Evlilik Tazminatı Hesaplama 2018

410

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi başlıklı yazımızda da ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere kıdem tazminatında kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınızda tazminat ödenen durumlardan birisi de evlilikten dolayı işten ayrılmaktır. Evlilik tazminatı nasıl alınır, evlilik tazminatı 2018 ne kadar, evlenen kadınlara tazminat ödenme şartları ve tazminatın nasıl hesaplandığı konusunda yazımızın devamında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Evlilik kıdem tazminatı alma şartları nelerdir?

Evlilikten dolayı kıdem tazminatı sadece evlilik gerekçesi ile işten ayrılan kadın çalışanlara ödenmektedir. Öncelikle bunu belirtmek isteriz. Evlilikten dolayı işten ayrılan erkek çalışanlara evlilik tazminatı ödenmez.Evlilik tazminati alma şartlari ise aşağıdaki gibidir.

Evlilik tazminatı şartları

Evlilikten kıdem tazminatı hakkı elde edebilmeniz için;

 • İşyerindeki çalışma sürenizin en az 1 yıl olması gerekiyor.
 • Ayrıca resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılmalısınız.
 • Evlilik tarihinden itibaren bir yıllık süreyi geçirdikten sonra işten ayrılırsanız tazminat hakkınız olmaz.
 • Bir yılı tamamlamadan ve ihbar sürelerine de uyarak işverene işten ayrılacağınızı bildirmeniz gerekir.

Kıdem tazminat alma şartları konusunda ayrıntılı bilgiyi tazminat alma şartları 2018 başlıklı yazımızda da bulabilirsiniz. İlgili yazımızda kıdem tazminatı alma şartları 2018 konusunda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Evlilik tazminatı hesaplaması nasıl yapılır 2018?

Tazminat hesaplama 2018 başlıklı yazımızda da ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere tazminat tutarı işten ayrılış tarihindeki son brüt kazancınıza göre hesaplanır. Brüt kazanç sigortada adınıza ödenen prim tutarı olarak tanımlanabilir. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından sorgulama yaparak en son çalışma döneminize ilişkin brüt kazancınızı diğer ismi ile prime esas kazancınızı sorgulayabilirsiniz.

2018 yılında en düşük kıdem tazminatı tutarı brüt asgari ücrete göre hesaplanacaktır. Yani en düşük yıllık tazminat ödemesi 2029,50 TL olacaktır. Ödenecek yıllık en yüksek tazminat tutarı ise en yüksek emekli maaşını alan devlet memuruna bağlanacak bir yıllık ikramiye tutarına göre hesaplanmaktadır.

01 Ocak 2018 tarihi ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında işten ayrılanlar için tavan kıdem tazminatı tutarı 5001,76 TL dir. Kıdem tazminatından yalnızca %0,759 oranında damga vergisi kesintisi yapılır. Başka bir kesinti yapılmaz. İşyerinizdeki her bir aylık çalışmanız için ödenecek aylık tazminat tutarı yaklaşık olarak son brüt kazancın %8,33 ‘dür.

Buna göre tazminat hesaplama 2018 evlilik için işyerindeki her bir aylık çalışmaya ödenecek tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Eğer asgari ücret ile çalışıyorsanız 2018 yılında işten çıkmanız halinde çalıştığınız her ay için alacağınız tazminat tutarı yaklaşık 169,00 TL olacaktır.
 • Eğer brüt kazancınız diğer ismi ile prime esas kazancınız tavan ikramiye tutarının üzerinde ise işyerindeki bir aylık çalışmanız için alacağınız tazminat tutarı yaklaşık 415,00 TL olacaktır.

Evlilik tazminatı 2018 hesaplama, nikah tazminatı hesaplama konularında detaylı bilgiye tazminat hesabı 2018 başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2019 yılı içerisinde işten ayrılacaksanız evlilik tazminatı hesaplama 2019 başlıklı yazımızdan 2019 yılında alabileceğiniz evlilik tazminatını hesaplayabilirsiniz.

Evlilikten dolayı işten ayrılma tazminatı hesaplamasını sizin için yapabilirim. Alabileceğiniz 2018 evlilik tazminatını hesaplayabilmem için yazının sonundaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından işten ayrıldığınız tarihten önceki son brüt kazancınızı ve işyerinde toplam kaç ay çalıştığınızı yazmanız yeterli. Evlilik.tazminati hesaplama konusundaki sorunuzun cevabı mail adresinize gönderilecektir. 

İşveren evlilik tazminatımı ödemiyor, ne yapabilirim?

Resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl geçmeden evlilik gerekçesi ile işten ayrılacağınızı işverene ilettiniz. İşveren çıkışınızı verdi ve tazminatızı ödemedi diyelim. Bu durumda yapmanız gereken öncelikle noterden işverene ihtar çekmek. İhtarnameden sonra işveren tazminatınızı ödemezse yapmanız gereken arabuluculuk bürosuna başvurmak. Arabulucuk bürosu adliyenin içerisindedir.

Arabuluculuk uygulaması 01 Ocak 2018 tarihinde başlamış. İşverenlerle çalışanları alacak ve ücretler konusunda mahkemeye gitmeden uzlaştırma hedefi doğrultusunda getirilen yeni bir uygulamadır. Mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurma zorunludur.

Arabuluculuk bürosuna başvuru yaptıktan sonra arabulucu sizi ve işvereninizi görüşmeye çağırır. Sizin ve işverenin isteklerini ve taleplerini dinler. Size teklif sunar. Eğer uzlaşabilirseniz mahkemeye gitmeden olay çözülmüş olur. Eğer uzlaşamazsanız arabulucu bunu bir rapor ile mahkemeye bildirir. Bu durumda siz iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

Evlilikten dolayı işten ayrılma işverene ne zaman bildirilmeli, ihbar süreleri

4857 Sayılı İş Kanununa göre işçi ve ya işveren işyerindeki çalışma süresine göre iş sözleşmesinin fesih bildirimini yaparken kanunda belirtilen sürelere uymak zorundadır. Uyulması gereken bu süreler ihbar süresi olarak tanımlanır. Bu sürelere uymayan işçi ve ya işveren tazminat ödemek zorunda kalır. İhbar süreleri ise işçinin işyerindeki çalışma süresine göre belirlenir.

2018 ihbar bildirim süreleri

İşçinin işyerindeki toplam çalışma süresi;

 • 6 aydan az ise en geç 2 hafta önce,
 • 6 ay ile 1,5 yıl arasında ise en geç 4 hafta önce,
 • 1,5 yıl ile 3 yıl arasında ise en geç 6 hafta önce,
 • 3 yıldan fazla ise en geç 8 hafta önce işçi ya da işveren tarafından iş sözleşmesinin feshedileceğinin karşı tarafa bildirilmesi gerekir.

İhbar bildirim süreleri başlıklı yazımızdan 2018 ihbar tazminatı tutarları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evlilik tazminat hesaplama 2018 işlemleri, evlilik tazminatı nasıl alınır 2018, evlilik tazminati hesapla v.s. gibi konularda en çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir. Siz de 2018 evlilik tazminatı hesaplama konusunda merak ettiğiniz soruları yazının sonundan bize sorabilirsiniz. 

Evlilik kıdem tazminatı hesaplama 2018 kesinti ne kadar yapılıyor?

Evlilik tazminat hesaplaması yapılırken bulunan brüt kazançtan sadece %0,759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Evlenme tazminatı hesaplaması yapılırken belirtilen damga vergisi tutarı haricinde bir kesinti yapılamaz.

Evlilikten dolayı tazminat hesaplaması brüt kazanç üzerinden mi yapılır net maaş mı?

Evlilikte tazminat hesaplaması net maaşınız üzerinden değil brüt kazancınız üzerinden yapılır.

2018 kıdem tazminatı alma şartları nelerdir?

Genel olarak tazminat hakkından yararlanabilmeniz için;

 • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanız,
 • İşyerinde en az 1 yıl süre ile çalışmış olmanız gerekiyor. Ayrıntılı şartlara yukarıda değinilmiştir.

Nikah tazminatı nasıl alınır?

Eğer bayan çalışan iseniz ve işyerindeki çalışmanız en az 1 yılsa resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde nikah sebebi ile işten ayrılarak tazminatınızı alabilirsiniz. İşveren ödemez ise önce arabulucuya oradan da çözüme ulaşamazsanız mahkemeye başvuru yapmanız gerekiyor.

Tazminat hesaplama evlilik tarihine göre mi yapılır?

Hayır işten ayrıldığınız tarihteki brüt kazanç esas alınarak hesaplama yapılır.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
410 Yorum
 1. Berna

  Merhaba. 1 yıl 7 ay 2 gün boyunca çalışıyorum ve 4 mayısta işten çıkmayı düşünüyorum ne kadar evlilik tazminatı alabilirim. Son brüt maaşım 2.234.95

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Berna HANIM,
   Yaklaşık olarak 3530 TL tazminat ödenmesi gerekir size.

   1. ayşegül

    20/06/2017 işe giriş tarihim 08/09/2018 tarihinde de düğünüm var 01/09/2018 tarihinde evlilik için işten çıkacağımı bildirsem evlilik tazminatı almaya hak kazanır mıyım? Yoksa düğünden sonra mı bildirimde bulunmam gerekir?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Düğün ile ilgisi yok. Resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde ayrılmanız halinde tazminat alırsınız.

     1. ayşegül

      ihbar süresinde bulunmak zorunda mıyım peki? 20/06/2017 iş başlangıç tarihim 2018 ekim ayında işten ayrılsam ne kadar tazminat hak ederim. teşekkürler.

     2. Ömer Meriç

      İhbar süresine uymanız gerekir tabi. Brüt kazancınız nedir daha önce sordunuz mu bulamadım soruyu

 2. Aslı

  Merhaba
  ihbar nedir ? nasıl yapılır ? yazılı olarak kime bildirilir ? ispatı nasıl olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar süreleri başlıklı yazımızdan konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. İhbar kanunen işveren ve işçinin iş sözleşmesinin feshi durumlarında karşı tarafa bildirim yapması gereken süredir. İşçi ya da işverenin yazılı olarak sözleşme feshini karşı tarafa belirtilen sürede bildirimi gerekir. Linkini vermiş olduğum yazıda konu hakkında ayrıntılı bilgi vardır.

