Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanı, Şartları & Torba Yasa Geliyor, Kimler Yararlanacak?

Bildiğiniz gibi seçimlerden önce ev hanımlarına emeklilik müjdesi verilmiş ve torba yasa ile bu konuda düzenleme yapılacağı açıklanmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek olan 80 maddelik torba yasada ev hanımına emeklilik düzenlemesi de yer alacak. Düzenlemenin yasalaşması ile birlikte milyonlarca ev hanımı erken emeklilik ve indirimli prim ödeme hakkından yararlanacak. Ev hanımlarına emeklilik imkanı getirecek bu yeni torba yasadan kimlerin yararlanacağı, düzenlemenin nasıl olacağı hakkında detayları içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik şartları

Öncelikle üzülerek şunu belirtmem gerekiyor ki ev hanımı emeklilik düzenlemesi hiç prim ödemesi olmayan, prim günü yeterli olmayan ve sigorta giriş tarihine göre emeklilik için gereken şartları sağlayamayanlar bu haktan yararlanamıyor. Ne zaman emekli olurum içeriğimizden giriş tarihinize göre size gereken prim gün sayısına ve ev kadınlarına emeklilik şartlarına göz atabilirsiniz.

Ev kadınlarına emeklilik düzenlemesinin birkaç hususu kapsaması bekleniyor. Torba yasa ile getirilecek yeni düzenlemeler ayrı başlıklar halinde aşağıda verilmiştir.

1- Prim indirimi yapılacak

Yapılacak ev hanımlara emeklilik düzenlemesi ile ev hanımlarının ödedikleri isteğe bağlı sigorta priminin 1/3’ünü devlet ödeyecek. Yani prim indirimi sağlanacak. Bu indirimle birlikte isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyenler güncel primler esas alındığında 1500 TL daha az prim ödeyebilecek.

2- Çocuk sayısına göre daha erken emeklilik imkanı gelebilir

Bildiğiniz üzere kadın sigortalılar doğumdan önce sigortalı olması şartı ile 3 çocuğa kadar ve toplamda 2160 güne kadar çocuk borçlanması yapabiliyor. Bu konuda bir düzenleme yapılması ve çocuk sayısına göre emeklilik yaşında indirim yapılması muhtemel düzenlemeler arasında yer alıyor. Prim indirimi kesin olarak yapılacak ancak bu torba yasada çocuk sayısına göre emeklilik yaşında indirim düzenlemesinin olup olmayacağı kesin değil.

Konu hakkında sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Güncel gelişmeler için bizi takipte kalmanızı öneririm.

3/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanı, Şartları & Torba Yasa Geliyor, Kimler Yararlanacak?” üzerine 6 yorum
 1. Merhaba.
  Sigortamın başlangıç tarihi 01.04.2006
  Hizmet süreme 120 gün. 1975 Şubat doğumluyum (49 yaşındayım)
  Bu yasadan yararlanabiliyor muyum ve kaç gün prim ödemesi yapmalıyım?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  Yanıtla
  • Merhaba. Yasa emeklilik şartlarında ve prim gün sayısında bir değişiklik yapmıyor. Sadece ödenecek aylık primlerde indirim sağlayacak. 2006 başlangıca göre emeklilik için sizin en az 4500 prim gün şartını sağlamanız gerek.

   Yanıtla
 2. Merhaba
  Giriş 98 olup 3600 den fazla günü olan ev hanımı emeklilik ten yararlanirmi ? Kaç prim olması gerekiyor muş Teşekkür ederim

  Yanıtla
Yorum yapın