Ev Hanımları Emeklilik Desteği & Ev Hanımları da Emekli Olacak

Ev hanımları emeklilik desteği Ak Parti’nin seçim beyannamesinde yer aldı. 11.04.2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan Ak Parti seçim beyannamesinde kadınlara erken emeklilik müjdesi de verildi. Yapılan açıklamaya ve beyannamede yer alan düzenlemelere göre ev hanımı emeklilik şartları konusunda bu içeriğimde size bilgi vermeye çalışacağım. Ayrıca sayfamızda kadınlara erken emeklilik son dakika hakkındaki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Kadınlara erken emeklilik şartları

Ev hanımlarına emeklilik şartları yeni dönemde güncellenecek. Giriş tarihine göre belirlenen yaş şartı ev hanımları için özellikle çocuk sayısına göre düşürülecek. Ne zaman emekli olurum sayfamızdan güncel yaş şartlarına bakabilirsiniz. Ak Parti Seçim Beyannamesinde ev hanımlarına müjdeyi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ve değerlendirmelerimiz aşağıdaki başlıklarda verilmiştir.

1- İsteğe bağlı sigorta priminin 1/3’ü devlet tarafından karşılanacak

Getirilecek düzenleme ile ev hanımlarının ödedikleri isteğe bağlı sigorta priminin 1/3’ü devlet tarafından karşılanacak. Bu kapsamda prim tutarının 1/3’ünün devlet tarafından ödenebilmesi için;

  • Ev hanımının Türk vatandaşı olması,
  • Türkiye’de ikamet ediyor olması,
  • Zorunlu sigorta kapsamında olmaması gerekiyor.

2-Çocuk sayısına göre emeklilik yaşında indirim yapılacak

Yapılan bir diğer önemli açıklama ise çocuk sayısına göre emeklilik yaşı için indirim yapılması. Bu kapsamda ev hanımları çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim alabilecek. İndirilecek sürenin ne kadar olacağı yasal düzenlemenin ardından netleşecek.

Ev kadınlarına emeklilik kimleri kapsayacak?

Düzenleme milyonlarca ev hanımını kapsayacak. Net olmamakla birlikte düzenlemeden yararlanabilmek için daha önce sigorta başlangıcı ya da prim ödeme şartı aranmasını bekliyoruz.

Kadınlara erken emeklilik ne zaman yürürlüğe girecek?

Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir kısmında genel olarak şartlardan bahsettik. Kesin şartlar ve düzenlemenin nasıl olacağı TBMM’ye sunulacak torba yasa sonrasında netleşecek. Düzenleme seçim sonrası yapılacak.

Ev hanımlarına emeklilik son dakika haberleri ve tüm gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın