EYT E Devlet Başvuru & Adım Adım Online EYT Emeklilik Başvurusu

EYT e devlet başvuru konusunda içerik arayışınız varsa doğru yerdesiniz. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra EYT kapsamında tarafınıza aylık bağlanabilmesi için emeklilik talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

EYT emeklilik başvurusu için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Birincisi SGK Gelir, Aylık ve Ödenek talep belgesi ile elden ya da posta yolu ile başvurmak. Eğer e-devletten online olarak EYT için başvuru yapmayacaksanız SGK gelir aylık ve ödenek talep belgesi nasıl doldurulur sayfamızdan belgeyi PDF olarak indirebilir ve doldurulmuş örneğe göre belgeyi doldurarak elden ya da posta yolu ile SGK’ya verebilirsiniz. İçeriğin devamında EYT başvuru e-devlet üzerinden adım adım nasıl yapılır size anlatacağım.

EYT başvuru şartları

EYT başvuru şartları içinde en önemlisi 08 Eylül 1999 tarihinden önce giriş olması. Eğer bu tarih ve öncesi herhangi bir kapsamda uzun vade sigorta primi ödendiyse EYT kapsamında ilk şartı sağlamış oluyorsunuz. Yaş şartı aranmıyor. Buna ilave olarak sigorta kolları kapsamında istenen prim gün süresi ile sigortalılık süresi şartları ise şu şekilde;

 • Bağkur kapsamında kadınların 7200 günü, erkeklerin 9000 günü tamamlaması gerekmektedir.
 • Emekli sandığı kapsamındaki memurlardan erkeklerin 9000 günü, kadınların ise 7200 günü tamamlamaları gerekmekte.
 • 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde girişi olan ve 2925 Tarım SSK kapsamında başlangıcı olanlar yaş şartı olmadan emekli olabilecekler.
 • Herhangi bir kapsamda 08.09.1999 tarihinden önce girişi olan kadınlar 20 yılı ve giriş tarihine göre gereken prim gün sayısını, erkekler ise 25 yılı ve giriş tarihine göre gereken prim gün sayısı şartını sağladığında emekli olabilecekler. SSK EYT prim tablosu için EYT çıkarsa ne zaman emekli olurum hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EYT başvuru ne zaman?

EYT başvuru son gün ne zaman sorusu son dönemde okurlarım tarafından yoğun bir şekilde sorulmaktadır. Başvurular 2023/Şubat ayı içerisinde yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra yapılabilecek.

EYT başvuru süresi

EYT başvuru süresi ya da son başvuru tarihi gibi bir uygulama yok. EYT düzenlemesi bu hakkı geçici olarak değil kalıcı olarak sağlamaktadır. Dolayısıyla yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra şartları sağlıyorsanız hemen ya da sigorta prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağladığınız tarih itibariyle başvurunuzu yapabilirsiniz. Kısaca eyt son başvuru tarihi diye bir durum yok.

EYT e devletten nasıl başvuru yapılır?

EYT başvuru e devlet üzerinden kolayca yapılabilir. Yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra zorlanmadan 1 dk içerisinde aşağıdaki adımları takip ederek emeklilik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. E-devletten EYT başvuru nasıl yapılır adım adım anlatalım;

