Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2018

18

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca ev hanımları sigortasında ödenen prim tutarı da isteğe bağlı sigorta kolları içerisinde aylık olarak en düşük primi ödeyeceğiniz sigorta koludur. İsteğe bağlı sigorta primleri 2018 başlıklı yazımızda tüm isteğe bağlı sigorta kolları için 2018 yılında ödenecek aylık prim tutarları konusunda bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise kadınlarınaylık sigorta priminin ne kadar olduğu ve kadınların emeklilik şartları konusunda bilgi edinebilirsiniz. 

Ev kadınları sigortası aylık primi ne kadar 2018

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık prim tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Brüt asgari ücret ise 2018 yılının tamamı için 2029,50 TL olarak belirlendi. Dolayısıyla ev hanımı sigortası kapsamında prim ödüyorsanız ya da ödeyecekseniz 2018 yılı sonuna kadar ı sigorta primini aynı tutardan ödeyeceksiniz.. Bu sigorta kapsamında ödeyeceğiniz aylık en düşük prim tutarı 541,20 TL olacakken en yüksek prim tutarı ise aylık 4059,00 TL olacaktır.

Eğer emekli olduğunuzda yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız  sigorta prim ücretini dilediğiniz tutar kadar yükseltebilirsiniz.

Bu kapsamda prim ödemeniz halinde ödenen primler hizmetinize bağkur olarak işlenir. Yani bu bağkur isteğe bağlı sigorta olarak da nitelendirilebilir.

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalı olma şartları ile emeklilik şartları nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar konusuna değindikten sonra geldik bu sigorta kapsamında emeklilik şartlarına.

Bu sigorta primi kapsamında prim ödeyerek emekli olmak istiyorsanız aktif esnaflık vergi kaydınızın ya da Ziraat Odalarında çiftçilik kaydınızın olmaması olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Ayrıca evde el işi, dantel, süs eşyası yapıp kendi imkanlarınız ile satıyor olmanız gerekmektedir. Tabi bunun denetimini kimse yapmıyor. Yani burada sizin beyanınız önemli.

Başvuru için öncelikle vergi dairesine giderek gelir vergisinden muaf olduğunuza dair belgeyi alıyorsunuz. Yine bağlı olduğunuz Ziraat odası/Tarım müdürlüğünden çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge alacaksınız. Bunların haricinde ise kimlik fotokopiniz ile isteğe bağlı sigorta başvuru formu istenecektir. Formu aşağıda vermiş olduğumuz linkten indirebilirsiniz.

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta başvuru formu indir

Formda “193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum.” kısmını işaretlemeniz gerekiyor.

Ev hanımları nasıl emekli olur, 25 yıl evli kalanlar emekli olabilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer ev hamımları için isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödüyorsanız ödediğiniz primler bağkur hizmeti olarak değerlendirilir. Bağkurdan normal emeklilik için 9000 günü tamamlamanız gerekirken yaştan emeklilik için ise de 5400 günü tamamlamanız gerekir. Emekli olacağınız tarih de tabi ki bağkur ilk başlangıç tarihine göre belirleniyor. Emekli olacağınız tarihi bize sorabilirsiniz.

Eğer ssk kapsamında emeklilik düşünüyorsanız  isteğe bağlı sigortası yerine ya bir işyerinde sigortalı çalışmanızı ya da ek 5 tarım isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü sskda emeklilik şartları bağkura göre daha esnektir. Ayrıca emekli olduğunuzda da yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız sigortalı olarak çalışmanızı tavsiye ederim. Zira isteğe bağlı sigorta ödenen dönemler emekli maaşına olumsuz yönde etki etmekte. Kadınların ssk emeklilik şartları başlıklı yazımızdan emeklilik koşullarına bakabilirsiniz.

Gelelim 25 yıl evli kalana emeklilik meselesine. Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet Halk Partisi tarafından en az 25 yıl evli kalanlara sigorta girişinin de olması koşulu ile borçlanma yaparak emekli olabilmesini içerren bir düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştu. Ancak bu düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmedi. Eğer düzenleme kabul edilseydi evlilikte 25 yılını tamamlamış ve daha önce sigorta girişi olmuş kadınlar kalan süreleri borçlanabilecek ve erken emekli olma hakkına sahip olacaktı.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar?

Eğer bu sigorta kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız 2018 ve önceki yıllar verileri esas alınarak yine 2018 yılında emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşı 600-800 TL arasında olacaktır. Öyle şey olur mu, 600 lira emekli maaşı mı olur sorusunu sorduğunuzu biliyorum. Evet oluyor. Peki neden mi?

