EYT Bağkur Emeklilik Şartları & 7200 Güne Düşecek mi?

EYT bağkur emeklilik şartları özellikle bağkur eşitleme açıklamasının yapılmasından sonra en çok aranan konulardan birisi oldu. Bildiğiniz gibi EYT düzenlemesini içeren torba yasa 03 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Düzenlemeden 08.09.1999 tarihi öncesinde başlangıcı olan binlerce 4b sigortalısı diğer adı ile bağkurlu da yararlandı ve emekli oldu. Primi eksik olanlar ise bağkur prim eşitleme beklentisi içerisine girdi. Bu içerikte hem şartlar hem de 7200 gün prim eşitleme düzenlemesinin ne zaman çıkacağı hakkında bilgi verilecektir.

Bağkur eyt şartları

EYT düzenlemesi kapsamında bağkurdan yaş şartı olmadan emekli olabilmek için aranan ilk şart 08.09.1999 tarihi ve öncesinde prim ödenmiş olması. Prim ödemesi SSK kapsamında ise 18 yaşın üzerinde olması şartı aranıyor. 08.09.1999 tarihi ve öncesinde emeklilik için sigorta başlangıcınız varsa EYT kapsamında yaş şartı olmadan normal emeklilik hakkınız bulunmaktadır. Erkekler için aranan prim gün sayısı şartı 9000 gün iken, kadınlar için ise 7200 gün olmaktadır.

EYT kapsamında bağkurdan emeklilik şartları yukarıda belirtildiği gibidir.

  • Eğer 08.09.1999 tarihi ve sonrasında girişiniz varsa bağkur emeklilik şartları başlıklı içeriğimizden kademeli emeklilik şartlarınıza ve yaş şartınıza göz atabilirsiniz.
  • Bağkur 5400 günde EYT için bir düzenleme yapılmadı. Mevcut şartlar korundu. Giriş tarihine göre kısmi emeklilik şartlarınız için bağ-kur 5400 günden emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EYT bağkur primi 7200 güne düşecek mi?

Bildiğiniz gibi SSK’da EYT için gereken en fazla prim günü 5975 gün iken bağkurda kadınlar için 7200, erkekler için ise 9000 gün istenmektedir. Hal böyle olunca bu durumda bir eşitsizlik ve haksızlığa neden olmaktadır. Hükümet de bu haksızlığı gördü ve bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Daha önce bağkur primi 7200 güne düşecek mi başlıklı içeriğimizde de açıkladığımız gibi yapılacak düzenleme ile bağkur SSK primi eşitlenecek ve bağkurda normal emeklilik için istenecek gün sayısı 7200 güne düşürülecek.

Eyt bağkur düzenlemesi ne zaman açıklanacak?

EYT bağkur düzenlemesi yani prim gün sayısının 7200 güne düşürülmesi büyük bir ihtimalle 14 Mayıs 2023 seçimlerinden sonra gerçekleştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN, prim gün sayısının düşürülmesi ile ilgili bir çalışma olduğunu, sağlanan istihdama göre kademeli olarak düşürülebileceğini açıklamıştı. Bakalım düzenleme ne zaman ve nasıl çıkacak. Bağkur prim eşitleme twitter sayfamızdan son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Eyt Bağkur primi düşecek mi diye fikrimi soracak olursanız ben kademeli olarak düşürüleceğini düşünüyorum. Yapılan açıklama da o şekilde oldu. Sanırım herkes için 7200 gün olmayacak.

EYT’de Bağ-Kur prim gün sayısı kaç olacak?

08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olan kadınlarda 7200 gün, erkeklerde ise 9000 gün şartı aranıyor. Yapılacak düzenleme ile erkekler için de 7200 güne düşürülmesi gündemde.

EYT Bağkurluları kapsıyor mu?

Evet, 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olanları kapsıyor.

SSK ve Bağ-Kur primleri eşitlenecek mi?

Evet, eşitlenmesi gündemde. Bağkur için de 7200 güne düşürülecek.

1/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın