Görev Yeri Değişikliği Yazısı Örneği & PDF Olarak İndir

Görev yeri değişikliği yazısı örneği bu yazımızda bulabilirsiniz. İşin gereği olarak çoğu durumda işçinin görev yeri ya da unvanının değişmesi gerekebilmektedir.  Hem görev yeri hem de unvan değişikliklerinin işçiye yazılı olarak bildirilmesi Kanunen zorunludur. Eğer işçinin görev yeri ya da unvanı değişecekse aşağıdaki görev değişikliği yazısının düzenlenerek işçiye tebliğ edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda usulsüz işlem gerçekleştirilmiş olunacaktır.

İşçinin rızası olmadan görev değişikliği yapılabilir mi ?

Görev yeri ya da undan değişikliğinin işçiye bildirimi ile alakalı 4857 Sayılı İş Kanunu’nda net bir ibare bulunmamaktadır. Ancak işçinin iş sözleşmesinde görev/yer değişikliğini kapsayan bir hüküm varsa işçi bunu peşinen kabul etmiş sayılacaktır. Zaten hazırlanan iş sözleşmelerinin yüzde 90’ında bu hüküm yer almaktadır. Dolayısıyla işverenler aşağıdaki görev yeri ve çalışma koşullarında değişiklik bildirim örneği ile işçiye bunu tebliğ ettiklerinde işçi de maalesef buna uymak zorunda kalmaktadır.

Çok istisnai durumlarda sözleşmede görev yeri ya da farklı şehirde çalışma gibi bir ibare olmamaktadır. Bu tür bir durumda işveren işçinin rızası olmadan görev yerini değiştiremez. İşçi bunu gerekçe göstererek iş sözleşmesini feshettiğinde haklı fesih gerçekleşmiş olur. Bu tür bir durumda aşağıdaki işçiye işyeri değişikliği bildirim yazısı örneği hazırlanıp imzalatılsa bile hükümsüz olacaktır.

Personel görev değişikliği yazısı örneği

Görev yeri ya da yapılan iş yani unvan değişikliği durumlarında işçiye tebliğ edilmesi gereken görev yeri değişikliği yazısı örneği aşağıda verilmiştir. Dilerseniz evrağı buradan word olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz ⇒ görev yeri/unvan değişikliği yazı örneği indir. Görev yeri değişikliği yazısı örneği görseli aşağıda paylaşılmıştır;

Personel görev değişikliği yazısı örneği

Görev yeri değişikliği dilekçesi örneği

Bazı durumlarda işçi de görev yerinin değiştirilmesi için işverenine başvurabilir. Bu durumda bunun yazılı olarak ve bir yer değişikliği dilekçesi ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aşağıda örneği verilen görevlendirme dilekçesi ile görev yeri ya da unvan değişikliği için işvereninize başvurabilirsiniz.

 • İşyerinizde ……../…../….  tarihinden beri …… görevinde çalışmaktayım. ……………………… ( sebep yazılacak ) gerekçesiyle işyerinizdeki yeni görev yerimin …………  ( yeni görev yeri yazılacak ) olarak değiştirilmesini arz ederim. 

Birim değişikliği dilekçesi örneği

İşyerindeki biriminizin değiştirilmesi için eğer bir dilekçe yazacaksanız aşağıdaki gibi bir dilekçe yazabilirsiniz.

 • İşyerinizde ……../…../….  tarihinden beri …… biriminde çalışmaktayım. ……………………… ( sebep yazılacak ) gerekçesiyle işyerinizdeki yeni birimin …………  ( yeni birim yeri yazılacak ) olarak değiştirilmesini arz ederim. 

Görev yeri değişikliği itiraz dilekçesi örneği

Görev yeri ya da undan değişikliği bildirimine itirazınız varsa bunu dilekçe ile yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan bildirimi peşinen kabul etmiş olursunuz. Yazmanız gereken dilekçe örneği şu şekildedir;

 • İşyerinde ……….. unvanı ile çalışmaktayım. Tarafıma yapılan bildirimde bundan böyle ……………………………. ‘da ( görev yeri yazılacak ) ………………………………………………. ( yeni görev yazılacak) olarak görevimi sürdüreceğim bildirilmiştir. Çalışma yeri ya da görev yerimin değiştirilmesi her ne kadar yönetim hakkı kapsamında olsa da çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak kabul edilen bu değişikliğin yapılmamasını ve tekrar gözden geçirilmesini arz ve talep ederim. 

