Halk Bankası Bireysel Emeklilik İptali

0

Halk Bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır konusunda sisteme dahil edilenler merak içerisindeler. Otomatik ya da zorunlu bireysel emeklilik sistemi olarak tanımlayabileceğimiz sistem ilk defa 2017 senesi itibariyle uygulamaya konulmuştur. Bu sisteme dahil edilenlerin brüt maaşları üzerinden otomatik olarak katkı payı kesilmekte ve sistemde belli bir süre kaldıklarında ise kendilerine BES kapsamında maaş bağlanmaktadır

Bu yazımızda ise Halk Bankası BES sisteminden nasıl çıkılır, bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Halk Bankası bireysel emeklilik sistemi nedir ?

İki çeşit bireysel emeklilik uygulaması bulunmaktadır. Birincisi kişilerin kendi isteği ile katılarak katkı payı ödediği sistem diğeri ise çalışanların otomatik olarak dahil edildiği zorunlu bireysel emeklilik sistemi. Aslında her iki sistemin de aşağı yukarı işleyişi aynı ancak devlet katkısı ve sistemden çıkış süreleri zorunlu bes’te biraz daha farklı.

Biz bu yazımızda zorunlu bes sistemi üzerinde duracağız. Zira sisteme otomatik olarak dahil edilen çalışanlar sistemden nasıl çıkacakları konusunda net bilgi sahibi değiller. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu sistem ilk defa 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle uygulamaya konulmuş ve sisteme 45 yaş altı çalışanlar otomatik olarak dahil edilmiştir. Bu sistemde çalışanların brüt maaşları üzerinden %3 oranında katkı payı kesilmektedir. Sistemde 10 yıl katkı payı ödeyen ve 56 yaşını tamamlayanlar ikinci bir emeklilik hakkı elde edebilmektedirler.

Sisteme dahil edilenlere sistemde kalmaya devam etmeleri durumunda bir defaya mahsus 1000 lira devlet katkısı sağlanıyor. Ayrıca her ay kesilen katkı payları üzerinden de %25 ek devlet katkısı sağlanıyor. Sistemde 56 yaş ve 10 yıl kaldıktan sonra emeklilik geliri bağlananlara ise toplam biriken tutarın ilave olarak %5’i kadar devlet katkısı sağlanıyor.

Sisteme dahil edilenler ilk 6 ay ayrıldıklarında kesilen katkı paylarından herhangi bir kesinti olmadan katkı paylarının tamamı iade ediliyor. Bu yüzden ilk 6 ay içerisinde ayrılma talebini iletmek mantıklı olacaktır. İptal talebi için birkaç seçenek bulunmakta. Zorunlu BES mobil şubeden iptal, SMS ile iptal ve çağrı merkezi ile iptal edilebilmekte.

Halk Bankası bireysel emeklilik internet şubesinden iptal

Zorunlu BES’i iptal etmenin en kolay yöntemlerinden birisi internet şubesi kanalı ile iptaldir. Bu yöntem için sisteme giriş şifrenizin olması gerekiyor. Bu işlem için öncelikle https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ adresinden sisteme T.C. numaranız ve şifreniz ile giriş sağlayın. Sisteme giriş sağladıktan sonra iptal işlemi için sırasıyla aşağıdaki aşamaları takip edin;

  • Online İşlemler menüsünde yer alan Bireysel İşlemler kısmından giriş sağlayın.
  • Halk emeklilik internet sistemine giriş sağladıktan sonra üstteki menülerden Otomatik Katılım menüsüne tıklayın. Buradan Seç diyerek giriş sağladığınızda zorunlu bes hakkındaki katkı paylarınız, ne kadar ödediğiniz, biriken paranız gibi bilgiler yer alacaktır.
  • Ekranın solunda “BES Sözleşme Detay Bilgileri”  ve “Değişiklik Talepleri” menüsünü göreceksiniz. Buraya giriş sağlayın.
  • Açılan sayfadan Ayrılma Talebi kısmını seçiniz ve sonrasında Kaydet diyerek devam ediniz. Son olarak Onayla dedikten sonra sistemden çıkış talebiniz bankaya iletilecektir.

