Ev Kadınları Nasıl Emekli Olacak?

Ev kadınları nasıl emekli olacak son yapılan açıklamaların ardından trend aramalar içerisinde yer aldı. Geçtiğimiz günlerde ev hanımlarının erken emekli olmalarını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıldığı duyurulmuştu. Yapılacak düzenleme ile ev hanımlarının erken emekli olmaları sağlanacak. Bu yazıda ev kadınları için yeni yapılacak düzenlemenin kimleri kapsayacağı, nasıl olacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Ev hanımlarına maaş şartları, kimler yararlanacak?

Ev hanımlarına emeklilik paketi kapsamında birkaç formül üzerinde çalışılıyor. İşte o formüller:

 • İsteğe bağlı sigorta priminin 1/3’ü devlet tarafından karşılanacak: Zorunlu sigorta kapsamında olan, Türkiye’de ikamet eden ve Türk vatandaşı olan kadınların isteğe bağlı sigorta kapsamında ödeyecekleri primlerin 1/3’ü devlet tarafından ödenecek.
 • Çocuk sayısı esas alınarak emeklilik yaşında indirim yapılacak: Çocuk sayısına göre kadınların emeklilik yaşında indirim yapılacak. Net olmamakla birlikte her bir çocuk için doğum borçlanması yapılması koşulu ile 720 güne kadar indirim yapılacağını bekliyorum.

Hiç çalışmamış ev hanımlarına emeklilik müjdesi

Gördüğüm üzere danışmanlarımın ortak beklentisi hiç çalışmayanlara borçlanma ile emeklilik hakkının verilmesi. Ancak açıklanan paketlerde böyle bir düzenleme yok. Hiç çalışmadan borçlanma yapmak Kanunen sadece yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşı olan ev kadınlarına verilmiş bir haktır. Türkiye’de ikamet eden ve hiç çalışması olmayan kadınların borçlanarak emekli olabilme imkanları yoktur.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ne kadar?

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile sadece yurtdışında anlaşmalı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşı olan kadınlar için geçerlidir. Bu kapsamda yurtdışı borçlanma günlük ne kadar sayfamızdan toplu borçlanma ile güncel olarak ne kadar tutarda ödeme yapabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapabilirsiniz.

Ev hanımı emeklilik hesaplama

Emeklilik şartları ilk defa prim ödenen tarihe göre belirlenmektedir. 08 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde prim ödemesi olanlar için yaş şartı son EYT düzenlemesi ile kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra girenler için ise prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartı uygulaması devam etmektedir. Dilerseniz bilgilerinizi yorum kısmından yazın ben hesaplayım. Dilerseniz ne zaman emekli olurum sayfamızı ziyaret ederek tablolar aracılığı ile kendiniz hesaplayın.

Ev hanımları emeklilik Başvurusu e-Devlet

Emeklilik için gereken şartları sağladıysanız emeklilik başvurunuzu e-devletten online olarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E-devlette SGK emeklilik başvurusu sayfasından giriş yaparak “Yaşlılık Aylığı” seçeneğini seçerek kolayca emeklilik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik primi ne kadar?

Günlük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. 2023 için günlük en düşük borçlanma tutarı 106,00 TL olarak belirlenmiştir. Yurtdışı borçlanması ile emekli olacak bir ev hanımı 150 TL’den borçlanma yapabilmektedir. En az 5400 gün borçlanması gerektiğinden emeklilik için ödemesi gereken minimum tutar 810.000,00 TL’dir.

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

E-devlette yer alan SGK, Gelir Aylık ve Ödenek başvurusu ekranından online ya da form ile elden SGK’ya yapılabilir.

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur?

Hiç sigortası olmayan ve anlaşmalı ülkelerde ikamet etmeyenlerin borçlanma ile emeklilik hakları bulunmamaktadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ev Kadınları Nasıl Emekli Olacak?” üzerine 6 yorum
 1. merhaba ben hiç çalışmadım1978 doğumluyum 1998 de evlendin hiç bir şekilde skortam olmadı benimgibilere emekli olma hakkı varmınermin

  Yanıtla
 2. Merhaba 01.10.1994 sigorta başlangıcı ödenen pirim günü 1124 gün 1950 doğumlu ev hanımı rahatsızlığından dolayı pirimi dolduramadı emeklilik için nasıl bir yol izlemeli. Teşekkürler

  Yanıtla
 3. 1998 /3 ay sgk başlangıcın var 3 ay çalıştım sonrası 7.8 yıl isteğe bağlı sgk ödedim 2006 bıraktım 1030 günde bağkur ödedim yaniı toplam 3678 ğünum var yaşım 55 emekligım nasıl olur?

  Yanıtla
Yorum yapın