EYT Son Durum Ne Oldu Bugün ( 2022 Güncel )

Eyt son durum ne oldu bugün ? Emeklilikte yaşa takılanlar için güzel gelişmeler yaşanıyor. Yıllardır sürekli gündemde olan ancak bir türlü adım atılamayan emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile ilgili nihayet hükümet de olumlu adımlar atmaya başladı. Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında çıkarılacak düzenleme ile alakalı ön araştırmalar ve çalışmalar başladı. 2023 seçimlerinden önce çıkmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Bu konuda mağdur olan binlerce kişi konu hakkında çıkacak yasal düzenlemeyi bekliyor. Biz de yapılacak düzenlemeler, üzerinde çalışılan taslaklar ve tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu konu hakkında tüm güncel gelişmeleri bu yazımız altında paylaşmaya çalışacağız. Siz de yorum kısmından konu hakkındaki görüşlerinizi ileterek beklentiler hakkında desteklerinizi iletebilir ve ayrıca sorularınızı da sorabilirsiniz. Yazımızda EYT ne oldu hakkındaki son dakika gelişmeleri, haberleri ve yeni yasal düzenleme hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

EYT ne demek ?

EYT emeklilikte yaşa takılanlar kelimesinin baş harflerinden oluşur. Peki kim bu yaşa takılanlar. Biliyorsunuz ki emekli olmak için ilk defa giriş tarihine göre sigortalılık süresi, prim günü ve yaş şartı aranır. Yaş dışında sigortalılık süresi ve prim gün sayısını sağlayan ancak yaş şartını sağlamayanlar emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılır. Örneğin SSK kapsamında 24.11.1995 tarihinde işe giren erkek sigortalı için aranan şartlar prim günü olarak 5825, sigortalılık süresi ise 25 yıl. Bu sigortalı 24.11.2020 tarihi itibariyle yaş dışındaki şartları sağladığı ancak yaş şartını sağlamadığı için emekli olamamakta ve emeklilikte yaşa takılan olarak adlandırılmaktadır. İlk defa prim ödeme tarihinize göre yaş dışındaki prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı, yani emeklilikte yaşa takılan olup olmadığınızı öğrenmek ve hesaplamak için SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EYT ne zaman çıkacak 2022 ?

Peki eyt ne zaman çıkar ? Bunun için somut ve kesin bir tarih vermek zor. Ancak yapılan açıklamalar olumlu ve 2023 seçimlerinden önce çıkacağı beklentisi yüksek. Tabi bu kesin değil ancak uzmanlar çıkma ihtimalini yüksek olarak görüyor. Bizim tahminimizce 2022 yılı sonuna kadar TBMM’ye gelerek görüşülmesi ve yasalaşması yönünde.

EYT mecliste ne zaman görüşülecek ?

Şu anda ön hazırlıklar, araştırma ve komisyonda görüşülme sürecinde. Henüz yasal düzenleme ile ilgili taslak bir metin hazırlanmadı. Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra taslak haline getirilecek  TBMM’ye sunulmak üzere teklif metni hazırlanacaktır. Bu süreç biraz uzun sürecektir. Ancak nihai olarak en geç 2022 ortalarından sonra meclise gelmesi ve yıl sonuna kadar da yasalaşması beklentiler arasında.

Erken emeklilik yasasından kimler yararlanacak ?

Bildiğiniz üzere 08.09.1999 tarihinde çıkan yasa ile bu tarihten önce girişi olanlar için emeklilikte yaş şartı getirilmişti. Bu yasal düzenlemeden önce 08.09.1999 tarihinden önce girenler için yaş şartı aranmıyor 5000 günü tamamlayanlar emekli olabilmekteydi. Dolayısıyla bu kişilerin yani 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olanların hakları saklı olduğundan düzenlemenin öncelikli olarak bunları kapsaması bekleniyor. Yani 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcınız varsa ve giriş tarihinize göre sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını sağladıysanız yeni düzenleme ile erken emeklilik hakkı elde edebileceksiniz. Tabi daha geniş bir düzenleme de olabilir. Taslak hazır olduğunda üzerinde daha net konuşabilir ve ayrıntıları sizlerle paylaşabiliriz.

