Esnafa Bağkur Müjdesi & Prim 7200 Güne Düşecek

Esnafa Bağkur müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından verildi. Yapılan açıklamaya göre küçük esnafın bağkur primi 7200 güne düşürülecek. Normalde bağkur için 9000 gün gerekirken düzenleme ile 1 milyona yakın küçük esnafın normal emeklilik için prim gün sayısı 7200 güne düşmüş olacak. Böylece daha erken emekli olabilecekler. Müjde geldi gelmesine ancak küçük esnafın kim olduğu, kimlerin prim indiriminden yararlanabileceği henüz netleşmedi. Bu içerikte bağkurda 7200 gün prim indiriminden kimlerin yararlanacağı, düzenlemenin ne zaman çıkacağı hakkında bilgi verilecektir.

Bağkur 7200 kimleri kapsıyor?

Küçük esnaf bağkur müjdesi verildi ancak düzenlemenin tam olarak kimleri kapsayacağı henüz netleşmedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa teklifi verilince netleşecek ancak yapılan ilk açıklamaya ve beklentilerimize göre yasa;

 • Aşağıda örneklerle vermiş olduğum küçük esnafı kapsayacak.
 • Yapılan açıklamayı esas aldığımızda 7200 bağkur emekli düzenlemesinin çiftçi bağkurlu, isteğe bağlı sigortalılar ve şirket ortakları gibi sigortalıları kapsamayacağını düşünüyorum.

Küçük esnaf kimlerdir?

Kanunen küçük esnaf olarak tanımlanan kişiler basit usül kapsamında olan kişilerdir. Tesisatçı, berber, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı ve daha sayabileceğimiz ve basit usul vergi kapsamında olan tüm mükellefler küçük esnaf olarak tanımlanmaktadır. Kanunen küçük esnafın tanımı bu ancak bağkur prim günü düzenlemesinin kimin için yapılacağı, tam olarak hangi küçük esnafları kapsayacağı henüz netleşmiş değil.

Esnaf bağkur prim gün sayısı nasıl düşürülecek?

Esnaf bağkur prim gün sayısı yapılacak düzenleme ile 7200 güne düşürülecek. Normal emeklilik için gereken gün sayısı 9000 gün iken 1800 gün indirim yapılacak ve küçük esnaflar 7200 günü tamamladıklarında normal emeklilik hakkından yararlanmış olacaktır. Düzenlemede doğrudan indirim yapılacak mı yoksa bunun için şartlar ya da kademeli indirim düzenlemesi olacak mı bunları bekleyip göreceğiz.

Çiftçi bağkur prim gün sayısı düşürülecek mi?

7200 bağkur prim düzenlemesi yapılan açıklama kapsamında tarım/çiftçi bağkurluyu kapsamayacak gibi görünüyor. Yapılan açıklama küçük esnafı kapsayacağı yönünde. Ancak fikrimi sorarsanız bu haksızlık. Zira birisi 7200 gün ile emekli olurken birisine 9000 gün prim ödetmek çok da hakkaniyetli bir şey gibi durmuyor. Bu nedenle ben düzenlemenin sadece küçük esnafı değil, tüm bağkurluları kapsayacağını bekliyorum. Yine de emin olmak adına beklemek daha iyi olacaktır.

Bağkur 7200 gün emeklilik şartları

Bağkurda ya da başka bir kapsamda 08.09.1999 tarihi ve öncesinde prim ödemesi olanlar prim indirimi düzenlemesi çıkarsa 7200 günü tamamladıklarında emekli olabilirler. Prim ödeme tarihine göre bağkur emeklilik şartları sayfamızdan normal emeklilikte size gerekecek yaş şartına göz atabilirsiniz.

Bağkur 7200 meclisten geçti mi?

Bağkur 7200 ne zaman yasalaşacak sorusunun cevabı ile yazımızı bitirelim. Düzenleme için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin faaliyetlerine başlaması gerekiyor. Dolayısıyla seçim sonrasında yapılabilir en erken. Tam olarak hangi tarihte Meclis’e geleceği ve yasalaşacağı net değil.

Küçük esnafa bağkur müjdesi hakkındaki son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririm.

3/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Esnafa Bağkur Müjdesi & Prim 7200 Güne Düşecek” üzerine 2 yorum
 1. MERHABA….ÖMER BEY
  1993 -8 AY SGK LIYIM
  2001 YILINDA ŞİRKET ORTAĞI OLARAK% 5 İLE BAĞKURLU OLDUM…
  2017 KADAR ŞİRKET ORTAKLIĞINDAN AYRILDIM..
  BİR SÜRE İSSİZ KALDIM
  2019 DAN BERİ SGK LI OLARAK KISMI ÇALIŞTIM…
  ŞU ANA KADAR…

  SGK 1993-2001 ARASI ……………………..1935 GÜN
  BAĞKUR …2001-2017……………………….. 5680 GÜN (İki ortaklı bir şirket)
  SGK-2019-2022-3 AYINA KADAR…… 630 GÜN
  +——————–
  8250 GÜNÜM VAR
  3 AYDA/2023 TE BAŞVURU EMEKLİLİK İÇİN ŞU ANA KADAR SES YOK…
  ZANNEDERİM BAĞKUR KAPSAMINA ALDILAR EMEKLİ YAPMAYACAKLAR 1261 KURALI OLDUĞU İÇİN…

  1- BAŞVURUMA GÖRE EMEKLİ OLURMUYUM?
  2- ASKERLİĞİMİ YATIRIP 1995-1997 ARASI 540 GÜN DAHA SONRA 8 AY DAHA YATIRIP 9000 GÜNÜ TAMAMLAYAYIM MI? EMEKLİ OLMAK İÇİN
  3-7200 DEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM ? YASA YI BEKLEYEYİM Mİ ? YASA BENİ YASA KAPSAR MI?

  YANIT VERİRSENİZ ÇOK SENİNİRİM

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Son 2520 güne baktığımda 4/b hizmetiniz fazla gibi. Bu nedenle emekli olamazsınız sanırım.
   2- Evet bu şekilde emekli olabilirsiniz.
   3-7200 gün yasası ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak bu net değil. Bir şey diyemem. Kendiniz karar verin buna.

   Yanıtla
Yorum yapın