Esnaf Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Esnaf muafiyet belgesi günümüzde vergi ve prim maliyetlerinin artış göstermesi ile birlikte birçok kişinin başvurduğu belgeler arasında yer almaktadır. Normal şartlarda gerçek kişiler ticari faaliyette bulunduklarında kapsama göre gerçek ya da basit usulde vergilendirilirler. Ancak faaliyet belgesi muafiyeti şartlarını sağlayan esnaflar vergiden muaf olurlar.

Bu yazımızda vergiden muaf belgesi nedir, vergi muaf belgesi nasıl alınır ve kimlere verilir, vergi muafiyet belgesi ne işe yarar gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Vergi muafiyet belgesi nedir ?

Esnaf muafiyeti belgesi Gelir Vergisi Kanunu’nun 9. maddesi gereği verilen ve aşağıda belirtilen şartları sağlayanların elde ettikleri kazançlardan dolayı vergiden muaf olmalarını sağlayan belgedir. Esnaf muaflığı belgesi olanlar belli tutarlara kadar olan kazançlar için vergi ödemezler.

Esnaf muafiyet belgesi şartları nelerdir ?

Esnaf vergi muafiyet belgesinden yararlanma şartları ve yararlanabilecek olanlar şu şekildedir;

 • Gezici olarak perakende ticaret yapanlar ( Motorlu araç kullanmamak şartı ile),
 • İşyeri açmadan gezici bir şekilde ve fiili olarak iş yapan hallaç, kalaycı, lehimciler, musluk tamircisi, çilingirlar, kundura tamircisi, ayakkabı boyacısı, berberler, nalbantlar, fotoğrafçılar, odun ve kömür kırma işi yapanlar, çamaşır yıkayanlar ve gündelik işlerde çalışan hamallar gibi meslekleri icra edenler,
 • Köylerde gezici bir şekilde sanat işleri ile uğraşanlar, aynı işleri bir işyeri açmak sureti ile yapanlar,
 • Nehirlerde, gölllerde ve ya denizlerde ve su geçitlerinde totalde 50 rüsum tonilatoya (50 rüsum tonilato dahil)  Makine olmadan ya da motorsuz nakil araçları işletenler; hayvanla ya da bir hayvanla nakiye işi yapanlar.
 • Tarım işlerinde kullandıkları araçlarla sürekli bir şekilde olmadan ara sıra para karşılığı eşya ya da insan taşıyan çiftçiler,
 • Evde sürekli olarak kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve bunun gibi makine ve aletler hariç tutulmak kaydı ile, muharrik güç kullanmıyor olmak ve dışarıdan personel desteği almamak kaydı ile; ikamet yerlerinde ürettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma ürünleri, kırpıntı deriden üretilen ürünler, örgü, dantel, her çeşit nakış eşyaları ve turistik eşyalar, hasırlar, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı benzeri ürünleri aktif bir işyeri olmadan satanlar,
 • Hurdacılık işi ile uğraşanlar,
 • Yukarıda belirtilen işlere benzer ve Vergi Dairesi tarafından da uygun görülebilecek işler,
 • Milli piyango ya da benzeri şans oyunu biletlerini gezici olarak satanlar.
 • Normal şartlarda internet üzerinden yapılacak olan satışlarda vergi muafiyet belgesi alma hakkından yararlanamazlar. Ancak bunun istisnası var. Kişinin takvim yılı içerisinde elde ettiği gelir 12 brüt asgari ücretin altında ise bu kişiler de esnaf muaflığından yararlanırlar.

Kimler vergiden muaf esnaf belgesi alamaz ?

Vergiden muafiyet belgesinden yararlanamayacak olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ticari, Zirai ya da meslek kazancından dolayı gelir vergisine tabi olma zorunluluğu olanlar,
 • Yukarıda belirtilen meslek grupları içerisinde yer almayan ve bu işlerle uğraşmayanlar yararlanamaz.

Vergi muafiyet belgesi nasıl alınır ?

Peki esnaf muafiyet belgesi nasıl alınır ? Belge başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Eğer şartları sağlıyorsanız aşağıda bağlantısını verdiğimiz sayfadan online olarak başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Online vergi muafiyet belgesi başvurusu nasıl yapılır ?

Esnaf muafiyet belgesi başvurusu için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan başvuru sayfasına giriş yapın esnaf vergi muafiyeti belgesi alma dilekçesi.
 • Başvuru için şifre istenmez şifresiz olarak giriş yapıp dilekçeyi doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Aynı ekrandan ev hanımlarına vergi muafiyeti başvurusu da yapabilirsiniz.

Gelir vergisi muafiyet belgesi nereden alınır ?

Yukarıda vermiş olduğumuz dilekçe ile bağlı olduğunuz Vergi Dairesine başvurduktan sonra Vergi Dairesi Gelir Vergisi Kanunun 9. maddesi gereği esnaf muaflığı ile ilgili şartları sağlayıp sağlamadığınızı inceler. Eğer şartları sağlıyorsanız bağlı olduğunuz vergi dairesinden bu belgeyi alabilirsiniz.

Esnaf vergi muafiyeti belgesi ne işe yarar ?

Normal şartlarda gelir vergisine tabi olan gerçek ya da basit usül vergi mükellefleri elde ettikleri kazançlardan giderler düşüldükten sonra gelir vergisi dilimlerine göre belirlenen oran üzerinden vergi öderler. Ancak muafiyet belgesi olanlar elde ettikleri kazançlar için gelir vergisi ödemezler.

Vergi muafiyet belgesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Alınan bu belge 3 yıl için geçerlidir ve 3 yıl sonunda yenilenmesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Esnaf muafiyet belgesinin online olarak sorgulanabilmesi mümkün değildir. Bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’ne başvuru yaparak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vergi muafiyeti belgesi ile internetten satış yapılır mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere internet satışlarında istisnai durum söz konusudur. Eğer takvim yılı içerisinde elde edilen gelir brüt asgari ücretin 12 katı üzerinde değilse internetten yapılacak satışlar için da muafiyet belgesi alınır ve gelir vergisi ödenmez. Tabi bunun için başvuru yapmanız ve buna Vergi Dairesinin karar vermesi gerekiyor. Eğer kazancınız 12 brüt asgari ücret altında kalıyorsa gelir vergi ödemeden muaflıktan yararlanarak internet üzeri satış gerçekleştirebilirsiniz.

Vergiden muaf belgesi ile kapıda ödeme nasıl kullanılır ?

İnternet üzerinden yapılan satışlarda en çok kullanılan yöntemlerden birisi kolaylığı nedeni ile kapıda ödeme sistemidir. Aslında ödeme yönteminin muaflık ile ilgisi yoktur. Yukarıda değindiğimiz üzere elde edilen gelir bir takvim yılında brüt asgari ücretin 12 katı altında ise muafiyetten yararlanırsınız ve gelir vergisi ödemezsiniz.

Esnaf muafiyet Belgesi ile ticari hesap açma

Esnaf muafiyet belgesini aldıktan sonra herhangi bir bankaya bu belge ile başvurarak ticari hesap açabilirsiniz. Bu belge ile farklı bankalarda ya da aynı bankanın farklı şubelerinde ticari hesap açabilmek mümkündür.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın