Hafta Sonu SGK Açık mı?

Hafta sonu SGK açık mı sorusu özellikle EYT yasasının yayımlanmasından sonra en çok sorulan soruların arasında yer aldı. EYT yasası ile SGK ve Bağkur prim borç affı düzenlemesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik ve borç affı başvuruları için yapılacak başvurularda uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Hafta içi başvuru yapabilmek neredeyse imkansız bir hal aldı. Sosyal Güvenlik Merkezleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Bu nedenle başvuru yapacaklar SGK açık mı sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Bu içerikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hafta sonu açık olup olmadığı, hangi Sosyal Güvenlik Merkezlerinin hafta sonu hizmet verdiği hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

EYT başvurusu nasıl yapılır?

SGK EYT başvuru işlemi için iki seçeneğiniz var.

  • Eğer emeklilik için gereken şartları sağlıyorsanız e-devletten Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden kolayca online emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. E-devlet EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan adım adım nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
  • Eğer e-devlet şifreniz yoksa ya da e-devletten başvuru yapamadıysanız o zaman SGK, Gelir, Aylık ve ödenek talep belgesi nasıl doldurulur içeriğimizi ziyaret ederek hem belgenin boş bir suretini indirebilir hem de örnek doldurulmuş forma bakarak başvuru formunu doldurup SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

SGK Hafta sonu açık mı?

EYT yoğunluğu ile birlikte özellikle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi Büyükşehirlerimizde Sosyal Güvenlik Kurumu hafta sonu da hizmet vermeye başladı. Başvuruların alınması için belirtilen illerde yoğunluk durumuna göre hafta sonları da hizmet verilebilmekte. Ancak bu durum haftalık olarak değişebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu normalde hafta içi iş günleri içerisinde hizmet vermekte. Hafta sonu kapalı olmakta. Hafta içi çalışma saatleri içerisinde başvurularınızı bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapabilirsiniz. SGK çalışma saatleri başlıklı içeriğimizden güncel çalışma SGK mesai saatlerine göz atabilirsiniz.

Özetlemem gerekirse;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu normalde hafta sonu hizmet vermez.
  • Ancak EYT ve prim affı başvuruları nedeniyle İl Müdürlükleri hafta sonu da hizmet verebilmekte.
  • Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin hafta sonu açık olup olmadığını resmi sayfaları üzerinden takip etmeniz gerekiyor.

SGK Cumartesi açık mı?

SGK normalde Cumartesi günleri hizmet vermez ve kapalıdır. EYT ve prim affı nedeni ile bazı Sosyal Güvenlik Merkezleri Cumartesi günü de açık olmaktadır. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin cumartesi günü açık olup olmadığını resmi web sayfası üzerinden ya da sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

SGK pazar günü açık mı?

SGK çok nadir durumlarda SGK EYT mesaisi ve af nedeniyle pazar günü hizmet verebilmektedir. EYT ve prim affı yoğunluğu gereği bazı Sosyal Güvenlik Kurumları pazar günleri de açık olabiliyor. Bağlı olduğunuz SGK’nın pazar günü hizmet verip vermeyeceğini güncel olarak web sayfası üzerinden ya da sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

SGK bugün açık mı?

Sosyal Güvenlik Merkezleri genellikle hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Hafta sonu açık olup olmadığını bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi iletişim numaralarını arayarak öğrenebilirsiniz.

SGK çalışma saatleri EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar yasası kapsamında emeklilik şartlarını sağlayan ve emeklilik başvurusu yapanların başvurularının alınması, işlemlerin tamamlanması için uygulanan mesai saatleri genel olarak şu şekilde olmaktadır.

  • Hafta içi: 08.00-18.00,
  • Cumartesi: 09.00-17.00.

Son dakika SGK hafta sonu açık mı konusunda haberleri ve anlık gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın