2019 Evlilik Parası Nasıl Alınır ?

0

Evlenen kız çocuklarına çeşitli kurumlar tarafından nikah parası ve ya 2019 evlilik parasi adı altında ödeme yapılmaktadır. Bu yazımda evlilik parası nedir, evlilik yardımı ne kadar ve nikah parasi alma şartlari konusunda bilgi bulabilirsiniz. 

Evlilik parası Hangi Kurumlar tarafından ödenir, 2019 evlenme parası nereden alınır?

Şimdi yukarıda da belirttiğim üzere evlilik yardımı adı altında birkaç çeşit ödenek vardır ve ödeyen Kurumlar ile bu evlenme yardımı alma şartları da farklılık göstermektedir. Evlenen kız çocuklarına yapılan evlilik parası türleri şunlardır;

  • Sgk evlilik parası diğer ismi ile çeyiz parası,
  • Evlilik çeyiz parası,
  • Belediyeler tarafından ödenen evlenme yardmları,
  • Muhtaç çiftlere Vakıflar tarafından ödenen çeyiz parası.

2019 SGK çeyiz parası alma şartları, SGK evlilik parası ne kadar ?

Sosyal Güvenlik Kurumundan sgk evlilik yardımı alabilmeniz için;

  • Resmi nikah tarihinde anne ya da babanızdan dolayı ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında yetim aylığı alıyor olmanız,
  • Çeyiz parası için evlilik tarihinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ssk evlilik yardımı resmi nikah tarihinde almış olduğunuz son yetim maaşınızın 24 katı tutarında ödenir. Örneğin resmi nikah tarihinden önceki son ölüm aylığı maaşınız 600 TL ise bu durumda size ödenecek evlilik yardımı sgk ödemesi 24*6=14400,00 TL olur. Sgk düğün yardımı başvurusunu nasıl ve nereye yapacağınız ve gerekli belgeler konusunda bilgi için sgk çeyiz parası nasıl alınır başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

2019 çeyiz hesabı çeyiz parası şartları, evlenme yardımı ne kadar ?

2015 yılında başlatılan çeyiz hesabı uygulaması ile evlenen kız çocuklarına devlet tarafından 7500 TL ye yakın düğün yardımı yapılmakta. Devlet destekli evlenme yardımı alma şartları şu şekildedir;

  • Evlilik tarihinden en geç 3 yıl önce anlaşma imzalamış bankalardan birisinde çeyiz hesabı açtırmanız gerekiyor.
  • Bu hesaba en az 3 yıl boyunca ve kendinizin belirlediği tutarlarda katkı payı ödemesi yapmanız gerekiyor.
  • Ayrıca yardımdan yararlanabilmeniz için en geç 27 yaşı tamamlamış olduğunuz tarihe kadar evlenmeniz gerekir.
  • Bu hesaba yatırmış olduğunuz katkı payları çeşitli fonlarda değerlendirilir ve değer kazanır. Ayrıca evlilik tarihinde devlet tarafından da 7500 liraya kadar evlenme yardımı ödenir.

Bu destekten yararlanabilmeniz için yapmanız gerekenler çok basit. 27 yaşından en geç 3 yıl önce çeyiz hesabı için herhangi bir bankaya başvurun ve hesabı açtırın. 3 yıl boyunca katkı payı ödeyin. Evlilik tarihinde de bankaya müraacat ederek hem biriken paranızı hem de devlet desteğini alın.

Belediye nikah parası ne kadar, nikah parası şartları

Ayrıntılara başlamadan önce her Belediye’nin bu ödeneği ödemek zorunda olmadığını bazı belediyelerin Meclis Kararı ile muhtaç gördüğü çiftlere nakit ya da başka bir şekilde yardım yapabildiğini belirtmek isterim. Yani Belediyeler evlenenlere yardım yapmak zorunda değildir. Ancak evlilik masraflarını karşılayacak kadar maddi durumunuz yoksa bağlı bulunduğunuz Belediye’ye giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz işleme alınır ve değerlendirilir. Eğer Belediye Meclisi tarafından uygun görülürse size evlenme yardımı yapılabilir. Yapılacak yardım belki nakit para yardımı olabilir, belki giyecek yardımı ne bilim belki yiyecek yardımı olur. Bu durum biraz Belediye’nin inisiyatifinde.

Aile ve Sosyal Politikalar ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı evlenme yardımları

Ülkemizde Sosyal Yardımların yeterli düzeyde olduğunu söylemek zor. Kaymakamlık çocuk parası, kömür yardımı v.s. adı altında bir çok yardım yapmakta. Ancak ne Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ne de Vakıfların evlenme yardımı gibi bir ödeneği bulunmuyor. Tabi bu kesinlikle verilmeyeceği anlamına gelmez. İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müraacat edebilirsiniz.

Evlenen kadın işçiye tazminat ödemesi 2019

Eğer sigortalı çalışan bir kadın iseniz ve işyerindeki çalışma süreniz en az 1 yıl ise resmi nikah çıkarttıktan en geç 1 yıl içerisinde işyerinden kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat alabilirsiniz. Evlilik tazminatı alma şartları 2019 başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Çeyiz parası, evlenme yardımı v.s. konularındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.