2019 Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir ?

4

Ülkemiz Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlar konusunda gün geçtikçe önemli gelişmeler kaydetmektedir. Sosyal Hizmetler kapsamında ödenen önemli yardımlardan birisi bakım maaşıdır. 2019 Bakım parası olarak da tanımlanan bu yardımdan yararlanabilmeniz için tabi ki belli şartları sağlamanız gerekiyor. Bakım parası alma şartları ve başvuruları nereye ve nasıl yapılır? Evde bakım parası 2019 konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Evde bakım maaşı alma şartları nelerdir 2019?

Evde bakım maaşı şartları şu şekildedir;

 • Evde bakım parasından yararlanabilmeniz için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekmektedir. Hesaplama asgari ücretin net tutarının asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden yapılıyor. Örneğin 2019 yılında net asgari ücret agi hariç 1.828,71. Bu durumda ortalama hane halkı gelirinin 1219,00 TL altında olması gerekir.
 • Evde bakım şartlarından diğeri ise hasta ya da engelli kişinin sağlık raporunun en az %50 ve ya üzerinde olması ayrıca raporda ağır engelli ibaresinin olması gerekiyor. Eğer hasta ağır engelli değilse bakıcı maaşından yararlanamazsınız.

2019 bakım ücreti başvuruları nereye ve nasıl yapılır?

Engelli bakım maaşı  başvurularınızı bağlı bulunduğunuz Sosyal Hizmet Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuru için bazı belgeleri de toparlamanız gerekir. Hasta bakım maaşı  için istenen belgeler şunlardır.

2019 evde bakım ücreti  başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Evde bakim maaş başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Hasta, engelli kişi ile hastaya bakan kişinin kimlik fotokopileri,
 • Sağlık Kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir fotokopisi. Raporun tam teşekküllü ve yetkili bir devlet hastanesinden alınmış olması ve raporda kesinlikle ağır engelli ibaresinin olması gerekir. Eğer ağır engelli kısmı hayır olarak işaretlendiyse bakım aylığı başvurularınız direk reddedilir.
 • Hasta kişi ya da engelli kişiye ait 2 tane fotoğraf,
 • Hasta engelli kişinin öğrenim durumuna ilişkin belge,
 • Eğer özürlü, engelli kişinin mahkeme tarafından atanan kanuni vasisi varsa buna ilişkin mahkeme kararı gerekir.
 • Bakıcı maaşı için başvuru formu, dilekçe v.s. gibi belgeler size Sosyal Hizmetler Merkezi’nde verilecektir.

2019 evde bakım parası ne kadar ödeniyor ?

Bakım maaşı şartlarına değindikten sonra sıra geldi evde bakım maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Engelli bakım maaşı hesaplaması memur maaşlarına endexli olarak hesaplanmakta. Dolayısıyla 2019 yılı sonuna kadar evde bakım aylığı tutarları şimdiden belli. Buna göre;

 • 01 Ocak 2018 tarihi ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında ödenecek bakıcı maaşı tutarı: 1.068,15 TL
 • 01 Temmuz 2018 tarihinden 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenecek tutar: 1.105,54 TL
 • 01 Ocak 2019 tarihi ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında alınacak maaş: 1.149,77 TL,
 • 01 Temmuz 2019 tarihinden 31 Aralık 2019  tarihine kadar ödenecek maaş 1.207,26 TL

olacak.

2019 bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Engelli bakım parası  sorgulamasının online olarak yapılabileceği bir uygulama bulunmamaktadır. Başvru yaptıktan sonra maaşın bağlanıp bağlanmadığını başvuru yaptığınız Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden öğrenebilirsiniz.

2019 bakıcı maaşı ne kadar sürede sonuçlanır?

Evde bakım aylığı alma şartlarını sağladınız ve başvurunuzu yaptınız. Maaşın bağlanma süreci biraz uzun sürmektedir. Bu süreçte biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Başvuru yaptığınız Sosyal Hizmet Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre maaşın bağlanma süresi farklılık gösterebilmektedir. Ortalama belli olma süresi de 2-3 ay civarıdır. Tabi duruma göre daha da uzun sürebilmektedir. Başvuru sonucunuz size yazılı olarak bildirilecektir.

Sosyal Hizmetler gelir durumunuzu sorgulamakta, bakıcı maaşı alınacak kişiyi yerinde, evinde ziyaret etmektedir. Dolayısıyla süreç biraz uzun sürebilmektedir.

Bakıcı maaşları hangi bankaya ödenir, aylık mı alınır 3 ayda bir mi?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tutarlar aylık tutarlardır. Bakıcı parası her ay bakıcı olarak başvuran kişi adına PTT’ye gönderilir. Ödeme dönemi ilden ile farklılık gösterir. Bağlı bulunduğunuz Sosyal Hizmetler Merkezi’den hangi tarihlerde alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bakıcı maaşı konusunda merak ettiklerinizi yazının sonundaki Yorum Kısmından sorabilirsinizSitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Selma

  Bakıcı maaşı başvurularında gelir getirici olmayan mal varlığına bakılıyor mu? örneğin arazisi var ama gelir getirmiyor ya da üzerinde ev var ama gelir getirmiyor yani hastanın nakit olarak sadece emekli maaşı var kızı bakıyor kızının geliri yok kızı bakıcı maaşı alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Onlar da kısmen dahil ediliyor bildiğim kadarıyla ama emin değilim.

 2. ŞAHİN

  Merhabalar
  Bakıcı olan kişi engelli maasi alabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gerekli şartları sağlıyorsa alabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.