 • E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi bölümüne T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın.
 • Dilerseniz direk buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle aşağıdaki bağlantı aracılığı ile giriş yapabilirsiniz.
 • Ekrana giriş yaptıktan sonra “YENİ BAŞVURU” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • “Tahsis Talep Türü” kısmında “Yaşlılık Aylığı” seçeneğini seçin.
 • “Sigortalı Türü” bölümünde eğer son 2520 günün 1260 günden fazlası SSK ise “4/A SSK”, bağkur 1260 günden fazla ise “4/B Bağkur” seçeneğini seçin.
 • Açılan sayfayı aşağıdaki ekrandaki gibi doldurun.
 • T.C. numarası, adınız ve soyadınız ile adres kısmı Nüfus sistemindeki verilere göre otomatik olarak çekilecektir.
 • Siz maaş almak istediğiniz bankayı ve şubesini örnekteki gibi belirtin.
 • Eğer emekli maaşı bağlandığında bilginin farklı adrese gönderilmesi talebiniz varsa “Farklı Adres” bölümünde tebligatın gönderilmesini istediğiniz açık adresi yazın.
 • “YABANCI ÜLKELERDE GEÇEN HİZMETLER” bölümünde eğer yurtdışında herhangi bir ülkeden aylık alıyorsanız “Aylık alıyor mu?” kısmını “Evet”, almıyorsanız “Hayır” olarak işaretleyin.
 • Bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “İlerle” diyerek devam edin.
 • Sonrasında “İşleminiz Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına işlenecektir. İşleminizi Onaylamadan Önce Lütfen Tekrar Kontrol Ediniz. İşleminizi onaylamak istiyor musunuz?” uyarısı çıkacak karşınıza.
 • Bilgileriniz eksiksiz ise “Başvur” kısmına tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar. SGK’ya giderek saatlerce uzun kuyruklar beklemenize gerek yok. Başvurunuzu 1 dakika içerisinde e-devletten tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuz eş zamanlı olarak bağlı olduğunuz SGK emeklilik servisine elektronik ortamda intikal eder.

4A emeklilik dilekçesi e-devlet

4A emeklilik dilekçesi e-devlet üzerinden yukarıda anlattığım adımlar izlenerek kolayca verilebilir. 4/a emeklilik dilekçesi verilmeden önce işveren tarafından normal sigorta kollarından çıkışın verilmiş olması gerekmektedir.

E-devletten EYT başvurusundan sonra dikkat etmeniz gerekenler

E-devletten EYT başvurusu yapmadan önce;

 • Emeklilik için gereken sigorta prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağladığınızdan emin olun. Her iki şartı sağladığınız tarihten itibaren başvurun.
 • Eğer hali hazırda sigortalı çalışıyorsanız işvereniniz çıkış verdikten sonra başvurunuzu yapın.
 • Eğer bağkurlu iseniz başvuru tarihi itibariyle tüm bağkur, GSS ve diğer isteğe bağlı sigorta borçlarınızı kapatın.
 • SGK genellikle e-devlet başvurusundan sonra ek belge istemez. Ancak çok eski bağkur dosyalarında gerekirse ziraat odası, esnaf kaydı gibi belgeler istenebilir. Bu nedenle iletişim numaranızı doğru yazın.

EYT emeklilik başvurdum şimdi ne yapmalıyım?

E-devlet emeklilik başvurusu tamamladıktan sonra;

 • Başvuru tarihi itibariyle tüm şartları sağlıyorsanız maaş başvuruyu takip eden aybaşı itibariyle bağlanır. Başka bir şey yapmanız gerekmez.
 • İlk aylık tarihinde bir tam ve geçen gün kadar kısmi aylık ödenir.
 • İlk emekli maaşı ne kadar yatar sayfamızdan ne kadar ve hangi tarihte maaş alabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

E-devlet EYT sorgulama

SGK emeklilik başvuru formu EYT başvurusunu yukarıda anlattığım gibi e-devlet üzerinden verebilirsiniz. E-devlette EYT kapsamına girip girmediğinizi “SGK Çalışma Hayatım” kısmından sorgulayabilirsiniz. Emekli maaş takibi için ise bir alt başlıkta paylaştığım uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

E-devlet emeklilik takibi

E-devlet emeklilik takibi için iki seçeneğiniz var.

