EYT Maaş Farkı Nedir, Sorgulama Nasıl Yapılır?

EYT maaş farkı, emekli maaşı bağlanma tarihi ile aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için ya da emekli maaş ödemesinin sonraki aya kalması halinde toplu olarak ödenen biriken tutar olarak tanımlanabilir. Genel olarak tanımı bu şekilde ama daha net olması açısından yazının devamında örneklerle açıklamaya çalışacağım. Ayrıca EYT maaş farklarını nasıl sorgulayabileceğiniz ve nasıl hesaplandığı konularında da bilgi vereceğim. Hadi başlayalım.

EYT emekli maaş farkı nedir?

Emekli maaş farkı, emekli aylık başlangıç tarihinden aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için ödenen fark olarak tanımlanır. Şöyle ki siz emekli maaşına başvurduğunuzda başvuru tarihi itibariyle tüm şartları sağlıyorsanız emekli maaşınızı başvurunuzu takip eden ay başı itibariyle bağlanır. Tahsis numarasına göre maaş günü esas alınarak emekli maaşı alacağınız tarihe kadar günlük ödeme hesaplanır ve bu fark olarak hesaba yatar. İlk ay bir tam maaş ve bir de emekli maaş farkı diğer adı ile günlük/birikmiş ödeme alırsınız.

EYT maaş hesaplama örnek

Örnek: Hasan BEY, 03 Mart tarihinde EYT kapsamında emekliliğe başvurmuş ve Hasan BEY’e tüm şartları sağladığı için 01 Nisan tarihi itibariyle aylık bağlanmıştır. Hasan BEY tahsis numarasının son rakamına göre emekli maaşını 21 Nisan’da alacaktır. Bu durumda Hasan BEY Nisan ayında ilk maaşını alırsa 21 günlük fark ödenecektir. Maaşı 7500 TL ise 7500/30*21= 5.250,00 TL de fark alacaktır. İşte bu fark emekli maaş farkıdır. Hasan BEY ilk maaşı Nisan’da alacaksa 7500+5250 TL maaş alacaktır. Daha kapsamlı bilgi için ilk emekli maaşı kaç günlük ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EYT maaş farkı sorgulama

EYT maaş farkı sorgulama işlemini E-devletten T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle yapabilirsiniz. E-devlette SGK Günlük Ödeme sorgulama bölümünden maaş farkı sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sorgulama için buradan T.C: numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz: Eyt maaş farkı e devlet sorgulama.

EYT maaş farkları ne zaman yatacak?

Peki gelelim en çok sorulan bir diğer soru olan maaş farkları ne zaman ödenecek sorusunun cevabına. Emekli maaşı onaylanıp SGK’ya gönderildiyse tahsis numarası son rakamına göre aşağıda belirtilen günlerde bankaya giderek çekebilirsiniz. E-devlette yukarıda paylaştığım ekrandan sorgulama yaptığınızda eğer günlük ödeme diğer adı ile maaş farkınız bankaya gönderildi olarak görünüyorsa emekli maaşı ödenme tarihini beklemeden ilgili bankadan çekebilirsiniz. Kısaca emekli maaş farkları ne zaman yatacak sorusunun belli ve net bir tarihi herkes için yok.

EYT maaş günleri

EYT emekli maaşları da normal emekli maaşları gibi tahsis numarasının son rakamına göre belirlenen tarihlerde ödenir. Tahsis numaranızın son rakamına göre aşağıda bağlantısını paylaştığım içerikleri ziyaret ederek her ayın kaçında emekli maaşınızı alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

EYT maaş sorgulama e devlet

EYT emekli maaşı sorgulamasını E-devlette yapabilirsiniz. Aşağıya EYT maaş sorgulama e-Devlet ekranlarını bırakıyorum. T.C. numaranız ve e-devlet şifrelerinizle ilgili ekranlardan sorgulama yapabilirsiniz.

Eyt fark ödemesi nedir konusunda bilgi vermeye çalıştım. Eğer kafanıza takılan bir husus varsa yorum kısmından çekinmeden sorabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“EYT Maaş Farkı Nedir, Sorgulama Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum
  1. HOCAM MERHABA NİSAN AYININ 21 İNE KADAR MAAŞ FARKIMI ALIYORSAM 7500+5800 Ü NASIL ALIYORUM SGK ERKEN 1 MAAŞ MI ÖDÜYOR…NİSAN AYINDA NİSAN AYINA MAHSUBEN HEM FARK HEM MAAŞ MI ALIYORUM. TEŞEKKÜRLER

    Yanıtla
  2. Selam omer bey oncelikle tesekkurler insanlari bilgilendirdiginiz icin. Ben 1977 dogumluyum. Sigorta girisim trden 1998 ve 1098 gunum var. ingiltere de yasiyorum .4 yildan beri calisiyorum .2 cocuk annesiyim nasil emekli olabilirim . odemeli emekli olmak istiyorum ama hic bilgim yok malesef😢

    Yanıtla
Yorum yapın