   1. Aslı

    Teşekkür ederim. Ama aklıma takılan şudur ; bugün 3 yıllık işyerimden çıkmaya karar verdim .Patronla aramda bir iş sözleşmesi yok . Benimde yazılı olarak dilekçeyi ona vermemin bir mantıgıda yok . Çöpe atsa bir bildirim kanıtım olmaz. ne yapabilirim ?

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda noter aracılığı ile göndermeniz gerekir. Elinizde kanıtlayıcı bir belge olur.

 3. Kübra saral

  Merhabalar, 3 şubat 2014 tarihinde işe girdim. Ağustos 8 de resmi nikah olacaktır. Ben evlilik kidem tazminatımı almak istiyorum. Fakat maaşım sgk üzerinde asgari ücretten yatıyor. Tazminatımı sgk da gözüken ücret üzerinden mi alırım? Bir diğer sorum. Nikah ağustosta benim en erken işten çıkış tarihim ne zaman olur? 8 hafta beklersem bildirimi ne zaman yapmam gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet normalde hesaplama SGK’ya bildirilen brüt kazancınız üzerinden yapılır. Nihak tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde istediğiniz bir zaman diliminde ayrılabilirsiniz. Tabi ihbar sürelerine uymanız gerekiyor. Nikah tarihinden hemen sonra işverene ayrılacağınız tarihi bildirin. Ayrılacağınız tarih dilekçe tarihinden itibaren en erken 8 hafta olmalı.

 4. Tuğba

  Merhaba; 15 eylül 2014 tarihinde işe girdim. 30 eylül 2018 de nikahım var. Maaşım asgari ücret . Toplam ne kadar evlilik tazminatı alırım? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Tuğba Hanım,
   Yaklaşık olarak 8150 TL tazminat alırsınız.

 5. Arzu

  25 ekim 2009 ise giris brut maasim 3010 isten cikista 01 agustos 2018

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Arzu Hanım.
   Yaklaşık olarak 27 bin TL evlilik tazminatı alabilirsiniz.

 6. Bircan

  Merhaba 26.07.2014 işe giris tarihim 26.12.2018 tarihinde işten evlilik nedeniyle ayrılacağım brüt ücretim e devlette olan 2170 TL dir ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9580 TL ödeme alırsınız.

 7. Ebru

  Merhaba. 01/10/2015 tarihinde ise basladim. 17/05/2017 tarihinde evlendim. 27/04/2018 tarihinde istifa ettim. Bu arada dogum izni kullandim ve ise donus tarihim 25/04/2018 olarak hesaplanmisti (sut izni ve hakettigim yillik ucretli zinler dahil) Son brut maasim 10.561 tl. Hesabima 27/04/2018 tarihinde 14.792 Tl yatirilmis. Bu tazminatimin tamami midir? Bir yanlislik mi var? Tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat hesaplamanız tavan tazminat tutarı üzerinden yapılmıştır. Her bir yıllık çalışma için ödenen tazminat tutarı 5001 lira olarak hesaplanmıştır. Bence bir yanlışlık yok gibi..

   1. Ebru

    Hizli donusunuz icin tesekkurler. O halde bu ayin maasi eksik yatmis olmuyor mu?

    1. Ömer Meriç

     Normalde 5001 TL üzerinden hesaplama yaptım şimdi tekrar. Tazminat hakkınız 30 aylık çalışma için 12500 TL civarında oluyor. Ama size ödenen tutarın ne kadarı tazminat ne kadarı maaş konusunda net bilgi için son maaş bordrosu ile kıdem tazminatı hesaplama bordronuzu işverenden isteyin.

     1. Ebru

      Cok cok tesekkur ederim.

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Geceniz iyi olsun..

 8. YILDIZ

  22 aydir ayni is yerinde calismaktaydim ve askari ucret calisaniyim istifa dilekcemde evlilik nedeniyle istifa ediyorum diye belirttim tahmini veya hakkim olan ne kadar bir ucret yatmasi gerekir ve bunun suresi nedir ne kadar bir surede yatirilmasi gerekmektedir bilgilendirirseniz sevinirim Ayrica 7 ay fuull 2300 yatiyordu diger aylar kalan 5 ayda askari ucret seklinde

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat son brüt kazancınıza göre hesaplanır. Ortalama olarak 3700 TL civarında bir ödeme alırsınız. Kanuni olarak şu kadar sürede ödenmeli diye bir zorunluluk yok kanunen. İşverene bağlı yani.

 9. Fatih

  Merhaba eşim 02.02.2016 giriş 03.09.2018 de işten ayrılacak maaşı asgari ücretten yatıyor ne kadar tazminat alır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 5200 TL civarında tazminat alması gerekir.

 10. refik

  merhaba 28.05.2016 tarihinden itibaren çalışmaktayım. 16.08.2018 de işten evlilikten kaynaklı ayrılacağım. Tahminen ne kadar bir tazminat hakkım var ? brüt maaş :3533 tl şimdiden ilginiz için teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7900 TL tazminat alırsınız

 11. Yagmur

  Mrblar 20.10 2016 da işe girdim Mayıs da nikahim var 1.6.2018 de işten ayrılmak istiyorum brüt ücret 2029 ne kadar evlilik tazminatı alabilirim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 3380 TL alırsınız.

 12. Yagmur

  Mrb tekrardan 20.10.2016 işe giriş ve Mayıs ta nikah ve 1.6 2018 tarihinden işten ayrılma aylik brüt ücret 2029 ve brüt toplam 2505 TL dir. Evlilik tazminatı ne kadar alırım ayrıca ihbar tazminatı nedir ve onu nasıl alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt toplamında asgari ücretten hariç olan kazanç nedir. Yani yemek parası mı yol parası mı? İhbar tazminatı işveren tarafından çıkış verilmiş olsa ve ihbar sürelerine uymadan verirse çıkışı kanunen ödemesi gereken tazminattır. Siz ondan yararlanamazsınız

   1. Yagmur

    Evet yemek parası ulaşım parası

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda yaklaşık olarak 4000 TL tazminat ödenmesi gerekir.

 13. burcu

  merhaba 3.11.2014 işe giriş 26.08.2017 evlilik tarihim 30.07.2018 de evlilik tazminatı alarak işten çıkış yapmayı düşünüyorum yol aylık 205TL yemek de günlük olarak 16 TL brüt maaşımda 2.029,50 TL asgari ücret ne kadar tazminat alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7500 TL tazminat alırsınız.

 14. Zeren

  Merhaba,15.08.2015 işe giriş tarihi işten çıkış tarihi 18.05.2018 Ayrılış tarihinden on gün önce 20 günlük raporum vardı. net 1650 tl primler ile birlikte 2.100 tl maaş alırken 20 gün kullanılmayan yıllık izine 6.024 tl kıdem tazminatı yatırımış dogrumudur konu ile ilgili dönüşünüz için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşten ayrılış tarihindeki son brüt kazancınızı yazabilir misiniz lütfen.

 15. Zeren

  merhaba ,
  1881 rapor dahilinde yatırılan tutar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Çalıştığınız her ay için ortalama tazminat ödemesi 155 TL civarı olur. Rapor parası ayrıca hesaplanması gerekir.

 16. Handan

  Merhaba 04 09 2011 tarihinde sigorta girisim oldu suan haylaga ayni yerde calisiyorum 2 3 ay sonra cikmayi dusunuyorum gecen ayla birlikte yatan meblağ 2,095.36 ortalama ne kadar evlilik tazminati alirim sigorta askeriden yatiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalıştığınız her ay için ortalama 169 TL tazminat alırsınız. Çıkış tarihinize göre hesaplayın.

 17. Mehmet

  Merhaba. Kız kardeşimin nikahı bir yılı 1 hafta önce tamamladı. Kıdem tazminatı hakkını kaybetti sanırım. Şimdi yeni bir iş buldu. Tazminatını almasının bir yolu yok mudur? İlginiz teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yapılacak birşey yok tazminat için.

 18. Rai

  Merhaba ben 01 Ocak 2012 de işe girdim evlendim 15 Mayıs’ta ise işten cikacam asgari ücret ile çalışıyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 13 bin TL tazminat almanız gerekir.

 19. Seval

  Merhaba, aralık 2012 işe giriş tarihim. Temmuz 2018’de ayrılmayı düşünüyorum. Son brüt maaşım 6000 tl civarında. Tahmini tazminat tutarım ne olur? Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda yaklaşık olarak 28330 TL ödeme alırsınız.

 20. hande

  Merhabalar,
  Resmiyette 01.10.2016 tarihinde sigorta girişim mevcut eylül 3 de nikahım var ve ağustos 10 da işten ayrılacağım şuan ki bürütüm 2.235.78 net olarak ne kadar tazminat alabilirim.Bİrde evlilik durumunda kıdem ve ihbar tazminatı birlikte veriliyor mu.?yoksa sadece kıdem tazminatı mı verilir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eylülde nikah varsa ağustosta nasıl ayrılacaksınız onu anlamadım

   1. hande

    Çok pardon 🙂 ağustosta nikahım olucak.Eylülde düğünüm.

    1. Ömer Meriç

     Ne zaman ayrılacağınızı yine anlamadım ama şöyle söyleyim çalıştığınız her ay için yaklaşık 185 TL kıdem tazminatı alırsınız. İhbar tazminatı ayrı bir durum. İhbar sürelerine uymadan çıkarsanız ya da işveren ihbar sürelerine uymadan çıkış verirse ödenmesi gerekir.

 21. Sevil

  2011 mayıs 09 işe girişim çıkışım ise 2018 31 mayıs evlilikten dolayı çıkış yapıcam tazminat ne kadar alırım artı çek halinde verecek bana tazminatımı bunun belli bir kuralı varmıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çekin karşılıklı olup olmadığını sorgulayın. Onun haricinde bir kural yok. Brüt kazancınızı yazabilirseniz ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabilirim.

 22. Aynur

  Çalışma süremiz 1 yılı doldurmadan nikah yaparsak alabiliyor muyuz peki?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kıdem tazminatı için en az 1 yıl çalışma şartı aranır. 1 yılı tamamlamadan tazminat hakkınız olmaz.

 23. Yasemin

  Merhaba.burut maasım 2.029 tl. Eylül 2014 tarihinde iş başlangıcım. Ekim 2018 de nikahım var ne kadar evlilik tazminatı alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 8200 TL kıdem tazminatı alırsınız.