Yeni emeklilik sistemi nasıl olacak ?

Yeni sistemin nasıl olacağı hakkında henüz bir netlik yok. Çoğu haber sitesinde Finlandiya sisteminin uygulanacağı yani emekliliğe kalan süre esas alınarak daha düşük maaş bağlanacağını yazmakta. Zaten şu anda en düşük emekli maaşı. Acaba bu sistem uygulandığında düşükten bağlanacaksa bu kişilere 500 TL maaş mı bağlanacak ? Açıkçası bu bana çok mantıklı gelmiyor.

Yaşta indirim yapılacağı kesin ama ne kadarlık indirim olacak ya da maaş daha düşükten mi ödenecek bunlar henüz net değil. Ancak SGK Bilgisi olarak bizim de beklentimiz kalan süreye göre aylık bağlama oranının her yıl için daha düşük bağlanması. Örneğin normal emeklilik yaşınıza 5 yıl var. Şu anda aylık bağlama oranı her yıl için %2. Bu aylık bağlama oranını 5 yıl kalan için 10 puan düşürerek bağlayabilir. Ama bu sadece bir öngörü. Yasal düzenleme, kanun metni ve taslaklar geldiğinde daha net konuşabiliriz.

EYT çıkarsa ne zaman emekli olurum ?

İşte bunu kesin olarak bilemiyoruz. Yasal düzenlemeyi beklememiz gerekiyor. Ama hizmet bilgilerinizi yani ilk defa giriş tarihinizi, toplam hizmet sürenizi yorum bölümünden yazabilirseniz en azından fikrimi paylaşabilirim.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“EYT Son Durum Ne Oldu Bugün ( 2022 Güncel )” üzerine 37 yorum
 1. O öyle de,bekleyecek durumumuz kalmadı..EYT,torba yasa,intibak yasası falan derken 55 yaşını 25 yıl sigortalılık süresini,5000 primi dolduran herkesi en çok prim yatırdığı sigorta kolundan normal emekli etseler ne güzel olur..Hadi inşallah 🙂 Size iyi günler..

  Cevapla
 2. Son çalışma takvimim şöyle: Eylül 2007’den Ağustos 2011’e kadar aralıksız memurluk-ki 3,5 yıldan fazla yapıyor..Daha sonra 2 yıl civarı boş geçirdim..En son 2013’ten 2014’e 8 ay SSK’lı..

  Cevapla
  • Mevcut durumunuza göre emekli sandığı kapsamında şartlar hesaplanır. 5400 gün ve 61 yaş ile emekli olursunuz emekli sandığından.

   Cevapla
 3. Ömer Bey,tekrar merhaba..Nasılsınız?
  Bir sitede (isterseniz ismini de verebilirim) şu şekilde bir video paylaşılmış, tablo halinde: 08.09.1999 tarihinden önce göreve başlayan memurların emeklilik şartlarını yazmış..Kademeli olarak..Orada bana uygun olduğunu düşündüğüm şartlarşu şekilde: 23:05.2002 tarihindeki hizmeti 9 yıl 6 ay, sigortalılık süresi 25 yıl olan erkek memur 53 yaşını doldurduğunda emekli sandığından emekli olur,diyor..Doğrusu benim aklım epey karıştı..Aşağıda size daha önce vermiş olduğum bilgilerim var..Teşekkürler..

  Cevapla
  • Merhaba Tayfun BEY. İyiyim siz nasılsınız.
   Emekli sandığı emeklilik şartları dediğiniz gibi hesaplanır. 23.05.2002 tarihi itibariyle 25 yılı tamamlamanıza kalan süreye göre tablodan hesaplama yapmalısınız. Ancak daha önce de dediğim gibi son 7 yıla ait hizmetinizin ne kadarı SSK, ne kadarı emekli sandığı? Hangisi 3,5 yıldan fazla ise emeklilik şartlarınızı o kapsamda hesaplamanız gerekiyor.

