Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Alanların Rapor Süresi Uzatıldı

3

Evde bakım maaşı ve engelli aylığı alanların Covid-19 nedeni ile ikinci bir karara kadar rapor süreleri uzatıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yapılan açıklama kapsamında 2022 engelli aylığı ve evde bakım aylığı alanlardan kontrole tabi tutulacak olanlar için ikinci bir karar çıkana kadar eski raporların geçerli olacağını açıkladı.

Engelli raporlarının süresi uzatıldı

Yapılan açıklama ile 01 Ocak 2020 tarihinden sonra raporları sona eren ve süreli rapor sahibi olanların raporlarının yenilenmesine gerek olmayacağına, maaş ödemelerinin mevcut rapor üzerinden ikinci bir karar çıkana kadar devam edeceğini belirledi.

Süreli engelli raporları için geçerli

Bildiğiniz üzere tedavi ile iyileşebilecek olan engelli kişilerin raporları süreli olarak verilir ve bu süreden önce engelli raporlarının yenilenmesi istenir. Süreli engelli raporu yenileme başlıklı yazımızda engelli raporunu yenilemek için takip edilmesi gereken yol anlatılmıştır. Süresiz olanlarda zaten kontrol olmadığından süresiz raporu olan ve engelli maaşı ya da evde bakım maaşı alanların zaten herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmıyor. Kısaca özetlemek gerekirse;

 • Raporu süreli verilen ve raporu 01 Ocak 2020 tarihi ve sonrasında bitenlerin şu an için bir işlem yapmasına gerek yok. Mevcut raporları süresiz olarak uzatıldı. İkinci bir duyuru yapılana kadar mevcut raporlar üzerinden maaş ödemesine devam edilecek.
 • Güncel evde bakım aylığı maaş tutarları için ⇒  Evde Bakım Maaşı 
 • Güncel 2022 engelli maaş tutarlarına ise ⇒ 2022 engelli maaşı  sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

3 Yorum
 1. Necibe

  Ama raporu yenitmistim..verdim red cıktı..nafakadan dolayı martın 9 da

 2. Necibe

  1 ocak 2020 itibariyle denilmiş yazida bizim subat ayinda rapor suresi bitmisti engelli ayligi icin raporu yeniletip verdik ama annem 280 tl nafakasi oldugu için reddedildi ama daha oncesinde aliyodu yeni karar cıktı nafakayi kestirip baglayalim engelli ayligini denildi bu durumda suresi uzatilmissa almamiz gerekmiyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Siz başvuru yapmış olduğunuz ve raporu yenilediğiniz için red almışsınız. Yazımızda belirtilen şartları sağlamıyorsunuz. Yine de ilgili Kurumla irtibata geçmenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.