 24. Büşra

  09.09.2013 ise giriş tarihim 10.05.2018 çıkış tarihim evlilik nedeniyle brutum 2133 ne kadar tazminat alırım acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9900 TL tazminat alırsınız.

 25. tulay

  28.01.2013 ise giriş tarihim 17.04.2018 işten çıkış tarihim evlilik nedeni ile brüt 2139.43 ne kadar tazminat alırım acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 11400 TL tazminat alırsınız.

 26. burcu

  merhaba, ben 14.09.2014 tarihinde işe girdim ve 30.06.2018 tarihinde nikahım olacak ne zaman noterden ihbar çekmem gerekiyor tazminatımı alabilmem için? ve tazminatım ne kadar olur brüt maaşım 3984 tl. son sorum hem ıhbar tazmınatı hem de kıdem tazmınatı alabiliyor muyum* Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En geç çıkış tarihinden 8 hafta önce işverene çıkış tarihinizi bildirmeniz gerekiyor. Ortalama olarak 19800 TL ödeme alırsınız.

 27. Pearl

  Merhaba
  2014 te girdiğim kurumdan şehir değişikliği nedeniyle ayrılıyorum, çok emek verdim gerek haftasonu gerek gece 10-12’lere kadar mesai yaptım ama sözleşmede geçtiği için mesai ücreti hiç alamadım. 2015 te toplam brüt maaşım 3.718TL, 2018 de toplam brüt maaşım 4.164 TL görünüyor. İşten çıkarmalarını rica ettim kabul etmediler, tazminatımı rica ettim kabuk etmediler. 2 ay önce başlayan ciddi bir ilişkim var ancak daha nişan falan takmadık seneye nikah+düğün düşünüyoruz. Tazminat konusunda ne yapabilirim. istifamı daha vermedim bu hafta araştırıp yazıp teslim edeceğim. Bu konuda ne yapabilirim. Seneye nikah olursa alabiliyor muyum? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah tarihini bekleyin bence. Resmi nikahı çıkarır çıkarmaz evlilik nedeni ile işten ayrılacağınızı ve tazminatın ödenmesini talep edin.

 28. Zehra

  Merhaba 20.02.15 işe giriş 31.05.18 tarihinde çıkış yamayı düşünüyorum. Ocak ayında nikah yaptım. Son burut kazanç 2029.50 tl kıdem tazminat hakkım ne kadar olur ayrıca ne kadar sure önce çıkış yapacağımı bildirmem gerekiyor. Şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 8 hafta önce işten ayrılışınızı bildirmeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak 6500 TL tazminat alırsınız.

 29. zehra

  peki 8 haftadan daha kısa sürede bildirirsem bu benim için sorun teşkil eder mi? Başka bir şehire yerleşeceğimi biliyorlar çünkü.

  1. Ömer Meriç

   İş kanununa göre ihbar sürelerine uyma zorunluluğu bulunmakta. Bu işverenin takdirinde ama bu 8 haftalık süreye uymadığınız takdirde sizden ihbar tazminatı talep edebilir.

 30. zehra

  peki son bir soru işten ayrılacağımı yazılı olarak mı bildirmem gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Tabi ki yazılı olarak vermeniz lehinize olacaktır.

 31. Berrak

  Yanlış bilmiyorsam SGK daki yatan üzerinden hesaplanıyor 2.184 işe giriş 25 mart 2017 işten çıkış 21 mayıs 2018 birde içeride bir haftalık yıllık izin hakkım var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 2500 TL civarında tazminat alırsınız.

 32. SECKIN

  iş tarihi 09.12.2013 ayrılma tarıhı 01.08.2018

  3983,41 brut maaş. Evlılık tazmınatı ne kadar alabilirim alabilecegım başka haklar var mıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 18500 TL tazminat alırsınız. Eğer kullanmadığınız yıllık izin haklarınız varsa onlar için de ayrıca ödeme yapılması gerekir size.

   1. SECKIN

    EVET ŞUAN 15 GUN IZIN ALACAGIM BULUMAKTA.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda tazminata ek olarak kullanmadığınız yıllık izin haklarınıza ilişkin ücretlerin de ayrıca ödenmesi gerekir.

 33. Sevil

  Patronum çek şeklinde vereceğini ve bunlar 1000 bin olacağını söylüyor kendisinin insiyatifindeymiş izin günlerimi de vermiyor 09.05.2011 girişim 25.05.2018 çıkış tarihim 66 gün kullandırtmadığı izin günlerim var ve brüt maaşım 2304 tl tazminat ne kadar alırım izin günlerimle beraber veya izin günsüz ne kadar ve patronum çalış banane ödeme şekli benim elimde kabul ediyorsan çık diyor ne yapabilirim bu konuda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki hem tazminatınızı hem de kullanmadığınız yıllık izin sürelerinize ait ödemeleri yapmak zorunda. Ben ödemem sen bilirsin diye birşey olamaz. Çalıştığınız her ay için ortalama 190 TL kıdem tazminatı ödemesi yapılması gerekir. Ayrıca kullanmadığınız her yıllık izin günü için de net ücretiniz kadar ödeme yapılması lazım. Eğer ödenmezse mahkeme yoluna gidebilirsiniz.

   1. Sevil

    Tam olarak ne kadar tazminat alırım peki?

    1. Ömer Meriç

     Belirttiğim aylık tutar ile çarpın lütfen.

 34. S.

  Merhaba, 9.12.2012 ise giris, 1.8.2018 cikis tarihi 5000 TL brut maas ve 25 gun izin hakkim var. Evlilik tazminatim ne kadar olacaktır?

  1. S.

   Pardon giriş tarihi 9.12.2013 olacak

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 28 bin TL tazminat alabilirsiniz. Yıllık izin için de ayrıca brüt günlük kazancınızın esas alınarak kullanılmayan izin süreleri için ödeme yapılması gerekir.

 35. aynur

  merhaba ömer bey
  07/12/2012 işe giriş tarihim olup son brut:2100 çıkış tarihim 12/082018 evlilik nedeniyle çıkış tarihim içeride 6 yılık senelik iznim ve 135 mesai saatim bulunmaktadır.toplam nekadar alabilirim simdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 11800 TL tazminat alırsınız. Fazla mesai ve yıllık izinlerin de ayrıca hesaplanması gerekir.

 36. Toprak

  Merhabalar,

  İşe giriş 30.04.2013 çıkış 15.05.2018
  Son maaş brüt 3.000 tl. Kullanılmayan 25 gün izin hakkım var ne kadar tazminat alabilirim ?

  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 15 bin TL tazminat alırsınız. Yıllık izin için de ayrıca ücret hesaplaması yapılması gerekir

 37. Fatma

  Prime dayalı kazanç sistemimiz var 2400 brüt maaş almaktayım 12.05.2017 tarihinde işe başladım 01.08.2018 tarihinde evlilik sebebi ile işi bırakacağım içerde 15 gün yıllık iznim bulunmakta ne kadar tazminat alırım işten ayrılacağımı kaç gün önceden bildirmem gerekir bilgileriniz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 3000 TL tazminat alırsınız. En az 4 hafta önce çıkış tarihini işverene bildirmeniz gerekiyor.

 38. Melike

  Merhaba iyi günler ben 23 Haziran da nikahım var ve ben iş yerine kasım 2016 da başladım brütüm 2773 tahminen ne kadar evlilik tazminatı alırım bir sorum daha olacak istifamı yazdığım günden itibaren işe gitmek zorundamıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 4 hafta önce ayrılacağınız tarihi işverene bildirmeniz gerekiyor. Yani ihbar sürelerine uymalısınız. Tam olarak hangi tarihte ayrılmayı düşünüyorsunuz?

 39. ilayda

  Ömer bey merhaba ,
  16.01.2016 işe başlangıç tarihim
  31.05.2018 işten ayrılma tarihim
  Aylık Toplam Brüt Gelir : 2753,05
  Aylık Toplam Net Gelir : 1710,93
  Bu durumda alacağım evlilik tazminatı ne kadar olur ?
  ve ayrıca çalıştığım süre için kıdem tazminatıda verilir mi ?
  şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İlayda hanım. Evlilik tazminatı zaten evlilik sebebi ile ödenen kıdem tazminatıdır. Ayrıca bir tazminat alamazsınız. Yaklaşık olarak 6400 TL tazminat alırsınız.

 40. Dilara

  Merhaba

  İşe giriş tarihim 1.9.2016
  Çıkış tarihim 14.5.2018
  Evliliğimin henüz 1 yılı içindeyim ve bürüt maaşımın 2200 olduğunu belirttiler.. ne kadar kıdem tazminatı alabilirim acaba ? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 8000 TL civarında tazminat alırsınız.

 41. Sevda

  Merhaba,
  Evlilik kıdem tazminatı hesaplanırken brüt maaşın dışında yol ücreti ve multinet olarak verilen yemek ücretide hesaplanır mı?

  1. Ömer Meriç

   Yol ve yemek ücretlerinin bir kısmı prime esas kazanca dahil edilmiyor. Sizin de büyük ihtimal öyledir. Onun için hesaba dahil edilmez.

   1. Sevda

    Ömer Bey,
    Yol ve yemek ücretinin bir kısmı dahil edilmiyor derken yatan paranın bir kısmımı dahil edilmiyor yoksa bazı şirketler mi bir tamamını ödemiyor?Yani hesaplarken yalnızca brüt maaşı mı baz almalıyız?

    1. Ömer Meriç

     Belli bir tutarı aşanlar dahil ediliyor. Yüzde olarak tam hatırlamayamadım ama günlük brüt asgari ücretin belli bir tutarına olan kısmı dahil edilmiyor. Bu şirketle alakalı değil.

 42. Filiz

  Merhaba , 04.01.2016 işe giriş tarihim 16.02.2018 tarihinde evlendim . 01.07.2018 tarihinde evlilik sebebiyle işten çıkmayı düşünüyorum . Ne kadar tazminat alırım . Teşekkür ederim 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar ?

 43. Emine

  17.10.2016 tarihinde işe başladım evlilk nedeni iel ayrılıcam içeride 1 yıl için 11 gün senelik iznim var nikahım bu yıl avustosta 2 yılımı doldurıp tekrar 14 gün yıllık iznimi kazanıp 2018 aralık gibi ayrılıcam ne kadar tazminat alabilirm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar?