   Cevapla
 4. Bu yaşta uygun iş bulsak çalışacağız da..İşe 1999 sonrası başlayanlarda olduğu gibi son 7 yıl kuralını kaldıran bir EYT düzenlemesi gelir mi bilinmez.. Kusura bakmayın, daha EYT çıkmadığı halde ben dahil insanlar onunla ilgili sorular soruyoruz..Sanırım çıktığında SGK dahil her yerde epey yığılma olacak çünkü..

  Cevapla
 5. Yani, EYT düzenlemesi ne getirir bilinmez, fakat son 7 yıl en az 3,5 yıl SSK’lı çalışmadan 60 yaş, 3600 gün 15 yıl sigortalılık ile bile (yani kısmi emeklilik) şu an emekli olamam..Doğru mudur?

  Cevapla
  • Aynen. Son 3,5 yıl SSK şartını sağlarsanız zaten belirttiğiniz giriş tarihine göre SSK’dan normal emekli oluyorsunuz. 3600 gün 60 yaş şartını beklemenize gerek kalmıyor. 21.11.1986 SSK başlangıç tarihine göre SSK’dan emeklilik şartlarınız 5300 gün ve 49 yaş.

   Cevapla
 6. Merhaba..Doğum: 18/10/1963 İşe başlama(SSK): 21.11.1986
  Askerlik:Yedeksubay(1988) Memurluğa başlama: 19/09/1992
  En son Ağustos 2011’de memurluktan 3.kez istifadan sonra 2013 yılında 8 ay SSK’lı çalıştım..O zamandır çalışmıyorum..4c toplam prim: 6295 gün 4a toplam prim: 1540 gün
  1- 61 yaşımı doldurup Emekli Sandığı’ndan kısmi emekli olduğumda ikramiye alır mıyım? Aylığım o zamanki en düşük emekli memur maaşından daha mı az olur? Ocak ve Temmuz’daki her artışta benim maaşım neye göre artar?
  2- Şu an SSK’dan normal emekli ya da 3600 günle emekli olma imkanım var mı? Son 7 yıl kuralı buna engel midir? Peki ikramiye?
  3- EYT kapsamında yapılacak düzenleme ile 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayan,5000 prim gününü ve 55 yaşını dolduran herkese,en çok prim ödediği sigorta kolundan, normal veya kısmi emeklilik imkanı verilirse -son 7 yıl kuralına takılmadan- hemen emekli olur ve ikramiyemi alır mıyım? (Gerekirse hizmet birleştirme iptali talep ederek- Çünkü o takdirde sadece 4c primim emekli olmama yetecek)
  Teşekkürler..

  Cevapla
  • Merhaba. Emekli sandığı konusunda pek uzman değilim ancak bildiğim kadarıyla cevaplamak isterim sorularınızı.
   1- SSK kapsamında çalışmanız var. Emin değilim ama ikramiyeniz ödenir diye düşünüyorum.
   2-SSK’dan emekli olabilmeniz için son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının SSK olması gerekiyor.
   3-EYT konusunda henüz bir netlik yok.

   Cevapla
 7. Anladığım kadarıyla siz kısmi emekli maaşını yüzde 75’lik dul maaşına yakın görüyorsunuz.Temmuz taban katsayısı,dolayısıyla taban aylığı şu an belli mi bilmiyorum fakat ocak-haziran dönemi için taban aylık katsayısı 3.68518..Dolayısıyla da taban aylık 3.68518×100= 3.685 tl oldu diye biliyorum..Bu da bundan sonra kısmi emekli olanların da,ocak ve temmuz aylarında,normal emekliler kadar maaş artışı alacakları anlamına gelmiyor mu?

  Cevapla
  • En düşük emekli maaşı Re’sen 3500 TL yapıldı. Normalde bu 3500 TL alan adamın maaşı belki 2000 TL civarında. Zamlarla 3500 TL’yi geçene kadar ya da en düşük emekli maaşı arttırılana kadar bu adam 3500 TL almaya devam edecek.

   Cevapla
 8. Ömer Bey,selamlar
  SGK’nın Aylık Hesap uygulamasına kendi bilgilerimi girdiğimde,21.07.2022 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık: 6748.81 görünüyor..Ayın 7’sinde girdiğimde 4768.54 idi..Ortalama Aylık Kazanç:4,653.30..Bu bilgilerin gerçekliği nedir? Bugün emekli olsam 4.653.30 civarı emekli maaşı alır mıyım yoksa çok farklı bir rakamda çıkabilir mi?

  Cevapla
 9. Peki,bu ay kısmi emekli maaşı almaya başlayan abimiz soruyor.”Benim maaşım da normal emeklilerin maaşı gibi mi artacak?”

  Cevapla
 10. Ayrıca,EYT çıktı, Emekli Sandığından kısmi emekli olduk ve 4600 tl maaş bağlandı diyelim..Peki bu maaş ileriki aylarda,yıllarda neye göre artacak?

  Cevapla
 11. Ömer Bey..Günaydın..
  EYT kapsamı genişletilerek işe 1999 öncesi veya sonrası başlamış olsun,4a,4b,veya 4c li olsun erkek veya kadın olsun son 7 yıl kuralı kaldırılıp 25 sigortalılık gününü 5400 prim gününü ve 55 yaşını dolduran herkes emekli olabilecek dense bu normal emeklilik mi olur yoksa kısmi emeklilik mi?Teşekkürler..

  Cevapla
 12. Merhaba Ömer bey

  Eşim 16.12.1969 doğumlu,Sigorta başlangıç tarihi 01.10.1988 Prim gün sayısı 3310 Edevleten kontrol edince emeklilik şartı 5200 gün 20 yıl ve 45 yaş şartı çıkıyor çocuk borçlanması yaparak 3600 den faydalanma durumu varmıdır varsa ne kadar sürede emekli olabailir.
  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 13. 5ocak1979 dogumluyum. 25.12.1993 sgk ilk işe giriş tarihim. 6000 prim günüm var halen çalışıyorum.
  Eyt cıkarsa faydalanabiliyormuyuz.
  tesekkurler

  Cevapla
 14. doğum tarihi 23.08.1968
  20.11.1990 – 27.04.1995 tarihleri arası bağkur 1597 gün
  20.08.1997 – 19.08.1999 tarihleri arası doğum borçlanması ssk 720 gün
  01.6.2018 – 31.12.2021 tarihleri arası ssk ile 1290 gün
  ödemelerim var bu durumda emekliliğe hak kazanılmış oldu mu?
  ssk emeklisi mi oluyorum. 58 yaş dediler doğrumu.
  Emekli olduğumu düşünürsek (mesala bugün) ne kadar maaş bağlanır?

  Cevapla
 15. Merhabalar, 4 A kapsamında 01.10.1996 ilk sigorta girişim şu an aktif çalışmaktayım, 4A kapasamında 2601 gün , 4B kapsamında 320 gün ve 1 çocuk borçlanma hakkım var , hepsi toplamda 3701 gün yapıyor, doğum borçlanmasını da yatırdığım taktir de eyt yasası netleşirse prim nedeniyle emeklilik hakkını kaçıracağım görünüyor, çalışamadığım arada boş kalan günleri tamamlama şansım var mı veya 3600 gün ile eyt yasasında emeklilik şansı doğar mı? Şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla.

  Cevapla
 16. 3600 gostergeye sahip bir uzman erbasim ancak bu gostergeye ait bir kat sayimiz yok yani yani 3600 ek gostergenin yan gostergesimi deniyor ona kat sayimi artik neyse 0 bu nedenle maasta da bisey farketmiyor bu durum emeklilikte demi boyle olacak yani katsayi emeklilikte de 0 mi kalacak yoksa degisecekmi emekli maasini nasil etkileyecek

  Cevapla
 17. 11.07.1972 doğumluyum 01.02.1988 4A sgk başlangıç tarihim 8.500 bildirilmiş 4A prim prim günüm var. ERKEK SİGORTALIYIM Asgari ücretten bildirim oldu
  Tahmini emeklilik maaşım ne olur
  Teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  Cevapla
Yorum yapın