Fiili Hizmet Zammı Nedir, Şartları Nelerdir, Kimler Yararlanır ?

2

Fiili hizmet zammı bazı meslek gruplarında çalışanlar açısından büyük önem arz etmektedir. Fiili hizmet süresi zammını hepiniz duymuşsunuzdur.  Kanunla tanımlanan bazı iş ve ya işyerlerinde çalışanların erken emekli olmasını sağlayan haklardan birisi. Peki nedir bu fiili hizmet zammı ? Kimler yararlanabiliyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor? Hangi işlerde çalışanlar kaç gün yararlanıyor ? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları..

Fiili hizmet nedir ?

Malumunuz 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre yıl 360 gün ay da 30 gün olarak hesaplanmaktadır. Ancak Kanunla belirlenen iş/işyerlerinde çalışan ve fiili hizmete tabi olan işlerde çalışanların SGK hizmetlerine çalıştıkları her yıl için ilave gün eklenmektedir. İşte ilave olarak eklenen günler fiili hizmet günleri olarak tanımlanmaktadır. Örneğin Kurşun ve Arsenik işlerinde çalışanlar için ilave olarak 60 gün hizmet eklenmektedir. Yani bu işte çalışan birisinin hizmeti 1 yıl için 420 gün olarak hizmete eklenmektedir.

Fiili hizmet zammına eklenen bu süreler emeklilik yaşından ve emekli olunacak süreden de düşmektedir. Örneğin cam fabrikasında çalışan işçi için fiili hizmet zammı süresi her yıl için 90 gündür. Diyelim ki bu işçi cam fabrikasında 3 yıl çalıştı. Bu durumda emeklilik yaşından 3*90=270 gün indirim yapılır.

Fhz nedir ?

Fiili hizmet zammı kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet cetvelinde bu süre FHZ hizmet süresi olarak tanımlanmakta ve çalışanlar açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Fiili hizmet zammı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü uygulamasından fiili hizmete tabi olan sürelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsüne giriş yapın.
 • Dilerseniz buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK hizmet cetveli giriş.
 • Burada FHZ. alt bölümünden fiili hizmet zammına tabi olan gün sayınız konusunda görüntüleme yapabilirsiniz.

Fiili hizmet zammından yararlanma şartları nelerdir ?

Yukarıda belirtilen gün sayısı kadar fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmeniz için belirtilen iş ve işyerlerinde fiili olarak çalışmanız gerekiyor. Fiili olarak çalışma olmamasına rağmen çalışanın bu kapsamda bildirilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilmesi halinde yararlanılan fiili hizmet zammı iptal edilecektir.

Fiili hizmetten kimler yararlanır ?

Çalışılan işe göre yapılacak fiili hizmet süresi indirimi farklılık göstermektedir. Buna göre işkollarına göre çalışılan her yıl için uygulanacak hizmet zammı aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Sağlık sektöründe çalışanlar : 60 gün.
 • Cam fabrikası ve atölyelerinde çalışanlar: 60 gün.
 • Cıva üretimi işyerlerinde çalışanlar: 90 gün.
 • Çimento fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.
 • Kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar: 60 gün.
 • Aliminyum fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.
 • Demir çelik fabrikalarında çalışanlar: 90 gün.
 • Döküm fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.
 • Asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışanlar: 90 gün.
 • Yeraltı işlerinde çalışanlar: 180 gün.
 • Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar: 90 gün.
 • Su altında ve ya su altında basınçlı hava işinde çalışanlar: 20-35 metreye ya da 2-3,5 kg/cm2 basınçta yapılan işler için: 60 gün, 35-40 metreye ya da 3,5/4cm2 basınçta yapılan işler ve dalgıçlık işleri için: 60 gün,
 • Türk silahlı kuvvetlerinde çalışanlar için: 180 gün.
 • Emniyet ve polis mesleklerinde çalışanlar ile Milli İstihbarat teşkilatında çalışanlar için: 90 gün.
 • İtfaiye ve ya yangın söndürme işlerinde çalışanlar için: 60 gün.
 • Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlar için: 90 gün.
 • Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda çalışanlar için: 90 gün.
 • TBMM’de çalışanlar için: 90 gün.

Fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl yapılır ?