 44. Tugba

  Merhabalar
  İşe giris tarihim 04.09.2014
  Çıkış tarihim 20.07.2018 evlilik sebebi ile çıkış.
  Brüt 2.029. Ne kadar alabilirim acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7700 TL kıdem tazminatı alırsınız.

 45. Filiz

  Bürüt kazancım 2441 tl tutarında ve 10 günlük içerde izin hakkım var . Teşekkürler bilgilendirme için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Yaklaşık 3660 TL kıdem tazminatı alırsınız. Yıllık izin için de ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor.

 46. Neslihan

  Merhaba ben ilk işe giriş tarihi 07.09.2013 işden çıkış tarihim 31.05.2018 evlilikten dolayı ayrılacağım ve 21 günlük iznim var içeride

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınızı yazabilir misiniz ?

  2. Ömer Meriç

   Yaklaşık 9400 TL tazminat alırsınız.

 47. ufuk güney

  Merhabalar Ömer bey;
  eşimin işe başlangiç tarihi;01/11/2010
  çikiş tarihi 01/07/2018
  brüt:2.800
  multinet;650 tl yol parası içinde
  Ne kadar tazminat hakkımız var yardımlarınızı rica ediyorum ,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 21 bin TL civarı tazminat alabilir.

 48. Duygu

  Merhaba,
  İşe giriş tarihim 28,06.2016
  Çıkış tarihi 31.05.2018
  23 ay çalışma sürem var son brüt maaş 3.590,17 TRY

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 6800 TL tazminat alabilirsiniz.

 49. Eva Tas

  Merhaba, işe giriş tarihim 11.07.2016 evlilik sebebiyle çıkış tarihim 15.08.2018 brüt maaşım 3600 tl tazminat ne kadsr olur acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 25500 TL tazminat alırsımız.

 50. PINAR

  mrb 26/10/2013 işe giriş asgari ücret 1/06/2018 tarihinde 14 günde yıllık izin hakkım var.
  ne kadar ücret alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9400 TL tazminat alabilirsiniz.

 51. merve

  Merhaba benim işe giriş tarihim 03.05.2017 işten çıkış tarihim 29.06.2018 ancak 29.06.2018-15.07.2018 tarihleri yıllık izin hakkım var ben kullanmadan dilekçemi vermek istiyorum yıllık izin paramı da alabilir miyim tazminatım ne kadar olur brütüm 2.095

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kullanılmayan yıllık izin süreleri için ödeme yapılması gerekir. Alabileceğiniz kıdem tazminatı tutarı 2400 TL olacaktır. Kullanılmayan yıllık izin süreleri için de ayrıca hesaplama yapılması gerekiyor.

 52. ayça

  merhabalar.işe giriş tarihim:10.09.2016 28..5.2018 yani bu pazartesi nikahım olacak.1 temmuz itibari ile işten ayrılmak istiyorum.son bürüt maaşım 2500 tl alacağım tazminat nedir.ve işyerine bu durumu pazartesi evililik yoluyla ayrılacagmı bildirmem mi gerekiyor süre ile ilgili sıkıntı yaşarmıyım acaba.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 4500 TL tazminat alırsınız. Resmi nikahı çıkardıktan sonra işverene dilekçe ile başvurun. Sorun olmaması gerekir.

 53. songul

  ben 07.12.2009 tarihinden beri bi sirkette calismaktayim evlilikten dolay 31.05.2018 tarinde isten ayrilacam brut maasim 2236 yemek sodexso 450 lira 4 gunde yillik izinim var ne kadar tazmniat alirim omer bey bu konuda donus yaparsaniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 18500 TL tazminat alırsınız. Nakit olarak ödenmeyen yemek parası tazminat hesabına dahil edilmiyor. Yıllık izin için de ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor.

 54. ayşe çalışıcı

  işe giriş tarihim 11.11.2014
  işten ayrılcagım tarıh 04.09.2018
  evlilik nedeniyle ayrılacagım 15 gunde ıcerde yıllık ızın hakkım var alacagım tazmınat ne olur? şimdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar?

 55. Betül

  Merhaba Ömer Bey,
  İşe giriş tarihim:01.01.2011
  İşten ayrılacağım tarih:10.09.2018
  Kullanılmayan yıllık izinler:50 gün
  Brüt maaş: 2.435,40 tl
  Nikah tazminatım yaklaşık olarak ne olur? Yıllık izin alacağımı nasıl hesaplayabilirim? Nikah tarihimden 10 gün sonra, iş yerime evlilik sebebiyle ayrılmak istediğimi bildirirsem 8 haftalık ihbar süresini aynı iş yerinde doldurmam gerekir mi? Yoksa noter aracılığı ile iş yerine nikah tazminatı için dilekçe gönderdiğim tarihten itibaren iş yerinden ayrılmış sayılır mıyım? Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar süresine uymanız gerekir. İşten ayrılış talebinizi işverene ilettikten sonra kanunda belirtilen süre kadar daha işyerinde çalışmanız lazım. Yaklaşık olarak 18660 TL tazminat ödemesi alırsınız. Yıllık izin ise kullanılmayan yıllık izin gün sayısının günlük brüt kazancınız ile çarpılması sonucu bulunur. Bunun üzerinden SGK kesinti ve gelir vergisi kesintisi yapılarak net ödenecek tutar belirlenir.Bu biraz daha ayrıntılı bir hesaplamadır.

 56. Z.e

  Merhaba omer bey 22.06.2012 giriş tarihim 01.08.2018 çıkış tarihim olacak şekild e brüt maaşım 3.800 tl 420 tl ticket ve 204 tl yol parası almaktayım. 21 gün yıllık iznim ve yaklaşık 80 saat alacak fazla mesaim içerde. Alabileceğim evlilik tazminatı ne kadar olur. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 23500 TL tazminat ödemesi alırsınız. Diğer kalemler konusunda bir hesap yapabilmem zor maalesef.

 57. DENİZ

  MERHABA BEN 01.05.2014 İŞE GİRİŞ TARİHİM 18.03.2018 DE NİKAHIM OLDU BEN 1 YILIM DOLMADAN ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORUM MARTIN BAŞINDA ÇIKIŞ VERMEYİ DÜŞÜNÜYORDUM ACABA KAÇ AY ÖNCEDEN BİLDİRMEM GEREKİYOR VE BÜRÜT ÜCRETİM 3,059,74 YATIYOR NE KADAR TAZMİNAT ALABİRİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 8 hafta önceden işverene bildirmeniz gerekiyor. Çalıştığınız her ay için ortalama 250 TL civarında tazminat ödenmesi gerekiyor.

 58. Hilal

  Merhaba, 21.08.2017 tarihinde işe girdim 01.12.2017 tarihinde evlendim. işten 11.09.2018 tarihinde ayrılmayı düşünüyorum. kaç gün önceden dilekçe yazmalıyım ve 14 günlük yıllık iznim dahil ne kadar tazminat alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar ? İşten ayrılacağınız tarihi en geç ayrılış tarihinden 4 hafta önce işverene bildirmeniz gerekiyor.

 59. Hilal

  Merhaba, 21.08.2017 tarihinde işe girdim 01.12.2017 tarihinde evlendim. işten 11.09.2018 tarihinde ayrılmayı düşünüyorum. brüt maaşım 2.029 tl. Kaç gün önceden dilekçe yazmalıyım ve 14 günlük yıllık iznim dahil ne kadar tazminat alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Çalıştığınız her ay için 169 TL civarında tazminat ödenmesi gerekiyor. En az 4 hafta önce ayrılış tarihinizi işverene bildirmeniz gerekir. Yıllık izinler için ayrıca hesaplama yapılması gerekiyor.

   1. Hilal

    Teşekkür ederim

 60. Eda

  Merhaba ben 7.11.2016 tarihinde işe girdim 4.05.2018 tarihinde işten ayrıldım,içeride 14 gün yıllık iznimde var.En son bürüt maaşım 2230 tl olarak gözüküyor.Yanlış bilmiyosam ilk evlilikte devlet 2 bürüt maaş veriyor.benim hesaplamalarıma göre devlet katkısıyla beraber 7500 tutarı buluyor vergi hariç.Yalnız şirket bana 5.100 tl yatırmış sizce bu doğrumudur?itiraz etmelimiyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devlet tazminat ödemesi yapmaz. Öyle bir şey yok. Sadece kıdem tazminatı hakkınız 3500 TL civarı ediyor. İşveren iyi para ödemiş size 🙂

 61. Eda

  Devlet ödeneği deil pardon.İşverenin işçiye 60 günlük yaptığı evlilik yardımı demek istemiştim.

  1. Ömer Meriç

   Evlilik yardımı konusunda bilgim yok maalesef.

 62. Deniz

  20eylül 2016 da girdim
  21 mayıs 2019evlilik nedeni ile ayrılacağım
  420yemek kartim 205 yol 1600 asgari ücret aliyorum. 2ayda bir prim aliyorum 200ile 400arasi degisiyor. 15gunde icerde yillik iznim var ne kadar tazminat alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha ayrılış tarihinize çok var. O dönemki brüt kazanca göre hesaplayalım bence.

 63. ZEYNEP

  MERHABA BEN 17.02.2018 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM 15.10.2018 TARİHİNDE AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORUM BRÜT ÜCRET 4.246,05 TL AMA 6 AYLIK KESNTİDEN DAHİL OLUNUYORMU BU RAKAMDAN

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 6 aylık kesinti derken onu anlayamadım ?

   1. ZEYNEP

    VERGİ KESİNTİSİ ETKİLİYORMU BRÜT ÜCRETİ DEMEK İSTEDİM

    1. Ömer Meriç

     Yok vergi kesintisi etkilemez. İşyerinde çalıştığınız her ay için yaklaşık olarak 350 TL tazminat ödenmesi gerekir.

     1. ZEYNEP

      Anladım peki toplamda ne kadar almam gerekiyor EVLİLİK TAZMİNATI

     2. Ömer Meriç

      Aylık tazminat hakkınız 350 TL. Kaç ay çalıştıysanız çarpın. İşe giriş tarihinizi yanlış yazmışsınız ondan hesaplayamadım.

 64. Busra

  Merhaba a işe giriş tarihim 26.06.2017 temmuzda nikâhını yapıp Eylül’de işten çıkmak istyorm brüt 3.639 ne kadr alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 4500 TL tazminat alırsınız.

