Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2019

26

Ev hanımı sigortası primi ne kadar sorusu dışarıdan düşük sigorta primi ödeyerek emekli olmak isteyen ev hanımlarının en çok sordukları soruların başında gelmekte. Ev hanımlarının düşük sigorta primi ödeyerek emekli olma hakları bulunmaktadır. Bu sigorta isteğe bağlı kapsamında yapılabilmektedir ve en düşük sigorta primi ödenen kapsam kadınlar için bu sigortadır.

2019 asgari ücret net ve brüt tutarların belli olması ile birlikte ev hanımı sigorta primi 2019 tutarları da belli oldu. Bu yazımızda bu sigorta kolu kapsamında isteğe bağlı sigorta primi ne kadar, evde elişi yapanlar ne kadar prim öder 2019 prim tutarları ve şartları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev hanımı sigortası

Bu kapsam prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlıyor olmanız gerekiyor.

 • Evde kendi imkanlarınızla süs eşyası, havlu, dantel v.s. gibi yapıp satıyor olmanız,
 • Aktif olarak esnaflık, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmaması,
 • Ziraat odalarında kaydınızın olmaması gerekiyor.

Ev hanımı sigortası için gerekli evraklar

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız  isteğe bağlı sigorta başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • İsteğe bağlı sigorta başvuru formu ( indir)
 • Başvuru formunda (……..) 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. kısmını işaretleyeceksiniz.
 • Vergi dairesinden aktif vergi kaydınızın olmadığına dair belge alacaksınız.
 • Kimlik fotokopinizi ekleyeceksiniz.

Başvuruda izlenmesi gereken yol, formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımları nasıl emekli olur 2019

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu kapsamda isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapan kadınların hizmetleri bağkurda değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartları bağkura göre değerlendirilmelidir. Bu kapsamda ilk defa 01 Ocak 2019 tarihi ve sonrasında başlayan kadınlar normal emeklilik için 58 yaş ve 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 gün 61 yaşı tamamlamalı.

Bu sigorta öncesinde de bağkur, ssk v.s. hizmetiniz varsa emeklilik şartlarınız farklılık gösterebilir. Dilerseniz yazının sonundaki Soru Sor bölümünden bize sorabilir ya da bağkur emeklilik şartları başlıklı yazımızdaki tablodan bu kapsamda emeklilik şartlarınızı kendiniz hesap edebilirsiniz.

Ayrıntılı emeklilik şartları tablomuza göz atarak emeklilik tarihinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bunun için https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Ev hanımı bağkur primi ne kadar 2019

Bu kapsamda prim ödemesi yapanlar 4b bağkur kapsamında sayılırlar ve  ödenen primler bağkur hizmeti olarak değerlendirilir. En düşük ve en yüksek ev hanımı sigortası 2019 prim tutarları aşağıdaki gibidir;

 • 2019 yılında aylık olarak en düşük: 709,41 TL 
 • 2019 yılında aylık en yüksek: 5.320,64 TL.

Aylık olarak ödenen diğer isteğe bağlı sigorta primleri, ssk kapsamında dışarıdan ödeme yapılan sigorta kolları ve tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme

Türkiye’de ikamet eden ev hanımlarının boşta geçen süreleri toplu olarak borçlanarak emeklilik hakları bulunmamakta. Sadece yurtdışında Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşı olan kadınlar yurtdışındaki resmi ikamet sürelerini Türkiye’de toplu borçlanarak emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Türkiye’deki kadınlar ise ilk sigorta tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkına sahip. Onun dışında ise boşta geçen süreyi borçlanma gibi bir hak bulunmuyor.

Ev hanımı olarak 25 yılı tamamlayanlar borçlanma yaparak erken emekli olabilecek. Detaylar için https://sgkbilgisi.com/25-yil-evli-kalana-emeklilik-2018/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar ?

Ortalama olarak 2019 yılında isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olan birisine ödenecek aylık tutarı primleri tabandan ödeyenler için 1000 lira civarındadır. Alınacak emekli maaşı tutarı diğer kapsamlarda ödenen prim tutarlarına, primlerin geçtiği dönemlere göre farklılık gösterir.

