EYT Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

EYT emekli maaşı ne zaman bağlanır sorusu son dönemlerde okurlarımın bana en çok sorduğu soruların başında geliyor. Bildiğiniz üzere emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi 03 Mart 2023 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

03 Mart 2023 tarihinden itibaren hem e-devlet üzerinden hem de Sosyal Güvenlik Merkezleri aracılığı ile binlerce kişi emeklilik başvurusu yaptı. Malum SGK yoğunluğu nedeni ile emekli maaşlarının bağlanması normal zamana göre biraz daha uzun sürecek. Peki EYT emekli maaşları ne zaman bağlanacak, ilk emekli maaşları ne kadar olacak? İşte EYT maaşları ne zaman son dakika ile ilgili tüm detaylar.

EYT emekli maaşı ne zaman yatacak?

03 Mart 2023 tarihi ve sonrasında EYT yasası kapsamında aylığa başvuranların maaşları eğer EYT için gereken sigorta prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlıyorlarsa takip eden ay başından bağlanmış olacak. Bu durumda;

 • 03 Mart 2023-31 Mart 2023 tarihleri arasında emeklilik başvurusu yapan EYT’lilerin emekli maaşları 01 Nisan 2023 tarihi itibariyle bağlanmış olacak.
 • 2023/Nisan ayı ve sonrasında EYT kapsamında ya da normal emeklilik kapsamında şartları sağlayarak emekliliğe başvuranların emekli maaşları ise aynı şekilde takip eden ayın başı itibariyle ödenecek.
 • Emekli maaşı başvuru tarihi itibariyle şartları sağlayanlara takip eden ay başı itibariyle maaş bağlanacak. Geç ödense bile kayıp olmayacak ve birikmiş olarak alabilecekler.

EYT başvurularına istinaden SGK yoğun bir mesai içerisinde aylıkları bağlamaya ve onayla maya başladı. Ancak malum yoğunluktan Nisan ayına yetişmesi zor gibi görünüyor. Birçok emekli için ilk EYT emekli maaşlarının ödenme tarihi Mayıs ayını bulabilir. Nisan ayında büyük bir kısmına aylıkları ödenecek ancak Mayıs ve Haziran ayına sarkması da ihtimaller arasında. Bu süreçte E-devlette SGK aylık bilgisi sorgulama menülerinden EYT emekli maaşınızın ne kadar olduğu ve ne zaman alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

EYT maaş ödeme günleri tahsis numarası son rakamına göre belirleniyor. Aşağıda tahsis numarası son rakamına göre emekli maaşı alma günleri tablosunu sizinle paylaştık.

İlk EYT emekli maaşı ne kadar, toplu ödenecek mi?

Emeklilere ödenecek en düşük maaş 7500 TL olarak belirlendi. Bu durumda ilk EYT emekli maaşı;

 • Bir tam maaş yani 7500 TL.
 • Aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için kısmi ödeme. Örneğin Nisan ayında ilk maaşını alacak olan bir emekliye 7500 TL tam ve 20’sinde alacaksa 20 günlük de kısmi olmak üzere toplam 12.500,00 TL ödenmiş olacak.
 • Mayıs ayına sarkarsa bir 7500 TL daha alacak yani Mayısta biriken tutarlarla 20.000 TL almış olacaklar.
 • 2000 TL de bayram ikramiyesi ödenecek.
 • İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir sayfamızda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Tahsis numarasına göre emekli maaş günleri

Emekli maaşlarının ödenme tarihleri tahsis numarası son rakamına göre belirlenir. Daha önce tahsis numarası nedir başlıklı içeriğimizde tahsis numarasının ne olduğu hakkında bilgi vermiştik. İlgili içerikten tahsis numaranızın ne olduğu ve nasıl öğrenebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz. Sigorta kolları bazında tahsis numarası son rakamına göre aylık ödenme tarihleri aşağıdaki alt başlıklarda ayrı ayrı verilmiştir.

4a tahsis numarasına göre emekli maaş günleri

SSK emekli maaşı ne zaman yatar sorusunun cevabını arıyorsanız tahsis numarasın son rakamına göre aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Tahsis numarasının son rakamıAylık ödenme tarihi
9 ise her ayın 17’si
7 ise 18
519
320
121
822
623
424
225
026
SSK emekli maaşı ödeme günleri tablosu

Bağkur tahsis numarasının son rakamına göre aylık ödeme tarihleri

4/b yani bağkur kapsamında aylık alacaklara tahsis numarasının son rakamına göre emekli maaşı ödenme günleri aşağıdaki tabloda verilmiştir;

Tahsis numarasının son rakamıAylık ödenme tarihi
9 ise25
7 ise 25
525
326
126
827
627
427
228
028
Bağkur emekli maaşı ödeme günleri tablosu

Eyt emekli maaşı ne kadar 2023

Torba yasa ile yapılan son düzenleme ile birlikte EYT kapsamında emekli olacaklara ödenecek en düşük emekli maaşı 7500 TL olarak belirlenmiştir. Eğer prime esas kazancınız asgarinin üzerinde ise EYT emekli maaşı hesaplama yapmak için ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EYT maaşları eylüle mi kaldı?

Son birkaç gündür bazı basın yayın organları ile haber kanallarında Eyt ilk maaş Eylül‘e kaldı gibi haberler yapıldı. Bu gerçeği yansıtmıyor. Şartları sağlayarak başvuranların maaşlarını SGK bağlamaya başladı. Büyük çoğunluk Nisan ayında maaşını alabilecek. Ancak yoğunluk nedeni ile en kötü ihtimalle Mayıs ayına sarkacak gibi görünüyor. Eyt emekli maaşı eylül ayına sarkması gibi bir durum söz konusu değil.

EYT maaşları ertelendi mi?

Eyt maaşları eylül de mi yatacak kısmında da belirttiğim gibi EYT emekli maaşlarının ertelenmesi gibi bir durum yok. Sadece yoğunluğa göre bazı emeklilerin maaş ödenme tarihleri Mayıs ayına sarkabilir. Ancak büyük bir çoğunluğa Nisan ayı içinde aylıklar ödenmiş olacak.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“EYT Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanır?” üzerine 4 yorum
 1. Merhaba 03,04,2023 tarihi itibariyle e develet üzerinden eyt emekli müracatı yaptım ve yeni onaylandı her ayın 17 sinde maaş bağlandı toplam kaç para bankaya adıma para yataçak

  Yanıtla
  • Merhaba. Başvuru tarihini takip eden ay başından bağlanır maaşınız. Yazımızda örnek hesaplamalar var. Ne kadar alabileceğinizi örnekler üzerinden hesap edebilirsiniz.

   Yanıtla
 2. 15 Mart 2023 te 4B den emeklilik başvurumu yaptım.
  An itibariyle evrak takipte beklemede görünüyor.
  Borçsuz olarak başvurumu yaptım fakat şuan nisan ayı için borç görünmekte (vadesi gelmeyen borç – son ödeme 31.05.2023)
  Başvuru sonuçlanmıyor ama sistem borç ekliyor.

  Bunun ödenmesi gerekecek mi? Yoksa başvuru sonuçlanınca görünen borç iptal mi olacak?

  Yanıtla
  • Merhaba. Başvuru tarihine kadar olan kısımda borçlarınızı ödediyseniz şu an bir şey yapmanıza gerek yok. Başvuru tarihi itibariyle terk girileceği için borcunuz da silinecek.

   Yanıtla
Yorum yapın