 65. ZEYNEP

  VERGİ KESİNTİSİ

 66. Ozge Öztürk

  Merhaba , işe giriş tarihim 14.07.2016 işten çıkış tarihim 01.06.2018 aylık brüt maaşım 2039 TL evlilik nediyle işten ayrıldım ne kadar tazminat alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 4000 TL tazminat ödemesi alabilirsiniz.

 67. ZEYNEP

  MERHABA BEN 17.02.2018 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM 15.10.2018 TARİHİNDE AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORUM BRÜT ÜCRET 4.246,05 TL NE KADAR KIDEM TAZMİNATI ALIYORUM

  1. Ömer Meriç

   17.02.2018 tarihinde başladıysanız tazminat hakkınız yok Zeynep HANIM. Ben ilkinde yanlış yazdınız diye düşündüm. Ama toplamda işyerindeki çalışmanızın en az 1 yıl olması halinde tazminat hakkınız var.

   1. ZEYNEP

    KUSURA BAKMAYIN YANLIŞ YAZDIM İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 17.02.2015

 68. ZEYNEP

  PARDON YANLIŞ YAZDIM İŞE GİRİŞ TARİHİM MERHABA BEN 17.02.2015 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM 15.10.2018 TARİHİNDE AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORUM BRÜT ÜCRET 4.246,05 TL

  1. Ömer Meriç

   Yaklaşık 15400 TL tazminat alabilirsiniz.

 69. Songül

  Merhaba. 19 aydır aynı kurumda çalışıyorum. Evlilik tazminatı ne kadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 3200 TL tazminat hakkınız var.

 70. Songül

  Merhaba 19.09.2016 da ise başladım 15.10.2018 de çıkmayı düşünüyorum asgari ücret alıyorum ne kadar evlilik tazminatı alabilirim

 71. Bahar köneç

  Merhaba ben 27.07.2008 de işe girdim ve 1 Eylül 2018 de evlilik nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum asgari ücretle çalışıyorum 1603 TL. Nekadar evlilik tazminatı alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 20500 TL tazminat alırsınız.

 72. Hilal Yalçınkaya

  Merhaba, kolay gelsin. 15.06.2011 tarihinde işe başladım ve 31.06.3018 tarihinde evlilik nedeniyle işten çıkmayı düşünüyorum. En az 21 günlük de izin hakkım var. Aldığım maaş 1600 lira. Tazminatım ne kadar oluyor acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 14200 TL tazminat alırsınız. Yıllık izin için hesap ayrıca yapılır.

 73. Dilek

  Meraba is yerinde bi sorun oldu ve nazminat ödememek icin beni başka şubeye yolluyorlar bende 2 ay daha o şubeye gidip işten çıkmayı Düşünü Yorum 29.09.2016 ise giriş tarihim ve 15.08.2018 de işten çıkmayı Düşünü Yorum evlilik tazminatı askeri ücretle markete çalışıyorum ne kadar tazminat alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 3800 TL tazminat alırsınız.

 74. Berna Selen

  Merhaba. Ben 17 Eylil 2016 yârinden bu yana çalışmaktayım evlilik sebebi ile çıkmak istiyorum ama kovulduğum taktirde mi daha fazla tazminat alırım yoksa evlilik sebebi ile çıkarsam mı? Aylık brüt maaşım 2,653.33. Yemek ücreti 280 tl dir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat hesabı her iki durumda da aynı hesaplanır. Farklı değil. Çalıştığınız her ay için ortalama 220 TL ödeme yapılır.

 75. Sibel

  Merhaba, 08 Mayıs 2017 işe giriş tarihim 16 Temmuz 2017 işten ayrılış tarihim olacak brüt maaşım 3.396,57 evlilik tazminatım ne olur bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım 16 Temmuz 2018 demek istediniz. Yaklaşık 3900 TL tazminat alırsınız.

 76. beyza

  merhaba 28 nisan 2017 yılında işe giriş tarihim 30 mart 2018 de nikahım oldu eylül ayında bırakmayı düşünüyorum.evililik işten çıkıs yapıcam.fakat bununla ilgili şu sorum olucak resmi tatillerde hatta bayramda dahi çalıştırıyor firma ve ekstra hicbir ödeme yapmıyor yıllık izin ise 1 yıl doldurmama ragmen sadece 1 hafta veriyor,yemek parası veriyor fakat yol param yok bunlarla ilgili dllekçe verirken ayrıtten belirtmeme gerek varmı yada bunları kanıtlayacak bi durum yok çünkü kime neyi söyleyebiliriz şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dilekçede belirtmenizde fayda var. Yarın bir gün işverenle ihtilaflı bir durum olacak olursa en azından elinizde bir belge olur. Tabi elinizde resmi bir belge olmasını istiyorsanız dilekçeyi noter onaylı göndermeniz gerekiyor.

 77. Emine çelik

  Merhaba ben evlilik nedeniyle işten ayrılmam gerekiyor. Fakat nikah tarihim 21 temmuz 2018 ben bu tarihten önce işte çıkmak zorundayım. Halletmem gereken işlerim olduğu için. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.nikahımi olduktan sonra mı iş sözleşmesini fesh etmem gerekiyor.birde 21 Mayıs 2015 giriş çıkış tarihinde nikahimdan 1 ay önce.ne kadar tazminat alabilirim nasıl bir yol izlemem gerekli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah olmadan işten ayrılmanız halinde işveren tazminat ödemenizi yapmayabilir. Daha doğrusu ödemek zorunda değil zaten. Evlilik gerekçesi ile ayrılmanız gerekir ki bunun için de resmi nikah şartı var. Brüt ücretiniz ne kadar ?

 78. ESİN

  işe girişim:04.07.2012 çıkış tarihim : 25.05.2018 brüt maaşım 3.555 evlilik sebebiyle işten ayrıldım ne kadar tazminat alırım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 20500 TL civarında tazminat alırsınız.

 79. nilüfer

  23/12/2013 işe başladım… Evlilik sebebi ile 27/06/2018 işten ayrılacağım ne kadar tazminat alırım .
  2.511.00 tl bürütüm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 11 bin TL tazminat alırsınız.

 80. Asya

  Merhaba 05.04.2011 tarihinde işe başladım 09.06.2018 tarihinde evlilik nedeniyle çıkıyorum brüt 2449,50 tl 320 tl lik yemek kartı veriyorlar. Evlilik tazminatim kaç olucaktır. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 17 bin TL tazminat alırsınız.

 81. Gizem

  merhaba. 01.10.2016 işe giriş 08.06.2018 işten çıkış. Son brüt 2872 tl ayrıca 11 gün yıllık iznim var. Ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4700 TL tazminat alırsınız. Yıllık izin ücreti ayrıca hesaplanmalı.

 82. Sibel

  Merhabalar ise giriş tarihi 01.10.2016 cikis tarihim de 01.09.2016 da olacak brüt maaşım 2234 ne kadar evlilik tazminati alabiliriz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşten ayrılış tarihinizi hatalı yazmışsınız.

   1. Sibel

    01.09.2018 yazacatim omer bey

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda yaklaşık 4400 TL civarında tazminat alırsınız.

 83. Tugba

  Merhabalar;

  Evlilik tazminatımın hesaplanması için yardımınızı rica ederim.
  Aylık brüt maaş : 4000 TL , ek olarak aylık 350 TL net yemek ödemesi, aylık 150 TL NEt yol ücreti , son 1 sene içinde aldığım brüt satış primi: 10.000 TL.
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalıştığınız her ay için ortalama 335 TL tazminat ödenmesi gerekir.

 84. Bengü

  Merhaba 18 Mart 2015 te is giris tarihim cikis tarihi 20 Eylul 2018 olacak. Son aldigim brut ucret 3054.01 tl dir. Tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 10600 TL tazminat alırsınız.

 85. Seda

  Merhaba işe giriş tarihim 14.12.2013 tarihi çıkış tarihi 14.06.2018 tarihi olacak yalnız nikah tarihim 29/06/2017 brüt maaş 2.492 net maaş 1860 ihbar süresine uyması gerekiyor mu teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 11 bin TL tazminat alırsınız.

 86. Gizem Güven

  Merhaba, 15.01.2016 işe başlangıç tarihim. Asgari ücret üzerinden maaş alıyorum. Yani brüt maaşım 2029,50 tl. 06.10.2018 de nikahım olacak. Nikah tarihinden itibaren 1. yılı doldurduktan sonra yani ekim 2019’da işi bırakmayı düşünüyorum. Tahmini olarak evlilik tazminatımı söyleyebilir misiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2019 yılı brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapmak gerekir. 2019 yılında sorun bana tekrar 🙂

 87. Derya

  Merhaba,
  İşe giriş tarihim 23.01.2017 10.06.2019 tarihinde evlilik tazminatımı alıp çıkıcam.
  Brüt maaşım yaklaşık 2.900-3.200 arası 420 yemek kartı ve 205 lira yol ücretim var yaklaşık ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2019 yılında işten ayrılmadan 1 ay önce yazın lütfen.

 88. MEHTAP

  Merhaba.
  Ben 12 Ağustos 2017 de işe girdim 2029 tl maaşım. 20 Ağustos’da nikahım ve Eylül ayında düğünüm var. ben 15 Ağustos gibi çıkmayı düşünüyorum. Kıdem tazminatı ile evlilik tazminatı aynı mıdır? ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet evlilik tazminatı evlilikten dolayı ödenen kıdem tazminatı türüdür. Yaklaşık 2000 TL tazminat alabilirsiniz.

 89. Ebru

  01.12.2014 tarihinde işi girdim beüt maaşım 3900 işten çıkış tarihim 16.06.2018 nekadar tazminat alırım evlilik sebebi ile ayrıldım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 14000 TL tazminat alırsınız.

 90. Ebru

  Sigortaya yatan brüt maaş üzerinden mi hesaplanıyor tazminat hocam yoksa bordroda yazan brüt maaş a göre mi

  1. Ömer Meriç

   Sigorta primine esas brüt kazanç üzerinden hesaplanır.

   1. Ebru

    Hocam o zaman 4900 en son brüt maaşım tekrar hedaplayabilir misiniz işe giriş 01.12.2014 çıkış 16.06.2018

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda 18 bin TL ye yakın olur.

 91. Ayşe

  Merhaba. Evlilikten öturu isten ayrilacagim 28 eylül 2016 işe giriş tarihim 30 temmuz 2018 de cikiş yapacagimm . Brüt ücret 2100 civarı aylara gore degisiyor . Tesekkurler .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4000 TL tazminat alabilirsiniz.

