Genç Girişimci Vergi ve Bağkur Teşvikinden Yararlanma Şartları!

0

Yatırımların artması, ekonominin canlanması adına Hükümet’in attığı en büyük adımlardan birisi de kendi işini kuran genç girişimcilere vergi ve bağkur teşviki vermek. İlk defa işyeri kuran ve gerekli şartları sağlayan gençler hem vergiden muaf olmakta hem de bağkur primi ödemekten. Tabi bu da işin kurulum aşamasında büyük bir avantaj sağlamakta. Verilen destekler tabi bununla da sınırlı değil. Ayrıca girişimcilere Kosgeb tarafından da kurulum desteği sunulmakta. Kosgeb destekleri için ayrıca KOSGEB’in resmi sayfasına göz atmanızı öneririz. Bu yazımızda vergi teşvikinden ve bağkur teşvikinden yararlanmak için yapmanız gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

1-Genç girişimcilerin vergi teşvikinden yararlanma şartları nelerdir?

Genç girişimci vergi desteği uygulaması ilk defa 10.02.2016 tarihinde başlamıştır. Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetiniz nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olduysanız faaliyete başladığınız takvim yılından itibaren 3 yıl süre ile kazancınızın yıllık 75.000 TL’ye kadar olan kısmı gelir vergisinden istisna tutulacak yani bu tutara kadar olan kazançlardan gelir vergisi alınmayacak. Diğer şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Vergi dairesine işe başlamayı süresinde bildirmeniz,
  • Kurduğunuz bu işte fiili olarak çalışmanız ve işin başında bulunmanız,
  • Eğer faaliyet şahıs şirketi ya da adi ortaklık şeklinde olacaksa tüm ortakların ve ya şirket yetkililerinin şartları taşıması,

Önemli: Genç girişimci vergi desteğinden yararlananlar ticari kazanç elde eden mükelleflere uygulanan 9000 TL tutarındaki kazanç istisnasından yararlanamazlar.

Vergi teşvikinden/desteğinden kimler yararlanabilir ?

Vergi desteğinden yararlanabilmeniz için;

  • Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetten v.s. dolayı daha önce gelir vergisi mükellefiyetizin olmaması, kısaca ilk defa gelir vergisi mükellefi olmanız,
  • Vergi mükellefiyet kaydı itibariyle 29 yaşını tamamlamamış gerçek kişi olmanız gerekiyor. Gerçek kişiden kasıt şirket ya da başka bir tüzel kişilik olmaması.

Eğer kira geliri, ücret v.s. gibi beyana tabi başka gelirlerinizden dolayı da vergi ödüyorsanız bu gelirler istisna kapsamında sayılmıyor.

Eğer elde ettiğiniz yıllık gelir 75.000 TL üzerinde ise toplam gelirden istisna tutarı olan 75.000 TL düşüldükden sonra kalan tutar üzerinden ödeyeceğiniz vergi hesaplanacaktır.

Teşvik kapsamında iken herhangi bir kazanç elde edememeniz ya da kazancınızın istisna tutarı olan 75.000 TL altında olması halinde de beyanname verme zorunluluğunuz olduğunu unutmayın.

Genç girişimci vergi teşviki kaç yıl süre ile veriliyor ?

3 yıl boyunca yararlanabiliyorsunuz.

Adi ortaklık ve ya şahıs şirketlerinde genç girişimci vergi desteği !

Eğer işletme adi ortaklık ya da şahıs şirketi şeklinde kurulacaksa tüm ortakların şartları sağlaması gerekiyor. Bu durumda tüm ortaklar ayrı ayrı vergi teşvikinden yararlanabilecekler.

İşletmenin devralınması halinde genç girişimci vergi teşviki!

Bir işletmeyi ya da mesleki faaliyeti devralarak ilk defa gelir vergisi mükellefi olmanız ve yukarıda belirtilen diğer şartları da sağlamanız halinde yine destekten yararlanabilirsiniz. Ancak işletmeyi ya da mesleki faaliyeti devraldığınız kişinin eşiniz ya da üçüncü dereceye kadar kan ve ya kayın hısımlarından olmaması gerekiyor.

