Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2024

Ev hanımı sigortası primi ne kadar sorusu dışarıdan düşük sigorta primi ödeyerek emekli olmak isteyen kişilerin en çok sordukları soruların başında gelmekte. Evde çalışanların düşük sigorta primi ödeyerek emekli olma hakları bulunmaktadır. Bu sigorta isteğe bağlı kapsamında yapılabilmektedir ve en düşük sigorta primi ödenen kapsam bu sigortadır.  Bu yazımızda bu sigorta kolu kapsamında 2024 yılı için en düşük ev hanımı sigorta primi tutarları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ev hanımı sigortası şartları nelerdir ?

Ev hanımı sigortası kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlıyor olmanız gerekiyor.

 • Evde kendi imkanlarınızla süs eşyası, havlu, dantel v.s. gibi yapıp satıyor olmanız,
 • Aktif olarak esnaflık, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmaması,
 • Ziraat odalarında kaydınızın olmaması gerekiyor.

Ev hanımı sigortası için gerekli evraklar nelerdir ?

Yukarıdaki ev hanımı sigortası şartlarını sağlıyorsanız  isteğe bağlı sigorta başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • İsteğe bağlı sigorta başvuru formu ( indir)
 • Başvuru formunda (……..) 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. kısmını işaretleyeceksiniz.
 • Vergi dairesinden aktif vergi kaydınızın olmadığına dair belge alacaksınız.
 • Kimlik fotokopinizi ekleyeceksiniz.

Başvuruda izlenmesi gereken yol, formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için hemen  isteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımları nasıl emekli olur 2024

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapanların hizmetleri bağkurda değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartları bağkura göre değerlendirilmelidir.

 • Bu kapsamda ilk defa 01 Ocak 2024 tarihi ve sonrasında başlayanlar normal emeklilik için 58 yaş ve 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 gün 61 yaşı tamamlamalı.
 • Bu sigorta öncesinde de bağkur, ssk v.s. hizmetiniz varsa emeklilik şartlarınız farklılık gösterebilir. Dilerseniz yazının sonundaki yorum bölümünden bize sorabilir ya da bağkur emeklilik şartları başlıklı yazımızdaki tablodan bu kapsamda emeklilik şartlarınızı kendiniz hesap edebilirsiniz.

Ayrıntılı emeklilik şartları tablomuza göz atarak emeklilik tarihinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bunun için  SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Ev hanımı bağkur primi ne kadar 2024

Ev hanımı sigorta prim ödemesi yapanlar 4b bağkur kapsamında sayılırlar ve  ödenen primler bağkur hizmeti olarak değerlendirilir. En düşük ve en yüksek sigorta prim tutarları;

01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında;

Ev hanımı isteğe bağlı en düşük₺6.400,80
Ev hanımı isteğe bağlı en yüksek₺48.006,00

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile mümkün mü?

Ev kadınları isteğe bağlı sigorta primi ne kadar konusunda bilgi verdik. Şimdi ise emeklilik hakkında sık sorulan soruların cevabını vermek istiyorum. Türkiye’de ikamet edenlerin boşta geçen süreleri toplu olarak borçlanarak SGK ev hanımlarına emeklilik hakları bulunmamakta. Sadece yurtdışında Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşı olanlar yurtdışındaki resmi ikamet sürelerini Türkiye’de toplu borçlanarak emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Türkiye’deki ikamet edenler ise ilk sigorta tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkına sahip. Onun dışında ise boşta geçen süreyi borçlanma gibi bir hak bulunmuyor. 25 yılı tamamlayanlar borçlanma yaparak erken emekli olabilecek. Detaylar için 25 yıl evli kalanlara emeklilik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur?

Hiç çalışmamış ev hanımları nasıl emekli olur? Herhangi bir kapsamda sigortası olmayan ya da adına bağkur primi ödenmeyenler emekli olma imkanı maalesef şu an yok. Ancak Hükümet torba yasa ile bir düzenleme yaparsa ve ev kadınlarına borçlanma karşılığı emeklilik hakkı verirse o zaman olabilir. Onun dışında böyle bir uygulama bulunmuyor.

E-Devlet ev hanımlarına emeklilik

E-Devlet ev hanımlarına emeklilik başvurusu yapılabilecek bir başvuru ekranı bulunmamaktadır. Bazı ziyaretçilerim sorduğu için bu başlığı açmak istedim. 