 • Başvurunuza istinaden sürecin takibini evrak takip sisteminden izleyebilirsiniz. SGK DYS Evrak takip uygulamasına giriş yaparak T.C. numaranız ile başvuru durumunuzu evrak sisteminden takip edebilirsiniz.
 • Diğer seçenek ise aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulamak.
 • E-devlette SGK-4/A Aylık Bilgisi menüsünden SSK emekli maaşınızın ne kadar olduğunu ve ne zaman alacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • E-devlette SGK-4B aylık bilgisi menüsünden ise bağkur emekli maaşınızın ne kadar olacağı ve ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
EYT başvurusu e-devlet nasıl yapılır?

Yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra başvurunuzu E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi kısmından yapabilirsiniz.

EYT başvuru süresi olacak mı?

EYT yasası sürekli olarak geçerli olacak, son başvuru tarihi diye bir uygulama olmayacak. Yasa ile gereken prim gün şartı ve sigortalılık süresi şartını tamamladığınız tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz.

3/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“EYT E Devlet Başvuru & Adım Adım Online EYT Emeklilik Başvurusu” üzerine 16 yorum
 1. Merhaba, Eyt şartlarını tamamlamış ve dilekçe veren kişiyi tekrar sigortalı olarak işe aldığımızda Emekli olarak mı işe girişini yapacağız? Başka bir firmada çalışırken bu şartları tamamlamış. Bize yeni başlayacak.

  Yanıtla
 2. Ömer bey merhaba.5 Temmuz 2023 tarihinde size yazıyorum ve henüz kıdem tazminatı tavanı açıklanmadı.Bu gün itibari ile emeklilik başvurusu yapsam kıdem tazminatını 2023 Ocak ayındaki tavana göre mi alırım yoksa yeni açıklanacak rakama göre mi? Teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Merhaba,

  EYT kapsamında başvuru yaptım.
  “Yabancı ülkelerde geçen hizmetler” kısmını yanlışlıkla evet ve ülkeyi de Türkiye olarak seçtim.

  Sorun olur mu? Teşekkürler.

  Yanıtla
 4. Merhaba
  01.07.1999 tarihinde işe başladım.26.04.1982 doğumluydum.
  yani 17 yaşındaydım.858 güne ihtiyacım var doğum borçlanması yapacağım. Ama 17 yaşında çalışmaya başladığım için sorun olurmu? eyt den yararlanabiliyormuyum

  Yanıtla
 5. e devletten başvuru yaptıktan sonra ek-1 belgesi karşımıza çıkıyor. Bu belgeyi doldurup sgk’ya götürmemiz mi gerekiyor? yoksa e devletten başvuruyu tamamlamak yeterli mi?

  Yanıtla
 6. Öncelikler selamlar. Ben 1997 yılının Ocak ayında devlet memuru olarak işe başladım. Daha sonra 2015 yılının 6 ayında istifa ettim. Sonrasında hiç çalışmadım.Yani herhangi bir ssk vs ium yom. Daha öncesinde sgk sorduğumda yaşı beklemem gerektiği söyleniyordu. Yeni çıkan eyt ile ben eksik emeklilik için başvurabilirmiyim? emekli olabilirmiyim ?

  Yanıtla
 7. Selamlar 1978 aralık doğumluyum. 98 99 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. (540 gün) 3 Ekim 2000 yılında işe girdim. Askerliği geçen yıl yatırıp 5 Mayıs 99 yılına sigorta başlangıcımı çektim. Aynı zamanda geçen yıl 7000 günde ssk kaydımı durdurdum yeter denildi. şu an bir yıl beklemem var gibi görünüyor. 2024 mayıs 5 te 25 yıl dolacak.

  Yanıtla
 8. Merhaba,
  Bu formdaki “Aylık alıyor mu?” sorusunun yaniti, yurtdisinda herhangi bir iste calismamizdan dolayi gelirimiz/maasimiz (Aylik) olmasi durumunda mi, yoksa yurtdisinda “Emekli ayligi” ile ilgili mi acaba?

  Bu konuda yardimci olabilir misiniz?
  Tesekkurler

  Yanıtla
Yorum yapın