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur ?

Herhangi bir kapsamda sigortası olmayan ya da adına bağkur primi ödenmeyen ev hanımlarının emekli olma imkanı maalesef şu an yok. Ancak Hükümet torba yasa ile bir düzenleme yaparsa ve ev kadınlarına borçlanma karşılığı emeklilik hakkı verirse o zaman olabilir. Onun duşında böyle bir uygulama bulunmuyor.

Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2020

01 Ocak 2020’den sonra ev hanımı sigorta primi zamlanacak. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi aylık en düşük 806,40 lira olacaktır.

Uyarı: 2020 ev hanımı primleri tahmini olarak yazılmıştır. Tutarlar netleştiğinde güncelleme sağlanacaktır.

Konu hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
26 Yorum
 1. Gülderen Acı

  Daha önceden 1984 yılında sigorta başlangıcım var, 752 günlük sigortam var. 3 çoçuğum var 56 yaşındayım borçlanarak isteğe bağlı ödeyerek nasıl emekli olabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 prim günü ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Geri kalan günleri de ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödeyerek tamamlayabilirsiniz.

 2. Muazzez BAKIRHAN

  Sayın Yetkili
  2016 yılından bu yana ev hizmetinde calisan bir yardimcimiz var.Girdigi günden beri “10 günden fazla ” kategorisinde pirimlerini cok duzenli bir bicimde oduyorum.Subat 2018 itibarıyla 350 tl ödedim.Temmuz ve ağustos ayları borç görülmedi ve herhangi bir Ödeme yapmadım.Daha sonra eylül ayından beri 450,550 ve son iki ayda da 659 tl ödedim.
  Primlerdeki bu istikrarsızlık beni şaşkına çevirdi.Hep böyle farklı tutarlar mi ödeyeceğim yoksa 2019 da bir istikrar olacak mi?
  Şimdiden ilginize teşekkürler
  Muazzez Bakirhan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2019 yılında da istikrarsızlık olması olası :). Çünkü asgari ücret desteği 2019 yılında da devam edecek. Normalde aylık prim tutarınız 831,35 TL oldu 01 Ocak’tan sonra. 150 TL tutarında ayrıca indirim uygulanacak. Geçen sene olduğu gibi indirim geç gelirse bir kaç ay fazla bir kaç ay daha az şeklinde çıkabilir ödemeniz.

 3. Gamze arslan

  Merhaba 10 günden fazla ev hizmetleri olarak çalışıyorum. SGK giriş formunu karşılıklı olarak doldurup imzaladık ancak patronum uzun bir dönem yurt dışında olacağı için formu ilçe SGK müdürlüğüne sen ver diyor. Benim götürmemle olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. PTT’den taahhütlü olarak gönderin. Elden götürdüğünüzde işverenin kendisini isteyebilirler.

 4. Esengul

  Merhaba, annem var eşinden boşanmış ve hiç bir geliri yok, sigortası hiç yok, ne kadar prim ödemeli ve maaş ne kadar olur şimdiden teşekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncesinde hiç sigorta yoksa emeklilik iÇin en az 5400 gün yani 15 yıl süre ile prim ödemeniz gerekir. En düşük sigorta primi ev hanımı sigortası kapsamında ödeniyor.

   1. Esengul

    Kaç tl ödeyeceğiz

    1. Ömer Meriç

     Yazımızda da belirtildiği üzere 710 TL.

 5. Ali Can TAYLAN

  Merhaba Ömer Bey,
  2017 Eylül ayında tescil edilen iş yerinde aylar itibariyle
  2017/09 1 Kişi
  2017/10 1 Kişi
  2017/11 1 Kişi
  2017/12 1 Kişi
  çalıştırılmış olup 2018 Aralık ayında 2 işçi çalıştırılmaya başlanmıştır. Bu kişilerin 4447/27103 (Diğer Sektör) teşvik kanunundan faydalanması sorgulamasını yaptığımda ortalama sigortalı sayısı 1 diyor ve teşvik başlama süresi 2018/12 yazılı. Ancak oran hesaplama yaptığımda (1+1+1+1)=4/12=0,33 çıkıyor. Bu durumda 2 sigortalımızı da 4447/27103 kanunundan bildirebilir miyiz? İyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2 sigortalı da yararlanabilir. 7103 sayılı kanun harici çalışan sayısının en az 1 kişi olması gerekiyor teşvik süresi boyunca.

