Fiili Hizmet Zammı: Nedir, Kimler Yararlanır ?

0

Fiili hizmet süresi zammını hepiniz duymuşsunuzdur. Hatta en çok 2018 yılında gündeme geldi. Sebebi ise sağlık çalışanlarına da artık fiili hizmet zammı hakkı verildi. Peki nedir bu fiili hizmet zammı ? Kimler yararlanabiliyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor? Hangi işlerde çalışanlar kaç gün yararlanıyor ? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

Fiili hizmet zammı süresi nedir ?

Malumunuz 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre yıl 360 gün ay da 30 gün olarak hesaplanmaktadır. Ancak Kanunla belirlenen iş/işyerlerinde çalışan ve fiili hizmete tabi olan işlerde çalışanların SGK hizmetlerine çalıştıkları her yıl için ilave gün eklenmektedir. İşte ilave olarak eklenen günler fiili hizmet günleri olarak tanımlanmaktadır. Örneğin Kurşun ve Arsenik işlerinde çalışanlar için ilave olarak 60 gün hizmet eklenmektedir. Yani bu işte çalışan birisinin hizmeti 1 yıl için 420 gün olarak hizmete eklenmektedir.

Fiili hizmet zammına eklenen bu süreler emeklilik yaşından ve emekli olunacak süreden de düşmektedir. Örneğin cam fabrikasında çalışan işçi için fiili hizmet zammı süresi her yıl için 90 gündür. Diyelim ki bu işçi cam fabrikasında 3 yıl çalıştı. Bu durumda emeklilik yaşından 3*90=270 gün indirim yapılır.

Fiili hizmet zammı süresinden kim kaç gün yararlanır ?

Çalışılan işe göre yapılacak fiili hizmet süresi indirimi farklılık göstermektedir. Buna göre işkollarına göre çalışılan her yıl için uygulanacak hizmet zammı aşağıdaki gibi olacaktır;

Sağlık sektöründe çalışanlar : 60 gün. Ayrıntılı bilgi için sağlıkta çalışanlara fiili hizmet zammı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cam fabrikası ve atölyelerinde çalışanlar: 60 gün

Cıva üretimi işyerlerinde çalışanlar: 90 gün

Çimento fabrikalarında çalışanlar: 60 gün

Kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar: 60 gün

Aliminyum fabrikalarında çalışanlar: 60 gün

Demir çelik fabrikalarında çalışanlar: 90 gün

Döküm fabrikalarında çalışanlar: 60 gün

Asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışanlar: 90 gün

Yeraltı işlerinde çalışanlar: 180 gün

Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar: 90 gün

Su altında ve ya su altında basınçlı hava işinde çalışanlar:

20-35 metreye ya da 2-3,5 kg/cm2 basınçta yapılan işler için: 60 gün,

35-40 metreye ya da 3,5/4cm2 basınçta yapılan işler ve dalgıçlık işleri için: 60 gün,

Türk silahlı kuvvetlerinde çalışanlar için: 180 gün

Emniyet ve polis mesleklerinde çalışanlar ile Milli İstihbarat teşkilatında çalışanlar için: 90 gün

İtfaiye ve ya yangın söndürme işlerinde çalışanlar için: 60 gün

Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlar için: 90 gün,

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda çalışanlar için: 90 gün

TBMM’de çalışanlar için: 90 gün

Fiili hizmet zammından yararlanma şartları

Yukarıda belirtilen gün sayısı kadar fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmeniz için belirtilen iş ve işyerlerinde fiili olarak çalışmanız gerekiyor. Fiili olarak çalışma olmamasına rağmen çalışanın bu kapsamda bildirilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilmesi halinde yararlanılan fiili hizmet zammı iptal edilecektir.

Fiili hizmet süresinin tamamı emeklilik yaşından indirilir mi ?

Hayır tamamı indirilmez. Emeklilikten düşülecek fiili hizmet zammı süresi toplamda 3 yılı geçemez. Sadece yer altında/maden işlerinde v.s. çalışanlarda sınır yoktur. Bu çalışanların yararlandıkları fiili sürenin tamamı emeklilik yaşından düşülür.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.