Bu durumun istisnası sadece ölümdür. Vefat eden kişiden işletmenin devralınması halinde devralan kişi şartları sağlıyorsa 3 dönem boyunca vergi teşvikinden yararlanabilecek.

Mevcut bir işletmeye ya da sonradan ortak olunması halinde vergi teşviki verilir mi?

Maalesef yararlarlanamazsınız.

İşin terk edilmesi ya da iş değişikliği durumunda vergi teşviki uygulaması!

Destekten yararlanma süresi içerisinde işletmesini kapatanlar kapattığı tarihe kadar elde etmiş olduğu kazançlarından dolayı destekten yararlanabilir. İşletmeyi kapattıktan ve vergi kaydını terk ettikten sonra teşvik kapsamındaki faaliyetlere tekrar başlamanız halinde ilk defa gelir vergisi mükellefi olma şartını ihlal etmiş olacağınızdan destekten tekrar yararlanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Teşvik süresi boyunca faaliyetinizi ticari, zirai ya da mesleki faaliyet olarak değiştirmeniz ve ya faaliyet alanını değiştirmeniz halinde de teşvikten kalan süre kadar yararlanmaya devam edebilirsiniz.

2-Genç girişimci bağkur desteği

Daha önce genç girişimci bağkur desteği başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızda genç girişimci bağkur desteğinden yararlanma şartları, genç girişimci bağkur desteği başvuru formu nereye ve nasıl verilir, genç girişimci bağkur desteği başvurusu nereye yapılır v.s. gibi konu hakkında ayrıntılı bilgi vermiştik. Bağkur genç girişimci desteği ile ilgili olarak merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Genç girişimcilere bağkur desteğinden yararlanma şartları

18 29 yaş bağkur desteği olarak da adlandırılan genç girişimci bağkur desteği şartları şu şekildedir;

  • Yukarıda ayrıntılı olarak anlatılan 193 Sayılı Gelir Vergisi 20’inci maddesi kapsamında genç girişimci vergi desteğinden yararlanıyor olmak,
  • Bağkur desteğinden yararlanabilmek için mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18-29 yaş arası olmak,
  • Mükellefiyet kaydınızın ilk defa 01 Haziran 2018 tarihi ve sonrasında başlaması ve öncesinde bağkur kaydınızın olmaması,
  • Kendi işinizde bilfiil çalışıyor olmanız gerekiyor.

Şahıs şirketleri ya da adi ortaklıklarda genç girişimciye bağkur desteği uygulaması

Eğer faaliyetiniz şahıs şirketi ya da adi ortaklık şeklinde ise bağkur genç girişimci desteğinden yararlanabilmeniz için tüm ortakların gerekli şartları sağlıyor olması gerekiyor. Eğer tüm ortaklar genç işveren bağkur teşviki için gerekli şartları sağlıyorsa bu durumda en genç ortak bağkur için genç girişimci desteğinden yararlanabilir. Tüm ortakların yararlanması söz konusu değil. Eğer ortaklardan birisi şartları sağlamıyorsa destekten yararlanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Genç girişimci bağkur desteği başvurusu nereye, nasıl yapılır ? Gerekli belgeler nelerdir ?

Genç girişimci bağkur başvurusunu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. SGK’ya başvuru yapmadan önce bağlı olduğunuz vergi dairesinden “Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası” belgesini almanız gerekiyor. Vergi dairesi genç girişimci yazısını aldıktan sonra SGK’ya genç girişimci bağkur desteği dilekçesi, vergi levhanızın fotokoisi, şirket ise ayrıca ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, kimlik fotokopiniz ile başvuru yapmanız gerekiyor. Genç girişimci bağkur desteği başvuru dilekçesini aşağıdan indirebilirsiniz.

Genç girişimci bağkur dilekçe örneği indir

Genç girişimcilere bağ kur prim desteğinden yararlanma süresi kaç aydır?

Genç girişimci istisnası başvurusu yaptıktan sonra gerekli şartları sağladığınızın tespiti halinde 1 yıl süre ile bağkur primi ödemekten muaf olursunuz. 1 yıl süre ile bağkur priminin tamamını devlet öder.

Genç girişimciye bağkur desteği ve vergi desteği ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.