Görev Yeri Değişikliği Yazısı Örneği

2

Görev yeri değişikliği yazısı örneğini bu yazımızda bulabilirsiniz. İşin gereği olarak çoğu durumda işçinin görev yeri ya da unvanının değişmesi gerekebilmektedir.  Hem görev yeri hem de unvan değişikliklerinin işçiye yazılı olarak bildirilmesi Kanunen zorunludur. Eğer işçinin görev yeri ya da unvanı değişecekse aşağıdaki görev değişikliği yazısının düzenlenerek işçiye tebliğ edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda usulsüz işlem gerçekleştirilmiş olunacaktır.

İşçinin rızası olmadan görev değişikliği yapılabilir mi ?

Görev yeri ya da undan değişikliğinin işçiye bildirimi ile alakalı 4857 Sayılı İş Kanunu’nda net bir ibare bulunmamaktadır. Ancak işçinin iş sözleşmesinde görev/yer değişikliğini kapsayan bir hüküm varsa işçi bunu peşinen kabul etmiş sayılacaktır. Zaten hazırlanan iş sözleşmelerinin yüzde 90’ında bu hüküm yer almaktadır. Dolayısıyla işverenler aşağıdaki görev yeri ve çalışma koşullarında değişiklik bildirim örneği ile işçiye bunu tebliğ ettiklerinde işçi de maalesef buna uymak zorunda kalmaktadır.

Çok istisnai durumlarda sözleşmede görev yeri ya da farklı şehirde çalışma gibi bir ibare olmamaktadır. Bu tür bir durumda işveren işçinin rızası olmadan görev yerini değiştiremez. İşçi bunu gerekçe göstererek iş sözleşmesini feshettiğinde haklı fesih gerçekleşmiş olur. Bu tür bir durumda aşağıdaki işçiye işyeri değişikliği bildirim yazısı örneği hazırlanıp imzalatılsa bile hükümsüz olacaktır.

Personel görev değişikliği yazısı örneği

Görev yeri ya da yapılan iş yani unvan değişikliği durumlarında işçiye tebliğ edilmesi gereken görev yeri değişikliği yazısı örneği aşağıda verilmiştir. Dilerseniz evrağı buradan word olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz ⇒ görev yeri/unvan değişikliği yazı örneği indir. Görev yeri değişikliği yazısı örneği görseli aşağıda paylaşılmıştır;

Personel görev değişikliği yazısı örneği

Görev yeri değişikliği dilekçesi örneği

Bazı durumlarda işçi de görev yerinin değiştirilmesi için işverenine başvurabilir. Bu durumda bunun yazılı olarak ve bir dilekçe ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aşağıda örneği verilen dilekçe ile görev yeri ya da unvan değişikliği için işvereninize başvurabilirsiniz.

 • İşyerinizde ……../…../….  tarihinden beri …… görevinde çalışmaktayım. ……………………… ( sebep yazılacak ) gerekçesiyle işyerinizdeki yeni görev yerimin …………  ( yeni görev yeri yazılacak ) olarak değiştirilmesini arz ederim. 

Birim değişikliği dilekçesi örneği

İşyerindeki biriminizin değiştirilmesi için eğer bir dilekçe yazacaksanız aşağıdaki gibi bir dilekçe yazabilirsiniz.

 • İşyerinizde ……../…../….  tarihinden beri …… biriminde çalışmaktayım. ……………………… ( sebep yazılacak ) gerekçesiyle işyerinizdeki yeni birimin …………  ( yeni birim yeri yazılacak ) olarak değiştirilmesini arz ederim. 

Görev yeri değişikliği itiraz dilekçesi örneği

Görev yeri ya da undan değişikliği bildirimine itirazınız varsa bunu dilekçe ile yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan bildirimi peşinen kabul etmiş olursunuz. Yazmanız gereken dilekçe örneği şu şekildedir;

 • İşyerinde ……….. unvanı ile çalışmaktayım. Tarafıma yapılan bildirimde bundan böyle ……………………………. ‘da ( görev yeri yazılacak ) ………………………………………………. ( yeni görev yazılacak) olarak görevimi sürdüreceğim bildirilmiştir. Çalışma yeri ya da görev yerimin değiştirilmesi her ne kadar yönetim hakkı kapsamında olsa da çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak kabul edilen bu değişikliğin yapılmamasını ve tekrar gözden geçirilmesini arz ve talep ederim. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Ahmet

  Merhabalar.Özel firmada 6 senedir elektrik teknisyeni olarak calismaktayim.Bel fıtığı sonucu meslek hastalıkları hastanesinden heyet raporlu bölüm değişikliği kararı çıkmıştır. İşyerine bu raporu sundugumda beni masabaşı farklı branş bir işe yönlendiriyor fakat mesleki açıdan bana yeterlilik sağlamadığı için tarafımdan kabul edilmeme ve haklarımı alarak ayrilma hakkım varmıdır ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren size daha uygun bir iş imkanı sunmuş. Sadece bunu gerekçe göstererek çıkmak tazminat hakkı doğurmaz. Buna mahkeme karar verebilir.