EYT Kıdem Tazminatı Kredisi Hangi Banka Veriyor?

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesini içeren 7438 Sayılı Kanunun 3 Mart 2023 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlanması ile birlikte milyonlarca kişi emeklilik başvurularını yaptı. Sigortalı çalışan ve EYT yasası ile emekliliği hak eden de binlerce kişi var. EYT yasası ile birlikte emeklilik nedeni ile işten çıkacak çalışanlar için devlet işverenlere KGF destekleri kredi veriyor. Kredi ile işten çıkacak çalışanlar için kıdem tazminatı ödemelerinde işverenlere büyük kolaylık sağlanmış olacak. Bu içerikte EYT kıdem tazminatı kredisini veren bankaların hangileri olduğu, kredi şartları ve konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

EYT kıdem tazminatı KGF & Şartlar, hükümler

EYT kıdem tazminatı kredisi olarak adlandırılan bu kredi, Kredi Garanti Fonu desteği ile verilecek. Toplamda 50 milyar lirayı bulması beklenen krediden yararlanmak için işverenlerin anlaşmalı bankalara başvurmaları ve kredi için gereken şartları sağlamaları gerekiyor. İşverenlerin bu kredi paketi kapsamında krediden yararlanabilmeleri için;

  • Kredi desteğinin sadece çalışana yapılacak kıdem tazminatı ödemelerinde kullanılması gerekmektedir.
  • Kredinin ilk 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere toplam vade süresi 36 ay olarak uygulanacak.
  • Kredi için işverenin diğer yasal yükümlülükleri sağlaması, kredi puanının düşük olmaması gibi ek şartlar aranabilecektir.

Kıdem tazminatı kredisi veren bankalar

EYT kıdem tazminatı kredisi Kredi Garanti Fonu destekli olarak sağlanacak. Malumunuz KGF destekli krediler devlet bankaları tarafından verilmektedir. Yapılan açıklamada özel bankalarında dahil edilebileceği belirtilmişti ancak henüz EYT KGF kredisi veren bankalar bilgisi açıklanmadı. Şimdilik KGF Destekli kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir. Eğer yeni banka eklenirse liste güncellenecektir.

EYT tazminat kredisi veren bankalar liste;

  • Halk Bank,
  • Vakıf Bank,
  • Ziraat Bankası.

EYT kıdem tazminatı kredisi ne zaman verilecek?

KGF kredisi EYT başvuruları devlet bankalarında başladı. EYT kıdem tazminatı devlet desteği kapsamında sunulan krediden yararlanabilmek için yukarıda belirtilen bankalardan birisine başvurularınızı yapabilirsiniz. Eğer EYT işveren kredisi için şartlar ve diğer mali yükümlülükleri sağlıyorsanız Kredi sürecini bir an önce başlatabilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“EYT Kıdem Tazminatı Kredisi Hangi Banka Veriyor?” üzerine 2 yorum
  1. Omer bey iyi gunler, Rusyada yasiyorum ve calisiyorum, cifte vatandasligim var , ama Rusya ile guvenlik anlasmasi yok Turkiye nin. Turkiye de toplam calismisligim 2150 gun ssk verileri, 1990 ssk girisliyim , Turkiye de 3600 gun icin ne kadar odeme yapmam lazim ve Turkiye bankalari bu miktari kredi olarak verirlerimi ? Emekli maasindan kesilmesi suretiyle, hangi belgeleri getirmem lazim ?

    Yanıtla
Yorum yapın