 92. Nursen

  Merhaba 28.04.2014 iş girişli 04.07.2018 çıkışlı aylık brüt kazancım 2515.00
  41 gün yıllık iznim var kullanmadık teşekkürler be kaar tazminat alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 10500 TL tazminat alırsınız. Yıllık izin ücretinin ayrıca hesaplanması gerekiyor.

 93. esin

  Merhaba ben 25.10.2010 da işe girdim ve 1 ekim 2018de işten ayrilacağim brüt maaşım 3.800 tl ne kdar tazminat alirim cvplarsaniz çok sevinirm smdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 30 bin TL civarında tazminat alırsınız.

 94. Seda

  Merhaba 20.12.2016 iş girişili 01.08.2018 tarihinde evlilik gerekçesiyle işimden ayrılıyorum brüt kazancım asgari ücret olarak yatıyor ne kadar tazminat alabilirim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 3900 TL tazminat alabilirsiniz.

 95. Hanife Oruçoğlu

  Merhaba 12.03.2012 ise giriş tarihim 08.09.2017 nikah tarihim işten de 30.07.2018 tarihinde çıkış olucak geçen ayın primi 2.327.16 brüt evlilik tazminatı ne kadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 14000 TL tazminat alırsınız.

 96. Esra

  25.07.2017 işe giriş
  25.07.2018 işten ayrılma
  28.06.2018 resmî nikahım olcak brüt 2436 tl alıyorum
  İşten ayrılırken evlilik tazminatımı ve yıllık izin ücretlerimi alırmıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2400 TL civarı tazminat alırsınız. Yıllık izin kullannadıysanız ayrıca yıllık izin ücretlerini de ödemeleri gerekiyor size.

 97. Gülşah

  Merhabalar 6bin tazminat alırsınız demişsiniz buna bayram mesaileri resmi tatilleride kapsıyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece kıdem tazminatı bu. Diğer alacaklar içinde değil.

 98. Gülşah

  Diğer alacaklarla beraber ne kadarı buluyor mesela

  1. Ömer Meriç

   Onu hesaplamam zor maalesef.

 99. gülçin

  merhaba ben 23 kasım 2015 de işe girdim evlilik nedeniyle 01 08 2018 işten ayrılmak istiyorum bürüt ücret 2400 primle 330 yemek bide 130 yol ne kadar tazminat alırım şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 6600 TL tazminat alırsınız.

 100. Melek

  Merhaba ben 16.03.2017 da işe girdim 31.07.2018 çıkıcam evlilik tazminatım ne kadar brüt ücret 1800

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 2400 TL tazminat alırsınız.

 101. Gülşah

  14.10 2015 tarihinde girdiğim işten tam 3 yılım dolunca yani 1 kasım 2018de evlilik nedeniyle çıksam tüm haklarımla bayram mesaisi vs alabileceğim ücret 8 -9bin mi ?

 102. dilek yalçın

  Merhaba
  04.12.2013 tarihinden beri hastanede çalışıyorum 25,06,2018 tarihinde işten çıkarsam ne kadar tazminat alırım? Brüt maaş 2496 tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 11 bin TL tazminat alırsınız.

 103. ipek

  Merhaba ise giriş tarihim 18.09.2017
  Cikis tarihim 19.09.2018
  Son brutum 2300 kaç para tazminat alabirim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2200 TL civarında olur tazminat hakkınız.

 104. Esra

  Merhaba , 3140 brüt maaş alıyorum ve 02.01.2015 tarih girişliyim.12.08.2018 tarihinde evlilik için bir yıl sürem doluyor ve 09.08.2018 tarihinde noter işe işten ayrılacağımı bildirmem yeterli midir? Ne kadar tazminat hakkım doğar ayrıca bu yıl 15.000 brüt prim aldım.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evlilikte 1 yılı doldurmadan ve ihbar sürelerine de uyarak işverene bildirim yapmanız gerekir. Toplam brüt değil son brüt kazancınız gerekli işten çıkış tarihindeki.

 105. Cansu

  Giriş 06.02.2017
  Cikis03.07.2028
  Burut 2015 evlilik tazminatı nekadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 2500 TL tazminat alırsınız.

 106. İlayda

  Merhaba,
  Ben Ekim 2012 de işe başladım. 29. 06.2018 de iş yerinden evlilik nedeniyle ayrılacağım. Alacağım tazminat ve tutarı nedir ?

 107. İlayda

  Merhaba,
  Giriş Ekim 2012, çıkış 29.06.2018.
  Brüt maaş 4.238,55 TL. haziran ayı.
  Evlilikten dolayı işten ayrılacağım. Alacağım tazminat miktarı ve türü nedir ?
  Birde işyeri ile yapacağım işlem akışı nedir ?

  Teşekkürler şimdiden,
  İyi çalışmalar,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 24 bin TL tazminat alırsınız. Resmi nikahı çıkardıktan sonra işten çıkış talebinizi ihbar sürelerine uyarak işverene bildirin.

   1. İlayda

    Çok teşekkürler.

 108. Sukran

  Merhaba 20. 12 .2016 girisim 1600 alıyorum maaşım 8. 07.2018 nikah yapıp çıkacam ne kadar alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız nedir acaba?

 109. Duygu

  Merhaba 15.01.2007 girisliyim 3700 lira brüt ücretim ne kadar evlilik tazminatı alirim ve tazminatım son aldığım maaşa göre mı hesaplanıyor teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalıştığınız her ay için tazminat tutarı yaklaşık 308 TL olacaktır.

 110. Ezgi

  İse giriş tarihi: 24.11.2016
  Evlilik tarihi: 28.10.2017
  İşten ayrılma tarihi: 30.06.2018
  Son brüt maaş ortalama: 2500 tl
  Alacağım evlilik tazminatı ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 3900 TL tazminat alırsınız.

 111. Emine

  Brüt maaş:2533 işe giriş tarihi, 27,06,2014 işten çıkış 01.08.2018. Evlilik 25.08.2017. Evlilik dolayısıyla işten ayrılmak için kuruma ne zaman ne zaman bilgi verilmeli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 10500 TL tazminat alırsınız.

 112. Oya

  23 Ekim 2017 de işe başladım . 22 temmuz 2018 ‘de düğünüm var . 2019 haziranda işten ayrılmayı düşünüyorum. Ne kadar evlilik tazminatı alabilirim ? Maaşım 4665 TL.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2019 Hazirana daha bir yıl var. O zaman brüt ücretinizi yazın bize. O zaman hesaplayalım.

 113. Bulut

  Merhabalar 16.11.2018 de girisim oldu 31.08.2018 de evlenip cikmayi dusunuyorum 3900 mayis ayinda yatirilan bürüt nekadara alirim acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Giriş tarihi hatalı yazdınız sanırım.

 114. ELİF

  merhaba 18.01.2017 tarihinde işe başladım 02.11.2018 tarihinde evlenip işten çıkmayı düşünüyorum en son bürütüm 2,584.65 dir ne kadar evlilik tazminatı alırım yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4700 TL tazminat alırsınız.

 115. Meryem şeremet

  Merhaba 16.11.2015 tarihinde işe başladım. 30.12.2018 tarihinde de işten ayrılmayı düşünüyorum. En son brüt 2530 nekdr evlilik tazminatı alırım şimdiden taşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7800 TL tazminat alırsınız.

 116. Zehra

  Merhaba, işe giriş 04.01.2014 işten çıkış 30.10.2018 brüt 3534 (evlilik nedeniyle)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 16700 TL tazminat alabilirsiniz.

 117. YARENN

  merhaba ben 14 eylül 2015 tarihinde işi başladım 14 nisan 2018 tarihinde evlendim şimdi Kasım 2018 tarihinde işten ayrılmak istiyorum evlilik tazminat hakkım nedir brük 2201 tlden yatıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 5600 TL ödeme alırsınız.

 118. Duygu

  Merhaba 10 ocak 2007 de ise basladim son brüt maaşım 3700 lira ne kadar evlilik tazminatı alirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her 1 aylık çalışmanız için ortalama 308 TL tazminat ödenmesi gerekir.

 119. Kübra

  18.10.2011 giriş 09.07.2018 çıkış brüt maaş 2029.50 evlilikten dolayı çıkınca kaç para tazminat alınır.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 13600 TL tazminat alırsınız.

 120. Çiçek

  Merhaba 5.12.2009 işe giriş 1.9.2018 evlilikten dolayı çıkış son brüt ücret 3600 toplam ne kadar tazminat alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 31500 TL tazminat alırsınız.

 121. kübra

  MERHABA İŞE GİRİŞ 20.02.2014 ÇIKIŞ 9.8.2018 NE KADAR EVLİLİK TAZMİNATI ALIRIM? BRÜT 2029,50

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9100 TL tazminat alırsınız.

 122. Gökhan

  İşe giriş 01.10.2014 işten çıkış 01.08.2018 evlilik tazminatı nekadar alınabilir brüt 3163

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 12000 TL tazminat alırsınız.

 123. Ezgi

  Merhaba ,

  01.09.2015 işe başlamam tarihim
  19.12.2017 evlilik tarihim
  30.08.2018 de ayrılacağım son brüt ücretim 7600 TL’dir.
  Ne kadar evlilik tazminatı alırım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 16300 TL tazminat alırsınız.

 124. Sema

  Merhaba evlilik tazminati için 07.12.2004 – 12.07.2018
  Brüt maaş toplam kazanç 2.029.50 tl teşekkürler
  Cikan sonucun doğruluk payı nedir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 27500 TL ödeme alırsınız. Biz yaklaşık olarak hesaplıyoruz. Aşağı ya da yukarı küçük farklılıklar olabilir.

 125. Melek çelebi

  Işe giriş tarihim 06.04.2017
  Çıkış tarihim 05.07.2018
  Brüt maaşı 2.040
  Aldığım maaş asgari
  Evlilik tazminatı ne kadar alablirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 2500 TL tazminat alırsınız

 126. suheda

  Merhaba.İşe giriş 10.11.2015 çıkış 10.08.2018 brüt 2029.5

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 5500 TL tazminat alırsınız.

 127. Burcu

  Merhaba 06.09.2017
  15.09.2018 evlilik tazminatim ne kadar olucak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınızı yazabilir misiniz?

 128. Rümeysa

  Merhaba ben asgari ücret çalışıyorum 2016Ekim 15dw işe başladım 2018 2temuz çıkış tarihi acaba ne kadar Bi ücret alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 3200 TL alırsınız.

