Google Reklam Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Google reklam gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda yıllardır süren belirsizlik nihayet çözüldü. 26 Ekim 2021 Salı günü resmi gazetede yayımlanan 7338 Kanun Numaralı V.U.K. ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile website içeriklerinden ya da youtube içeriklerinden google adsense geliri elde edenler ile diğer platformlardaki sosyal içeriklerden gelir elde edenlerin bu gelirleri vergilendirebilmesi için kolaylık getirildi. Küçük miktarlarda da olsa google adsense para kazanma yöntemi ile ülkemizde gelir elde eden birçok kişi var.

Yapılan son düzenleme hem devlet hem de bu kapsamda gelir elde edenler açısından baya avantajlı olacaktır. Yeni sistemde google adsense gelirleri ile diğer sosyal içerik gelirlerinin nasıl vergilendirileceği hakkında bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Google adsense nedir ?

Google adsense yazılı ya da video içerikten online olarak para kazanma yöntemlerinden birisidir. Youtube’dan kazanç elde edenlerin yüzde 95’ine yakını bu sistem aracılığı ile gelir elde ederler. Aynı şekilde web sayfaları da bu kapsamda sayfalarına aldıkları google adsense reklamları ile gelir elde ederler. Bu sistemde reklam verenler google şirketine reklam verir. Google ise verilen bu reklamları websitelerde ya da Youtube’de ziyaretçilere gösterir. Ziyaretçilerin gördüğü ya da tıkladığı her bir reklamdan website ya da youtube sayfa sahibi reklam gelirinin bir kısmını alır. Örneğin reklam veren 1 liralık reklam verdi ve ziyaretçi bu reklamı tıkladı. Google bu reklamın 0,10’nu içerik üreticisine verirken kalanı kendi alır. Oran tamamen farazidir. Farklılık gösterebilmektedir.

Yeni sistemde google adsense vergisi nasıl ödenecek ?

7338 Sayılı Kanun çıkmadan önce düşük gelir elde edenler için adsense gelirlerini beyan etmek biraz sıkıntılı olabilmekteydi. Çünkü düşük gelirle bağkur, stopaj ve diğer masrafları ödemek imkansız olabilmektedir. Son düzenleme ile artık bu sorunların hepsi çözüldü. Youtube adsense ile web site adsense gelirleri, diğer sosyal içeriklerden elde edilen gelirler, mobil uygulama geliştiricilerinin elde ettikleri gelirlerin vergilendirilmesi için aşağıdaki aşamaları takip etmelisiniz.

 • Kanunun yürürlük tarihi 01 Ocak 2022 tarihi olacak. Dolayısıyla bu tarihten sonraki gelirleri bu kapsamda vergilendirebilirsiniz. Öncekileri kapsamaz.
 • Bu kapsamda gelir elde edenlerin takvim yılı içerisinde elde ettikleri gelirler gelir vergisi diliminin 4’üncü dilimine kadar istisna kapsamında olacak. Gelir vergisi dilimleri başlıklı yazımızdan istisna tutarlarına göz atabilirsiniz.
 • Bu istisnadan yararlanabilmeniz için Türkiye’de kurulu olan bankalardan birisinde hesap açmanız ve bankaya bu hesabı sadece bu kapsamda kullanacağınızı beyan etmeniz gerekmektedir. Bu hesabı sadece içerik gelirleri için kullanabilirsiniz. Çünkü siz bankaya bu beyanı verdikten sonra hesabınıza giren tüm ödemeler direk vergiye tabi olacaktır.
 • Bankalar açılan bu hesaplara aktarılan ödemeden aktarım tarihi itibariyle kaynakta %15 kesinti yapacak ve yaptığı bu kesintiyi İlgili Kuruma aktarmakla yükümlü olacaktır.
 • Örneğin size 1000 TL gelir geldiyse banka bunun 150 TL’sini kesecek, devlete sizin adınıza ödeyecek. Size de 850 TL’sini aktaracak.
 • İstisna kapsamında olanlar gelir vergisi beyannamesi vermeyecek, mükellef sayılmayacak, bağkur ödemeyecek, stopaj ve benzeri giderleri olmayacaktır.
 • Ancak takvim yılı içerisinde gelirlerin 4. vergi dilimini aşması ya da başka bir ticari faaliyetten gelir elde edilmesi ve bunların beyan edilmemesi ve bunların tespiti halinde vergi cezası uygulanacak ve geriye dönük olarak vergi tahakkuku yapılabilecektir.

Youtube geliri nasıl vergilendirilir ?

İster google adsense olsun, ister diğer gelir getirici faaliyetlerden elde edilen gelirler olsun youtubedan elde edilen tüm gelirler 7338 Kanun kapsamında vergilendirilebilecektir. Dolayısıyla gelir vergisi 4. dilimi altında kalan youtube kazançlarını yukarıda anlatılan yolu izleyerek vergilendirebilirsiniz.

Adsense vergi cezası uyguluyor mu ?

01 Ocak 2022 tarihinden sonra geçilecek yeni sistemde yukarıda belirtilen usullere göre bildirim yapanlar hakkında herhangi bir cezai işlem uygulanmayacaktır. Ancak gelirlerin 4. dilimi aşması ve buna rağmen mükellefiyet açılmaması ya da gelirlerin hiç beyan edilmemesi ve bunun tespiti durumunda ödeme alınan her ay için ceza uygulanır ve her ay için geriye dönük olarak ve faizi ile vergi tahakkuku yapılır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Google Reklam Gelirlerinin Vergilendirilmesi” üzerine 4 yorum
 1. Bankaya gittiğimiz de bankadaki görevlilere ne söyleyip hesap açtıracağız Müşteri hizmetlerine sorduğumda herhangi bir bilgiye sahip değiller

  Cevapla
 2. Banka hesabını açtıktan sonra 4’üncü dilime girene kadar şahıs şirketi vb.. kurmaya gerek olmayacak, doğru mudur?

  Cevapla
Yorum yapın