Fiili Hizmet Zammı Nedir, Kimler Yararlanır ?

0

Fiili hizmet zammı bazı meslek gruplarında çalışanlar açısından büyük önem arz etmektedir. Fiili hizmet süresi zammını hepiniz duymuşsunuzdur.  Kanunla tanımlanan bazı iş ve ya işyerlerinde çalışanların erken emekli olmasını sağlayan haklardan birisi.

Peki nedir bu fiili hizmet zammı ? Kimler yararlanabiliyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor? Hangi işlerde çalışanlar kaç gün yararlanıyor ? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

Fiili hizmet nedir ?

Malumunuz 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre yıl 360 gün ay da 30 gün olarak hesaplanmaktadır. Ancak Kanunla belirlenen iş/işyerlerinde çalışan ve fiili hizmete tabi olan işlerde çalışanların SGK hizmetlerine çalıştıkları her yıl için ilave gün eklenmektedir. İşte ilave olarak eklenen günler fiili hizmet günleri olarak tanımlanmaktadır. Örneğin Kurşun ve Arsenik işlerinde çalışanlar için ilave olarak 60 gün hizmet eklenmektedir. Yani bu işte çalışan birisinin hizmeti 1 yıl için 420 gün olarak hizmete eklenmektedir.

Fiili hizmet zammına eklenen bu süreler emeklilik yaşından ve emekli olunacak süreden de düşmektedir. Örneğin cam fabrikasında çalışan işçi için fiili hizmet zammı süresi her yıl için 90 gündür. Diyelim ki bu işçi cam fabrikasında 3 yıl çalıştı. Bu durumda emeklilik yaşından 3*90=270 gün indirim yapılır.

Fhz nedir ?

Fiili hizmet zammı kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet cetvelinde bu süre FHZ hizmet süresi olarak tanımlanmakta ve çalışanlar açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Fiili hizmet zammı sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü uygulamasından fiili hizmete tabi olan sürelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Hizmet dökümünü sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-unvan-listesi-ve-sgk-hizmet-dokumu-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fiili hizmet zammından yararlanma şartları

Yukarıda belirtilen gün sayısı kadar fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmeniz için belirtilen iş ve işyerlerinde fiili olarak çalışmanız gerekiyor. Fiili olarak çalışma olmamasına rağmen çalışanın bu kapsamda bildirilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilmesi halinde yararlanılan fiili hizmet zammı iptal edilecektir.

Fiili hizmetten kimler yararlanır ?

Çalışılan işe göre yapılacak fiili hizmet süresi indirimi farklılık göstermektedir. Buna göre işkollarına göre çalışılan her yıl için uygulanacak hizmet zammı aşağıdaki gibi olacaktır;

Sağlık sektöründe çalışanlar : 60 gün.

Cam fabrikası ve atölyelerinde çalışanlar: 60 gün.

Cıva üretimi işyerlerinde çalışanlar: 90 gün.

Çimento fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.

Kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar: 60 gün.

Aliminyum fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.

Demir çelik fabrikalarında çalışanlar: 90 gün.

Döküm fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.

Asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışanlar: 90 gün.

Yeraltı işlerinde çalışanlar: 180 gün.

Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar: 90 gün.

Su altında ve ya su altında basınçlı hava işinde çalışanlar:

20-35 metreye ya da 2-3,5 kg/cm2 basınçta yapılan işler için: 60 gün,

35-40 metreye ya da 3,5/4cm2 basınçta yapılan işler ve dalgıçlık işleri için: 60 gün,

Türk silahlı kuvvetlerinde çalışanlar için: 180 gün.

Emniyet ve polis mesleklerinde çalışanlar ile Milli İstihbarat teşkilatında çalışanlar için: 90 gün.

İtfaiye ve ya yangın söndürme işlerinde çalışanlar için: 60 gün.

Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlar için: 90 gün.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda çalışanlar için: 90 gün.

TBMM’de çalışanlar için: 90 gün.

Fiili hizmet süresi emekliliği nasıl etkiler ?

Hayır tamamı indirilmez. Emeklilikten düşülecek fiili hizmet zammı süresi toplamda 3 yılı geçemez. Sadece yer altında/maden işlerinde v.s. çalışanlarda sınır yoktur. Bu çalışanların yararlandıkları fiili sürenin tamamı emeklilik yaşından düşülür.

Fiili hizmet zammı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.