Hiç çalışmayan ev kadını emekli olabilir mi?

Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde ikamet eden ev hanımları bu süreleri borçlanıp Türkiye’den emeklilik hakkı elde edebilirken Türkiye’de ikamet edenlere maalesef bu hak verilmemiştir.

Ev hanımları nasıl sigortalı olur?

Ev hanımları isteğe bağlı bağkur, isteğe bağlı SGK ev hanımı sigortası kapsamında isteğe bağlı prim ödeyerek sigortalı olabilirler.

4.2/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2024” üzerine 62 yorum
 1. eşim 12.09.2072 doğumlu olup 21.05.1998 yılında isteğe bağlı sigortalı olup 30.09.2008 tarıhınde sigortalılığı bitirdi.720 gün çocuk borçlanma yaptık 4389 gün oldu.ne zaman emekli olur. prim eksikse nasıl tamam lamamızı öneririrsiniz.Ev kadınlarına devletin primlerde destek olacağı söyleniyor.olurmu
  şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Eşiniz 7200 günü tamamlarsa bağkurda EYT kapsamında emekli olabilir. Toplu borçlanma maalesef yok. SSK kapsamında 3,5 yıl çalışırsa SSK’dan emekli olabilir. Bu şu an sizin için en iyi seçenek gibi duruyor.

   Yanıtla
 2. Merhaba Ömer BEY
  1976 dogumluyum.ssk 1997 temmuz girişliyim.2006 mayıs çıkışım.toplamda 3071 günüm var.Bu tarihden sonra yani çocuklardan sonra çalışmadım.iki çocuğum var.onları ödeyince 4500 oluyor.En erken ve en ideal nasıl emekli olmalıyım.Öneriniz nedir.eger eski yaşa çekerlerse 50 yaşı bekleyip 3600 den mi.Kalan primleri ödeyip normal emeklilikmi.Ev hanımları için düzenleme deniyor.Biraz beklemek mi.
  Bu arada primleri 2000 öncesi asgari ücretin 3,5 katı ödenmiş,2000-2004 e kadar 2,5 katı ödenmiş,2006 da aytrıldığımda 2 katı imiş.Akıl istiyorum hocam size göreo en doğrusu nedir.

  Yanıtla
 3. Hocam, 15.09.1997 SSK’ya girişim var. Toplam 1411 SSK primim var. 2 yıl 9 ay 6 günde Bağkurum var. Toplam 2407 SGK ödemelerim bulunuyor. 3 çocuk doğum yaptım. Toplamda 2160 gün de buradan geliyor. 5000 güne tamamlamak için 433 günü asgari ücretten evhanımı olarak tamamlasam 45 yaşına gelince emekli olabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Borçlanmayı SSK kapsamında yapın. Daha sonra geçecekseniz bağkura geçin. Bağkura geçtiğinizde 433 gün ödeme ile birlikte son 7 yıl içerisindeki 3,5 yıl hangisi fazla ise o kapsamda şartların hesaplanması gerekiyor.

   Yanıtla
 4. merhabalar 2001 şubat girişli memurum. 3 çocuk annesiyim. doğum borçlanması yapıp hizmet birleştirmeyi kullanarak son 3 yıl 5 ay 29 günü isteğe bağlı ödeyerek memuriyetten emekli olabilirmiyim.

  Yanıtla
    • 3,5 yıl isteğe bağlı sigorta ödemeniz durumunda bağkurdan 7200 gün ve 58 yaş şartları ile emekli olabilirsiniz. Ancak şunu söyleyim. Bu durumda emeklilik ikramiyesi alamazsınız.

     Yanıtla
     • Üstad 5434 sayılın kanuna tabiyim. 15 yılımı doldurdum kalan süremi kendim yatırdığım zaman emekli sandığından emekli olabiliyorum diye biliyorum hatam varsa düzeltin lütfen. bu durumda da mı ikramiye alamam

     • 3,5 yıldan fazla bağkur ödemeniz durumunda şartlar bağkura geçer. Emekli sandığı uzmanlık alanım değil bir istisna var mı bilmiyorum ama bildiğim kadarı ile bu şekilde.