Yukarıda hangi meslek grubunda ve hangi alanda faaliyet gösteren işyerleri ve çalışanların kaç gün yararlanabileceği ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bu tabloya göre çalışanlar fiili hizmet zammına tabi olarak çalıştıkları her bir yıl için belirtilen gün sayısı kadar ilave hizmet alırlar. İlave edilen bu hizmet süreleri emeklilik için gereken yaş şartından indirilir. Yeraltı/madende çalışanlar haricindekiler için toplamda en fazla 3 yıla kadar fiili hizmet ilave edilir.

Sağlık personeli fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl yapılır ?

Yapılan son düzenlemelerle birlikte sağlık sektöründe çalışanların da yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde fiili hizmet zammından yararlanmalarına ilişkin düzenleme getirilmiştir. Buna göre sağlıkta çalışanlar çalıştıkları her yıl için 60 gün ilave hizmet alacaklar ve ilave edilen bu hizmet süresi emeklilik yaşı ve şartlarından da düşülecek. Yani her bir yıllık çalışma karşılığı 420 gün hizmet eklenmiş olacak.  Toplamda yaştan indirilecek fhz süresi 3 yılı geçemez.

Röntgen teknisyeni fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl yapılır ?

Röntgen teknisyenleri çalıştıkları her yıl için ilave 60 gün fiili hizmet zammından yararlanırlar. Tüm çalışma hayatları boyunca toplamda en fazla 3 yıl yani 1060 gün indirimden yararlanırlar. İlave edilen bu gün sayısı aynı zamanda emeklilik yaşından indirilir.

Yeraltı işlerinde fiili hizmet zammı nasıl hesaplanır ?

Yeraltı işlerde yani maden işlerinde çalışanların çalıştıkları her bir yıl için hizmet dökümlerine ilave 180 gün daha hizmet ilave edilir. Toplamda her yıllık çalışma karşılığı hizmet cetveline 540 gün eklenir. İlave olarak eklenen bu 180 gün emeklilik yaşından da düşülür. Yeraltı/madende çalışanlarda toplam hizmet süresine eklenecek fhz süresinde sınır yoktur.

Asker fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl yapılır ?

Askeriyede çalışanlar için çalışılan her bir yıla ilave 180 gün FHZ eklenir. Eklenen bu sürelere emeklilik yaşından da düşürülür.  Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak çalışan askerler için toplamda yararlanılacak süre 3 yılı geçemez.

Eczanelerde fiili hizmet zammı uygulaması nasıl olur ?

Eczanelerde tekniker kadrosunda çalışan ve “3213.02” meslek kodu ile bildirilen eczacı teknikerleri de fiili hizmet zammından yararlanabilmekteler. Bunlar da bu kapsamda çalıştıkları her bir yıl için ilave 60 gün fiili hizmet zammından yararlanabilirler.

Fiili hizmet süresi emekliliği nasıl etkiler ?

Hayır tamamı indirilmez. Emeklilikten düşülecek fiili hizmet zammı süresi toplamda 3 yılı geçemez. Sadece yer altında/maden işlerinde v.s. çalışanlarda sınır yoktur. Bu çalışanların yararlandıkları fiili sürenin tamamı emeklilik yaşından düşülür. SGK emeklilik hesaplama tablosu sayfamızdan ilk defa prim ödenen tarihe göre emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz. Dilerseniz yazının altındaki yorum kısmından bilgilerinizi bize yazın biz hem şartlarınızı hem de yararlanma hakkınız olan fiili hizmet sürenizi hesaplayalım.

Fiili hizmet zammı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


2 Yorum
 1. Yıldırım

  2005 yılından itibaren aynı iş, aynı şirkette çalışmaktaydım. 90 gün fiili hizmet sürem var. Şirket 2013 te başlamış göstermeye (*) Hizmet dökümünde eksik gün olarak 25,13… gün olarak (ardışık)dönemler devam ediyor.(*) bu durum emeklilik yaşıma , maaşına etkisi varmıdır. Varsa yapabilirim, teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fiili hizmet süresi emeklilik yaşını etkliyor evet. Fiili hizmetten yararlandığınız süre kadar emeklilik yaşı geri çekiliyor ? Hangi sektördesiniz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.