Kurum içi görev yeri değişikliği dilekçe örneği

Devlet memurları da Kurum içerisinde görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin taleplerde bulunabilirler. Bu kanuni haklarıdır. Bu işlem için memur görev yeri değişikliği Talebi Dilekçe Örneği hazırladım. Kurum içi yer değişikliği dilekçesi aşağıdan word olarak indirebilirsiniz;

Hemşire birim değişikliği dilekçesi

Eğer Kamu kurumunda ya da özel sektörde Hemşire olarak çalışıyorsanız bir üst menüde yer alan memur görev yeri değişiklik dilekçesi ile Kurumunuza görev yeri değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.

Görev yeri değişikliği nasıl yapılır?

İşveren tarafından görev yeri değişikliği yapılacaksa bunun yazılı olarak işçiye bildirilmesi gerekir. İşçi eğer görev yeri değişikliği talebinde bulunacaksa dilekçe ile talepte bulunması gerekir.

İşçi görev değişikliğini kabul etmek zorunda mı?

Evet, eğer iş sözleşmesinde görev yeri değişikliği ile ilgili bir ibare varsa kabul etmek zorundadır.

İşçi görev değişikliği isteyebilir mi?

Evet, işçi bir dilekçe ile görev yeri değişikliği talebinde bulunabilir.

Görev yeri değişikliği ne demek?

İşçinin çalıştığı yer ya da birimin değiştirilmesi görev yeri değişikliği olarak tanımlanır.

2/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Görev Yeri Değişikliği Yazısı Örneği & PDF Olarak İndir” üzerine 14 yorum
 1. Merhaba Ömer bey
  Ben üç yıldır KGM nin Danışmanlık işinde çalışmaktayım bundan bir hafta önce kurum şantiye değişikliği için olur çıkarıp beni başka bir şantiye ye gönderdi iş yerim bana herhangi bir yazı henüz göndermedi ama ben diğer şantiyede başladım. Bu benim için haklı fesih sebebimidir.

  Yanıtla
 2. merhaba hemşireyim iş yerindeki calışma arkadaslarıyla sorun yasıyorum. idare bunu biliyor yer değişikliği isteyeceğim sebep olarak ne demeliyim tam olarak sizce. çalışma arkadaslarım çok sorunlu daha önceleri büyük tartışmalar olmuş ama ben dahil olmak istemiyorum ve bu serviste çalışmak istemiyorum

  Yanıtla
 3. Sağlık bakanlığı güvenlik kurasindan işe girdim 2 ay içinde taşınmadan dolayı ikametgâh değişikliği olacak 2 ay sonra görev yeri değişikliği yapma durumum var mı acaba?

  Yanıtla
 4. Merhaba,
  5 yıldır çalıştığım şirketimde, departman değişikliği için talepte bulunmak istiyorum. Yazılı dilekçeyi hazırlayıp direk olarak insan kaynaklarına mı vermeliyim, yoksa mail mi atmalıyım?
  Ya da nasıl bir yol izlemeliyim?
  Sizin fikrinizi rica ediyorum.

  Yanıtla
 5. Merhaba Özel Güvenlik Görevlisi olarak 5yıldır çalışmaktayım firmam görev yeri değişikliği yapmak istiyor yer değişikliğini bende istiyorum evime gelen kağıtta ne yazması gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim evime gelen kağıda imza atmammı gerekiyor teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Görev değişikliği, değişiklik tarihi, yeni unvan, yeni işyeri, yapacağınız iş gibi bilgilerin açık ve net olarak yazması gerekiyor.

   Yanıtla
 6. Çalışmakta olduğum market sektöründe görevde yükselme aldım. Ailevi ve hastalık sebebiyle farklı bir şehire talebim bulunmakta bağlı olduğum firma göndermemek için caba sarf etmekte nasıl bir yol izleye bilirim ??

  Yanıtla
 7. Merhabalar.Özel firmada 6 senedir elektrik teknisyeni olarak calismaktayim.Bel fıtığı sonucu meslek hastalıkları hastanesinden heyet raporlu bölüm değişikliği kararı çıkmıştır. İşyerine bu raporu sundugumda beni masabaşı farklı branş bir işe yönlendiriyor fakat mesleki açıdan bana yeterlilik sağlamadığı için tarafımdan kabul edilmeme ve haklarımı alarak ayrilma hakkım varmıdır ?

  Yanıtla
Yorum yapın