Eyt Çıkarsa Ne zaman Emekli Olurum Hesaplama

Eyt çıkarsa ne zaman emekli olurum hesaplama işlemini yapmak isteyen birçok okurumuz var. Artık emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenlemenin çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor ve 2023 seçimlerinden önce de çıkması bekleniyor. Herkes eyt haberlerini yakından takip ediyor ve Eyt’lilere müjdeli haberi bekliyor. Tabi konu hakkında en çok sorulan soru da doğal olarak EYT çıkarsa ben de yararlanır mıyım ya da EYT yasası çıkarsa ne zaman emekli olurum sorusu olmakta. Bu yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağım. Ayrıca son dakika eyt haberleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririm.

Eyt çıkarsa ne zaman emekli olurum hesaplama işlemini yapmak isteyen birçok okurumuz var. Artık emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenlemenin çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor ve 2023 seçimlerinden önce de çıkması bekleniyor. Herkes eyt haberlerini yakından takip ediyor ve Eyt’lilere müjdeli haberi bekliyor. Tabi konu hakkında en çok sorulan soru da doğal olarak EYT çıkarsa ben de yararlanır mıyım ya da EYT yasası çıkarsa ne zaman emekli olurum sorusu olmakta. Bu yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağım. Ayrıca son dakika eyt haberleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririm.

Eyt nedir ?

Öncelikle eyt ne demek sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. EYT emeklilikte yaşa takılanlar kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Emeklilikte yaşa takılanlar ise ilk defa sigorta başlangıç tarihine göre emeklilik için gerekli prim gününü tamamlamış ancak yaşı tamamlamadığı için emekli olamayan kişilerdir. Örneğin 01.03.1996 tarihinde başladınız ve SSK’da normal emeklilik için gerekli olan 5825 günü tamamladınız ama 56 yaşı tamamlamadıysanız ve 56 yaşı bekliyorsanız siz de EYT’lisiniz.

Peki Eyt kimleri kapsıyor ?

Peki eyt nedir kimleri kapsıyor? Konunun en önemli kısmı burası. EYT herkesi kapsamayacak. Henüz taslak metin netleşmedi ancak yeni çıkacak yasa 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde başlangıcı olanları kapsayacak. 08.09.1999 tarihinden önce işe girenlerde normalde emekli olabilmek için gereken prim gününü tamamlamak yeterli olurken o tarihte çıkartılan yasa ile yaş şartı getirilmiş ve maç devam ederken kural değiştirilmişti. Dolayısıyla 08.09.1999 tarihi öncesinde prim ödemesi olanların mevcut hakları elinden alınmıştı. İşte çıkacak olan EYT yasası ile;

 • 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olanlar yaş beklemeden ya da yaş şartında indirim yapılarak emekli olabilecekler.
 • 08.09.1999 tarihinden sonra başlayanlar emeklilik için gerekli prim günü şartını tamamlayıp yaşı bekliyor olsalar bile bu haktan yararlanamayacaklar.

Eyt’ye göre emeklilik hesaplama

Emeklilikte yaşa takılanlar eyt yasasından yararlanabilmeleri için aranan 08.09.1999 tarihi ve öncesindeki işe giriş şartını sağlamalıdır. Öncelikle SGK emeklilik tablosundan ilk defa prim ödeme tarihinize göre size gerekli olan gün sayısına bakınız. Normal emeklilik için gereken gün sayısını tamamladıysanız eyt hesaplamasına göre yaş beklemeden emekli olabileceksiniz.

 • Bu durumda eyt erken emeklilik yasası çıktığında 08.09.1999 tarihinden önce girişi olup SSK kapsamında 3600 günü, bağkur ya da emekli sandığı kapsamında 5400 günü tamamlayanlar yaş beklemeden emekli olabilecekler.
 • Eyt hesaplama tablosuna göre 08.09.1999 tarihi ve öncesinde girişi olan bağkur ve emekli sandığı çalışanları ise 9000 günü tamamladılarsa yaşa takılmadan emekli olabilecekler.
 • SSK kapsamında olanlar için ise eyt şartları ilk işe giriş tarihine göre aranan prim gün sayısına göre belirlenecek. Yukarıda linkini vermiş olduğum sayfadan ilk girişinize göre size gerekli olan prim gün sayısına bakabilirsiniz.
 • eyt yaş sınırı hesaplaması konusunda sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.
 • EYT ile emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi merak ediyor musunuz ? Alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eyt son durum nedir ?

