GSS Borcu Emekli Olmaya Engel mi?

GSS borcu emekli olmaya engel mi? Bu sorunun cevabı bulunulan kapsama göre değişiyor. Eğer genel sağlık sigortası prim borcunuz varsa emekli maaşı bağlanmayabilir. Burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bu içerikte genel sağlık sigortası prim borcu olanların emekli olup olamayacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

GSS prim borcu emekliliğe engel mi?

GSS prim borcu emekli olunacak kapsama göre emekli olmaya engel olur ya da olmaz. Buna göre;

 • Eğer 4/a ssk kapsamında emekli olacaksanız GSS prim borcu emekli olmanıza engel değil. GSS prim borcunuzu ödemeden de SSK kapsamında emekli olabilirsiniz. Ancak bu durumda GSS borcunuz emekli maaşınızdan kesilir.
 • Eğer 4/b yani bağkur ile diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birisinden emekli olacaksanız genel sağlık sigortası prim borcu emekliliğe engel olacaktır. Bu durumda en geç emeklilik başvurusu yaptığınız tarih ayın sonuna kadar GSS borcunuzu ödemeniz gerekir. Eğer ödemezseniz emekli maaşı bağlanmaz.
 • Bağkur borcu emekliliğe engel mi başlıklı içeriğimizden bağkur borçlarının emekliliğe engel olup olmayacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

4a GSS borcu olan emekli olabilir mi?

4a kapsamında son 1260 günü sağlayan ve bu kapsamda emekli olacakların GSS prim borçları emekli olmalarına engel değil. SSK’dan emekli olacak birisine GSS borcu olsa bile aylık bağlanır ancak daha sonra GSS borçları emekli maaşından kesilebilir.

GSS borcu EYT’ye engel mi?

Yukarıda da belirttiğim gibi Genel Sağlık Sigortası prim borçları SSK kapsamında emekli olmaya engel değildir. Ancak EYT ile bağkurdan ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birisinden emekli olacaksanız bu durumda GSS borcunun ödenmesi gerekir. Aksi halde aylık bağlanmaz. SSK kapsamında EYT ile emekli olacaksanız GSS borcu emekliliğe engel değildir. Emekli maaşı bağlanınca GSS borcu emekli maaşından kesilir.

GSS borcu emekli maaşından kesilir mi?

Genel sağlık sigortası prim borcu varken emekli olanların genel sağlık sigortası prim borçları emekli maaşından kesilir. Emekli olmadan önce borç yokken sonradan çıkan tescil kayıtları için tahakkuk eden GSS prim borçları da emekli maaşından kesilir.

GSS borcu emekli olunca silinir mi?

Emekliyim GSS borcum var ne olacak bu borç? GSS prim borcunun emekli olunca silinmesi söz konusu değildir. Ancak herhangi zorunlu bir sigorta ile aynı anda devam ettiyse, emekli olduktan sonra GSS çıktıysa iptal edilebilir ve bu durumda silinebilir. Bu istisnai durumların haricinde emekli olunca GSS borçlarının silinebilmesi söz konusu değildir.

GSS borcu olan muayene olabilir mi?

GSS borcu 2 aydan fazla olan sigortalılar normal şartlarda muayene olamamakta. Ancak devlet dönem dönem devlet hastanelerinde prim borcu olsa bile ücretsiz sağlık hakkı verebilmektedir. Hastane ile görüşerek muayeneden ya da operasyonlardan ücret alınıp alınmayacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

2000 TL altı GSS borçları siliniyor mu?

2000 tl altı borçların silinmesi vergi borçlarını kapsıyor. Sosyal Güvenlik açısından 2000 TL altında olan borçların silinmesi 7440 sayılı yasa ile söz konusu değil. Bu nedenle 2000 TL altındaki genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi söz konusu değildir.

GSS yapılandırma 2023 başvuru

2022/Aralık ayı ve öncesi genel sağlık sigortası prim borçları 7440 sayılı yasa kapsamında otomatik olarak yapılandırıldı. Yasa kapsamında 2022/Aralık ayı ve öncesi genel sağlık sigortası prim borçlarının gecikme zammı ve cezaları silindi. Başvuru şartı aranmadan borcunuzun sadece ana para tutarlarını 31 Temmuz 2023 tarihine kadar GSS anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“GSS Borcu Emekli Olmaya Engel mi?” üzerine 10 yorum
 1. merhaba yurt dısında calısıyorum gss yatıyor bana calıstıgım fırma tarafından 10.08.2023 tarıhınde emeklı oluyorum esım benım adıma turkıyeden basvuru yapabılırmı vekaletname var benım caıstıgım fırmaya gss yatırmamasını soylemem sartmı

  Cevapla
 2. Slm
  10.03.2023 de emeklilik için işyerinden ayrıldım aynı gün e devlet üzerinden emeklilik müracatı yaptım 13.03.2023 de aynı işyerine tekrar işe başladı
  mart ayından 10 gün çalışan siğorta ödenmiş yine mart ayında 19 gün BK DK 2 yani emekli sigortası yapılmış bunları e devletten görüyorum
  e devlete girdiğimde GSS pirim borcu olarak mart ayı için 21 gün
  Nisan ayı için 30 gün toplamda 510 TL borç görünüyor 4a kapsamında emekli olmama GSS pirim borcu olan 510 TL engel olur mu ?
  1994 ssk girişim var
  toplam ssk da 8600 günüm var
  yaşım 45
  durumum hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

  Bayram KÖSE

  Cevapla
 3. iyi çalışmalar dilerim
  yeşil kartlı idim. 6 martta emeklilik başvurusu yaptım
  17 martta yeşil kartımı iptal ettirdim gss’ye geçtim
  150,12 tl gss tahakkuk etti emekliliğimi geciktirmesin diye ödedim
  şimdi de 300,24 tl tahakkuk etmiş
  soru 1 Ödemezse emekliliğim gecikir mi
  soru 2 Ödediğim parayı geri alabilir miyim?
  teşekkür ederim

  Cevapla
Yorum yapın