 129. Tugba

  Merhaba
  27.08. 2016 ise giriş .21.07.2018 ayrılış son brüt 2200
  Yillik brüt ortalama 3200
  Son ay ortasında işden ayrıldığım için kaybın olurmu çok sayıda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama brüt kazanca göre değil son brüt kazanca göre yapılıyor hesaplama. Yaklaşık 4400 TL tazminat alırsınız.

 130. Hanife Oruçoğlu

  Merhaba
  12.03.2012 ise giriş tarihim
  08.09.2017 evlilik tarihim
  30.07.2018 çıkış tarihim ne kadar evlilik tazminatı alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız ne kadar?

 131. Elif

  Merhaba işe giriş 21.10.2013
  Çıkış tarihi 10.08.2018
  Brütüm 3000 dir evlilik tazminatım nekadar yatar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 13750 TL tazminat alırsınız.

 132. Hanife Oruçoğlu

  Merhaba
  12.03.2012 ise giriş tarihim
  08.09.2017 evlilik tarihim
  30.07.2018 çıkış tarihim ne kadar evlilik tazminatı alabilirim brüt 2249

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 14200 TL tazminat alırsınız.

 133. BEYZA ÖZTEKİN

  ıse gırıs tarıhım: 24.12.2009
  evlılık tarıhım :21.06.2018
  ısten cıkıs verıcegım tarıh:31.12.2018
  brut maasım:2.875 tl
  ne kadar tazmınat alırım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 26 bin liraya yakın tazminat alırsınız.

 134. Duygu

  Merhaba e devlette görünen son brüt ücretim 3700 lira 15.01.2007 işe giriş tarihim ne kadar tazminat alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama her aylık çalışma için 308 TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size.

 135. Seren

  Merhaba, 15ekim 2015 işe giriş tarihim brüt 3115tl set ksrtım 400 tl 01.08.2018tarihi itibariyle evlilik sebebi ile cıkıcam ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 8800 TL tazminat alırsınız.

 136. İlkay

  01.02.2018 giriş – 01.08.2018 çıkış, son brüt 4506tl –
  Ayrıca önceden haber vermek zorunda mıyım? (evlilik nedeniyle)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşyerinde toplam çalışma süreniz 1 yıl olmadığı için tazminat hakkınız yok.

   1. İlkay

    01.02.2016 giriş – 01.08.2018 çıkış, son brüt 4506tl – aylık 300tl yemek kartı ödemesi alıyoruz
    Ayrıca önceden haber vermek zorunda mıyım? (evlilik nedeniyle)

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yaklaşık olarak 11260 TL tazminat alırsınız. İhbar sürelerine uyarak işverene önceden haber vermeniz gerekir evet.

 137. eda üçer

  1 temmuz 2016 işe başladım
  23 eylül 2017 nikahlandım
  31 temmuz 2018 işi bırakacağım
  senelik iznimi kullanmadım
  ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar?

   1. eda üçer

    2080

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda yaklaşık olarak 4300 TL civarında tazminat alırsınız.

     1. eda üçer

      senelik izinle berabermi 4300 15gün senelik izin hakkım var

     2. Ömer Meriç

      Senelik izin ayrı. Benim hesapladığım tazminat.

 138. Sema Cinemre

  İş giriş01.02.2007
  İş çıkış:31.08.2018
  Evlilik Tarihi:01.10.2017
  Ne kadar evlilik tazminatı alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 38 bin TL tazminat alabilirsiniz.

 139. Berna

  11 Ağustos 2015ten beri aynı isyerinde çalışıyorum. Fakat 2017de çıkış giriş yapildi. Önümüzdeki sene de evlenip isten ayrilmayi düşünüyorum. Evlilik tazminatı hesaplanirken 2015ten beri calismisligim mi baz alınır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Giriş çıkış yapıldıysa ve hizmet kesintiye uğradıysa 2017 yılı itibariyle hesaplanır normalde.

 140. Duygu

  Merhaba 31 ağustosta işten ayrilicam tazminatım ağustos ayının brutune göre mı hesaplanicak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet Ağustostaki son brüt kazancınıza göre hesaplanır.

 141. yeliz

  Merhabalar. 25 aralık 2016 tarihinde işe giriş yaptım yine aralık 2018 tarihinde evlilik sebebiyle çıkış yaparsam ne kadar tazminat alırım? net maaşım 2500 400 yemek ve 205 yol ödemesi alıyorum artı olarak aralık ayı brütümde 4059.21 tl dir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 8000 TL civarında tazminat alırsınız.

   1. yeliz

    bana şirketten 5,000 diyorlar hesaplamayı nasıl yapabilirim açıklamanız mümkün müdür?

    1. Ömer Meriç

     Kıdem tazminatı hesaplaması şeklinde aramanızı öneririm. Teknik kısımlar var buradan anlatmam zor olur.

 142. candan büyük

  ben şu konuda görüş alabilirmiyim
  iyi bilinen tanınan kozmetik firmasında çalışıyorum
  yani büyük bir firma
  evlilik dolayısı ile işten ayrılacağım
  maaşlar ayın 5 yatıyor ve ben 31 agustos işi bırakacağım
  acaba tazminatım o ayın maaşı ile ödenirmi yoksa bir sonraki ayamı sarkıtırlar
  brüt 2080
  işe giris 1 temmuz 2016
  işten ayrılış 31 temmuz 2018

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt ücretinize göre ödeme yapılır. Son ay brüt ücret üzerinden hesaplama yapılır. Ortalama 4000 TL tazminat alırsınız.

 143. Berna

  03.2007 iş giriş tarihi
  31.08.2018 işten çıkış
  Brüt 3300
  Evlilik nedeni ile ayrılma tazminat ne alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 37500 TL civarında tazminat alırsınız.

 144. Mükerrem Tokka

  Merhaba 11.11.2016 işe giriş tarihim 01.08.2018 de işten ayrılsam brüt 2590,35 Ticket 380 alıyorum tazminatım ne kadar olur.Evlilik dolasıyla çıkmam dahilinde ihbar sürem varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7120 TL tazminat alırsınız.

 145. Neslihan

  Merhaba işe giriş tarihim 14.10.2016
  Nikah tarihim 14.02.2018 işten
  İşten çıkışı tarihim de 15.08.2018 ne kadar tazminat alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt ücretiniz ne kadar acaba?

 146. halime sevinç

  büyük kurumsal bir firmada çalışıyorum her ayın 5.inde maaşlar yatıryor ben 31 temmuzda evlilik dolayısı ile işten ayrılacağım 2 senelik tazminat hakkım var ne kadar alıcağımı az cok biliyorum ögrenmek istediğim acaba tazminatım ilk maaşla beraber yatarmı yoksa ayın 5.inde sadece maaş yatırılıp tazminat sonraki ayamı sarkar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat ödemesi genelde maaşla beraber ödenmiyor. Ayrıca ödeniyor ama bu durum şirketinize kalmış. Kanunda bunun için belirlenen bir süre şartı yok.

 147. selma

  merhaba 23.06.2014 tarihinde işe başladım 1/09/2018 tarihinde işten çıkacağım brüt maaşım 2179 ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 5600 TL tazminat alırsınız.

 148. Kübra

  Merhaba evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum işe giriş tarihim 01.12.2010 işten ayrılma tarihini 01.04.2019 düşünüyorum brüt maaşım 2750

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu işten ayrılış tarihinizde hesaplamak daha mantıklı. O dönemki brüt ücretinize göre yani.

 149. Zeynep

  Merhaba 01.01.2010 tarihinde işe girdim 31.07.2018 evliklikten dolayı çıkış yapıyorum bürüt ödenen 4900 ne kadar tazmınat hakkım oluyor teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 42 bin TL tazminat alırsınız.

 150. selma

  merhaba 23.06.2014 işe başlama tarihim 31/12/2018 işten ayrılış tarihim brüt ücretim 2170 ne kadar evlilik tazminatı alırım teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 9761 TL tazminat alırsınız.

 151. Neslihan

  Merhaba 14.10.2016 tarihinde başladım işe 14.02.2018 tarihinde evlendim ve 15.08.2018 tarihinde işten ayrılcam asgari ücret alıyorum şuanda acaba ne kadar tazminat alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 3700 TL civarında tazminat alırsınız.

 152. Faika

  Merhaba;
  23 mayıs 2016 iie giriş 31 temmuz 2019 işten çıkışım olacak evlilik için. Brüt maaşım 2080 ne kadar tazminat alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu bize işten ayrıldığınız tarihte sorun lütfen. Şimdiden hesaplamak mantıksız.

 153. Yagmur

  24.06.2017 giris tarihim 31.07.2018 cikis tarihim aylik brut tutarim 2.545 aylik yemek param 400 251 tl yol parasi aliyorum evlilik sebebiyle cikiyorum ne kadar tazminat alirim

 154. Yagmur

  24.06.2017 ise giris tarihim 31.07.2018 isten cikis tarihim evlilik sebebi ile icerde 8 gun yillik iznim var 9 gunde icerde izinim var ne kadar tazminat alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 2755 TL tazminat alırsınız. Diğer alacaklar konusunda bir hesap yapamıyorum buradan.

 155. tugce

  merhabalar işe girişim 01.06.2016 ve ben evlilik sebebi ile 01.10.2018 tarihinde işten ayrılacağım. içeride 10 gün iznim var. brüt maaşım ise 3267,5. ne kadar tazminat alırım? ihbar süresi bildirmem yasal olarak gerekli midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar sürelerine uymanız gerekiyor evet. Yıllık izin hesaplama başlıklı yazımızdan yıllık izin için ne kadar ücret alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Alabileceğiniz yaklaşık tazminat tutarı 7600 TL civarında olacaktır.

 156. leyla

  Merhabalar 16/09/2015 tarihinde işe girdim 30/09/2018 tarihinde işten çıkacağım aylık brüt 2.400 ne kadar tazminat alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 7200 TL tazminat alırsınız.

 157. Tuba

  Merhab, İşe başlangıç tarihi 08.2013 çıkış tarihi 09.2018 ne kadar evlilik tazminatı alırım Brüt maaş 4080

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 20750 civarında tazminat alırsınız.

 158. Sibel

  09.02.2018 ise giriş tarihim evlilikten dolayı 21.08.2018 de işten ayrilcam 2040 TL brüt ücret ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yılı tamamlamadığınız için tazminat hakkınız yok.