 6. ahmet meydanoğlu

  Merhaba Ömer bey

  Eşim’in 2006 yılında sigorta girişi var, bugüne kadar toplamda 1856 gün ödenmiş prim günü bulunuyor
  1479-5510 İsteğe bağlı sigorta yaptırdık Aralık 2018 itibariyle, 1 çocuğumuz var 1 tane de bekliyoruz.. Kaç prim günü ödememiz gerekiyor, yaş olacak kaç yaşı beklememiz gerekiyor, birde çocukları prim gününden düşebiliyormuyuz,
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşiniz sigortadan 7000 gün, bağkurdan ise 9000 gün 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk için borçlanma hakkınız var.

 7. Sabiha

  Mayis 1989da sigorta başlangıcım var. 2616 çalışma günüm var. Sigortadan sonra tek çocuğum var .54 yaşındayım. Ne zaman ve nasıl emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün ve 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olursunuz.

 8. Sabiha

  Son kalan 9 ayımı elden ödeme yapabilir miyim peki?

  1. Ömer Meriç

   Tabi ki yapabilirsiniz. İsteğe bağlı bağkur kapsamında tamamlayabilirsiniz.

 9. Figen

  1 Ekim 2002 tarihinde sigortalı oldum 1263 gün sigortadan 1760 gün isteğe bağlı Bağkur’dan günün mevcuttur 28 01 1966 doğumluyum son üç buçuk yıl sigortadan ödeme yapmak istiyorum benim için en avantajlı ve en uygun koşullar hangisi tam olarak bilemiyorum doğum borçlanmasından faydalanamıyorum Eğer sigortadan ödeme yapamazsan Bağkur’dan devam edeceğim bu durumda ne zaman emekli olurum sigortadan ödeme yapabilirsem ne zaman ve Kaç yaşında emekli olabilirim Çok teşekkür ederim Ömer Bey iyi geceler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Sigortadan 7000 gün 58 yaş, bağkurdan 9000 gün 58 yaş ile emekli olursunuz. Yaş olarak bir fark yok sadece ödemeniz gereken prim günleri farklı. Son 3,5 yılı sigorta olmak koşulu ile toplamda 7000 güne tamamlamanızı öneririm. Bunu dilerseniz ek5 isteğe bağlı ssk ödeyerek ya da bir işyerinde ssk kapsamında çalışarak tamamlayabilirsiniz.

 10. Füsun yücetürk

  Merhaba ben 19 mayıs 1980 doğumluyum , sigorta girişim 25 şubat 2002 toplamda 1370 günüm var. İsteğe bağlı olarak ödeme yapmak istiyorum, evde örgü yapıyorum, emekli olabilmek için kaç ay ödeme yapmam gerek ve kaç yaşında emekli olurum bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ssk kapsamında 7200 gün 58 yaş ile bağkur kapsamında ise 9000 gün 58 yaş ile emekli olursunuz.

   1. Füsun yücetürk

    Yaşım geldiğinde 4500 gün sigortadan emekli olma şansım var mı, yani son 3.5 yılı sigortalı olursam

    1. Ömer Meriç

     Tabi ki 4500 günle de emeklilik hakkınız var. Son 3,5 yılın ssk olması koşulu ile. Ama 4500 günden emeklilik kısmi emekliliktir ve maaş düşük olur.

   2. Füsun yücetürk

    Biraz önceki cevabınızı göremiyorum

    1. Ömer Meriç

     Cevabınız şu şekildeydi : Tabi ki 4500 günle de emeklilik hakkınız var. Son 3,5 yılın ssk olması koşulu ile. Ama 4500 günden emeklilik kısmi emekliliktir ve maaş düşük olur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.