Çıkış talebinin ardından ortalama olarak en geç 1 hafta içerisinde kesilen katkı payları banka hesabına aktarılmaktadır.

Halk Bankası Bireysel emeklilik sms ile iptal

Sistemden çıkış yöntemlerinden bir diğeri ise SMS yöntemidir. Bu yöntem internet şubesinden talepten daha kolaydır. SMS ile halk bankası bireysel emeklilik iptali için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

  • Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne büyük harflerle AYRILMA yazıp boşluk bırakarak 11 haneli T.C. kimlik numaranızı yazın. Örnek:  AYRILMA 99999999999
  • Yazmış olduğunuz bu mesajı 2560’a gönderin.
  • SMS gönderdikten sonra şayet bilgileri doğru girdiyseniz size bir onay mesajı gelecektir. Bu mesajı da EVET yazarak cevaplamanız gerekiyor.
  • Evet cevabını kısa mesaj ile gönderdikten sonra son olarak işleminiz başarı ile tamamlanmıştır şeklinde bir onay mesajı alacaksınız. Böylece çıkış talebi sms ile tamamlanmış olacaktır.

Halk Bankası bireysel emeklilik telefon ile iptal

Sistemden çıkış talebini iletmek için son yöntem ise çağrı merkezini arayarak iptal talebi iletmek. İnternet ya da sms yolu ile işlem yapamayacak olanlar için çıkış talebini iletmek için çağrı merkezi kullanılabilir. İşlem ise oldukça basit.Öncelikle 0 850 800 44 00 numarasından Halk Bankası Çağrı merkezini arayın. Çağrı merkezi görevlisine bağlandıktan sonra görevli size güvenlik amacı ile birkaç soru soracaktır. Sonra sistemden çıkmak istediğinizi iletin. Çalışanın yönlendirmeleri ile sistemden çıkış tamamlanmış olacaktır.

Halk Bireysel Emeklilik Müşteri Hizmetleri numarası

Önceden 444 44 00 numaralı telefondan çağrı merkezine  ulaşılabilmekte idi. Bu telefon numarası 2019 Şubat döneminden itibaren değiştirildi. Çağrı merkezinin yeni numarası 0 850 800 44 00.

Bu telefondan ulaşarak halk emeklilik iptali, katkı payı değişiklikleri ve sözleşmeniz hakkındaki tüm bilgileri alabilirsiniz.

Halk bireysel emeklilik iptali para iadesi

Sisteme dahil edildikten sonra sözlemeyi tebliğ aldığınız andan itibaren 6 ay içerisinde çıktığınızda ödediğiniz katkı payları size herhangi bir kesinti yapılmadan iade edilmekte. Genel olarak çıkış talebinden itibaren en geç 10 iş günü içerisinde kesilen katkı paylarının iadesi sağlanmakta.

İlk 6 aydan sonra sistemden çıkanlardan kesinti yapılmaktadır. Kesinti tutarları sistemde katkı payı ödenme süresine göre farklılık göstermekte.

Halk bankası bireysel emeklilik avantaj ve dezavantajları

Sistem birikim yapmak ve emeklilikte ikinci bir gelir elde etmek adına avantajlıdır. Bu sistemde kesilen katkı payı brüt maaşın sadece %3’üdür. Sağlanan ek %25’lik devlet katkısı, sisteme kalmaya devam edildiğinde sağlanan ilave 1000 liralık devlet katkısı ve 56 yaş 10 yıllık katkı payı ödeme süresi şartı sağlanarak emekli olunduğunda verilecek olan %5 ilave katkı payı sistemin avantajları olarak nitelendirilebilir.

Tek dezavantaj ise çalışanların zaten maaşlarının düştüğü, maaşlardan bırakın birikimi sürekli eksiye düştüğü bir dönemde katkı payı kesintisinin ek yük sağlaması. Haricinde sistem avantajlı olarak nitelendirilebilir.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.