 159. Gizem

  27/07/2017 başlangıç tarihi çıkmışım da 01/01/2019 olsa ne kadar tazminat alırım evlilik çıkışı olucak benim 2029.50

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2019 brüt asgari ücrete göre hesaplanır. İsterseniz 2019 asgari ücret belli olduğunda hesap edelim.

 160. tuba

  merhabalar ..
  . işe giriş tarıhım 2014 nisan ,evlılık sebebıyle çıkış tarıhı de 2018 aralık . normalde maaş 2800 tl alıyorum toplamda ama asgari ücretli çalışan olarak gosterılıyormusum. ihbar süresine de uyarak hangısıne gore ne kadar tazmınat hakkım olur
  bir de yıl içerisindeki resmi tatıller ve diğer tatıllerden mesai hakkım bu sure içerisinde hiçbir zaman yatırılmadı. onları da alabılır mıyım bunun dısında

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret üzerinden hesaplama yapılırsa çalıştığınız her ay için ortalama 170 TL gibi bir rakam ödenir. Resmi tatillerde çalıştıysanız ya da fazla mesai yaptıysanız bunlara ilişkin ödemelerin de ayrıca yapılması lazım. İhbar sürelerine de uymanız gerekiyor tabi.

 161. Hatice

  21 aylık çalışanım evlilik nediniyle çıkış yapacağım tazminat tutarım ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar?

   1. Hatice

    1600 Alıyorum 12.12.2016 giriş 30.09,2018 çıkış tarihim

    1. Ömer Meriç

     Yaklaşık olarak 3500 TL tazminat alırsınız.

 162. rabi

  Merhaba brüt 5200 tl 23.02.2015 işe giriş 27.08.2018 işten çıkış. 12 gün iznim mevcut. 09.09.2017 evlilik tarihim. Evlilik nedeniyle çıkış yapıcam. Tazminatım ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat ödemeniz yaklaşık 18200 TL civarında olur. Yıllık izin için ayrıca hesaplama yapılması gerekiyor.

 163. Ozlem

  Merhaba ise giriş tarihim 04.20.2016 işten çıkış tarihim ise 05.01.2019 brüt 2.850 tl ne kadar tazminat alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihinizi yanlış yazmışsınız.

 164. arzu

  merhaba işe giriş 09,06,2014 çıkış aralık 2018 bürüt maaş:2,238 ne kadar alabilirim bir de nikahtan sonra çalışmayacağım ne zaman çıkış yazımı vermeliyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 10000 TL civarında tazminat hakkınız olur.

 165. şengül

  merhaba,
  30 haziran 2015 tarihinden beri çalışmakta olduğum işimden evlilik mazeretiyle ayrılmak istiyorum. 2401,31 tl son ödenen brüt maaşım. ne kadar evlilik tazminatı alabilirim bilgi verebilirmisiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7200 TL tazminat alırsınız.

 166. Humeyya

  Merhaba evlilik nedeniyle isten ayrilacagim 03.02.2011 ise giris tarihim. 28.12 cikis tarihim olacak 2.500 tl burut maasim 40 gunlukte iznim var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 18500 TL civarında tazminat ödemesi alırsınız. Yıllık izin ücretinin ayrıca hesaplanması gerekiyor

 167. Nursel

  Merhaba iyi çalışmalar, ise giriş tarihim 22.04.2015 , evlilik tarihim 22.09.2017 dir. Evlilik kıdem tazminati 1 yıl süresi içine ihbar süresi dahil midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkış tarihi en geç evlilik tarihinden 1 yıl sonrası olmalı. Buna göre de İhbar süresine uyarak işverene bildirim yapmanız gerekiyor.

 168. Gözde

  Merhaba, ben 02.05.2017 yılında işe başladım 12.05.2018 yılında evlendim aldığım aylık brüt maaş 3218 TL dir yıllık aldığımız brüt ikramiye tutarı 3658 TL dir. 28.02.2019 tarihinde evlilik nedeni işe işten ayrılmayı düşünüyorum alacağım tazminat tutarı ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2019 yılındaki brüt ücretinize göre yeniden hesaplamak daha sağlıklı olacaktır.

 169. İlke

  Merhaba, Ekim 2018 de nikahım var. işe giriş tarihim mart 2012, temmuz 2019 itibari ile ayrılacağım. brüt maaşım 4128,83 lira ne kadar evlilik tazminatı alırım? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Temmuz 2019 döneminde işten ayrılmadan bir ay önce son brüt kazancınızı yazın o zaman hesap edelim. Farklı olabilir çünkü.

   1. İlke

    Yaklaşık 3 senedir brüt değişmedi 🙂 muhtemelen aynı olacaktır

    1. Ömer Meriç

     :). Bu durumda çalıştığınız her ay için yaklaşık tazminat ödemeniz 340 TL civarında olacaktır.

 170. Humeyya

  8/8 calismak tazminati etkiliyormu peki ben 03.02.2018 den beri surekli 12 saat calisiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Bunun tazminat üzerinde bir etkisi yok. Tazminat hesabında kazanç önemli.

 171. Mine

  05.07.2017 işe giriş tarihim 17.09.2018 çıkış tarihim olacak evlilik tazminatı ne kadar alırım 1 aylık ücretsiz iznim var bu almamı etkilermi¿ şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız ne kadar?

 172. Nergiz

  Merhaba,
  02.05.2016 giriş tarihim 02.10.2018 çıkış tarihim. Ne kadar evlilik tazminatı alırım? Hesaplar mısınız?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar acaba ?

   1. Nergiz

    Merhaba,
    6.600 TL. Brüt kazancım var. 200 net yol ve 400 tl net yemek ücreti ve 13 maaş alıyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Yaklaşık olarak 13 bin TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size. Tazminat hesaplaması tavan tutar esas alınarak hesaplanacak sizin için.

 173. nasiye çolak

  özel sektörde 10 yıldır çalışmaktayım 10 yıl sonrasında kendi isteğimle işten ayrılmada tazminat hak edebiliyor muyum iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı olarak ilk işe başlangıç tarihiniz ne zaman ?

   1. nasiye çolak

    2006 haziran ilk sigorta başlangıc tarihımdır. suandaki iş yerime giriş tarihim 15.06.2011

    1. Ömer Meriç

     Maalesef kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hakkınız olmaz.

 174. Gamze

  Merhaba 04.04.2013 tarihinde işe girdim evlilik nedeniyle işten ayrılacağım 2019 mart ayında ayrılmayı düşünüyorum brüt maaş 2200 muhtemelen 2019da da aynı olacaktır ne kadar tazminat alırım birde ihbar süresi beklemek zorundamıyım? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 13200 TL tazminat ödemesi alırsınız.

 175. Münevver

  04.01.2016 işe giriş tarihim brüt kazancım en son 3150 TL 01.10.2018 çıkış tarihim olacak evlilik nedeni ile ne kadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 8700 TL ödeme alırsınız.

 176. Ayşe

  Merhaba 29/09/2017 tarihinde girdim ve Aralık 2018 da evlenip ayrılmayı düşünüyorum. BRÜT: 2.836.56 tl tazminatım ne olur?
  ayrıca ihbar süresini beklemek zorunda mıyım? yoksa istifa ettiğim gün ayrılabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar süresini beklemeniz gerekiyor. Yaklaşık 3543 TL ödeme alırsınız.

 177. rengin

  merhaba; 02.01.2018 tarihinde işe girdim ve kasım 2018 de nikahım var.Evlilik tazminatı ile ayrılmak için ocağın 2 sini beklesem ne kadar tazmınat alabilirim.son brüt ücretim 2 362 tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ocak ayından sonra brüt maaşınız değişir ise alacağınız tazminat tutarı da artar. Brüt maaşınız ne kadar olacak ocak ayında?

 178. DENİZ

  MERHABA
  19 OCAK 2016 DA İŞE GİRDİM 11 KASIM 2018 DE EVLENDİM NE KADAR TAZMİNAT ALIRIM
  İŞVERENİM ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTERİYOR MAAASIMI
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalıştığınız her ay için ortalama 169 TL tazminat alırsınız. Çıkış tarihinizi belirtmemişsiniz.

 179. Fatma

  Merhaba 26.01.2017 giriş tarihi
  Evlilik tarihini 18 .03.2018
  Çıkış tarihim 01.02.2019
  Brüt maaş 3800 ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 7600 TL tazminat alırsınız.

 180. Sinem

  Merhaba , 21.09.2016 tarihinde iş başlangıç tarihim 2019 haziran ayında evlilik sebebiyle ayrılmayı düşünüorum toplamda 33 ay çalışmış olucağım . Maaşım asgari ücret üzerinden görünmektedir. Ama pririmli bir çalışanım..bodromda pirim rakamlarım yer almakta genelde brüt maaşım 3500-4000 tl değişiyor
  Hesaplama nasıl yapılır? Ne kadar alabilirim.. teşekkürler şimdiden..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sinem Hanım.
   Primler eğer düzenlilik arz ediyorsa kıdem tazminatı hesabına dahil edilmesi gerekiyor. Eğer primi her ay alıyorsanız ortalama 3500 TL brüt maaş üzerinden yaklaşık 9500 TL ödeme alırsınız.

 181. Sinem

  Merhaba ise giris tarihim 20/11/2013 çıkış olarak 22/02/2019. Tarihini dusunuyorum.evlilik tarihim 24/02/2018 son brut maasim 4.691,88 tl dir. Ne kadar tazminat hakediyorum acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 25500 TL tazminat alırsınız.

 182. HİLAL

  Merhaba işe giriş tarihim 15.06.2010
  evlilik tarihim 16.12.2018
  haziran 2019 gibi ayrılmayı düşünüyorum brütüm asgari ücret üzerinden toplamda ne kadar tazminat alabiliyorum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 27500 lira tazminat alırsınız.

 183. hilal

  merhaba 01.09.2015tarihinde işe başladım 02.05.2019 tarihinde evlilik nedeniyle işten ayrıldım içerde 13 gün kullanmadığım yıllık iznimde var acaba yıllık izinlerimin ücretini ve kıde-m tazminatı ücretim ne kadar alacağım.. brütüm en son bodromda 3700 tldir.teşekürler şimdiden….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 13.500 lira civarında tazminat ve 1150 lira civarında da yıllık izin parası alırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.