Eyt Evrak Beklemede Ne Kadar Sürer?

EYT evrak beklemede ne kadar sürer sorusu EYT yasası kapsamında emeklilik başvurusu yapanların bana sıklıkla ilettiği sorulardan birisi. EYT kapsamında tüm şartları sağlayıp başvurduktan sonra emeklilik dilekçeniz Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak takip sisteminde kayda alınır ve aylık bağlanana kadar gelen evrak beklemede olarak görünür. Bu içerikte EYT gelen evrak beklemede ne demek ve ortalama aylık bağlanması ne kadar sürer hakkında bilgi verilecektir.

SGK’da evrak beklemede ne demek?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na e-devletten ya da elden/posta ile yapmış olduğunuz emeklilik başvuruları SGK DYS evrak takip sisteminde kayda alınır. İşlem yapılana kadar sistemde bekletilir. İşte bu süreçte “DYS evrak beklemede” olarak görüntülenir. Her ne kadar bu açıklamadan evrakın beklediği ve işlem yapılmadığı anlaşılıyor olsa da aslında tam olarak öyle değildir.

EYT emeklilik başvuru süreci tam olarak şu şekilde işler:

 • Kişi e-devletten ya da elden/posta yolu ile emeklilik başvurusunu bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapar.
 • Sosyal Güvenlik Merkezi e-devlet başvurusuna istinaden dosyasını arşivden ister.
 • Bu süreçte dosya SGK tahsis havuzunda bekletilir.
 • Başvuru sırasına göre işlem yapılır ve dosyası kontrol edilenler emeklilik tahsis servisine gönderilir.
 • Son aşamada memur aylığı sisteme yükler, şef ve Müdür onayından sonra artık emekli maaşı ve birikmiş ödeme tutarı bankaya gönderilir.
 • Bu son aşamaya kadar evrak sorgulama sisteminde evrakınız hep gelen evrak beklemede olarak görülür.
 • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra “Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış” olarak görünür. Gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek sayfamızdan bu konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

EYT dosyaları neden beklemede?

Yukarıda da belirttiğim gibi emeklilik başvurusuna göre ilk önce evrak kayda alınır. Daha sonra dosyayı onaya hazırlama süreci başlar ve sırası geldiğinde işlem yapılır. Bu süreç boyunca evrak sisteminde dosya beklemede olarak görüntülenir.

EYT emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır?

EYT emeklilik başvurusunun sonuçlanma süresi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu iş yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama sonuçlanma süresi 30 gün civarıdır. Ama Büyükşehirlerde sonuçlanma süresi 1,5-2 ayı bulabilmektedir. Eğer şartları sağlıyorsanız başvuru tarihinizi takip eden ay başı itibariyle emekli maaşınız bağlanacak ve ödeme tutarını birikmiş olarak alabileceksiniz. EYT emekli maaşı ne zaman bağlanır sayfamızdan konu hakkında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

T29 emeklilik servisi nedir?

T29 emeklilik servisi bazı Sosyal Güvenlik Merkezi’nde var olan bir emeklilik servisidir. Büyükşehirlerde emeklilik servisleri bakılan sigorta kapsamında ve emeklilik türüne göre farklı servislere ayrılır. T29 emeklilik servisi de Tahsis 29 emeklilik servisi kısaltılmışından oluşmaktadır. Dosyanızın bu serviste olduğu ve işlemlerin devam ettiği anlamına gelir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Eyt Evrak Beklemede Ne Kadar Sürer?” üzerine 5 yorum
 1. Merhaba
  Mayis 1973 Dogumluyum.
  ilk ise giriş tarihim Eylül 1988 dir.
  19 Ay Askerlik ödemem de oldu.
  31.03.2023 te EYT icin başvuru yaptım, halen cevap alamadım.
  yardimci olabilirmisiniz ?
  simdiden Tesekktür ederim

  Cevapla
Yorum yapın