EYT Resmi Gazetede Yayınlandı mı?

EYT‘liler için artık son adım yasanın resmi gazetede yayınlanması. Yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi. Resmi gazetede yayımlandıktan sonra resmi olarak başvurular alınabilecek. Peki EYT resmi gazetede ne zaman yayınlanacak, yayınlandıktan sonra süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar.

EYT Resmi gazetede ne zaman yayınlanır?

Yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Ancak bugün yani 02.03.2023 tarihi itibariyle henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ve resmi gazetede yayınlanmadı. Aldığımız bilgilere göre bu hafta içerisinde resmi gazetede yayınlanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. Resmi gazetede yayınlandıktan sonra artık resmi olarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

Aşağıda size rehber olabilecek bazı içerik linklerini bırakıyorum. Yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra E-devletten ya da SGK’ya elden ve ya posta yolu ile emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

EYT 3600 kısmi emeklilik var mı?

Bildiğiniz üzere 08.09.1999 tarihinden evvel herhangi bir sigorta kolu kapsamında prim ödemesi olanlar SSK kapsamında 3600 günden kısmi emeklilik hakkı elde edebilmekte. EYT yasası ne yazık ki SSK kapsamında kısmi emeklilik için gereken 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar için yeni bir düzenleme getirmiyor. Mevcut şartlar geçerli. Ancak 2925 Tarım SSK kapsamında gereken şartları sağlayanlar EYT kapsamında yaş şartı aranmadan emekli olabilecekler.

EYT son dakika resmi gazete haberleri için sayfamızı takipte kalabilirsiniz. Sorularınız varsa yorum kısmından iletebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“EYT Resmi Gazetede Yayınlandı mı?” üzerine 2 yorum
  1. Merhabalar verdiğiniz hizmet için teşekkür.10.01.2001sigorta girisimvar 1978 5715 prim günüm var askerlik borçlanması yaparak EYT li olabilir miyim.tesekkürler.

    Cevapla
Yorum yapın