Genç Girişimci Bağkur Desteği Başvuru Formu İndir

0

Genç girişimcilerin bağkur primini gerekli şartların sağlanması halinde en az 12 ay süreyle devlet ödüyor. Daha önce genç girişimci bağkur desteği başvurusu başlıklı yazımızda genç girişimci bağkur desteği başvurusu nasıl yapılır, genç girişimci bağkur desteği dilekçe örneği ve gerekli belgelerin ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise genç girişimci bağkur dilekçesi örneğini bulabilir ve genç girişimci bağkur teşviki başvuru süreci konusu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Genç girişimci bağkur desteğinden yararlanma şartları nelerdir ?

Genç girişimci bağkur uygulamasından yararlanabilmeniz için 18 yaşını tamamlamış olmanız ve 29 yaşını bitirmemiş olmanız gerekli. Genç girişimci bağkur başvurusu yapabilmeniz için aranan bir diğer şart ise vergisel olarak da genç girişimci vergi istisnasından yararlanıyor olmanız gerekiyor.

Genç girişimci bağkur desteği başvuru süresi 01 Haziran 2018 tarihinden sonra başlamıştır. Destekten yararlanabilmek için ilk defa vergi mükellefiyetini 01 Haziran 2018 ve sonrasında açmış olmanız gerekli.

Bağkur desteğinden gerçek kişi işverenler yararlanabilmekte. Şirketlerde ise genç girişimciye bağkur desteğinden sadece ortaklardan bir tanesi faydalanabilmekte. Kısaca yararlanma şartlarını toparlamak gerekirse 18-29 yaş arasında olmanız, genç girişimci vergi istisnasından yararlanma şartlarına haiz olmanız, vergi dairesine işe başlamayı bildirmiş olmanız ve işin başında fiili olarak bulunuyor olmanız gerekiyor.

Genç girişimci bağkur desteği başvurusu nasıl yapılır ?

Destekten yararlanmak için ilk adım vergi dairesine işe başlamayı bildirmek. Vergi dairesine işe başlamayı bildirdikten sonra genç girişimci yazısını almanız gerekiyor. Vergi dairesi genç girişimci yazısında 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20’inci maddesine istinaden genç girişimci desteğinden yararlandığınıza dair ibarenin yer alması gerekiyor.

Vergi dairesinden yazıyı aldıktan sonra ise genç girişimci dilekçesi ile 4b bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Yazı ve genç girişimci bağkur desteği başvuru dilekçesine ilave olarak yanınızda kimliğinizi de bulundurmayı ihmal etmeyin. Bağkur genç girişimci dilekçesini yazımızın devamında indirebilirsiniz.

Genç girişimci istisnası dilekçe örneği indir

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vergi dairesinden aldığınız yazı ve genç girişimci bağkur desteği başvuru dilekçe örneği ile birlikte SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Genç girişimci dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

Genç girişimci bağkur desteği dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz: genç girişimci bağkur desteği dilekçesisi indir

Genç girişimci başvuru dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir:

19.07.2018 tarih ve 2018/28 nolu genelge gereği 4b-Bağkur  kapsamında genç girişimci desteğinden yararlanmak istiyorum. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan almış olduğum yazı ve kimlik fotokopim dilekçem ekindedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim

Bağkur desteği kaç ay süre ile veriliyor ?

Gerekli şartları sağlayanların 1 yıl süre ile 4b bağkur primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmakta. Bu de ilk iş kuran gençler için büyük avantaj sağlamakta ve üzerlerindeki prim maliyetini büyük oranda azaltmakta.

Bağkur desteği hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.