GSS Borcu Affı İçin Nereye Başvurmalıyım 2023

GSS borcu affı için nereye başvurmalıyım sorusu son birkaç aydır GSS prim borcu olan okurlarımın en çok sorduğu sorulardan birisi. Genel sağlık sigortası prim borçları en son 12.03.2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 7440 Sayılı Yasa ile yeniden yapılandırılmıştır. Bu yasa kapsamında en çok sorulan GSS prim borcu affı ne zaman çıkacak, başvuruyu nereye ve nasıl yapabilirim soruların cevapları içeriğimizin devamında verilecektir.

GSS borcu affı Resmi Gazete

GSS borcu affı 7440 Sayılı yasada yer aldı. 7440 Sayılı yasa 12 Mart 2023 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. 7440 Sayılı yasanın tam metnine 12.03.2023 tarihli resmi gazeteden göz atabilirsiniz.

GSS affı ne zaman yürürlüğe girecek 2023

GSS affı düzenlemesini içeren 7440 sayılı yasa 12 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu çerçevede aşağıdaki hükümler doğrultusunda genel sağlık sigortası prim borçları yeniden yapılandırılmaktadır.

GSS borcu yapılandırma 2023

7440 Sayılı GSS düzenlemesi kapsamında;

 • 2022/Aralık ayı ve öncesi GSS prim borçlarının gecikme zamları ve faizleri siliniyor.
 • Yeniden yapılandırma için başvuru şartı aranmıyor. Borçlar otomatik olarak yapılandırılıyor.
 • Ana para tutarları 31.08.2023 tarihine kadar ödenebiliyor. Bu tarihe kadar dilerseniz peşin olarak, dilerseniz parça parça ödeme yaparak borcunuzun sadece ana parasını ödeyip tüm borçtan kurtulabilirsiniz.
 • Eğer daha evvel gelir testi başvurunuz yoksa ve 31 Temmuz 2023 tarihine kadar gelir testine başvurduğunuzda gelir testi başvuru sonucunuz 60/C-1 yani yeşil kart çıkarsa bu durumda tescil güncellenecek ve tüm borçlarınız silinebilecektir. Gelir testi nasıl yapılır sayfamızdan gelir testi başvurusunu nasıl yapabileceğiniz hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

GSS borcu sildirme 2023

GSS borcu sildirme düzenlemesi kapsamında 7440 sayılı yasa ile borçların faizi siliniyor. Ana parayı ödüyorsunuz sadece. Başvuru şartı da aranmıyor. Borçlar otomatik olarak yapılandırılıyor. Aşağıda E-devlet GSS sorgulama sayfasında nasıl sorgulayabileceğinize dair bilgi paylaştım.

GSS borcu sildirme e-devlet

GSS borcu sildirmek için e-devletten ya da SGK’ya herhangi bir başvuru yapma şartı aranmıyor. Borçlar otomatik olarak yapılandırılıyor. Yapılandırılan ve tahsilinden vazgeçilen borç tutarları için E-devlette 7440 Sayılı Kanun Kapsamında GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma sayfasından T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Yeni torba yasada GSS affı var mı?

Evet, Yeni torba yasa 2022/Aralık ayı öncesi GSS prim borçlarının faizini siliyor.

2000 TL altı GSS borçları siliniyor mu?

Hayır, 2000 TL altı silme düzenlemesi vergi borçları için. GSS için söz konusu değil.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“GSS Borcu Affı İçin Nereye Başvurmalıyım 2023” üzerine 4 yorum
 1. Merhabalar,
  06.03.2023 ‘te eyt başvuru için çıkışım yapıldı. daha öncesi eşim benim sigortamdan faydalanmakta idi.ama gss pirim borcu çıktı.250 tl küsür ödemeyi yaptık daha sonra yine çıktı. alo 170 yi aradık durumu anlattık neden borç çıkıyor
  temsilci çıkmaması lazım çünki sizin işten ayrıldıktan sonra 100 gün daha sigortadan faydalanabilirsiniz dediler eşinizde dahil tekrar 170 i aradık bi dilekçe yazdılar benim adıma ama halen sonuç yok ne yapmak gerekli ve yazdığım 100 gün süreç doğrumudur bilgi rica ediyorum

  Cevapla
Yorum yapın