarihi ile birlikte ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı, bağkurlu olanlar için emeklilik şartları şu şekilde olmuştur;

 • Bağkurda 9000 prim gün şartı ile erkekler için 60 yaş, kadınlar için ise 58 yaşın tamamlandığı tarihte emekli maaşı bağlanmaktadır.
 • İlk defa memur olarak 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra göreve başlayanlar için de emeklilikte aranan prim gün sayısı şartı 9000 gündür. Aranan yaş şartı ise erkekler için 60, kadınlar için 58’dir.
 • İlk defa ssk kapsamında 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayanlar için aranan prim gün sayısı şartı 7200 gündür. Erkek ise yaş şartı 60, kadın ise 58’dir.

Yukarıda belirtilen yaş şartları belirtilen prim gün sayısının 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlanması halinde geçerli olan şartlardır. Bu tarihten sonra tamamlanması durumunda her iki yıl için emeklilik yaşına 1 yaş ilave edilecektir. Emekli olacağınız tarihi net olarak hesaplamak, emeklilik şartlarınızı öğrenmek için hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl erken emekli olunur ?

Gelelim asıl konumuz olan erken emekli olma şartlarına. Erken emeklilikte iki türlü yol vardır. Birincisi malulen emeklilik diğeri ise vergi indiriminden diğer adı ile engelli emekliliktir. Her iki emeklilik türünde de yaş şartı aranmaz. Engellilik ya da malullük oranına göre gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayanlara aylık bağlanır.

Malulen emeklilik için aranan şart ilk defa sigortalı, bağkurlu olunan tarihten itibaren en az 10 yıllık sürenin geçmesi ve bu 10 yıllık süre içerisinde de en az 1800 gün prim olması gerekiyor. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından işgücü kayıp oranının en az %60 oranında kaybettiğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Kanser hastalarında %60 şartı aranmaz. Teşhis konulduysa direk aylık bağlanır.

Engelli diğer adı ile sakatlık indiriminden emeklilikte ise en az %40 ve üzeri rapor şartı aranır. En az %60 ve üzeri raporu olan ve ilk defa sigortaya başlamadan önce engeli var olan kişiler 3960 gün ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartı ile emekli olur. En az %40 ve üzeri engelli olanlar 18 yıllık sigorta süresi ve 4680 gün şartı ile, %50-59 arasında raporu olanlar ise 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 gün ile emekli olurlar.

Sağlık nedeniyle erken emeklilik şartları nelerdir ?

İlk defa 01.10.2008 tarihi ve ya sonrasında herhangi bir kapsamda prim ödemeye başladıysanız hastalık nedeniyle erken emeklilik şartlarınız şu şekilde olacaktır;

 • Rahatsızlık ilk defa prim ödenen tarihten sonra %60 iş gücü kaybı ile 10 yıllık sigorta süresi ve 1800 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz.
 • Doğuştan gelen rahatsızlıklarda %60 iş gücü kaybı ve 3960 gün 15 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olursunuz.
 • %40-49 arasında engel varsa 4680 gün ve 18 yıllık sigorta süresi şartı,
 • %50-59 arasında rapor varsa 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?” üzerine 2 yorum
  • Merhaba. Staj sigortası emeklilikte giriş olarak sayılmaz. 01.07.1997 başlangıç tarihine göre 54 yaş 5975 günü tamamlamanız ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz.

   Cevapla
Yorum yapın