 5. eşim 1200 sgk primi var kendisi ev hanımı sigortasını devam ettirmek için en düşük prim ödeme tutarı nedir isteğe bağlıdan mı yoksa ev hanımı konu başlıklarından yatırmam gerekir.sigortasını nasıl yatırmam konusunda yardımcı olur musunuz/saygılar

  Yanıtla
 6. Merhaba eşime bi işyeri üzerinden 1998 yılında bağ kurlu yaptırdım 6 ay kadar sonra işyeri kapanması nedeniyle terk yaptırdım öğünden sonra sigortası yok iki çocuğumuz oldu kendisi ev hanımı 1973 Temmuz doğumlu hangi şartlarda emeklilik hakkı kazanabilir teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. bağkur kapsamında 56 yaş 5400 gün SSK kapsamında ise 3600 gün 58 yaş ile emekli olur. Üç çocuğa kadar ve toplamda 2160 güne kadar doğum borçlanması hakkı var.

   Yanıtla
 7. Sigorta başlangıcım 1993. Yaşım 56 . Toplam 1705 iş günüm var. 3600 iş gününe göre nasıl emekli olma şansım var…

  Yanıtla
 8. Merhaba annem ev hanımı. 65 yaşında toplu ödeme şeklinde emekli olma şansı var mı? Varsa hangi yolla emekli olabilir?

  Yanıtla
 9. 5 sene önce evimde taki yaptığım için vergiden muafiyet belgesi almıştım 5 sene geriye dönük ödeme yapabilirmiyim

  Yanıtla
 10. 25 yaşındayım 2 yıllık evliyim bir çocuğum var hiç çalışmadım nasıl sigortalı olabilirim ne kadar gün prim ödersem emekli olabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Bugün başlamanız durumunda en az 15 yıl yani 5400 gün süre ile prim ödemeniz gerekiyor. Yaş olarak da 61 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

   Yanıtla
 11. Merhaba. 2004 Ocak ayı sgk girişim var 4a olarak. 2004 319 gün
  2005 217 gün
  2007 25 gün
  2008 13 gün
  2013 ve 2018 arası 1560 gün yurtdışında çalıştım ve borçlanma yapacağım.
  2 çocuklu bir anneyim.
  1981 doğum luyum. En erken ne zaman emekli olabilirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. SSK kapsamında 4500 gün 58 yaş ya da 7000 gün 58 yaş emeklilik şartlarınızdır. Yani en erken 58 yaş.

   Yanıtla
 12. Merhaba ben 19 mayıs 1980 doğumluyum , sigorta girişim 25 şubat 2002 toplamda 1370 günüm var. İsteğe bağlı olarak ödeme yapmak istiyorum, evde örgü yapıyorum, emekli olabilmek için kaç ay ödeme yapmam gerek ve kaç yaşında emekli olurum bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Ssk kapsamında 7200 gün 58 yaş ile bağkur kapsamında ise 9000 gün 58 yaş ile emekli olursunuz.

   Yanıtla
   • Yaşım geldiğinde 4500 gün sigortadan emekli olma şansım var mı, yani son 3.5 yılı sigortalı olursam

    Yanıtla
    • Tabi ki 4500 günle de emeklilik hakkınız var. Son 3,5 yılın ssk olması koşulu ile. Ama 4500 günden emeklilik kısmi emekliliktir ve maaş düşük olur.

     Yanıtla
    • Cevabınız şu şekildeydi : Tabi ki 4500 günle de emeklilik hakkınız var. Son 3,5 yılın ssk olması koşulu ile. Ama 4500 günden emeklilik kısmi emekliliktir ve maaş düşük olur.

     Yanıtla
 13. 1 Ekim 2002 tarihinde sigortalı oldum 1263 gün sigortadan 1760 gün isteğe bağlı Bağkur’dan günün mevcuttur 28 01 1966 doğumluyum son üç buçuk yıl sigortadan ödeme yapmak istiyorum benim için en avantajlı ve en uygun koşullar hangisi tam olarak bilemiyorum doğum borçlanmasından faydalanamıyorum Eğer sigortadan ödeme yapamazsan Bağkur’dan devam edeceğim bu durumda ne zaman emekli olurum sigortadan ödeme yapabilirsem ne zaman ve Kaç yaşında emekli olabilirim Çok teşekkür ederim Ömer Bey iyi geceler

  Yanıtla
  • Merhabalar. Sigortadan 7000 gün 58 yaş, bağkurdan 9000 gün 58 yaş ile emekli olursunuz. Yaş olarak bir fark yok sadece ödemeniz gereken prim günleri farklı. Son 3,5 yılı sigorta olmak koşulu ile toplamda 7000 güne tamamlamanızı öneririm. Bunu dilerseniz ek5 isteğe bağlı ssk ödeyerek ya da bir işyerinde ssk kapsamında çalışarak tamamlayabilirsiniz.