Bu sigorta 2018 yılında günlük brüt asgari ücretin 25 günlük kısmı üzerinden ödeniyor. Dolayısıyla brüt asgari ücret aylık 2029,50 TL iken sizin emeklilik kazancınıza yansıyacak tutar 1691,25 TL oluyor. Hal böyle olunca da normal sigortalıya göre alabileceğiniz ortalama emekli maaşı %20-25 arasında daha düşük oluyor. Tabi 25 günlük kısım her yıl bir gün arttırılacak ve siz 2023 yılında bu sigorta kolu kapsamında 30 tam gün üzerinden prim ödemesi yapacaksınız. Ancak o tarihe kadar bu sigorta kolu kapsamında prim ödemesi yaptığınızda ortalama emekliliğe esas kazancınızın düşeceğini ve emekli olduğunuzda düşük emekli maaşı almanıza neden olacağını özellikle belirtmek isterim.

Çözümü de oldukça basit. Prim ödeme tutarınızı yükselterek bu kaybın önüne kısmen geçebilirsiniz. Bağkur prim yükseltme başlıklı yazımızdan aylık priminizi nasıl yükseltebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu sigorta ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından bize sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
18 Yorum
 1. Sevgi

  Evde süs eşyası yapıp satıyorum ben de sigorta ödeyebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tabi ki bu kapsamda sigortalı olabilirsiniz.

 2. Radif erarslan

  Esimin sskli olarak 2000 gun primi var.su an ev hanimi.isyege bagli olarak odeme yapsa yas sarti doldugunda kac gun prim odenmis olmasi gerekir.nasil bir yol onerirsniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin sigorta giriş tarihini tam olarak yazabilir misiniz

 3. Mahbup eser

  Merhaba. Annem 30 yılı aşkın ev hanımı ‘ve yıllardır el işi örgü ‘ve tandırda ekmek yapıp satmakla uğraşıyor. Henüz bağkura başvurmadı acaba şimdi başvursa ne kadar prim ile ne kadar süre içerisinde emekli olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz bugün başlarsa 5400 gün hizmeti tamamladığında emekli olur. Yani en erken 15 yıl sonra emekli olur.

 4. Mahbup eser

  Peki o zamana kadar toplamda ay ay ya da yıllık 15 yıl boyunca ne kadar odemesi gerekir?

  1. Ömer Meriç

   İsteğe bağlı bağkur primi 2018 yılı için en düşük 649 lira. Ev hanımları sigortası kapsamında öderseniz 541 TL. Tabi bu tutar her yıl asgari ücrete göre artış gösteriyor.

 5. EMİN DEMİR

  EŞİME 23.02..2007 TARHİNDEN BAŞLAYARAK İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPTIRDIM. AYLIK PRİMİ ÖDEMEYİ UNUTTUĞUM İÇİN 31.03.2007 TARİHİNDE SİGORTA DURDURULMUŞ.01.05.2010 TARİHİNDEN BUYANA KESİNTİSİZ EV HANIMI EŞ İŞLERİ YAPANLAR KOLUNDANPRİM ÖDEMEKTEYİM.
  31.03.2007 TARİHİ İLE 01.05.2010 TARİHİ ARASU DURDURULAN SÜRESİ BORÇLANABİLİRMİYİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigortada dondurulan süreleri borçlanamıyorsunuz maalesef.

 6. nahit sayın

  merhaba annemin 1983 yılından sigorta girişi var geçtiğimiz yıl tekrar sigortalı olarak çalışmaya başladı. emekli olmak için kaç gün pirim yatırması gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında emeklilik için en az 3600 prim gününü tamamlaması gerekiyor.

 7. Güler

  Merhaba benim 1981 yılında sigorta başlangıcım var 1230 gün primim var 5 çocuk sahibiym cocukları borçlandıktan sonra 8 ay eksiğim kalıyo bunuda ev hanımı priminden yatırmak istiyorum acaba burdan yatırıp emekli olursam maaşım düşük mü olur son 1 ay biyerde çalışıyo gösterip ssk yatırırsan sigortadan emekli olursun dediler acaba doğrumudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sigorta kapsamında ödemenizi tavsiye etmem. Çalışma imkanı varsa sigortalı çalışarak tamamlayın. Yoksa da ev hanımı sigortası yerine isteğe bağlı bağkur kapsamında devam edin.

 8. Osman

  Selamünaleyküm ben 1973 doğumlu yum 2003 ün 6 ayında ssk girişim var şu an 4000 iş günüm var nezaman emekli olabilirim yaştan emeli olmak için pirim nekadar ödemeliyim eşimi ev hanımı sigortası yada istege baglı sigota ödersem eşimin sigotası sayesinde ben ve cocok larımız sağlıktan faydana bilirmi teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaştan emekli olmanız için 4500 yün yeterli. Eşinizin sağlık güvencesinden siz ve çocuklarınız yararlanabilirsiniz.

 9. õmer

  Merhaba esimin 04.06.1996 tarihinde 865 gun pirimi var ayrica 2017den. itibaren615gun daha calisti 2 cocugumuz var calismak istemiyor yasi uzatmadan disardan pirim odesek en yararlisi nedir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En mantıklısı ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemek. En erken ssk kapsamında emekli olur çünkü.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.