Gss 7143 Yapılandırma Prim Tahsilatı Son Ödeme Tarihi 28 Şubat 2019

5

GSS diğer adı ile Genel Sağlık Sigortası güvencesi olmayan Türk vatandaşlarının zorunlu olarak geçmesi gereken ve ilk defa 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle zorunlu olarak uygulamaya konulan bir sistemdir. GSS kapsamında milyonlarca kişinin borcu var ve Hükümet borçların ödeme kolaylığını sağlamak adına yapılandırma kanunu çıkarmıştı. 18 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan 7143 gss yapılandırma düzenlemesi ile Genel Sağlık Sigortası prim borçları yeniden yapılandırıldı. Gss 7143 düzenlemesi ile prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silindi ve borçlar ertelendi. Daha önce Gss 7143 yapılandırma prim tahsilatı başlıklı yazımızda konu hakkında detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda gss 7143 nedir v.s. gibi 7143 gss düzenlemesi hakkında çok sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Gss 7143 yapılandırma nedir ? gss yapılandırma 7143 ile tüm GSS borçları siliniyor mu ?

Gss7143 düzenlemesi yukarıda da belirttiğimiz üzere 7143 Sayılı Kanun ile getirildi. 7143 sayılı kanun gss uygulaması ile GSS kapsamında 2018/Nisan ve öncesi borcu olanların gecikme zammı ve gecikme faizleri silindi. Borçlar anapara üzerinden yeniden yapılandırıldı ve ertelendi. Gss 7143 yapılandırma prim tahsilatı ödemesi için son tarih ertelenmediği takdirde 28 Şubat 2019 tarihinde sona eriyor.

7143 gss yapılandırma başvurusu yapmaya gerek var mı, genel sağlık sigortası yapılandırma otomatik mi oluyor ?

Gss 7143 yapılandırma başvurusu yapmanıza gerek yok. 2018/Nisan öncesi borçlar otomatik olarak yapılandırılıyor ve erteleniyor. Siz sadece borç durum belgesini e devlet sisteminden ya da herhangi bir SGK’dan alarak ödeme işlemini bankalara gerçekleştirebilirsiniz.

7143 GSS borcu ödenmezse ne olur ?

Bu kapsamda otomatik olarak yapılandırılan borcu ödemediğiniz takdirde yapılandırma bozulur ve yapılandırma kapsamındaki borcunuza faizi ile beraber yeniden hesaplanır. Bu durumda borcunuz iki aydan fazla olacağından GSS, bağkur ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim ödüyorsanız sağlık hizmetlerinden hem siz hem de bakmakla yükümlü olunan kişiler yararlanamaz.

Gss 7143 ödemesi nereye, nasıl yapılır ?

Gss yapılandırma ödemelerini bankalardan, mobil ya da internet bankacılığından, ATM’lerden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.

Gss 7143 prim tahsilatini bankalarda “GSS 7143 Yapılandırma Prim Tahsilatı” menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.

Yapılandırma harici genel sağlık sigortası nasıl ödenir ?

Gss yapılandırma haricindeki prim borçlarınızı da yine bankalardan, mobil ya da internet bankacılığından, ATM’lerden ya da SGK kart ile prim ödeme merkezinden T.C. numaranız ile GSS PRİM menüsünden kolayca ödeyebilirsiniz.

7143 gss yapılandırma borç sorgulama ve döküm alma işlemi nereden nasıl yapılır ?

Yapılandırma kapsamındaki gss borç sorgulama işlemini e devlet sisteminde 7143 GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma menüsünden yapabilirsiniz. 7143 gss prim borcu sorgulama menüsünden sorgulama yaptıktan sonra alacağınız döküm aşağıdaki gibi olacaktır.

7143 gss borç dökümü

Yukarıdaki ilk kısımda görmüş olduğunuz 750,36 TL tutarındaki borç 7143 sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırılan ve son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihine kadar ertelenen borç. Diğer borç ise 01 Mayıs 2018 tarihi ve sonrası aylık GSS prim tutarını gösterir. Eğer 2018 Mayıs ayından sonra devam eden GSS yoksa buradaki borç sıfır olarak görünür.

Genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Yapılandırma haricindeki GSS prim borcunuza ilişkin sorgulamayı e devlet sisteminde SGK-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.

Gss 7143 yapılandırma ödeme son tarihi uzatılacak mı ?

Normalde son ödeme tarihi 31 Aralık 2018’di. Ödeme süresi için son tarih 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.28 Şubat’tan sonra tekrar uzatılması gündemde değil.

Gelir testi başvurusu yapanların borçları silinecek mi ?

Eğer daha önce hiç gelir testi başvurusu yapmadıysanız, 2018/Nisan öncesi GSS borcunuz da varsa gelir testi başvurusunu 30 Kasım 2018 tarihine kadar yapmış olmanız ve gelir testi sonucunun yeşil kart diğer adı ile 60C-1 gelir seviyesi olarak belirlenmesi halinde tescil kaydınız en baştan itibaren yeşil kart olarak güncellenir ve tüm borçlarınız silinir. Ancak başvuru sonu gelir durumunuz yeşil kart değil de 60g gelir seviyesi ( hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla ise) olarak belirlenirse borçlar aynı şekilde kalır ve bu durumda 7143 gss ödemesi kapsamında borçlarınızı ödemeniz gerekir.

Gss 7143 yapılandırma prim tahsilatı anlaşmalı bankalar hangileridir ?

7143 gss yapılandırma borç ödeme işlemlerini genel olarak Türkiye’de şubesi olan tüm bankalardan ödeyebilirsiniz. “Gss 7143 yapılandırma prim tahsilatı yapan başlıca gss anlaşmalı bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası,
 • PTT,
 • TEB,
 • Türkiye İş Bankası.

2019 gss primi ne kadar

GSS 7143 Yapılandırma Hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
5 Yorum
 1. Tamer

  Merhaba hocam GSS gelir testi kriterinde alınan işsizlik ödeneği haneye giren gelir olarak değerlendirilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu konuda net bilgi sahibi değilim ancak şahsi fikrim gelir olarak değerlendirilir diye düşünüyorum.

   1. Tamer

    Hocam teşekkür ederim.

 2. Fatih seyfi

  Merhaba Ömer Bey,
  Annemin adına 2013 ve 2014 yıllarına ait gss borcu çıktı. 7143 sayılı kanunda borcunu ödeyemenlerin 31.12.2018 tarihinden itibaren sağlık hizmetinden yararlanamayacağı yazıyor. Babam 2018 mayıs ayında emekli oldu. Annnem adına olan gss borcunu ödemezsek annem saglık hizmetinden yararlanamaz mı? babam emekli olduğu için saglık güvencesinden yararlanabilr mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz GSS borçlusu olsa bile babanız üzerinden sağlıktan yararlanmaya devam edebilir. Herhangi bir sorun olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.