Evlilik Yardımı 2019-Evlenen Çiftlere Ödenen Yardımlar Nelerdir!

0

Evlenen çiftlere çeşitli Kurumlar tarafından nikah parası, çeyiz parası, evlilik parası ya da evlilik yardımı adı altında ödemeler yapılmaktadır. Bu başlık altında 2019 yılı içerisinde resmi nikah çıkartacak olan çiftlere ödenecek yardımları bulabilirsiniz.

Evlilikten dolayı ödenen yardımlar nelerdir?

Evlilik yani resmi nikahtan dolayı ödenen yardımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı,
  • Anne/babasından dolayı SGK’dan ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı,
  • Devletin yapmış olduğu evlilik yardımı.

Şimdi bu yardımlardan yararlanma şartlarına kısaca değinelim.

1-Evlilik tazminatı nasıl alınır, şartları nelerdir ? 2019 evlilik tazminatı ne kadar ?

İşyerindeki çalışması en az 1 yıl olan ve resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılanlara ödenen tazminat evlilik tazminatı olarak adlandırılır. Bu yardımdan 4a diğer adı ile ssk kapsamında çalışan  kadınlar yararlanır. Eğer asgari ücretli çalışansanız ve 2019 yılında evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız bir yıllık çalışmanız için alabileceğiniz evlilik tazminatı tutarı 2550 TL civarında olacaktır. Yani işyerindeki her aylık çalışma için hak edeceğiniz tazminat tutarı aylık olarak 213 TL civarında olacaktır. Ayrıntılı bilgiyi evlilik tazminatı alma şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2-SGK çeyiz parası nasıl alınır, şartları nelerdir ? 2019 SGK çeyiz parası ne kadar ?

Resmi nikah çıkartılan tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SSK, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında ölüm/yetim maaşı alanlar talepte bulunmaları halinde maaşlarının 24 katı tutarında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çeyiz parası alabilmekte. Yani örnek veriyorum resmi nikah tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 400 TL maaş alıyorsanız talepte bulunmanız halinde 9600 TL tutarında çeyiz parası alırsınız. SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için SGK çeyiz parası alma şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3-Devletin evlilik yardımı 2019 nasıl alınır, şartları nelerdir ? 2019 evlilik yardımı ne kadar ?

Devlet tarafından evlenenlere evlilik yardımı ödenmesine ilişkin düzenleme ilk defa 2015 yılı itibariyle hayatımıza girmiştir. Bu yardımdan sadece kadınlar yararlanabilmektedir. Evlenme yardımından yararlanabilmeniz için;

  • Resmi nikah tarihinden en az 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birisinde çeyiz hesabı açmanız,
  • En az 3 yıl hesaba katkı payı ödemesi yapmanız,
  • Evlilik tarihi itibariyle 27 yaşını tamamlamamış olmanız,

Gerekiyor. Hesabı açmanız ve 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmanız halinde devlet hesapta biriken paranın %20’si kadar size evlenme yardımı ödemekte. Ancak evlenme yardımı hiç bir şekilde 7500 TL yi geçememekte. Siz de çeyiz hesabı açtırarak devletin evlenme yardımını alabilirsiniz.

İşyerinde evlilik parası ne kadar ?

Eğer sözleşmenizde ayrı bir hüküm yoksa işveren size evlilikten dolayı evlilik parası ödemek zorunda değildir.

Evlenme yardımı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor sayfasından sorabilirsiniz. 



Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.