   Yanıtla
 14. Mayis 1989da sigorta başlangıcım var. 2616 çalışma günüm var. Sigortadan sonra tek çocuğum var .54 yaşındayım. Ne zaman ve nasıl emekli olabilirim.

  Yanıtla
 15. Merhaba Ömer bey

  Eşim’in 2006 yılında sigorta girişi var, bugüne kadar toplamda 1856 gün ödenmiş prim günü bulunuyor
  1479-5510 İsteğe bağlı sigorta yaptırdık Aralık 2018 itibariyle, 1 çocuğumuz var 1 tane de bekliyoruz.. Kaç prim günü ödememiz gerekiyor, yaş olacak kaç yaşı beklememiz gerekiyor, birde çocukları prim gününden düşebiliyormuyuz,
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Eşiniz sigortadan 7000 gün, bağkurdan ise 9000 gün 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk için borçlanma hakkınız var.

   Yanıtla
 16. Merhaba Ömer Bey,
  2017 Eylül ayında tescil edilen iş yerinde aylar itibariyle
  2017/09 1 Kişi
  2017/10 1 Kişi
  2017/11 1 Kişi
  2017/12 1 Kişi
  çalıştırılmış olup 2018 Aralık ayında 2 işçi çalıştırılmaya başlanmıştır. Bu kişilerin 4447/27103 (Diğer Sektör) teşvik kanunundan faydalanması sorgulamasını yaptığımda ortalama sigortalı sayısı 1 diyor ve teşvik başlama süresi 2018/12 yazılı. Ancak oran hesaplama yaptığımda (1+1+1+1)=4/12=0,33 çıkıyor. Bu durumda 2 sigortalımızı da 4447/27103 kanunundan bildirebilir miyiz? İyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet 2 sigortalı da yararlanabilir. 7103 sayılı kanun harici çalışan sayısının en az 1 kişi olması gerekiyor teşvik süresi boyunca.

   Yanıtla
 17. Merhaba, annem var eşinden boşanmış ve hiç bir geliri yok, sigortası hiç yok, ne kadar prim ödemeli ve maaş ne kadar olur şimdiden teşekkur ederim.

  Yanıtla
 18. Merhaba 10 günden fazla ev hizmetleri olarak çalışıyorum. SGK giriş formunu karşılıklı olarak doldurup imzaladık ancak patronum uzun bir dönem yurt dışında olacağı için formu ilçe SGK müdürlüğüne sen ver diyor. Benim götürmemle olur mu ?

  Yanıtla
  • Merhaba. PTT’den taahhütlü olarak gönderin. Elden götürdüğünüzde işverenin kendisini isteyebilirler.

   Yanıtla
 19. Sayın Yetkili
  2016 yılından bu yana ev hizmetinde calisan bir yardimcimiz var.Girdigi günden beri “10 günden fazla ” kategorisinde pirimlerini cok duzenli bir bicimde oduyorum.Subat 2018 itibarıyla 350 tl ödedim.Temmuz ve ağustos ayları borç görülmedi ve herhangi bir Ödeme yapmadım.Daha sonra eylül ayından beri 450,550 ve son iki ayda da 659 tl ödedim.
  Primlerdeki bu istikrarsızlık beni şaşkına çevirdi.Hep böyle farklı tutarlar mi ödeyeceğim yoksa 2019 da bir istikrar olacak mi?
  Şimdiden ilginize teşekkürler
  Muazzez Bakirhan

  Yanıtla
  • Merhaba. 2019 yılında da istikrarsızlık olması olası :). Çünkü asgari ücret desteği 2019 yılında da devam edecek. Normalde aylık prim tutarınız 831,35 TL oldu 01 Ocak’tan sonra. 150 TL tutarında ayrıca indirim uygulanacak. Geçen sene olduğu gibi indirim geç gelirse bir kaç ay fazla bir kaç ay daha az şeklinde çıkabilir ödemeniz.

   Yanıtla
 20. Daha önceden 1984 yılında sigorta başlangıcım var, 752 günlük sigortam var. 3 çoçuğum var 56 yaşındayım borçlanarak isteğe bağlı ödeyerek nasıl emekli olabilirim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Toplamda 3600 prim günü ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Geri kalan günleri de ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödeyerek tamamlayabilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın