EYT Son Durum Ne Oldu Bugün ( 2021 Güncel )

6

Eyt son durum ne oldu bugün ? Emeklilikte yaşa takılanlar için güzel gelişmeler yaşanıyor. Yıllardır sürekli gündemde olan ancak bir türlü adım atılamayan emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile ilgili nihayet hükümet de olumlu adımlar atmaya başladı. Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında çıkarılacak düzenleme ile alakalı ön araştırmalar ve çalışmalar başladı. 2023 seçimlerinden önce çıkmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Bu konuda mağdur olan binlerce kişi konu hakkında çıkacak yasal düzenlemeyi bekliyor. Biz de yapılacak düzenlemeler, üzerinde çalışılan taslaklar ve tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu konu hakkında tüm güncel gelişmeleri bu yazımız altında paylaşmaya çalışacağız. Siz de yorum kısmından konu hakkındaki görüşlerinizi ileterek beklentiler hakkında desteklerinizi iletebilir ve ayrıca sorularınızı da sorabilirsiniz. Yazımızda EYT ne oldu hakkındaki son dakika gelişmeleri, haberleri ve yeni yasal düzenleme hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

EYT ne demek ?

EYT emeklilikte yaşa takılanlar kelimesinin baş harflerinden oluşur. Peki kim bu yaşa takılanlar. Biliyorsunuz ki emekli olmak için ilk defa giriş tarihine göre sigortalılık süresi, prim günü ve yaş şartı aranır. Yaş dışında sigortalılık süresi ve prim gün sayısını sağlayan ancak yaş şartını sağlamayanlar emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılır. Örneğin SSK kapsamında 24.11.1995 tarihinde işe giren erkek sigortalı için aranan şartlar prim günü olarak 5825, sigortalılık süresi ise 25 yıl. Bu sigortalı 24.11.2020 tarihi itibariyle yaş dışındaki şartları sağladığı ancak yaş şartını sağlamadığı için emekli olamamakta ve emeklilikte yaşa takılan olarak adlandırılmaktadır. İlk defa prim ödeme tarihinize göre yaş dışındaki prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı, yani emeklilikte yaşa takılan olup olmadığınızı öğrenmek ve hesaplamak için SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EYT ne zaman çıkacak 2021 ?

Peki eyt ne zaman çıkar ? Bunun için somut ve kesin bir tarih vermek zor. Ancak yapılan açıklamalar olumlu ve 2023 seçimlerinden önce çıkacağı beklentisi yüksek. Tabi bu kesin değil ancak uzmanlar çıkma ihtimalini yüksek olarak görüyor. Bizim tahminimizce 2022 yılı sonuna kadar TBMM’ye gelerek görüşülmesi ve yasalaşması yönünde.

EYT mecliste ne zaman görüşülecek ?

Şu anda ön hazırlıklar, araştırma ve komisyonda görüşülme sürecinde. Henüz yasal düzenleme ile ilgili taslak bir metin hazırlanmadı. Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra taslak haline getirilecek  TBMM’ye sunulmak üzere teklif metni hazırlanacaktır. Bu süreç biraz uzun sürecektir. Ancak nihai olarak en geç 2022 ortalarından sonra meclise gelmesi ve yıl sonuna kadar da yasalaşması beklentiler arasında.

Erken emeklilik yasasından kimler yararlanacak ?

Bildiğiniz üzere 08.09.1999 tarihinde çıkan yasa ile bu tarihten önce girişi olanlar için emeklilikte yaş şartı getirilmişti. Bu yasal düzenlemeden önce 08.09.1999 tarihinden önce girenler için yaş şartı aranmıyor 5000 günü tamamlayanlar emekli olabilmekteydi. Dolayısıyla bu kişilerin yani 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olanların hakları saklı olduğundan düzenlemenin öncelikli olarak bunları kapsaması bekleniyor. Yani 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcınız varsa ve giriş tarihinize göre sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını sağladıysanız yeni düzenleme ile erken emeklilik hakkı elde edebileceksiniz. Tabi daha geniş bir düzenleme de olabilir. Taslak hazır olduğunda üzerinde daha net konuşabilir ve ayrıntıları sizlerle paylaşabiliriz.

Yeni emeklilik sistemi nasıl olacak ?

Yeni sistemin nasıl olacağı hakkında henüz bir netlik yok. Çoğu haber sitesinde Finlandiya sisteminin uygulanacağı yani emekliliğe kalan süre esas alınarak daha düşük maaş bağlanacağını yazmakta. Zaten şu anda en düşük emekli maaşı. Acaba bu sistem uygulandığında düşükten bağlanacaksa bu kişilere 500 TL maaş mı bağlanacak ? Açıkçası bu bana çok mantıklı gelmiyor.

Yaşta indirim yapılacağı kesin ama ne kadarlık indirim olacak ya da maaş daha düşükten mi ödenecek bunlar henüz net değil. Ancak SGK Bilgisi olarak bizim de beklentimiz kalan süreye göre aylık bağlama oranının her yıl için daha düşük bağlanması. Örneğin normal emeklilik yaşınıza 5 yıl var. Şu anda aylık bağlama oranı her yıl için %2. Bu aylık bağlama oranını 5 yıl kalan için 10 puan düşürerek bağlayabilir. Ama bu sadece bir öngörü. Yasal düzenleme, kanun metni ve taslaklar geldiğinde daha net konuşabiliriz.

EYT çıkarsa ne zaman emekli olurum ?

İşte bunu kesin olarak bilemiyoruz. Yasal düzenlemeyi beklememiz gerekiyor. Ama hizmet bilgilerinizi yani ilk defa giriş tarihinizi, toplam hizmet sürenizi yorum bölümünden yazabilirseniz en azından fikrimi paylaşabilirim.


6 Yorum
 1. Nadide Fettahlıoğlu

  Merhabalar, 4 A kapsamında 01.10.1996 ilk sigorta girişim şu an aktif çalışmaktayım, 4A kapasamında 2601 gün , 4B kapsamında 320 gün ve 1 çocuk borçlanma hakkım var , hepsi toplamda 3701 gün yapıyor, doğum borçlanmasını da yatırdığım taktir de eyt yasası netleşirse prim nedeniyle emeklilik hakkını kaçıracağım görünüyor, çalışamadığım arada boş kalan günleri tamamlama şansım var mı veya 3600 gün ile eyt yasasında emeklilik şansı doğar mı? Şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Nadide HANIM. EYT yasası henüz net değil. Ortada bir taslak bile yok. Netleşsin durumunuzu öyle değerlendirelim.

 2. Suleyman

  3600 gostergeye sahip bir uzman erbasim ancak bu gostergeye ait bir kat sayimiz yok yani yani 3600 ek gostergenin yan gostergesimi deniyor ona kat sayimi artik neyse 0 bu nedenle maasta da bisey farketmiyor bu durum emeklilikte demi boyle olacak yani katsayi emeklilikte de 0 mi kalacak yoksa degisecekmi emekli maasini nasil etkileyecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Süleyman. Maalesef bu konu hakkında bilgi sahibi değilim.

 3. Alişan

  11.07.1972 doğumluyum 01.02.1988 4A sgk başlangıç tarihim 8.500 bildirilmiş 4A prim prim günüm var. ERKEK SİGORTALIYIM Asgari ücretten bildirim oldu
  Tahmini emeklilik maaşım ne olur
  Teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bugün şartlarında ortalama 1600-1700 TL normal emekli olursanız. EYT kapsamında emekli maaşlarında bir düzenleme olur mu bekleyip görmek lazım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.