Eyt son dakika haberlerine göre EYT için şu an taslak çalışmaları sürüyor. Hükümet artık düzenlemeye olumlu bakıyor ve seçimlerden önce çıkması bekleniyor. Eyt son dakika bugün başlıklı sayfamızdan konu hakkındaki son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Eyt emeklilik şartlarınızı bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Yorum bölümünde ilk prim ödeme tarihinizi, sigorta kapsamınızı ve detayları yazarsanız EYT’den yararlanıp yararlanamayacağınız ve şartlarınız hakkında yorum yapabilirim. 

4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Eyt Çıkarsa Ne zaman Emekli Olurum Hesaplama” üzerine 64 yorum
 1. Selamlar 1996 sigorta başlangıcım var , 17 gün sigortam yatmış, 2001 yılında kamuya başladım , 2023 te sekizbin iş günü doluyor, yani emekli sandığına tabiyim eyt den yararlana biliyormuyum. Tabi bu yıllarda sigorta yaptırmak nerde Allah razı olsun yine on yedi gün yatırmış????

  Cevapla
  • Merhaba. Bu sorularınızın net bir cevabı şu an yok. EYT yasa taslağı çıktığında size net bilgi verebilirim.

   Cevapla
 2. Nisan 1969 doğum tarihi SGK başlangıç Kasım 1994 ancak 1991 de yaptığım askerliğin 179 gününü borçlanarak Hizmet başlangıç tarihini 3 Mayıs 1994 e çektim. Temmuz 2022 itibari ile 7700 gün primi doldurdum. Hem e devlet sayfasında hemde SGK bilgi edinme dilekçeme aldığım yazılı cevapta Nisan 2023 te emekli olabileceğim cevabı verildi. Ancak şu aralar dehşet içinde 9000 gün prim günü lafları duyuyorum kimi onlar bağkurlu ssk yı ilgilendirmez desede içim rahat değil. Gerçekten bu sefer yaş yerine prime takılırmıyız. 9000 gün diyenin amacı nedir.

  Cevapla
  • Merhaba. Ben anlamadım siz SSK’dan mı tamamladınız bağkurdan mı 7700 günü? Neden 9000 gün olmasından korkuyorsunuz onu anlamadım. Öyle şey olmaz ki.

   Cevapla
   • Hep SSK lıydım. haberlerde hiç ayrım yapmadan konuşulyor. Bilgi kirliliği ve bürokrasiye ve hükümete güvenim kalmadığı için olmaz olmaz diyemiyorum. Daha önce yapmışlıkları var.

    Cevapla
 3. 98 yılında göreve başladım emekliği sandığına bağlı öğretmenim EYT çıkarsa emekli olabilirmiyim ya da ne zaman emekli olurum

  Cevapla
  • Merhaba. EYT sizi kapsar ama yasanın tam olarak nasıl çıkacağı net değil. Yasa taslağı çıkınca bu sorunuzu yanıtlayabilirim.

   Cevapla
 4. Merhaba, 1 Temmuz 1999 tarihinde SGK girişim var. 1982 doğumluyum. Toplam prim gün sayım 6689. Fakat 25 yıllık sigortalılık sürem yok. Yine de EYT kapsamına giriyor muyum? SGK giriş tarihi ve prim gün sayısı sanırım uyuyor ama 25 yıllık süre şartı var mı ondan emin değilim. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 5. 08.04.1980 doğumluyum 1997 iki günlük SSK prim 17 yaşındayken…devamında 1998 ve 2000 yıllarında 653 gün SSK primi ve 2004 yılı Mart ayından bugüne aralıksız emekli sandığı askeri personel olarak prim 8258 gün fhz dahil.bu durumda eyt çıkarsa emekli olurmuyum çıkmazsa nasıl olurum… teşekkür ederim

  Cevapla
 6. Selam 1975 Doğumluyum İlk Sigorta girişim 1989 fakat ilk piramim 1990 yılında Yatmış 4938 gün yatmış pirimim var buna Göre Eyt Affından Nasıl Yararlanırım Nezaman Emekli Olabilirim.

  Cevapla
  • Merhaba. Tam olarak giriş tarihiniz nedir ? EYT yasası ile ilgili net bir hüküm yok. Belki 3600 gün de yetecek size. Belki de normal prim gün sayısını tamamlama şartı aranacak. Şu an belirli bir şey yok.

   Cevapla
 7. Merhaba Ömer Bey ,
  Sürekli olarak yazılarınızı takip etmekteyim . Açıklamalarınızda kendi durumumla benzerleri olsada benim durumumda birisine henüz rastlamadım.
  Bu sebeple size yazmaya karar verdim .
  20.04.1968 doğumluyum .09.1987-08.1990 ‚yılları arasında Almanya’da ilk olarak işe başladım ve çalıştım .Daha sonra Türkiye’ye dönüş yaptım ve 09.1996 -09-1997 arasında SSK lı olarak çalıştım. 15.11.2000 tarihinde öğretmen olarak atandım ve halen çalışmaktayım.
  Birinci sorum SSK başlangıç tarihim yurtdışı borçlanması yapmadan kabul edilir mi? Zira yurtdışı borçlanması durumunda Almanya’da çalışmam mümkün olur mu ? Önümüzdeki yıl için yurtdısından bir teklif aldım ve değerlendirmek istiyorum .
  Ikınci sorum ise emeklilik tarihi hesaplanma sürecinde hangi başlangıç kabul edilir . Şu anda emeklilik tarihimi 58 yaş olarak veriyor.
  EYT düzenlemesi yapılırsa ben bu gruba dahil olur muyum .Yoksa memuriyete başlama tarihim 1999 sonrası olduğu için yeni çıkacak olan kanundan yararlanma durumum olmaz mı?
  Çok karışık olduğunu biliyorum. Sizden bir cevap alırsam mutlu olurum . Çok teşekkür ediyorum .Selamlar

  Cevapla
  • Merhabalar. Teşekkür ederim:).
   1- SSK girişiniz kabul ediliyor ama maalesef emekli sandığı bunu giriş olarak almıyor. SSK çalışmasındaki gün kadar emekli sandığı girişinden itibaren sigorta geri çekiliyor.
   2- Almanya’da çalışabilirsiniz tabi ki bir engel yok.
   3- Emekli sandığından önceki toplam ssk ve diğer hizmetler kadar emekli sandığı geri çekilir ve yaş buna göre hesaplanır. Muhtemelen yine 58 olur.
   4-EYT konusu sizin için muallak. Taslağı beklemek lazım. Taslak çıktığında tekrar görüşelim.

   Cevapla
 8. İlk SGK girişim 11.05.1996 ; 2001 kadar toplamda 220 prim günüm var; 2001 17 Eylül itibarıyla Öğretmen olarak atandım; şu an 20. yılımı çalımaktayım; EYT çıkarsa beni nasıl etkiler? 25 yılımı tamamlamadan emekli olabilir miyim? Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. EYT sizi kapsar mı şu an kesin konuşmak zor. Çünkü emekli sandığına göre şartlarınız değerlendirilecek ve bu durumda EYT kapsamına girmiyorsunuz. Bekleyelim taslak çıkınca tekrar değerlendirelim durumunuzu.

   Cevapla
   • Hizmet birleştirmesi yaptım ve 1996 itibarıyla hesaplıyor; yani e-devlette 56 yaşında emeklilik görünüyor; EYT çıkmadan mevcut durum doğru mudur acaba?

    Cevapla
     • Sezonluk işçi kapsamında girdim; 11/05/1996 SGK başlangıç toplamda 2000’e kadar 220 gün prim ödemem var; 2001’de MEB’de başladım. 20 yıl oldu. 25 yıl 7 ay sigorta sürem olduğu görünüyor. E-devlet çalışma hayatımda 56 yaş emeklilik olarak yansımış.

 9. DOĞUM TARİHİ 14.02.1967
  SGK BAŞLANGIÇ 22.12.1989 2424
  SGK BAĞKUR GÜN ÇAKIŞMASI -840
  ASKERLİK 26.08.94-26.02.96
  4B DEN ALINAN GÜN 6 YIL 5 AY 14 GÜN 06.09.1994-19.10.2019 2324
  TOPLAM GÜN 3908
  Bu durumda olan bir kişi ne zaman emekli olur.
  cevap verirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla…

  Cevapla
 10. 1989 sgk girişim 2283 prim nezaman emekli olabilirim 4.5 yıllık çalşma süreci mahkeme sonucunu bekliyorum 3600 günü geçiyor sonuç lehime bu şartlarda 3600 den olabilirmiyim 57 yaşındayım

  Cevapla
 11. 13.11.1995 girisliyim ,4580 günüm var 570 askerlik borclanmam var ,04 09 1973 doğumluyum, EYT den yararlanabilirmiyim vereceginiz cevabınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
Yorum yapın